Jak Założyć Portfel Bitcoin? Bez Weryfikacji, Anonimowo, Online

Jeżeli planujesz inwestycje w BTC, dowiedz się jak założyć portfel bitcoin. Wallet pozwoli ci zarządzać oszczędnościami. Jest pierwszą rzeczą, której potrzebujesz po zainwestowaniu w kryptowaluty. Bez niego zabezpieczenie monet cyfrowych jest niemożliwe.

Portfel bitcoin możesz założyć w kilka minut. Wystarczy, że zainstalujesz aplikację na komputerze stacjonarnym lub urządzeniu mobilnym. Za pośrednictwem portfela bitcoin wyślesz tokeny, odbierzesz je oraz sprawdzisz stan konta.

Oprogramowanie kryptowalutowe jest proste w obsłudze. Wyjaśnimy ci, w jaki sposób założyć bitcoin wallet. Z artykułu dowiesz się także czy portfele cyfrowe są bezpieczne. Pamiętaj, że w internecie możesz natknąć się na złośliwe oprogramowanie służące do kradzieży danych.

W 2018 roku Andrew Schober stał się ofiarą cyfrowego ataku. Stracił BTC o wartości mniej więcej miliona dolarów. Po kilku latach pracy ze śledczymi odkrył, że sprawcami była dwójka nastolatków z Wielkiej Brytanii.

Do kradzieży wykorzystali złośliwe oprogramowanie, które ingeruje w działanie portfela ofiary. Kiedy Andrew przenosił swoje bitcoiny, malware automatycznie zmienił adres odbiorcy na portfel złodziei. (1)

Chcesz mieć pewność, że właściwie zabezpieczasz swoje bitcoiny? Skorzystaj z portfeli znajdujących się na naszej liście.

Jak założyć konto i portfel bitcoin na giełdzie?

Najłatwiejszym w obsłudze portfelem kryptowalutowym jest wallet hostowany przez giełdę. W celu aktywacji usługi wystarczy, że założysz rachunek inwestycyjny na platformie kryptowalutowej.

Jeżeli kupisz bitcoin za pośrednictwem Coinbase, twoje monety trafią do portfela hostowanego. W tym przypadku usługodawca przechowuje twoją kryptowalutę na serwerze giełdy. Jeśli korzystasz z hostowanego portfela, zapomnij o zmartwieniach związanych z zagubieniem klucza prywatnego. Giełda przechowuje klucz za ciebie.

Giełdowy wallet skonfigurujesz w kilku prostych krokach. Na początku wybierz platformę zarobkową, która jest bezpieczna. Proces rejestracji wyjaśnimy na przykładzie Coinbase. Giełda udostępnia użytkownikom prosty w obsłudze i bezpieczny wallet bitcoin. 

Krok 1: Rejestracja

Przygotuj dokumenty, które będą ci potrzebne w dalszych krokach. Po wejściu na stronę główną Coinbase kliknij przycisk “Dołącz Teraz”.

Wybierz nazwę użytkownika, hasło i wprowadź podstawowe dane.

Serwis poprosi cię o podanie numeru telefonu, aby dodatkowo zabezpieczyć konto inwestycyjne.

rejestracja w coinbase

Krok 2: Weryfikacja

Zanim zaczniesz handlować, zweryfikuj adres i dane osobowe. Uzupełnij swój profil i prześlij usługodawcy elektroniczną kopię dokumentów.

W celu potwierdzenia tożsamości, sfotografuj dowód osobisty, paszport lub prawo jazdy.

Adres potwierdzisz za pomocą kopii rachunku (może to być opłata za internet lub prąd).

Na dokumencie powinieneś uchwycić poniższe informacje:

weryfikacja tożsamości coinbase

Konieczność wprowadzenia weryfikacji jest podyktowana przepisami Unii Europejskiej. Wszyscy brokerzy internetowi są zobligowani do zweryfikowania tożsamości swoich klientów.

Krok 3: Wpłata środków

Po zweryfikowaniu danych, dokonaj pierwszej wpłaty na rachunek inwestycyjny. Kliknij przycisk Wpłać Środki.

Znajdziesz go w panelu głównym konta. 

Jeżeli zależy ci na szybkim zaksięgowaniu środków, skorzystaj z karty płatniczej lub portfela elektronicznego. Więcej o tym, jak uzupełnić portfel BTC przeczytasz tu.

Krok 4: Kup bitcoin

Po zalogowaniu na koncie, wybierz przycisk rynki.

Kiedy przejdziesz do zakładki, pojawią się różne instrumenty finansowe do wyboru. Wybierz kryptowaluty i znajdź bitcoin.

Wskaż preferowaną ilość tokenów cyfrowych i zatwierdź transakcję.

Broker pobiera należność z salda rachunku inwestycyjnego.

Zakupione kryptowaluty zostaną automatycznie przelane do twojego portfela.

coinbase pro kup bitcoin

Krok 5: Prześlij środki do portfela

Nie chcesz trzymać swoich bitcoinów w portfelu internetowym usługodawcy?

Przelej środki do prywatnego portfela kryptowalutowego.

Monety prześlesz np do Ledger Nano S lub aplikacji desktopowej.

coinbase wallet

Najlepsze portfele bitcoin

Pomożemy ci zdecydować się na konkretny portfel kryptowalutowy. Poniżej znajdziesz listę najlepszych walletów bitcoin.

Ledger nano S

ledger nano s

Szukasz bezpiecznego urządzenia do przechowywania kluczy prywatnych? Zaopatrz się w Ledger nano S. Ledger jest znanym portfelem sprzętowym. Połączysz go z urządzeniem za pośrednictwem USB. Obsługuje ponad 1000 kryptowalut (w tym bitcoin, ethereum, litecoin, bitcoin cash).

Charakteryzuje się prostym w obsłudze interfejsem i estetycznym wyglądem. Jego premiera miała miejsce w 2016 roku. Ledger Nano S został wyposażony w kod pin. Dzięki niemu zadbasz o bezpieczeństwo klucza prywatnego.

Czym różni się wersja sprzętowa od walletów desktopowych? Oprogramowanie portfela sprzętowego możesz porównać do działania sejfu.

Portfele mobilne i desktopowe mogą zostać zhakowane. Po przelaniu kryptowaluty na Ledgera, odłączysz go od sieci. Dzięki temu masz pewność, że nikt poza tobą nie ma dostępu do portfela.

Fraza seed w Ledgerze składa się z 24 słów. Usługodawca dodatkowo wyposażył sprzęt w kod PIN. Nawet jeżeli ktoś ukradnie urządzenie, będzie miał ograniczony dostęp do portfela.

Obudowa wersji Nano S została wykonana z wytrzymałych materiałów odpornych na wstrząsy i upadki. Górna część sticka jest pokryta warstwą stali nierdzewnej.

Coinbase - portfel mobilny

coinbase logo

Portfel mobilny Coinbase jest bezpieczną aplikacją, stworzoną przez popularną giełdę kryptowalutową. Firma dba o bezpieczeństwo. Wallet Coinbase wykorzystasz do odbioru kryptowalut z innych giełd.

Oprogramowanie ma wbudowaną funkcję DAapps. Oznacza to, że możesz za jego pomocą obsługiwać zdecentralizowane aplikacje (oparte na blockchainie ethereum).

Portfel jest niezależny od giełdy. Możesz z niego korzystać, nawet jeśli nie jesteś użytkownikiem Coinbase. Działa na systemach iOS i Android.

Uważamy, że to dobry wybór dla każdego, kto nie chce wydawać pieniędzy na Ledgera lub Trezora. Jest w pełni darmową aplikacją.

Jedyne koszta związane z użytkowaniem portfela Coinbase stanowią opłaty transakcyjne. Opłaty są zmienne (zależą od wybranej metody płatności). Wahają się od 1,5% do 4% za transakcję.

Poznaj opinie o Coinbase!

Exodus - Portfel desktopowy

exodus logo

Exodus jest popularnym i darmowym portfelem desktopowym. Połączysz go z portfelem sprzętowym.

Narzędzie charakteryzuje się wysokim poziomem bezpieczeństwa. W interfejsie znajdziesz estetyczne diagramy i aktualny kurs wielu kryptowalut. Możesz stworzyć oddzielny klucz prywatny do każdej monety na liście Exodusa.

Najpopularniejsze z obsługiwanych walut są to bitcoin, ethereum, litecoin i ripple. Producent cały czas unowocześnia kompatybilność z altcoinami. Lista obsługiwanych aktywów sporadycznie się powiększa.

Instalacja oprogramowania jest prosta. Wystarczy, że wejdziesz na stronę usługodawcy i pobierzesz instalator na komputer. Stwórz bezpieczne hasło oraz podaj dane niezbędne do stworzenia kopii zapasowej.

Exodus jest jednym z najlepszych walletów obsługujących wiele kryptowalut. Wybierz go, jeśli szukasz darmowego sposobu na przechowywanie kryptoaktywów za pośrednictwem komputera.

Cechy najlepszych portfeli bitcoin

portfel

Zastanawiasz się, który wallet wybrać?

Zanim zdecydujesz, powinieneś wiedzieć, czym charakteryzują się najlepsze z nich.

Poniżej przedstawimy cechy dobrego portfela bitcoin:

Czy portfele online są bezpieczne?

Popularność monety bitcoin nieustannie rośnie. Z tego powodu coraz więcej hakerów próbuje wykraść klucz prywatny. (2)

Bezpieczeństwo gorącego portfela zależy w dużym stopniu od użytkownika.

W przypadku portfela online klucz prywatny i klucz publiczny są przechowywane w sieci. Oznacza to, że są podatne na atak hakerów.

portfel online

Doświadczony inwestor ma tylko niewielką część aktywów w internetowym portfelu. Trzyma w nim tyle, ile potrzebuje do prowadzenia handlu.

Co więcej, portfele z małą liczbą monet cyfrowych nie przyciągają uwagi hakerów. Dlatego powinieneś trzymać większość kryptoaktywów na portfelu sprzętowym lub desktopowym (do czasu aż będziesz chciał zamienić bitcoin na gotówkę).

Istnieją różne rodzaje internetowych portfeli. Wiele z nich jest połączonych z platformami zarobkowymi, na których kupisz bitcoin i inne krypto. Najlepsi dostawcy gorący portfeli często aktualizują zabezpieczenia strony. Dzięki temu twoje coiny będą bezpieczne, dopóki nie narazisz się na działanie złośliwego oprogramowania.

Wallet online jest wygodnym sposobem na przechowywanie kryptowaluty. Mimo wszystko zalecamy go tylko inwestorom z niewielkimi oszczędnościami. Jeżeli dysponujesz dużym kapitałem, zaopatrz się w portfel sprzętowy.

Dlaczego warto korzystać z portfela bitcoin?

portfel papierowy

Nie potrzebujesz portfela kryptowalutowego, aby kupić bitcoin (tutaj przeczytasz, gdzie i jak kupić bitcoin).

Mimo wszystko bez niego zabezpieczenie monet cyfrowych będzie trudne.

Przechowujesz bitcoin tam, gdzie go kupujesz?

Wówczas ryzyko utraty klucza prywatnego jest większe, niż podczas magazynowania kryptoaktywów w portfelach sprzętowych lub desktopowych.

Poniżej odpowiadamy na pytanie, czy posiadanie prywatnego portfela kryptowalutowego jest konieczne.

Opcja 1: Przechowywanie bitcoina na platformie zarobkowej

Pozostawienie niewielkich oszczędności na giełdzie jest względnie bezpieczne.

Istnieje kilka protokołów zabezpieczeń, z których korzystają platformy zarobkowe (opinie użytkowników przeczytasz tu).

Giełdy i brokerzy przechowują bitcoiny w portfelach internetowych, aby zapewnić płynność finansową klientom.

giełda kryptowalut

Polecani w naszym artykule usługodawcy, tacy jak Coinbase mają polisę ubezpieczeniową. Oznacza to, że w przypadku ataku hakerskiego, zobowiązują się zwrócić pieniądze swoim użytkownikom.

Opcja 2: Załóż prywatny portfel kryptowalutowy

desktopowy portfel

Jeśli chcesz mieć pełną kontrolę nad kluczem prywatnym, załóż wallet.

Portfele są najlepszym wyborem do tymczasowego przechowywania kryptowaluty.

Niektórzy eksperci mówią, że coiny należą do tego, kto ma klucz prywatny portfela. (3) W przypadku gorących portfeli kluczem operuje usługodawca.

Zatem czy naprawdę potrzebujesz walleta do magazynowania bitcoinów? Brakuje jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie.

Dla większości ludzi, którzy operują małymi kwotami, pozostawienie tokenów na giełdzie jest bezpieczne. Warunkiem będzie odpowiednie zabezpieczenie haseł i używanie dwuskładnikowego uwierzytelniania (2FA).

Pamiętaj jednak, że dużo pieniędzy wymaga dobrego zabezpieczenia. Inwestujesz kilka tysięcy złotych lub więcej w bitcoina? Dodaj do swojej listy inwestycyjnej portfel sprzętowy (kupisz go za mniej niż 100 dolarów).

Jak założyć portfel bitcoin? Podsumowanie

Założenie i konfiguracja portfela kryptowalutowego zależą od rodzaju walleta, który wybierzesz. Masz do wyboru:

bitcoin

FAQ - Najczęściej zadawane pytania

Użytkownicy blockchainu bitcoin wybierają między wieloma rodzajami portfeli. Z czasem dostęp do szybkiego internetu na telefonach sprawił, że ludzie zaczęli korzystać z wersji mobilnych.

Przykładem popularnego mobile walleta jest aplikacja oferowana przez firmę Coinbase. Brakuje jednak danych, świadczących o tym, czy mobilne oprogramowanie dorównuje bezpieczeństwem portfelom desktopowym. (4)

Akceptacja bitcoina na szeroką skalę sprawiła, że zainteresowało się nim wielu hakerów. Próbują wykraść klucze prywatne posiadaczom kryptowalut. (5)

Użytkownicy tokenów powinni zdawać sobie sprawę z niebezpieczeństwa. Im więcej bitcoinów posiadasz, tym większa szansa na to, że haker zainteresuje się twoim portfelem. Dlatego zalecamy zapisanie dużej ilości coinów na nośniku odłączanym od internetu.

Źródła

(1) https://krebsonsecurity.com/2021/08/man-robbed-of-16-bitcoin-sues-young-thieves-parents/

(2) https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0167739X18302929

(3) https://finance.yahoo.com/news/not-keys-not-coins-raises-120011537.html

(4) https://dl.acm.org/doi/abs/10.1145/3422337.3447832

(5) https://ieeexplore.ieee.org/abstract/document/8285737

Ranking: Najlepszy Portfel stellar w Polsce

Sieć Stellar jest jednym z najciekawszych projektów na rynku kryptowalut. Stworzył ją założyciel konkurencyjnej platformy Ripple, Jed McCaleb. Jako zdecentralizowany system płatniczy, dąży do usprawnienia

Read More »