Portfel Bitcoin Cash: Co To Jest? Jaki Wybrać? Bez Weryfikacji, Na Telefon

Czy wiesz, że w 2020 roku Josh Jones, założyciel Dreamhost, stał się ofiarą ataku cybernetycznego? 

Stracił bitcoin cash o wartości 30 milionów dolarów. (1) Zakładam, że nie chcesz, aby ciebie również to spotkało.

Szukasz portfela bitcoin cash, który najlepiej odpowie na twoje potrzeby? Zanim przygotowałem dla Ciebie artykuł, przeprowadziłem wiele rozmów z inwestorami – zarówno początkującymi, jak i doświadczonymi.

Na tej podstawie wyłoniłem trzy typy portfeli, które będą odpowiednie dla wybranych traderów.

Przeczytaj i sprawdź, do której grupy należysz; Jaki portfel bitcoin cash będzie dla ciebie najlepszy?

Najlepsze Portfele Bitcoin Cash 2024

Nie masz pewności, który wallet wybrać? W dalszej części artykułu scharakteryzujemy kilka najlepszych portfeli BCH dostępnych na rynku.

Jaki Portfel Bitcoin Cash Jest Dla Ciebie Najlepszy?

1. Ledger Nano S Plus: portfel sprzętowy z wysokim poziomem zabezpieczeń

Prowadzisz długoterminowe inwestycje kryptoaktywami (+3 lata)? Najbezpieczniejszym rozwiązaniem dostępnym na rynku jest portfel sprzętowy (osobiście korzystam z Ledger Nano S). Nawet, jeżeli ktokolwiek zhakuje twój komputer, nie uzyska dostępu do twojego walleta.

Co więcej, jesteś właścicielem swoich BCH. Portfele sprzętowe są jednak stosunkowo drogie. Polecam je do przechowywania aktywów wartych więcej niż 1000 euro.

2. Dla Traderów, którym Zależy na Płynnych Transakcjach: Binance

Posiadasz krypto, które są warte mniej niż 1000 euro? Przechowuj bitcoin cash na renomowanej giełdzie, takiej jak Binance. Dzięki temu sprzedasz BCH od razu, gdy ich cena wzrośnie lub zabezpieczysz się przed stratą przy pomocy limitu stop loss.

Zwróć uwagę na to, że renomowane giełdy (jak te, o których wspominam powyżej) nie zbankrutują. Dlatego tak ważne jest, abyś świadomie wybrał platformę, z której skorzystasz. Zakładam, że słyszałeś o skandalu wokół FTX…

3. Dla Początkujących, którzy Nie Chcą Przechowywać Środków Na Giełdzie: Guarda Wallet

Posiadasz bitcoin cash, których wartość nie przekracza 1000 euro? Nie chcesz przechowywać ich na giełdzie ze względu na potencjalne ataki hakerskie? Rozwiązaniem, z którego możesz skorzystać jest portfel software, taki jak Guarda Wallet.

Od giełdy odróżnia go m.in. to, że jesteś jedynym właścicielem posiadanych kryptowalut. Ze względu na to, wyłącznie ty odpowiadasz za bezpieczeństwo frazy seed. 

Jeżeli zgubisz ją lub zostanie ci skradziona, stracisz środki. Również gdyby twój komputer został zhakowany lub zainfekowany złośliwym oprogramowaniem, możesz ją stracić. W takim przypadku hakerzy prawdopodobnie wyzerują twoje konto.

Jaki Portfel Bitcoin Cash Wybrać?

Ledger Nano S Plus

ledger nano s

Ledger Nano S Plus jest jednym z najlepszych rozwiązań pod względem bezpieczeństwa. Portfel sprzętowy pozwala  przechować kryptowaluty w trybie offline. Dzięki temu uchronisz się przed atakami hakerów.

Aby skonfigurować swój portfel Ledger, wykonaj kilka kroków. Przytrzymaj oba przyciski urządzenia. Następnie utwórz kod PIN. Wprowadź frazę zabezpieczającą (będzie potrzebna podczas odzyskiwania dostępu do portfela).

Po zabezpieczeniu, Ledger jest gotowy do odbierania i wysyłania bitcoin cash.

Dużą zaletą Ledgera Nano S Plus jest poziom zabezpieczenia. Nawet wallet desktopowy nie zapewnia bezpieczeństwa na takim poziomie, jak portfel sprzętowy. W Ledgerze przechowasz wiele różnych kryptowalut. Posłuży ci m.in. jako portfel cardano, dogecoin i polkadot.

 Wadą urządzenia jest jego cena. W odróżnieniu od darmowych aplikacji, za portfel sprzętowy zapłacisz około 290 zł.

ZALETY

WADY

Guarda Wallet

guarda logo

Guarda Wallet jest portfelem kryptowalutowym, który umożliwia inwestorom bezpieczne przechowywania aktywów cyfrowych. Powstał w 2017 roku i obsługuje ponad 400 tys. kryptowalut z więcej niż 50 sieci blockchain.

Jest dostępny nie tylko jako aplikacja desktopowa, ale również oprogramowanie mobilne i online. Dzięki temu z łatwością będziesz zarządzał swoimi aktywami na wielu urządzeniach. Jeśli zechcesz, połączysz oprogramowanie również z portfelem sprzętowym!

Co więcej, Guarda Wallet udostępnia też szereg dodatkowych funkcji, takich jak kupno cyfrowych aktywów bezpośrednio w aplikacji, staking czy pożyczki kryptowalutowe. Firma Guardarian OÜ posiada estońską licencję, dzięki czemu legalnie oferuje tego typu usługi w Europie.

ZALETY

WADY

Coinbase

coinbase logo

Coinbase zawdzięcza swoją popularność kilku aspektom. Giełda oferuje prosty w obsłudze interfejs i portfel kryptowalutowy przypisany do konta każdego użytkownika.

Twórcy kładą nacisk na bezpieczeństwo i prostotę. Dzięki temu przyciągają do swoich usług wielu początkujących traderów. Oprogramowanie pozwala odbierać także transakcje pozagiełdowe.

Wallet jest kompatybilny z dziesiątkami kryptowalut (znajdziesz tam m.in. bitcoin cash). Portfel Coinbase zaprojektowano jako platformę online. Skorzystasz z niego bez instalacji.

Co więcej, usługa jest darmowa. Prowizje za transakcje są jedynymi kosztami, które poniesiesz podczas użytkowania portfela.

Wykonanie kopii zapasowej oprogramowania od firmy Coinbase jest proste.

Wallet usługodawcy giełdowego zabezpieczysz w łatwy sposób. Przywrócisz go za pośrednictwem frazy zabezpieczającej (seed). (2) Możesz także zapisać pliki portfela na dysku Google.

Dowiedz się więcej o Coinbase!

Electron Cash

Electron Cash jest aplikacją stworzoną przez twórców popularnego portfela Electrum. Do podzielenia portfela bitcoin doszło na skutek hard forku kryptowaluty. Podobnie jak oryginał, Electron Cash pozwala na stworzenie frazy seed, niezbędnej do odzyskania walleta.

Twórcy portfeli Electron i Electrum dbają o to, aby oprogramowanie było proste w obsłudze. Udostępniają je za darmo.

Ich portfel zajmuje kilka megabajtów. Obsłużysz go na systemach operacyjnych Windows, Linux i Mac. Electron Cash znajdziesz także w wersji mobilnej. Pobierzesz go na urządzenia z systemem Android.

Portfel Bitcoin Cash: Co To Jest?

portfel

Portfel bitcoin cash jest oprogramowaniem, które zapisuje klucze prywatne i publiczne oraz komunikuje się z blockchainem.

Klucz publiczny nazywamy adresem portfela. Pełni taką samą funkcję jak numer konta bankowego.

Klucz prywatny służy z kolei do potwierdzania transakcji i zabezpieczenia oszczędności.

Istnieje wiele rodzajów walletów bitcoin cash. Od darmowych portfeli internetowych po drogie oprogramowanie sprzętowe

Wybór zależy od twojego zapotrzebowania. W przypadku dużych kwot zaopatrz się w portfel sprzętowy. Charakteryzuje się wysokim poziomem bezpieczeństwa.

Jeżeli szukasz aplikacji, która oferuje wygodę i jest darmowa, wybierz jeden z portfeli giełdowych lub desktopowych.

Jak Działa Portfel Bitcoin Cash?

Bitcoin Cash jest zaktualizowaną wersją BTC.

W dniu rozwidlenia sieci blockchain każdy posiadacz bitcoina mógł zamienić krypto na bitcoin cash. (3)

Oprogramowanie do przechowywania BCH działa na zasadach podobnych do portfeli bitcoin.

Podobnie jak sieć bitcoin, portfele BCH są zdecentralizowane. Dostęp do oprogramowania ma jedynie posiadacz coinów. Wallety BCH obsługują skalowalną walutę. Rozmiar każdego bloku w systemie wynosi 32 MB. Dla porównania warto zaznaczyć, że każdy blok bitcoina obsługuje tylko 1 MB pamięci.

Istotną zaletą portfeli bitcoin cash jest wydajność. W przeciwieństwie do przelewów BTC transakcja wykonana za pośrednictwem BCH jest szybka i tania. Portfele kryptowalutowe są kompatybilne z popularnymi giełdami. Bitcoin Cash znajdziesz na Coinbase i Binance.

Niestety wallety oparte na sieci BCH mają pewną wadę. Charakteryzują się niższym poziomem bezpieczeństwa od portfeli bitcoin. Oprogramowanie BCH obsługuje więcej transakcji na sekundę. Z tego powodu bezpieczeństwo coinów jest zagrożone.

Coraz więcej osób powraca do portfeli BTC pomimo wolnych transakcji. Jeżeli jesteś jedną z nich, przeczytaj, jak założyć portfel bitcoin!

Czy Portfel Bitcoin Cash Jest Bezpieczny?

bezpieczeństwo

Wszystko zależy od tego, w jaki sposób obsługujesz portfel. Do wykonania transakcji potrzebujesz klucza prywatnego.

Jeśli go stracisz, wraz z nim przepadnie dostęp do pieniędzy.

Teoretycznie możemy założyć, że każdy portfel jest bezpieczny. Do czasu, gdy nikt nie wie o jego istnieniu.

Możesz podjąć kroki, które zwiększą bezpieczeństwo twoich oszczędności. Poniżej przedstawimy kilka metod na zabezpieczenie portfela.

Przechowywanie kryptowalut w jednym miejscu jest kiepskim pomysłem. Podziel swoje oszczędności na kilka adresów. Nawet jeżeli stracisz jeden z portfeli, zachowasz większość coinów.

Jednym z popularnych sposobów zabezpieczenia portfela jest szyfrowanie. Podczas zakładania nowego portfela, wymyśl silne hasło. Stwórz kombinację małych i dużych liter, znaków specjalnych oraz cyfr.

Pamiętaj o kopiach zapasowych! Zapisz nie tylko klucz prywatny, ale także wszystkie pliki portfela. Dane zabezpiecz na dysku odłączonym od internetu. Dzięki temu zwiększysz poziom bezpieczeństwa kryptowalut.

Podsumowanie

Płatności za pośrednictwem portfela BCH działają w niemal identyczny sposób, co transakcje obsługiwane przez wallety bitcoin.

Jedyne różnice dotyczą:

To prawda, że BTC jest powolny.

Przelew zlecony za pomocą portfela BCH dojdzie znacznie szybciej. Niestety kosztem bezpieczeństwa kryptowalut.

Sieć bitcoina opiera się na blokach 1 MB. Z kolei każdy blok w blockchainie bitcoin cash ma 32 MB pamięci.

bitcoin cash logo

System BCH weryfikuje więcej plików w tym samym czasie. Dlatego jest podatny na ataki hakerów.

Jeżeli szukasz bezpiecznego narzędzia do magazynowania, sprzedawania i kupowania BCH, skorzystaj z portfela sprzętowego Ledger Nano S.

FAQ - Najczęściej Zadawane Pytania

Skopiuj adres portfela i użyj go podczas kupowania kryptowalut na giełdzie. Pamiętaj o tym, aby zawsze upewnić się, że podajesz prawidłowy adres. Jeżeli się pomylisz, sprezentujesz monety innej osobie i już ich nie odzyskasz.

Proces różni się w zależności od oprogramowania. Pokażemy ci, w jaki sposób odzyskać dostęp na przykładzie portfeli desktopowych. Wybierz aktywa, które chcesz importować do portfela (w tym przypadku bitcoin cash). Znajdź opcję o nazwie Przenieś Fundusze. Następnie wklej klucz prywatny.

Źródła

(1) https://www.coolwallet.io/45m-in-bitcoin-stolen-via-sim-card-attack/

(2) Gold Z., McBride M., Cryptocurrency: A Primer for Policy-Makers, 2019

(3) Spurr, A., Ausloos, M. Challenging practical features of Bitcoin by the main altcoins, [w]: Qual Quant 55, 2021

Ranking: Najlepszy Portfel stellar w Polsce

Sieć Stellar jest jednym z najciekawszych projektów na rynku kryptowalut. Stworzył ją założyciel konkurencyjnej platformy Ripple, Jed McCaleb. Jako zdecentralizowany system płatniczy, dąży do usprawnienia

Read More »