Najlepszy Portfel Ethereum: Jaki wybrać? Online Czy Offline? Jak Założyć?

Pod względem kapitalizacji rynkowej Ethereum plasuje się na 2. miejscu w rankingu kryptowalut. Blockchain cieszy się niesłabnącą popularnością. Nic dziwnego, że miliony inwestorów handlują jego natywnym tokenem.

Chcesz do nich dołączyć? Będzie ci potrzebny portfel ethereum.

Tylko dzięki niemu wygodnie i bezpiecznie przechowasz kryptowalutę.

Jednak nie mogę powiedzieć tego o każdym wallecie. Dane pokazują, że w ciągu ostatnich 5 lat miały miejsce różne incydenty, które zakończyły się kradzieżą ETH z portfeli inwestorów.

Z kolei testy wykazały, że ataki słownikowe wykazują o wiele większą skuteczność, niż próby włamania w stylu brute-force. (1)

Zastanawiasz się, jaki portfel ethereum wybrać? Dobrze trafiłeś! 

Przeczytaj poniższy artykuł, aby dobrać najlepsze rozwiązanie dla twoich potrzeb. Weźmiemy pod uwagę wysokość twojego kapitału oraz osobiste preferencje.

Najlepszy Portfel Ethereum 2024

Jaki Portfel Ethereum Będzie Najlepszy Dla Ciebie?

Ledger Nano S Plus: Portfel Sprzętowy z Dobrymi Zabezpieczeniami

Portfele sprzętowe polecam inwestorom, których kapitał wynosi co najmniej 1000 euro. Dlaczego? Wallety tego typu są stosunkowo drogie. Jeżeli wartość twoich aktywów wynosi 500 zł, cena urządzenia byłaby niewiele niższa.  W takiej sytuacji weź pod uwagę rozwiązania, które zaproponowałam poniżej.

Handlujesz długoterminowo? Twoje aktywa są warte 1000 euro i więcej? Rozważ zakup portfela sprzętowego i nie martw się o bezpieczeństwo swoich kryptowalut. Ledger Nano S Plus jest odporny na ataki hakerskie. (Chyba, że przechowujesz frazę seed na komputerze. Wówczas sam ściągasz na siebie zagrożenie.)

Z frazą odzyskiwania jest jeszcze jeden problem. Nie da się jej zrestartować. Jeżeli szukasz sposobu na przechowywanie frazy seed tak, aby nikt jej nie odgadł (oraz, żeby jej nie zapomnieć), przeczytaj nasz artykuł.

Binance Chain Wallet: Dla Początkujących z Niewielkim Portfolio

Szukasz bezpiecznego sposobu na przechowywanie ethereum? Niedawno rozpocząłeś swoją przygodę na rynku kryptowalut i nadal nie czujesz się pewnie? A może interesują cię przede wszystkim inwestycje krótkoterminowe? Jeżeli na którekolwiek z pytań odpowiedziałeś twierdząco, skorzystaj z portfela przy renomowanej giełdzie, np. Binance. Wbrew powszechnej opinii, sprawdzone platformy nie upadną z dnia na dzień. Zapewnią ci natomiast swobodę inwestycji oraz pozwolą szybko zareagować kiedy cena ETH się zmieni. W przeciwieństwie do portfeli sprzętowych i software, wallety giełdowe są odpowiednie dla zapominalskich. Jeżeli stracisz hasło do platformy, skontaktujesz się z działem wsparcia. Poprosisz o jego restart i będziesz mógł nadal korzystać ze swoich coinów.

Guarda Wallet: Darmowy Portfel Software

Nie chcesz trzymać ethereum na giełdzie? Zależy ci na bezpiecznym i darmowym portfelu do kryptowalut? Chciałbyś przechowywać w nim więcej niż jedną z nich? Mam rozwiązanie również dla ciebie.

Portfel software to portfel, który w niektórych aspektach przypomina wallet hardware. Polecam ci np. Guarda Wallet.

Przechowujesz w nim ethereum? Coiny są tylko twoją własnością. Nie musisz obawiać się o ich bezpieczeństwo w związku z upadkiem giełdy.

Rozwianie nie jest jednak wolne od ryzyka związanego z atakiem hakerskim lub złośliwym oprogramowaniem. Jeżeli twój komputer zostanie zainfekowany, prawdopodobnie stracisz frazę seed i wszystkie krypto zgromadzone na koncie.

Zgubisz ją lub zapomnisz? Twoje kryptowaluty przepadną. Niestety, nie ma obsługi klienta, która pomogłaby ci odzyskać frazę seed.

Portfel Ethereum - co to jest?

portfel z monetą ethereum i dolarami w tle

Sieć blockchain to rosnąca liczba rejestrów (bloków), które łączą się ze sobą za pomocą kryptografii.

Zaś indywidualne klucze prywatne i publiczne do blockchaina przechowuje się w portfelu kryptowalut.

Umożliwia on użytkownikom transfer cyfrowych monet i monitorowanie bilansu konta poprzez interakcję z siecią blockchain. (2)

Istnieją trzy główne rodzaje portfeli kryptowalut:

Więcej o każdym z nich przeczytasz w dalszej części artykułu.

Portfel Ethereum to w najprostszym rozumieniu aplikacja, dzięki której wejdziesz w interakcję z twoim kontem w sieci Ethereum. Porównaj go do platformy online dowolnego banku, a szybko zrozumiesz, o co chodzi.

Jednak różnica polega na tym, że w przypadku portfela nie ma żadnej centralnej instytucji, która nim zarządza. Jest tylko twój.

Za jego pomocą sprawdzisz stan konta, zrealizujesz transakcje oraz połączysz się z aplikacjami, które działają w blockchainie. Innymi słowy: jest ci potrzebny do zarządzania kryptowalutami.

Weź jednak pod uwagę, że portfel to tylko narzędzie do obsługi konta Ethereum. Oznacza to, że w każdej chwili możesz zmienić dostawcę usługi. Co więcej, wiele portfeli pozwala ci kontrolować kilka kont Ethereum jednocześnie. (3)

To dlatego, że nie mają dostępu do twojego kapitału. Są jedynie narzędziem, za pomocą którego zarządzasz cyfrowymi aktywami.

Jak działa portfel Ethereum?

Na początek zaznaczmy, że portfel Ethereum działa zupełnie inaczej niż tradycyjny fizyczny portfel.

Najważniejszą różnicą jest fakt, że kryptowaluta ether nie znajduje się w jego wnętrzu.

Trudno powiedzieć, żeby znajdowała się gdziekolwiek, ponieważ (podobnie jak inne kryptowaluty) nie istnieje w żadnej fizycznej formie.

monety kryptowalut

Jedynym, co istnieje, są rejestry w sieci blockchain. Portfel służy do kontaktu z nią i umożliwia transakcje.

Ponadto wszystkie portfele posiadają dwa rodzaje kluczy:

Klucz publiczny, czyli losowo generowany ciąg cyfr i liter, działa jak numer konta. Podajesz go za każdym razem, gdy ktoś chce ci przesłać kryptowaluty.

Natomiast klucz prywatny pełni rolę hasła. Potrzebujesz go, gdy potwierdzasz transakcje lub odbierasz tokeny Ethereum. Jak zapewne się domyślasz, klucza prywatnego należy chronić jak oka w głowie. Jeżeli chcesz, by twoje kryptowaluty były bezpieczne, nie dziel się nim z nikim innym.

Podsumowując, portfele Ethereum służą użytkownikom do zarządzania cyfrowymi walutami poprzez kontakt z blockchainem lub aplikacjami, które działają w jego ekosystemie.

Mimo że większość operuje niezależnie od blockchaina, niektóre implementują w nim (on-chain) swoje najważniejsze funkcje w formie smart kontraktów. Ma to na celu zwiększenie zaufania i bezpieczeństwa poprzez transparentność. (4)

Rodzaje portfeli ETH

portfel

Weź pod uwagę, że nie ma czegoś takiego jak najlepszy portfel Ethereum. Na rynku znajdziesz różne rodzaje walletów.

Niektóre posiadają większy poziom bezpieczeństwa, inne oferują łatwy i szybki dostęp do konta.

Do ciebie należy decyzja, który wybrać.

Bardziej zależy ci na ochronie kryptowalut czy wygodzie? A może wolisz coś pomiędzy?

Nie odpowiadaj od razu. Najpierw sprawdź, z czego możesz wybierać.

Portfel sprzętowy

portfel sprzętowy

Oprócz “gorących”, na rynku znajdziesz również “zimne” portfele (z ang. cold wallet), które nie mają stałego połączenia z siecią. Ich najpopularniejszym reprezentantem jest portfel sprzętowy.

Z wyglądu przypomina nieco dysk USB i pozwala ci przechowywać klucze prywatne wewnątrz fizycznego nośnika.

Uzyskasz do nich dostęp za każdym razem, gdy podłączysz portfel do komputera lub laptopa i wpiszesz 4-cyfrowy kod PIN.

Największą zaletą tego typu portfeli jest wysoki poziom bezpieczeństwa. Każdy, kto chciałby dostać się do twoich środków, musiałby najpierw ukraść ci urządzenie i odgadnąć kod PIN.

ZALETY

WADY

Zabezpiecz swoje monety z Ledger Nano S Plus i Metamask

ledger nano s

Ledger Nano S Plus uchodzi za najlepszy portfel Ethereum, jeśli chodzi o wersje sprzętowe. Obsługuje on nie tylko ETH i różne tokeny ERC-20, ale również inne rodzaje kryptowalut (w tym BTC, LTC, itd.)

Ledger posiada mały ekran OLED, który ułatwia kontrolę transakcji. Ponadto dba o bezpieczeństwo środków za pomocą dwustopniowej weryfikacji oraz kodu PIN. Istnieje również opcja odzyskiwania danych. (5)

Równie ważną funkcjonalnością jest możliwość połączenia Ledgera z portfelem Metamask lub MyEtherWallet, co znacznie ułatwi odbiór, transfer i przechowywanie tokenów, a także korzystanie z aplikacji DApps.

Jesteś fanem udogodnień? Skorzystaj z wersji Ledger Nano X, która ma również łącze bluetooth i inne dostępne funkcje.

Portfel online (giełdowy)

Portfele Ethereum tego typu cechują się najmniejszym bezpieczeństwem.

Najczęściej znajdziesz je w scentralizowanych serwisach, takich jak giełdy kryptowalut, które zawsze mierzą się z ryzykiem cyberataków.

Jednak z drugiej strony plus jest taki, że masz łatwy dostęp do portfela i realizacji płatności.

logo etoro na ekranie telefonu i komputera

W skrócie: za maksymalną wygodę płacisz najniższym poziomem bezpieczeństwa.

Nie zrozum tego opisu źle. Takie portfele nadal są trudne do sforsowania i posiadają liczne zabezpieczenia, ale stałe połączenie z internetem po prostu daje złodziejom więcej okazji do kradzieży.

ZALETY

WADY

Przechowuj kryptowaluty w Binance Chain Wallet

Binance logo

Giełda Binance jest dobrze znana wśród inwestorów i cieszy się ich zaufaniem. Możesz za jej pośrednictwem handlować nie tylko kryptowalutami, ale również innymi instrumentami finansowymi.

Jednak to właśnie dla fanów krypto firma stworzyła bezpieczny portfel online, który obsługuje wiele różnych kryptowalut. Wysoki poziom bezpieczeństwa przeplata się tutaj z bardzo wygodnym interfejsem, dzięki czemu nawet początkujący szybko się w nim odnajdą.

Dlatego jeśli interesuje cię nie tylko bezpieczeństwo, ale również handel kryptowalutami, masz przed sobą najlepszy portfel Ethereum do tego zadania.

Poznaj opinie o giełdzie Binance!

Portfel desktopowy

Ten rodzaj portfeli działa na laptopach i komputerach stacjonarnych.

Możesz pobrać pełnego klienta razem blockchainem Ethereum albo (podobnie jak w wersji mobilnej) ograniczyć się do klienta “light”.

Drugi jest znacznie prostszy w obsłudze, ale pierwszy gwarantuje wyższy poziom bezpieczeństwa.

guarda desktop wallet

Pełny klient nie potrzebuje górników ani węzłów sieci, które przesyłają informacje o transakcji. Potrafi samodzielnie weryfikować transfery środków.

Mimo że portfele desktopowe mają sporo zalet, wciąż zaliczają się do tzw. “portfeli gorących” (z ang. hot wallet), czyli stale łączą się z internetem. To oznacza, że zawsze istnieje ryzyko ataku hakerskiego.

Ponadto wirusy i oprogramowanie malware na komputerze również mogą wykraść dane do twojego konta.

ZALETY

WADY

Guarda Wallet - najpopularniejszy portfel desktopowy

guarda logo

W portfelu Guarda przechowasz wiele rodzajów kryptowalut, np. Bitcoin, Ethereum, Dash, Litecoin, etc. Ponadto jest dostępny również w wersji mobilnej na systemy Android i iOS.

Wyróżnia się rozbudowanym interfejsem oraz autorskim systemem wymiany. Za jego pomocą z łatwością wymienisz jedne kryptowaluty na inne. Domyślnie portfel przechowuje klucze prywatne na urządzeniu użytkownika i nie wysyła ich do sieci.

Portfel mobilny

mobilny portfel

Dostęp do konta Ethereum za pośrednictwem aplikacji mobilnej to prosty i efektywny sposób na zarządzanie kryptowalutą.

Mobilne portfele czasem określane są jako “klient light”, ponieważ nie musisz pobierać całego blockchaina, aby w nim działać.

Niestety ta sama lekkość sprawia, że częściej padają łupem hakerów.

Kolejnym minusem jest to, że jeśli ktoś obcy zaloguje się do twojego telefonu, z łatwością zdobędzie twój klucz prywatny.

Dlatego w portfelu mobilnym przechowuj tylko małe sumy kryptowaluty do wygodnego, codziennego użytku.

Skorzystaj z portfela mobilnego Coinbase

coinbase logo

Portfel giełdy Coinbase ma już ponad 100 tys. aktywnych użytkowników. Oferuje im tani i efektywny sposób przechowywania Ethereum oraz innych kryptowalut — o ile handel nimi jest możliwy w kraju, w którym przebywasz.

Zastanawiasz się w jakie krypto warto inwestować? Sprawdź nasz ranking kryptowalut.

Jednak zanim zaczniesz korzystać z tego rozwiązania, potrzebne ci będzie konto na giełdzie. Załóż je, a od razu otrzymasz swój portfel oraz publiczny adres do niego. Minus jest taki, że prywatny klucz zapisany jest na serwerze Coinbase i nie masz do niego dostępu.

Poznaj opinie o portfelu Coinbase!

Portfel papierowy

Jeżeli szukasz rozwiązania, które zagwarantuje ci największe bezpieczeństwo, wybierz papierowy portfel.

Co to? Zwykła kartka papieru, na której wydrukujesz klucz prywatny i publiczny.

Jako że taki portfel nie łączy się z internetem ani nie jest zapisany na komputerze, nie dostaną się do niego cyberprzestępcy.

portfel papierowy

Ponadto (jeśli dobrze ukryjesz kartkę) tradycyjny złodziej również nie ukradnie jej tak łatwo.

Jednak pomimo ogromnego bezpieczeństwa, portfele papierowe mają jeden minus — nie nadają się do prowadzenia regularnych transakcji. Za to świetnie sprawdzą się jako skarbiec dla dużej ilości ETH.

Zobacz też:

Jak wybrać najlepszy portfel Ethereum?

Istnieje kilka istotnych czynników, które warto rozważyć, zanim zdecydujesz się na wybór konkretnego portfela Ethereum. Poniżej zebraliśmy te najważniejsze.

Portfel sprzętowy

słoik z wysypującymi się pieniędzmi

Tym, co najbardziej rzuca się w oczy przy wyborze portfela, jest oczywiście jego cena.

Duża część oprogramowania jest w pełni darmowa, ale na rynku znajdziesz również oferty płatne.

Dotyczy to przede wszystkim portfeli sprzętowych (w formie urządzenia), za które na starcie zapłacisz co najmniej kilkadziesiąt złotych.

Oprócz tego sprawdź, czy wallet nie pobiera ukrytych prowizji za wpłaty i wypłaty albo dodatkowych opłat za wymianę jednych kryptowalut na inne.

Co prawda w świecie blockchainów istnieje coś takiego, jak opłata sieciowa, ale nie powinna być ona zawyżona.

Dostępne kryptowaluty

Portfele Ethereum rzadko kiedy ograniczają się tylko do jednego tokena.

Zwykle przechowasz w nich o wiele więcej kryptowalut, dlatego przed finalną decyzją sprawdź, z jakimi jest kompatybilny.

Jest to istotne z dwóch powodów:

kryptowaluty leżące na stole

Jak zapewne się domyślasz, drugi powód jest szczególnie ważny. Dlatego zanim przelejesz cyfrowe pieniądze na jakiś adres, upewnij się dwa razy, że jest z nimi kompatybilny. W przeciwnym wypadku istnieje duża szansa, że stracisz kapitał.

Obsługa klienta

Kobieta używająca komputera

Kurs niemal każdej kryptowaluty ma to do siebie, że czasem w szybki i niespodziewany sposób wzrasta lub spada. To stała cecha tego rynku.

Żeby nie ominęła cię okazja do zarobku, portfel powinien działać szybko i sprawnie – tak samo jak jego obsługa klienta.

Ta ostatnia jest szczególnie ważna w sytuacji, w której natrafisz na jakiś problem.

Pracownicy firmy dostarczającej oprogramowanie powinni cechować się profesjonalizmem i działać ekspresowo, aby pomóc ci uporać się z kłopotem w mgnieniu oka.

Portfel Ethereum: podsumowanie

Bez portfela Ethereum nie możesz skutecznie zarządzać swoimi tokenami.

Ponadto nie zainwestujesz w nie w bezpieczny sposób, ponieważ nie będziesz mieć innego wyjścia poza przechowywaniem ich na giełdzie.

To najmniej bezpieczne rozwiązanie.

Może nie jest to tak istotne, gdy nie masz dużej ilości tokenów, ale przy większych kwotach wallet to już konieczność.

ethereum portfel

Pamiętaj, że masz dwie możliwości: “ciepłe” portfele i “zimne” portfele. Pierwsze cechują się wygodą, ale drugie oferują największe bezpieczeństwo. Dlatego najlepiej zrobisz, jeśli skorzystasz z przynajmniej dwóch portfeli, które posłużą ci do różnych aktywności.

FAQ - Najczęściej zadawane pytania

Tak. Na oficjalnej platformie Ethereum bez problemu wygenerujesz swój klucz prywatny i publiczny. Dzięki temu tylko ty będziesz mieć do nich dostęp, a co za tym idzie — kontrolę nad funduszami. Ponadto ETH posiada swoją autorską wersję portfela pod nazwą MyEtherWallet, w którą również zaopatrzysz się na stronie.

Równie ważna jest aplikacja do inwestowania. Wybierz taką, która dobrze odpowiada twoim potrzebom i planom. Zwróć uwagę przede wszystkim na wiarygodność usługodawcy, przystępność interfejsu, opłaty i prowizje oraz różnorodność aktywów w ofercie. Szczegółów dowiesz się z artykułu.

Część tak, część nie. Niektóre mogą być darmowe z pozoru, ale po kryjomu pobierają dodatkowe opłaty za transakcje. Dlatego zanim zdecydujesz się na którykolwiek, sprawdź, z czym masz do czynienia.

Nieco inaczej jest w przypadku portfela sprzętowego. Tutaj dochodzi jeszcze cena urządzenia, która oscyluje w granicach kilkudziesięciu złotych.

Ethereum na pieniądze fiducjarne wymienisz dopiero, gdy przelejesz kryptowalutę na giełdę i tam dokonasz transakcji. W tym celu zaloguj się do portfela, wybierz opcję przelewu i podaj adres swojego portfela giełdowego. Gdy kryptowaluty pojawią się na rachunku giełdowym, wymień je na interesującą cię walutę tradycyjną.

Źródła:

(1) Praitheeshan P., Xin Y.W., Pan L., Doss R. (2019) Attainable Hacks on Keystore Files in Ethereum Wallets. A Systematic Analysis. In: Doss R., Piramuthu S., Zhou W. (eds) Future Network Systems and Security. FNSS 2019. Communications in Computer and Information Science

(2) https://ieeexplore.ieee.org/abstract/document/9315193

(3) https://ethereum.org/en/wallets/

(4) https://ieeexplore.ieee.org/abstract/document/9223287

(5) https://pixelplex.io/blog/best-ethereum-wallets/

Ranking: Najlepszy Portfel stellar w Polsce

Sieć Stellar jest jednym z najciekawszych projektów na rynku kryptowalut. Stworzył ją założyciel konkurencyjnej platformy Ripple, Jed McCaleb. Jako zdecentralizowany system płatniczy, dąży do usprawnienia

Read More »