Ranking: Najlepszy Portfel Monero w Polsce

Tak jak w przypadku każdej wirtualnej waluty, do przechowywania monet XMR potrzebujesz bezpiecznego portfela kryptowalutowego. Na rynku znajdziesz ich kilka rodzajów: internetowe, mobilne, sprzętowe, a nawet papierowe.

Czy każdy z nich jest tak samo bezpieczny?

Niekoniecznie. W świecie kryptowalut często mamy do czynienia z atakami hakerów.

Głównym celem cyberprzestępców są portfele użytkowników, a konkretnie przechowywane na nich klucze prywatne.

Gdy łączysz się z giełdą lub inną platformą handlową, wzrasta ryzyko włamania i kradzieży zawartości twojego portfela. (1Ponadto, nie wszyscy dostawcy przykładają należytą wagę do zabezpieczeń. 

Wybór odpowiedniego portfela jest więc kluczowy dla bezpieczeństwa twojego kapitału. Z pewnością nie chciałbyś stracić kryptowalut, w które zainwestowałeś.

W artykule omówimy dla ciebie różne rodzaje portfeli kryptowalutowych. Wyjaśnimy, jak działają oraz przyjrzymy się ich właściwościom. Które z rozwiązań będzie dla ciebie odpowiednie? Przeczytaj i poznaj odpowiedź.

Najlepsze Portfele Monero 2024

Szukasz najlepszego portfela monero? Przy wyborze odpowiedniego rozwiązania dla siebie, weź pod uwagę wysokość swojego kapitału/ wartość portfolio oraz cele inwestycyjne

Po wielu godzinach researchu oraz rozmowach z doświadczonymi traderami, przygotowałam dla ciebie kilka opcji:

Jaki Portfel XMR jest Najlepszy dla Ciebie?

Portfel Sprzętowy do Monero: Ledger Nano S Plus

Jeden z najlepiej zabezpieczonych portfeli sprzętowych na rynku. Obsługuje ponad 5000 różnych kryptowalut, w tym monero. Polecamy go osobom z dużym kapitałem (+1000 euro) oraz inwestującym długoterminowo (+3 lata). 

Portfel Ledger Nano S Plus zabezpiecza twoje monety przed atakami hakerskimi i złośliwym oprogramowaniem. Nie eliminuje jednak w całości ryzyka utraty monet. Możesz stracić środki, jeżeli nieprawidłowo przechowujesz frazę seed (tutaj przeczytasz, jak robić to właściwie) lub połączysz się z fałszywym smart kontraktem podczas wymiany środków na DEX.

Rozwiązanie polecamy inwestorom, których portfolio jest warte więcej niż 1000 euro i/lub handują długoterminowo (+3 lata).

Rozwiązanie dla Początkujących: Zonda

Portfel giełdowy zapewnia użytkownikom łatwy dostęp do przechowywanych w nim kryptowalut. Przy jego pomocy szybko zareagujesz na zmiany ceny monero. Zabezpieczysz się również przed stratami, ustawiając zlecenie stop loss.

Zawsze wybieraj renomowane platformy, takie jak Zonda. Słyszałeś o skandalu FTX, prawda? Niesprawdzone giełdy mogą stracić płynność, wówczas nie będą w stanie spłacić wszystkich inwestorów. 

Rozwiązane to rekomendujemy inwestorom z niewielkim kapitałem (poniżej 1000 euro), którzy aktywnie zlecają transakcje.

Portfel Software dla Osób z Niskim Kapitałem: Guarda Wallet

Guarda Wallet pozwala na przechowywanie cyfrowych monet poza giełdą. Sprawia, że będą one bezpieczne, nawet jeżeli instytucja zbankrutuje. Nie są jednak całkowicie wolne od ryzyka.

Możesz stracić swoje kryptowaluty, jeżeli ktoś uzyska dostęp do twojej frazy seed, albo twoje urządzenie zostanie zainfekowane złośliwym oprogramowaniem/ zhakowane. Dodatkowo, nie polecamy go osobom, które często zlecają transakcje.

Aby sprzedać monero, będziesz musiał przelać krypto na giełdę lub DEX (rozwiązanie dla zaawansowanych). Początkujący mogą mieć problem, aby w porę zareagować na zmianę cen.

Rozwiązanie sprawdzi się dla osób, których portfolio jest warte mniej niż 1000 euro.

Jak działa portfel monero?

Portfel monero przechowuje dwa rodzaje kluczy: publiczny i prywatny.

Klucz publiczny to adres twojego portfela, na który wysyłasz zakupione kryptowaluty. W uproszczeniu, można go porównać do numeru konta bankowego.

Gdy ktoś chce przesłać ci wirtualną walutę, podajesz mu adres publiczny. Za jego pomocą możesz także śledzić transakcje kryptowalutowe w łańcuchu bloków.

Klucz prywatny zapewnia dostęp do portfela oraz służy do zatwierdzania transakcji. Za jego pomocą sprawdzisz także aktualne saldo. (2) Istnieją dwa rodzaje kluczy prywatnych:

Pamiętaj o tym, aby przechowywać klucze prywatne w bezpiecznym miejscu. Nikt oprócz ciebie nie powinien wiedzieć, gdzie je znaleźć. Jeśli trafią w ręce hakerów, stracisz dostęp do swojego portfela oraz wszystkie znajdujące się w nim monety.

Aby zabezpieczyć je przed kradzieżą, eksperci zalecają zarządzanie portfelami poza siecią (offline), przy użyciu odpowiednio zabezpieczonych komputerów. (3)

Jaki portfel monero jest najlepszy?

Trudno jednoznacznie stwierdzić, jaki portfel XMR jest najlepszy. Użytkownicy mają różne oczekiwania. Oprogramowanie, które sprawdzi się jednemu traderowi, dla innego może okazać się niewystarczająco dobre.

Istnieje kilka rodzajów portfeli kryptowalutowych. Poniżej omawiamy właściwości oraz plusy i minusy każdego z nich. W ramach poszczególnych kategorii przedstawiamy oferty renomowanych dostawców.

Portfel sprzętowy

Portfele sprzętowe mają postać fizycznych urządzeń elektronicznych. Zazwyczaj wyglądem przypominają nośniki USB.

Świetnie sprawdzają się do długoterminowego przechowywania kryptowalut. Ponieważ nie mają połączenia z internetem, pozostają poza zasięgiem hakerów.

Największym minusem portfeli sprzętowych jest cena. Koszt większości urządzeń przekracza 50 dolarów. Z drugiej strony, urządzenia te gwarantują najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Zabezpiecz monety z Ledger Nano S Plus

ledger nano s

Ledger Nano S Plus jest jednym z najlepszych portfeli sprzętowych na rynku. Wygląda jak mały pendrive. Posiada ekran OLED i dwa boczne przyciski. Obsługuje ponad 700 wirtualnych walut, w tym także monero. (4)

Ledger Nano S Plus zalicza się do tzw. zimnych portfeli (cold wallets). Przechowuje twoje kryptowaluty offline.

Łączy się z internetem tylko wtedy, kiedy dokonujesz transakcji. Dzięki temu, ryzyko kradzieży zgromadzonych na nim monet jest bardzo niskie. Masz pełną kontrolę nad swoimi cyfrowymi zasobami.

Aby przechowywać lub wysyłać monero za pomocą portfela Ledger, pobierz i uruchom na nim aplikację monero.

Następnie, podłącz sprzęt do komputera, na którym jest zainstalowany program Monero GUI. Dokładne wskazówki odnośnie konfiguracji urządzenia znajdziesz na stronie internetowej firmy Ledger. (5)

Naszym zdaniem, Ledger Nano S Plus to najlepszy portfel sprzętowy na rynku. Kupisz go już za ok. 356 zł. W porównaniu do innych tego rodzaju urządzeń, cena jest bardzo atrakcyjna.

Jeżeli zależy ci na dodatkowych funkcjonalnościach, skorzystaj z nowszej wersji urządzenia. Ledger Nano X umożliwia m.in. nawiązanie połączenia z portfelem przy pomocy bluetooth.

ZALETY

WADY

Portfel online

Portfele online świetnie sprawdzają się w day tradingu. Zapewniają szybki i łatwy dostęp do cyfrowych monet.

Większość platform do handlu kryptowalutami ma w swojej ofercie darmowy portfel online. Dzięki powiązaniu z serwisem tradingowym, transfer kryptowalut przebiega szybko.

Portfel internetowy stanowi dobry wybór dla początkujących inwestorów.

Jego główną wadą jest podatność na ataki hakerskie. Do plusów zaliczamy łatwość użytkowania oraz szybki dostęp do wirtualnych walut.

Portfel desktopowy

Portfel desktopowy jest oprogramowaniem, które instalujesz na swoim komputerze. Nie potrzebujesz przeglądarki, aby sprawdzić saldo lub wysłać wirtualne waluty.

Jeśli zdecydujesz się na portfel desktopowy, zadbaj o odpowiednie zabezpieczenie komputera. Zainwestuj w dobry program antywirusowy.

Minusem portfeli desktopowych jest ich rozmiar. Zazwyczaj zajmują dużo miejsca na dysku. Dodatkowo, tu także istnieje ryzyko włamania.

Na ich korzyść przemawia łatwość użytkowania i szybki dostęp do cyfrowych monet.

Guarda Wallet - bezpieczny i wielofunkcyjny portfel desktopowy

guarda logo

Guarda Wallet cieszy się dużym zainteresowaniem inwestorów kryptowalutowych, ponieważ z jednej strony zapewnia wysoki poziom zabezpieczeń, a z drugiej udostępnia wiele dodatkowych funkcji. Przechowasz w nim ponad 400 tys. cyfrowych aktywów z więcej niż 50 sieci blockchain.

Natomiast wśród innych usług aplikacji znajdziesz kupno i wymianę kryptowalut, staking oraz pożyczki kryptowalutowe.

Finalnie warto dodać, że z portfela skorzystasz również na urządzeniu mobilnym oraz w przeglądarce internetowej.

ZALETY

WADY

Monero GUI - najpopularniejszy portfel desktopowy

Monero

Monero GUI jest oficjalnym portfelem do przechowywania monet XMR. Został stworzony przez deweloperów monero. Ma otwarty kod źródłowy (open-source) i łatwy w obsłudze interfejs.

Jest odpowiedni zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych inwestorów. (7)

Aby korzystać z portfela Monero GUI, musisz pobrać pełen blockchain monero. Zanim to zrobisz upewnij się, że masz wystarczająco dużo miejsca na dysku.

Synchronizacja łańcucha bloków zazwyczaj trwa kilka godzin. Po jej zakończeniu skonfiguruj ustawienia programu.

Monero GUI jest dostępny dla systemów Windows, Mac i Linux.

Portfel mobilny

Portfele mobilne mają postać aplikacji na smartfony i tablety. Pozwalają na handel kryptowalutami z dowolnego miejsca z dostępem do internetu.

Są wygodnym rozwiązaniem dla osób, które dużo podróżują i chcą mieć stały dostęp do swoich cyfrowych aktywów. Dzięki aplikacjom mobilnym, w każdej chwili sprawdzisz saldo i dokonasz transakcji gdziekolwiek jesteś.

Podobnie jak portfele online, aplikacje mobilne są narażone na cyberataki. Ponadto, jeśli zgubisz lub uszkodzisz telefon, stracisz dostęp do portfela.

Ich największą zaletą natomiast jest wygoda. Masz swoje kryptowatywa zawsze przy sobie.

Skorzystaj z portfela mobilnego Coinbase

coinbase logo

Aplikacja Coinbase Wallet służy do przechowywania i transferu cyfrowych monet. Jest dostępna w wersjach dla systemu Android i iOS.

Obsługuje monero oraz inne kryptowaluty.

Oprócz standardowych funkcji, portfel mobilny Coinbase pozwala na śledzenie i planowanie transakcji kryptowalutowych. Akceptuje także waluty fiat. (6)

Aplikacja Coinbase zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa. Użytkownicy logują się za pomocą unikalnego kodu PIN lub przy użyciu uwierzytelnienia dwuskładnikowego.

Aby korzystać z aplikacji Coinbase Wallet, nie musisz zakładać konta na giełdzie Coinbase. Oprogramowanie jest dostępne dla wszystkich.

Dowiedz się więcej o Coinbase!

Portfel papierowy

Portfele papierowe pozwalają na bezpieczne przechowywanie kryptowalut poza siecią.

Korzystanie z nich może okazać się dość skomplikowane. Wymaga odpowiedniej wiedzy technicznej. Jest to raczej rozwiązanie dla zaawansowanych użytkowników. (7)

Papierowy portfel monero utworzysz za pomocą narzędzia Monero Wallet Generator. Program wygeneruje dla ciebie trzy klucze:

Portfel papierowy jest uważany za jeden z najbezpieczniejszych sposobów przechowywania wirtualnych walut.

Jak wybrać portfel monero?

Przy wyborze portfela monero przede wszystkim weź pod uwagę swoje potrzeby i styl inwestowania.

Jesteś aktywnym traderem i chcesz mieć łatwy dostęp do zakupionych kryptowalut? Załóż portfel internetowy, mobilny lub desktopowy.


Inwestujesz długoterminowo, a twoim priorytetem jest bezpieczeństwo? Umieść monety XMR w portfelu papierowym lub sprzętowym.


Portfele cyfrowe różnią się między sobą nie tylko rodzajem, ale także jakością. Aby wybrać ten najlepszy, zwróć uwagę na kilka ważnych czynników.


Naszym zdaniem, kluczowe znaczenie ma wysokość opłat za korzystanie z oprogramowania, katalog kryptowalut oraz obsługa klienta. Poniżej bardziej szczegółowo omawiamy poszczególne aspekty.

Opłaty

Portfele online, desktopowe i mobilne są zazwyczaj darmowe.

Z aplikacji Coinbase oraz programu Monero GUI skorzystasz bez żadnych opłat. (9)

Za darmo wygenerujesz także papierowy portfel monero.

Portfele sprzętowe kosztują od 50 dolarów wzwyż. Są dość drogie, ale jednocześnie bardzo bezpieczne.

Karta kredytowa

Inwestycja w dobrej jakości urządzenie opłaci się głównie długoterminowym inwestorom.

Dobry stosunek jakości do ceny ma sprzęt Ledger Nano S.

Dostępne kryptowaluty

Giełda kryptowalut

Istotnym czynnikiem przy wyborze portfela jest lista dostępnych kryptowalut.

Jeśli interesuje cię wyłącznie monero, zdecyduj się na oprogramowanie, które obsługuje XMR.

Chcesz inwestować także w inne monety?

Upewnij się, że wybrany portfel umożliwia ich przechowywanie.

Najlepsze portfele mają w swojej ofercie nie tylko najpopularniejsze kryptowaluty, ale także mniej znane altcoiny.

Im więcej monet obsługuje dane oprogramowanie, tym łatwiej zadbasz o dywersyfikację swoich inwestycji. Nie będziesz musiał zakładać oddzielnego portfela dla każdej wirtualnej waluty, którą zdecydujesz się kupić.

Obsługa klienta

Zazwyczaj na obsługę klienta zwracamy uwagę dopiero wtedy, kiedy pojawia się problem. Niestety, jej jakość nie zawsze jest zadowalająca.

Aby uniknąć przykrych sytuacji, dowiedz się, jak funkcjonuje support wybranego dostawcy zanim skorzystasz z jego usług.

Zwróć uwagę na dostępne formy kontaktu. Niektórzy usługodawcy udostępniają czat na żywo na swoich stronach internetowych.

U innych, komunikacja z supportem odbywa się za pomocą e-maili lub specjalnych formularzy.

Obsługa klienta

Na wielu stronach znajdziesz rozbudowane sekcje FAQ. Rzadko kiedy istnieje możliwość telefonicznej rozmowy z konsultantem.

Sprawdź także, w jakich godzinach pracuje zespół obsługi klienta. Najlepsi dostawcy zapewniają wsparcie całodobowe.

FAQ - Najczęściej zadawane pytania

Portfel monero jest oprogramowaniem do przechowywania i zarządzania tokenami XMR. Pozwala na kupno i sprzedaż monero oraz wysyłanie monet do innych użytkowników. Skorzystasz z niego za pomocą komputera lub urządzenia mobilnego z dostępem do internetu.

Tak, możesz trzymać monero w więcej niż jednym portfelu. Taka praktyka korzystnie wpływa na poziom bezpieczeństwa. Wielu inwestorów przechowuje część monet w portfelu online, a pozostałe trzyma w portfelu sprzętowym. W ten sposób minimalizują ryzyko utraty środków w wyniku ataku hakerów, uszkodzenia sprzętu lub innych nieprzewidzianych wydarzeń.

Tak, możesz trzymać monero w więcej niż jednym portfelu. Taka praktyka korzystnie wpływa na poziom bezpieczeństwa. Wielu inwestorów przechowuje część monet w portfelu online, a pozostałe trzyma w portfelu sprzętowym. W ten sposób minimalizują ryzyko utraty środków w wyniku ataku hakerów, uszkodzenia sprzętu lub innych nieprzewidzianych wydarzeń.

Źródła:

(1) Soonhwa Sung, A new key protocol design for cryptocurrency wallet, ICT Express, Volume 7, Issue 3, 2021

(2) https://anycoindirect.eu/en/wallets/monero

(3) M. Guri, “BeatCoin: Leaking Private Keys from Air-Gapped Cryptocurrency Wallets,” 2018 IEEE International Conference on Internet of Things (iThings) and IEEE Green Computing and Communications (GreenCom) and IEEE Cyber, Physical and Social Computing (CPSCom) and IEEE Smart Data (SmartData), 2018

(4) https://themoneymongers.com/best-monero-wallets/

(5) https://www.coinbureau.com/analysis/best-monero-wallets/

(6) https://earthweb.com/monero-wallets/

(7) https://www.guru99.com/best-monero-wallets.html

(8) https://cryptoonews.com/best-monero-wallet/

(9) https://www.guru99.com/best-monero-wallets.html

Ranking: Najlepszy Portfel stellar w Polsce

Sieć Stellar jest jednym z najciekawszych projektów na rynku kryptowalut. Stworzył ją założyciel konkurencyjnej platformy Ripple, Jed McCaleb. Jako zdecentralizowany system płatniczy, dąży do usprawnienia

Read More »