Platforma Bitcoin: Opinie Użytkowników| Jaka Jest Najlepsza?

Rynek kryptowalut rozwija się bardzo dynamicznie. W ciągu kilkunastu lat bitcoin stał się najpopularniejszą cyfrową walutą na świecie.

W odpowiedzi na rosnącą popularność BTC, powstało wiele platform do handlu kryptowalutami. Nie wszystkie są jednak godne polecenia.

Z pewnością giełdy krypto wpłynęły pozytywnie na rozwój bitcoina. Jednak korzystanie z nich nie jest wolne od zagrożeń. Tyler Moore i Nicolas Christin, specjaliści w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, przeanalizowali 40 giełd bitcoin pod kątem ryzyka.

Od czasu publikacji, 18 z 40 analizowanych platform zakończyło działalność. Spośród 18, 5 nie zwróciło pieniędzy klientom, a 6 zadeklarowało, że to zrobiło. Dla pozostałych 7 brakuje dostępnych danych.

Większość z upadłych serwisów nie istniała na rynku długo. Ich zamknięcie nastąpiło natychmiast po bankructwie lub w stosunkowo krótkim czasie. (1)

Jak zatem wybrać wiarygodną giełdę krypto?

Najlepsze giełdy charakteryzują się m.in. dbałością o bezpieczeństwo i łatwą w obsłudze stroną internetową. W ich ofercie znajdziesz szeroki wybór kryptowalut.

Zastanawiasz się, gdzie najlepiej zainwestować w bitcoiny? Przeczytaj poniższy artykuł, w którym przedstawiamy listę rekomendowanych platform inwestycyjnych.

Najlepsze platformy bitcoin

Binance - wybór naszych czytelników

binance logo

Binance działa na rynku od 2017 roku. Jest jedną z najpopularniejszych giełd krypto na świecie.

W Binance masz do wyboru ok. 350 kryptowalut. Kupisz tutaj nie tylko bitcoiny, ale także mniej znane tokeny. W ofercie co jakiś czas pojawiają się nowe cyfrowe monety.

Dowiedz się, na czym polega inwestowanie w kryptowaluty!

Giełda pobiera prowizję w wysokości 0,1% od każdej transakcji. Opłaty maleją wraz ze wzrostem wolumenu obrotu. Dodatkowo, jeśli skorzystasz z tokenów Binance Coin (BNB), obniżysz prowizję o 25%.

Płatności dokonasz przelewem bankowym lub kartą kredytową. Binance obsługuje większość popularnych walut FIAT, m.in. EUR, USD, GBP, CHF.

Na stronie internetowej giełdy znajdziesz treści edukacyjne dla początkujących. Doświadczeni traderzy skorzystają z zaawansowanych narzędzi, np. szczegółowych wykresów czy launchpada dla nowych tokenów. (3)

Dowiedz się więcej o giełdzie Binance!

ZALETY

WADY

Zonda - najpopularniejsza w Polsce

zonda logo

Zonda została założona w Polsce, w 2014 roku. Jest jedną z największych giełd kryptowalutowych w Europie.

Oferuje ponad 30 kryptowalut oraz cztery waluty FIAT (USD, EUR, GBP, PLN). Użytkownicy mają do dyspozycji aplikację mobilną i portfel elektroniczny (tutaj przeczytasz jaka jest najlepsza aplikacja do inwestowania). Zaawansowani inwestorzy skorzystają z trybu PRO.

Giełda akceptuje płatności przelewem bankowym oraz kartą kredytową.

Założenie konta jest darmowe. Broker wymaga od użytkowników zweryfikowania tożsamości. Minimalny depozyt wynosi 10 zł.

Giełdę wyróżniają dwie dodatkowe funkcjonalności: bramka do płatności kryptowalutami Zonda Pay oraz kantor walut FIAT BitCantor.

Przeczytaj opinie użytkowników o Zondzie (dawnej giełdzie BitBay)! 

ZALETY

WADY

Coinbase - popularna giełda kryptowalut

coinbase logo

Coinbase działa na rynku od 2012 roku. Oferuje 22 kryptowaluty. Kupisz je na platformie Coinbase lub w jej filii Global Digital Asset Exchange (GDAX). Serwis GDAX jest dostępny w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Europie, Kanadzie, Australii i Singapurze. (4)

Giełda Coinbase jest łatwa w obsłudze i przyjazna dla początkujących. Posiada aplikację na smartfony z systemem iOS i Android. Zaawansowani użytkownicy skorzystają z konta PRO.

Coinbase oferuje także bezpieczne portfele do trzymania kryptowalut. Gotówka jest przechowywana na kontach bankowych ubezpieczonych przez FDIC (Federal Deposit Insurance Corporation). (5)

Płatności dokonasz za pomocą przelewu bankowego, karty kredytowej i debetowej oraz PayPal.

Prowizje są stosunkowo wysokie – za transakcję poniżej 200 USD zapłacisz od 0,99 do 2,99 dolarów. Dodatkowo, serwis pobiera opłatę 0,5% w zależności od kwoty obrotu. (6)

Poznaj opinie o giełdzie Coinbase!

ZALETY

WADY

Co to jest platforma bitcoin?

Platformy bitcoin służą do inwestowania w kryptowaluty. Działają na podobnej zasadzie jak giełdy  forex.

Za ich pośrednictwem kupisz i sprzedasz swoje cyfrowe aktywa oraz wymienisz bitcoiny na walutę FIAT lub na inne tokeny. (7)

Giełdy kryptowalut występują w dwóch rodzajach: scentralizowanej i zdecentralizowanej.

Najbardziej powszechne są giełdy scentralizowane. Są to zazwyczaj prywatne firmy, które oferują aplikacje do tradingu kryptowalutami. Do tej grupy zaliczamy m.in. Coinbase i Binance. Korzystanie z nich wymaga rejestracji i weryfikacji tożsamości.

Giełdy scentralizowane są łatwe w obsłudze, dzięki czemu są dobre dla początkujących inwestorów. Giełda przechowuje twoje środki w wewnętrznym portfelu depozytowym, co dla niektórych może być wadą.

Popularne serwisy zapewniają ubezpieczenie na wypadek awarii systemu. Ma ono jednak zastosowanie tylko wtedy, gdy wina leży po stronie giełdy. Jeśli twój sprzęt i konto padną ofiarą ataku, ubezpieczenie nie pokryje strat.

Giełdy zdecentralizowane działają tak samo jak bitcoin. Nie mają jednego centralnego serwera. Składają się z komputerów rozsianych po całym świecie. Każdy z nich jest kontrolowany przez jego użytkownika. Atak na jeden komputer nie spowoduje upadku całej giełdy. Dzięki temu ataki hakerskie są praktycznie niemożliwe.

Tego typu giełda nie podlega regulacjom organów państwowych. Użytkownicy nie muszą ujawniać i weryfikować swojej tożsamości. Mogą swobodnie korzystać z platformy w dowolny sposób, co niestety prowadzi czasami do nielegalnych działań. (8)

Jak działa platforma BTC?

notowania na ekranie laptopa

Giełda kryptowalut pełni rolę pośrednika między kupującym a sprzedającym.

Działa podobnie jak bank – bezpiecznie przechowuje BTC klientów w ich imieniu. (9)

Na platformie bitcoin kupisz i sprzedasz kryptowaluty oraz przechowasz je w portfelu elektronicznym (tutaj przeczytasz jak kupić bitcoin).

Transakcji dokonasz przy użyciu tradycyjnej waluty oraz innych tokenów.

Aby skorzystać z wybranej giełdy, załóż konto i zweryfikuj swoje dane.

Większość internetowych platform inwestycyjnych działa podobnie. Różnią się między sobą głównie liczbą dostępnych kryptowalut i metod płatności, zakresem usług oraz wysokością prowizji. Niektóre z nich oferują dodatkowe funkcje, jak np. treści edukacyjne dla początkujących inwestorów.

Na giełdzie złożysz zlecenie kupna i sprzedaży na dwa sposoby:

Jak założyć konto na Binance?

Aby założyć konto na Binance, wystarczy wykonać cztery proste kroki.

Krok 1:

Wejdź na oficjalną stronę Binance i kliknij przycisk “zarejestruj się”.

rejestracja na binance

Krok 2:

Uzupełnij formularz rejestracyjny wymaganymi danymi osobowymi. Przeczytaj i zaakceptuj regulamin i politykę prywatności Binance.

Gdy to zrobisz, kliknij przycisk “dalej” i prześlij formularz.

Krok 3:

Na tym etapie zostaniesz poproszony o przesłanie skanu dokumentu tożsamości ze zdjęciem (np. dowodu osobistego) oraz potwierdzenie miejsca zamieszkania.

Do weryfikacji adresu przyda się np. rachunek za usługi użyteczności publicznej z ostatnich 6 miesięcy.

weryfikacja na binance

Krok 4:

Ostatnim krokiem jest wypełnienie kwestionariusza.

Dzięki niemu Binance dostosuje pakiet usług do twoich indywidualnych potrzeb.

Pytania zawarte w kwestionariuszu dotyczą m.in. twojego statusu zawodowego, poziomu wiedzy na temat rynków kryptowalut, płynności finansowej, ryzyka oraz celów inwestycyjnych.

Wady i zalety platform bitcoin

Do głównych zalet platform bitcoin należy możliwość skorzystania z kilku usług finansowych w jednym miejscu.

Oprócz kupna i sprzedaży kryptowalut, użytkownicy mają dostęp do portfela elektronicznego, gdzie przechowają swoje tokeny.

W ofercie niektórych giełd znajdziesz też kontrakty CFD na kryptowaluty.

zalety wady

Giełdowe portfele depozytowe są wygodnym rozwiązaniem dla początkujących użytkowników. Niestety, ich wadą jest ryzyko utraty środków w przypadku włamania na konto. Ubezpieczenie pokryje straty tylko wtedy, gdy szkody powstaną z winy dostawcy.

Scentralizowane giełdy podlegają regulacjom państwowych organów nadzoru finansowego. Dzięki temu transakcje dokonane za ich pośrednictwem są legalne i bezpieczne.

Z drugiej strony, ten rodzaj platform inwestycyjnych jest narażony na ataki hakerskie. Dodatkowo, ze względu na konieczność weryfikacji danych, nie gwarantuje anonimowości.

Giełdy zdecentralizowane są z kolei bardziej odporne na włamania oraz pozwalają na handel kryptowalutami bez podawania danych osobowych. Brak kontroli sprzyja jednak nielegalnym działaniom użytkowników.

Czy warto korzystać z platform bitcoin?

platforma inwestycyjna na ekranie telefonu i laptopa

Giełdy kryptowalutowe mają swoje plusy i minusy, ale naszym zdaniem zdecydowanie warto z nich korzystać.

Przede wszystkim, ułatwiają handel kryptowalutami.

Są intuicyjne i proste w obsłudze. Oferują wiele udogodnień dla inwestorów o różnym poziomie zaawansowania.

Platformy bitcoin cały czas się rozwijają. Renomowani dostawcy stosują nowoczesne zabezpieczenia w celu ochrony twoich inwestycji.

Platforma bitcoin: podsumowanie

Bitcoin jest jednym z najciekawszych zjawisk na rynku kapitałowym. Niedługo po boomie z końca 2017 roku nastąpił spektakularny krach.

Mimo to, łączna kapitalizacja kryptowalut wynosi obecnie ponad 200 miliardów dolarów.

Regulatorzy z całego świata ostrzegali inwestorów przed ryzykiem związanym z wirtualnymi walutami.

Zwracali uwagę głównie na ich wysoką zmienność i brak kontroli rządowej. (11)

Jednak pomimo ostrzeżeń, handel kryptowalutami cieszy się coraz większym zainteresowaniem.

bitcoin cash logo

Na rynku istnieje wiele platform do inwestowania w cyfrowe monety.

Tak duży wybór na początku może wydawać się przytłaczający. Jeśli jednak dokładnie przeanalizujesz swoje cele i potrzeby, z pewnością znajdziesz odpowiednią giełdę. W razie wątpliwości, przeczytaj nasz artykuł “Platforma Zarobkowa: Opinie Użytkowników

FAQ - Najczęściej zadawane pytania

Zanim zdecydujesz się na konkretną platformę, sprawdź katalog oferowanych kryptowalut, wysokość opłat i prowizji oraz dostępne metody płatności. Zwróć też uwagę na bezpieczeństwo, łatwość użytkowania, jakość obsługi klienta oraz dodatkowe funkcje.

Na początek otwórz konto na wybranej giełdzie i wpłać depozyt. Następnie wybierz token (np. BTC) i dokonaj transakcji. Pamiętaj, że niektóre kryptowaluty mają tylko określone pary handlowe. Oznacza to, że czasami najpierw trzeba kupić np. BTC, aby wymienić go na inną wirtualną walutę.

Źródła:

(1) Decker C., Guthrie J., Seidel J., Wattenhofer R. (2015) Making Bitcoin Exchanges Transparent. In: Pernul G., Y A Ryan P., Weippl E. (eds) Computer Security — ESORICS 2015. ESORICS 2015. Lecture Notes in Computer Science

(2) https://www.chron.com/market/article/best-crypto-exchanges-16275039.php

(3) https://www.chron.com/market/article/best-crypto-exchanges-16275039.php

(4) https://www.chron.com/market/article/best-crypto-exchanges-16275039.php

(5) https://www.investopedia.com/best-crypto-exchanges-5071855#best-overall-coinbase-and-coinbase-pro

(6) https://www.sfgate.com/market/article/best-crypto-exchanges-16315558.php

(7) https://www.chron.com/market/article/best-crypto-exchanges-16275039.php

(8) https://www.investopedia.com/best-crypto-exchanges-5071855#understanding-the-types-of-crypto-exchanges

(9) https://dl.acm.org/doi/abs/10.1145/2810103.2813674

(10) https://www.chron.com/market/article/best-crypto-exchanges-16275039.php

(11) Klöhn, Lars and Parhofer, Nicolas, Bitcoins Under European and German Banking and Capital Markets Laws (November 19, 2018). 

Ranking: Najlepszy Portfel stellar w Polsce

Sieć Stellar jest jednym z najciekawszych projektów na rynku kryptowalut. Stworzył ją założyciel konkurencyjnej platformy Ripple, Jed McCaleb. Jako zdecentralizowany system płatniczy, dąży do usprawnienia

Read More »