Jak Uzupełnić Portfel BTC? Poradnik: Bezpieczna Wpłata Bitcoin

Kojarzysz historię Stefana Thomasa? Człowieka, który posiada ponad 200 milionów dolarów w bitcoinie, ale nie może się do nich dostać, bo zapomniał hasła do portfela?

Zostały mu tylko dwie próby odgadnięcia kodu, zanim oprogramowanie na zawsze zablokuje zgromadzony kapitał (1). Jeśli nie chcesz przeżyć czegoś podobnego, sprawdź, jak uzupełnić portfel BTC w bezpieczny sposób.

Przygotowaliśmy dla ciebie krótki poradnik, który wyjaśnia wszystko krok po kroku. Gdy zapoznasz się z zawartymi w nim informacjami, zrealizujesz pierwszy i każdy kolejny przelew jak profesjonalista i (co najważniejsze) nie stracisz kapitału.

Przekonaj się, że nie jest to trudne.

Jak przelać środki do portfela bitcoin?

Jeżeli twoje doświadczenie z siecią blockchain jest niewielkie, pierwsze próby transferu bitcoina mogą być onieśmielające. Działaj uważnie i upewnij się, że postępujesz zgodnie z instrukcją.

Transakcji kryptowalutowych nie da się cofnąć tak jak tradycyjnych przelewów, więc każdy błąd może kosztować cię sporo pieniędzy.

Na szczęście na rynku znajdziesz wiele portfeli bitcoin z nowoczesnym i intuicyjnym interfejsem, które znacznie ułatwią ci zadanie.

Jeśli jeszcze żadnego nie posiadasz, tutaj przeczytasz jak założyć portfel bitcoin. Pokażemy ci ten proces na przykładzie Coinbase, bo w jego przypadku otrzymujesz dwa w jednym: przystępną giełdę kryptowalut oraz portfel do ich przechowywania.

Załóż konto w portfelu BTC

Wejdź na stronę Coinbase i kliknij przycisk “Dołącz teraz”.

Przejdziesz do formularza rejestracyjnego, w którym czekają na ciebie trzy pola:

rejestracja w coinbase

Uzupełnij je, zaakceptuj regulamin i załóż konto (zrobisz to także poprzez Facebooka lub Google). Od tej pory możesz korzystać z serwisu. Jednak pełny dostęp do giełdy uzyskasz dopiero, gdy przejdziesz proces KYC, czyli zweryfikujesz swoje konto za pomocą odpowiednich dokumentów.

Aby założyć portfel, nie musisz robić nic więcej. Wystarczy, że zalogujesz się do niego poprzez platformę bitcoin lub pobierzesz aplikację na telefon komórkowy. Giełda Coinbase przygotowała ją w wersji na systemy Android oraz iOS.

Kup bitcoiny

Masz już konto? W takim razie zasil rachunek inwestycyjny i kup bitcoin (BTC).

Po prostu wpisz jego nazwę w wyszukiwarce albo odnajdź kryptowalutę ręcznie na liście aktywów.

Następnie kliknij w nią, a przejdziesz do nowej zakładki, w której sprawdzisz najważniejsze informacje na temat bitcoina.

Powinny cię zainteresować jako inwestora, więc zapoznaj się z nimi, zanim przejdziesz do następnego kroku.

Już? W takim razie kliknij przycisk “Działaj”.

telefon z aplikacją

Pojawi się okno, w którym ustalisz szczegóły transakcji. Aby kupić bitcoina, upewnij się, że u góry wybrana jest opcja “kup”!

Następnie wybierz kwotę inwestycji i walutę, za pomocą której zapłacisz. Dalej zobaczysz jeszcze opcje stop loss, take profit i dźwignię finansową, ale w przypadku kupna BTC do przechowywania na dłużej nie są one istotne.

Finalnie potwierdź transakcję, a kryptowaluta stanie się twoja.

Więcej informacji o tym, gdzie jak kupić bitcoin znajdziesz tu.

Przetransferuj środki do portfela

Przechodzimy do najważniejszej kwestii, czyli transferu środków do portfela bitcoin.

Wiedz, że każdy wallet posiada klucz prywatny i klucz publiczny, czyli dwa bardzo długie ciągi znaków (cyfr i liter).

Klucz publiczny jest widoczny w blockchainie i działa jak numer konta — podajesz go, gdy chcesz otrzymać kryptowaluty.

Natomiast rolą klucza prywatnego jest ochrona dostępu do twojego portfela.

Działa jak hasło, więc nie dziel się nim z nikim i nie zgub go, ponieważ nie ustanowisz nowego (to niemożliwe).

coinbase wallet

Aby przesłać bitcoin z giełdy do portfela, wybierz opcję transferu i podaj w odpowiednim polu swój klucz publiczny (inaczej adres swojego portfela). Dzięki temu Coinbase będzie wiedziało, gdzie należy przelać monety.

Kiedy to zrobisz, pozostanie ci już tylko potwierdzić transakcję. Po krótkim czasie odpowiednia liczba bitcoinów pojawi się w twoim portfelu.

Najlepsze portfele bitcoin

Wciąż nie wiesz, jaki portfel bitcoin będzie dla ciebie najlepszy? W takim razie czytaj dalej. Poniżej przygotowaliśmy dla ciebie kilka najlepszych propozycji.

Jednak zanim wybierzesz swój portfel bitcoin, dobrze się zastanów, bo będzie to jedna z twoich najważniejszych decyzji. Dlaczego?

Ponieważ wraz ze wzrostem popularności bitcoina i sieci blockchain zwiększa się również liczba nieżyczliwych podmiotów, które ciągle planują kradzieże bitcoinów.

Do tej pory hakerzy zagrabili już miliony dolarów w kryptowalucie. W wielu przypadkach zrobili to za pomocą oprogramowania malware, którym wykradli klucz prywatny ofiary. (2)

Dlatego portfel z wysokim poziomem bezpieczeństwa to konieczność.

Ledger Nano S

ledger nano s

Rozpoczynamy od najbezpieczniejszej wersji portfela bitcoin, czyli Ledger Nano S. To portfel sprzętowy, czyli zamknięty w małym urządzeniu, które z wyglądu przypomina nieco nośnik USB.

Czym się wyróżnia?

Przede wszystkim faktem, że to tzw. “cold wallet” (zimny portfel). Nie ma stałego połączenia z internetem, więc ryzyko ataku hakerskiego jest minimalne. Wszystkie portfele sprzętowe mają tę zaletę.

Jednak Ledger wyróżnia się także dodatkowymi funkcjonalnościami.

Po pierwsze — zabezpiecza dostęp do portfela za pomocą dwustopniowej weryfikacji oraz kodu PIN. Po drugie — dysponuje opcją odzyskiwania danych. Po trzecie — posiada na obudowie mały ekran OLED, dzięki któremu z łatwością kontrolujesz transakcje.

Niestety są też minusy. Przede wszystkim dodatkowy koszt, czyli cena urządzenia. Ponadto portfel sprzętowy cechuje się nieco mniejszą wygodą obsługi, niż wersje “hot”. Jakby nie było, za każdym razem musisz podłączać go do komputera.

Na koniec warto wspomnieć, że Nano S to nie tylko portfel bitcoin. Przechowasz w nim również wiele innych kryptowalut (np. Bitcoin Cash czy Ethereum).

Coinbase - portfel mobilny

coinbase logo

Coinbase jest jedną z najpopularniejszych giełd kryptowalut w branży. Zaś wydany przez nią portfel bitcoin zyskał sobie już ponad 100 tys. aktywnych użytkowników.

Czym się wyróżnia?

Przechowasz w nim nie tylko wiele różnych kryptowalut, ale również coraz popularniejsze NFT (non-fungible tokens).

Ponadto bezpieczeństwo jest na wysokim poziomie, bo do aplikacji dostaniesz się tylko po weryfikacji biometrycznej i wpisaniu kodu PIN, zaś wszystkie płatności wymagają dwustopniowej weryfikacji.

Dodatkową zaletą jest opcja odzyskiwania danych, ponieważ portfel bitcoin Coinbase przechowuje zapasowe informacje w chmurze. Co więcej, masz łatwy dostęp do transakcji i wymiany. Jednak aby założyć portfel, musisz najpierw zarejestrować się na giełdzie.

Aplikacja jest kompatybilna zarówno z systemem Android, jak i iOS.

Dowiedz się więcej o portfelu Coinbase!

Exodus - portfel desktopowy

exodus logo

Tym razem mamy do czynienia z portfelem desktopowym, który pobierasz na komputer stacjonarny lub laptop. Exodus działa w wersji “light”, czyli nie pobiera całej sieci blockchain, tylko korzysta z zewnętrznych serwerów, aby śledzić historię transakcji.

Co ma sobą do zaoferowania?

Przede wszystkim wsparcie dla wielu kryptowalut i wbudowane funkcje portfolio i tradingu. Dzięki tym ostatnim z łatwością wymienisz kryptowaluty między sobą i prześledzisz dotychczasowe zyski oraz straty.

Ponadto portfel bitcoin Exodus cechuje się ładnym i przystępnym interfejsem oraz prywatnością — nie musisz nigdzie zakładać konta, aby z niego korzystać.

Problemem może być natomiast brak niektórych podstawowych zabezpieczeń, takich jak dwustopniowa weryfikacja czy MultiSignature.

Od niedawna Exodus posiada także aplikację mobilną na systemy Android i iOS.

Jak wysłać monety z portfela BTC?

Transfer monet z portfela na giełdę lub do innego portfela przebiega bardzo podobnie do procesu, który już opisaliśmy.

Wykonasz go w kilku krokach:

  1. Otwórz swój portfel bitcoin i wybierz opcję przelewu.
  2. Wpisz ilość kryptowaluty, którą chcesz przesłać.
  3. Podaj adres portfela odbiorcy lub zeskanuj jego kod QR.
  4. Potwierdź transakcję.
bitcoin i inna kryptowaluta na tle

Jak widzisz, transfer środków nie jest aż tak skomplikowany. Już po kilku przelewach na dobre zrozumiesz, o co chodzi.

Czy portfele bitcoin są bezpieczne?

bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo to najważniejsza cecha portfeli kryptowalut. W końcu ich główną rolą jest ochrona twojego cyfrowego kapitału.

Jak wywiązują się z tego zadania?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Wiele zależy od rodzaju portfela, na który się zdecydujesz.

Jak już wiesz, masz do wyboru kilka popularnych opcji:

Za najbezpieczniejszą uchodzi wersja papierowa, ponieważ nie łączy się z internetem, a klucza prywatnego strzeżesz w fizycznej formie (na kartce papieru).

Jednak minusem tego rozwiązania jest brak praktyczności. Każdy transfer wymaga ręcznego przepisania adresu (lub skanu kodu QR). Ponadto już jeden przelew z portfela sprawia, że dane trafiają do sieci, więc traci on swoją zaletę.

Dlatego najlepszym stosunkiem bezpieczeństwo/wygoda cechują się portfele sprzętowe. Również działają poza siecią, a korzystanie z nich nie wymaga takiego wysiłku. Jednak ich głównym minusem jest cena urządzenia.

Natomiast najniższy poziom bezpieczeństwa eksperci przypisują pozostałym portfelom, czyli wersjom mobilnym, online i desktopowym. Mimo że oferują większą wygodę i szybkość, stałe połączenie z internetem sprawia, iż hakerzy mają więcej okazji do kradzieży bitcoinów.

Co prawda portfele desktopowe mogą działać offline, ale twój komputer prawdopodobnie rzadko zrywa łączność z internetem, więc niewiele to zmienia.

Dlatego tak istotne są zabezpieczenia, które zaimplementował dany usługodawca. Wystarczy tylko drobny incydent w systemie bezpieczeństwa, a wszystko zaczyna się walić. Klucze prywatne stają się łatwym łupem złodziei, więc z łatwością przejmują oni wszystkie bitcoiny w obrębie platformy. (4)

Pamiętaj: zawsze wybieraj wiarygodnego i bezpiecznego dostawcę usług.

Jak uzupełnić portfel bitcoin: podsumowanie

Kryptowaluty, tak samo jak tradycyjne pieniądze, przechowasz na wiele różnych sposobów.

Możesz postawić na wygodę portfeli online lub mobilnych, prywatność portfeli desktopowych lub bezpieczeństwo portfeli sprzętowych (np. Ledger Nano S).

Możesz też korzystać z kilku naraz i używać każdego do innych celów.

Wybór należy do ciebie.

portfel kryptowalut

Jednak bez względu na wariant przechowywania kryptowaluty, transfer środków do i z portfela wygląda bardzo podobnie. Potrzebujesz adresu i klucza prywatnego — reszta przelewu przebiega bardzo podobnie do tradycyjnego procesu.

Szczegóły znasz już z artykułu.

Inwestujesz również w inne kryptowaluty? Zobacz:

FAQ - Najczęściej zadawane pytania

Przelew w sieci Bitcoin trwa około 10 minut przy założeniu, że twoja transakcja załapie się do zatwierdzenia w najbliższym bloku. Potrzeba przynajmniej dziesięciu minut, ponieważ co tyle czasu w sieci pojawia się nowy blok danych.

Jednak warto dodać, że przy większych transakcjach jedno potwierdzenie to czasem za mało. Większość giełd kryptowalut czeka przynajmniej na trzy, co wydłuża czas płatności do około 30 minut. Ogólna zasada brzmi: im więcej zatwierdzeń sieci, tym bezpieczniejsza transakcja. (5)

Najlepszy portfel bitcoin to taki, który idealnie spełnia twoje wymagania. Dlatego różni ludzie inaczej odpowiedzą na to pytanie. Jeśli szukasz maksymalnej wygody, łatwego dostępu do transakcji i stosunkowo wysokiego poziomu bezpieczeństwa, dobrym rozwiązaniem będzie eToro. Jeśli jednak najbardziej zależy ci na ochronie kapitału, postaw na portfel papierowy lub sprzętowy (taki jak Ledger Nano S).

Pamiętaj jednak, że w ostatnim przypadku zapłacisz przynajmniej kilkadziesiąt złotych za urządzenie.

Tak. W większości przypadków portfel bitcoin jest darmowy. Oprogramowanie wielu firm pobierzesz za darmo i skorzystasz z niego bez dodatkowych opłat. Oczywiście wyjątek stanowią portfele sprzętowe, ponieważ w ich przypadku dochodzi jeszcze cena urządzenia.

Weź jednak pod uwagę opłaty od transakcji. Upewnij się, że portfel nie pobiera dodatkowych prowizji — a jeśli już, powinien o tym jasno informować. Opłata za przelew dla sieci blockchain to jedno, ale dodatkowe koszty transferu za pośrednictwem aplikacji mogą znacznie nadwyrężyć twój budżet.

Źródła

(1) https://www.ladbible.com/news/news-man-has-two-guesses-for-forgotten-password-for-220m-bitcoin-wallet-20210112

(2) https://link.springer.com/chapter/10.1007/978-3-319-11851-2_5

(3) Istomin A. (2017). Bitcoin. Everiything you need to know abut bitcoin, how to mine bitcoin, how to buy BTC and how to make money with bitcoin.

(4) https://eprint.iacr.org/2014/848.pdf

(5) https://www.buybitcoinworldwide.com/wallets/add-funds/

Ranking: Najlepszy Portfel stellar w Polsce

Sieć Stellar jest jednym z najciekawszych projektów na rynku kryptowalut. Stworzył ją założyciel konkurencyjnej platformy Ripple, Jed McCaleb. Jako zdecentralizowany system płatniczy, dąży do usprawnienia

Read More »