Portfel Litecoin Online: Jaki Wybrać? Polski, Na Android, Czy Offline?

Litecoin (LTC) jest kryptowalutą, która wykorzystuje technologię blockchain. Bazuje na oryginalnym kodzie źródłowym bitcoina (BTC). Została stworzona w 2011 roku przez Charliego Lee.

W porównaniu do innych wirtualnych walut, jest stosunkowo stabilna. (1) Wiele osób decyduje się na inwestycję w LTC z nadzieją na zysk. Jeśli jesteś jedną z nich, prawdopodobnie szukasz sposobów na bezpieczne przechowywanie litecoinów.

Posiadanie kryptowalut niestety wiąże się z zagrożeniami. Zgromadzone aktywa mogą zniknąć z konta zarówno za sprawą ataku hakerów, jak  i awarii systemu. Postęp technologiczny pozwala jednak przezwyciężyć te trudności. (2)

Na rynku istnieje wiele nowoczesnych portfeli elektronicznych. W tym artykule przedstawimy najlepsze portfele do przechowywania kryptowaluty Litecoin.

Najlepsze Portfele Litecoin w 2024 Roku

Zastanawiasz się, jaki portfel LTC jest najlepszy? Odpowiedź na to pytanie zależy od wysokości twojego kapitału inwestycyjnego oraz celów.

W zależności od nich, rekomendujemy ci wybór jednego z poniższych rozwiązań:

Jaki Portfel Litecoin jest Najlepszy dla Ciebie?

Jak już wspomnieliśmy wybór portfela powinien zależeć od twoich osobistych preferencji oraz wartości portfolio.

Poniżej przedstawiamy rozwiązania, które wybraliśmy dla ciebie po konsultacji z innymi doświadczonymi traderami.

Ledger Nano S Plus: Bezpieczny Portfel Sprzętowy LTC

Inwestujesz długoterminowo (+3 lata)? Szukasz rozwiązania, dzięki któremu twoje litecoiny będą bezpieczne? Twój kapitał inwestycyjny jest większy niż 1000 euro? Skorzystaj z portfela sprzętowego.

Dzięki niemu twoje aktywa będą bezpieczne podczas ataku hakerskiego na giełdzie. Nie zagrozi im nawet złośliwe oprogramowanie, zainstalowane na twoim komputerze (o ile nie przechowujesz na nim frazy seed. O bezpieczniejszych sposobach wspominam tutaj).

Rozwiązanie jest stosunkowo drogie (Ledger Nano S Plus kosztuje 356 zł), natomiast to aktualnie najbezpieczniejszy sposób przechowywania krypto.

Coinbase: Rozwiązanie dla Kupujących na Giełdzie

Chcesz przeznaczyć na zakup litecoinów mniej niż 1000 euro? Skorzystaj z portfela giełdowego, takiego jak Coinbase Wallet.

Platforma pozwoli ci szybko reagować na zmiany ceny LTC. Kupisz kolejne, sprzedasz, a nawet zabezpieczysz się przed stratami przy pomocy zlecenia stop loss.

Portfel giełdowy to rozwiązanie odpowiednie dla początkujących. W razie utraty hasła, skontaktujesz się z obsługą klienta, prosząc o jego restart.

Renomowane platformy nie zbankrutują, dlatego zwróć uwagę z czyich usług chcesz skorzystać.

Słyszałeś o ostatnim skandalu FTX, prawda? Jeżeli giełda straci płynność, nie spłaci wszystkich inwestorów. Dopóki masz mały kapitał, nie musisz się tym martwić.

Ryzyko możesz zmniejszyć, stawiając na sprawdzonych pośredników, np. Coinbase lub Zondę.

Guarda Wallet: Sprawdzony Portfel Software do Litecoinów

Dysponujesz niewielkim kapitałem inwestycyjnym? Mimo to nie chcesz pozostawiać środków na giełdzie? Nie prowadzisz częstych transakcji? Rozwiązaniem dla ciebie będzie portfel software (ja korzystałem z Guarda Wallet).

Wallet, podobnie jak wszystkie ma zalety i wady. Do plusów zaliczymy np. to, że jesteś właścicielem swoich coinów. Nie stracisz ich w razie, gdyby giełda zbankrutowała. Natomiast ryzykujesz ich utratą w wyniku ataku hakerskiego lub zainfekowania twojego urządzenia (komputera, telefonu, tabletu itp.) złośliwym oprogramowaniem.

Środki stracisz również jeżeli zapomnisz frazy seed lub ktoś ją ukradnie. 

Portfeli software nie polecamy osobom, które planują częste transakcje – początkujący mogą mieć problem z natychmiastową sprzedażą litecoinów, gdy cena wzrośnie lub spadnie. Najpierw będą musieli wysłać je na giełdę lub DEX (opcja dla zaawansowanych).

Najlepsze portfele LTC

Chcesz kupić LTC i szukasz odpowiedniego portfela? Poniżej znajdziesz krótki opis najpopularniejszych rozwiązań sprzętowych, internetowych i programowych. Dzięki nim bezpiecznie przechowasz swoje kryptowaluty. 

Sprawdź naszą listę rekomendowanych portfeli Litecoin!

Ledger Nano S Plus - najlepszy portfel sprzętowy

ledger nano s

Ledger Nano S Plus jest najpopularniejszym portfelem sprzętowym. Obsługuje litecoin, bitcoin, ethereum, ripple i wiele innych kryptowalut.

Posiada wbudowany ekran OLED. Dzięki niemu łatwo zweryfikujesz i potwierdzisz transakcje. Klucz prywatny jest przechowywany w trybie offline. Dodatkowym zabezpieczeniem jest kod PIN.

Ledger Nano S Plus umożliwia odzyskanie danych za pomocą klucza zapasowego. W przypadku awarii łatwo przywrócisz swoje środki.

Portfel jest kompatybilny z systemami Windows, Mac i Linux. Podłączysz go również do smartfona z Androidem poprzez kabel OTG. (3) Jeżeli zależy ci na połączeniu Bluetooth, wypróbuj wersję Ledger Nano X.

ZALETY

WADY

Electrum-LTC - najlepszy portfel na pulpit

Electrum-LTC jest lekkim portfelem desktopowym. Nie wymaga pobierania obszernych łańcuchów bloków – są one przechowywane na oddzielnym serwerze. Dzięki temu nie obciążasz dysku twardego, a synchronizacja portfela przebiega szybko.

Program jest kompatybilny z systemami Windows, Mac i Linux. Dostęp do Electrum-LTC zabezpiecza 12-wyrazowy klucz bezpieczeństwa.

Użytkownicy skorzystają z dodatkowej funkcji “zamrażania” adresu. Oznacza to, że wysłanie środków z portfela nie będzie możliwe. (4)

Guarda Wallet - bezpieczny i wielozadaniowy portfel na pulpit

guarda logo

Guarda Wallet jest popularnym portfelem desktopowym, który umożliwia bezpieczne przechowywanie wielu różnych kryptowalut. Oprogramowanie obsługuje ponad 400 tys. cyfrowych aktywów z więcej niż 50 sieci blockchain.

Poza tym aplikacja posiada również szereg innych funkcji, takich jak kupno i wymiana kryptowalut, staking czy pożyczki kryptowalutowe. Producent portfela, firma Guardarian OÜ posiada estońską licencję, więc może legalnie oferować tego typu usługi w Europie.

Finalnie warto dodać, że oprogramowanie występuje nie tylko w wersji desktopowej, ale również mobilnej oraz online. Współpracuje także z portfelami sprzętowymi.

ZALETY

WADY

Coinbase - najlepszy portfel mobilny

coinbase logo

Coinbase Wallet jest aplikacją, w której bezpiecznie przechowasz swoje kryptowaluty. Działa na smartfonach z systemami iOS i Android. Aby korzystać z Coinbase Wallet, nie musisz mieć konta na giełdzie Coinbase.

Portfel obsługuje wiele popularnych kryptowalut, w tym Litecoin.

Dostęp do aplikacji zabezpieczysz kodem PIN lub odciskiem palca (jeśli twój telefon posiada taką funkcję). Dla dodatkowej ochrony, włącz uwierzytelnianie dwuskładnikowe.

Przeczytaj więcej o portfelu Coinbase!

Plusy i minusy korzystania z portfela online i sprzętowego

Portfel online jest dobrym rozwiązaniem dla początkujących. Jest prosty w obsłudze i darmowy.

Umożliwia trzymanie wielu kryptowalut w jednym miejscu i dokonywanie szybkich transakcji.

Jeśli masz połączenie z internetem, zalogujesz się do niego z dowolnej lokalizacji.

zalety wady

Z drugiej strony, portfele webowe są podatne na ataki hakerskie. Nie masz dostępu do klucza prywatnego – przechowuje go dostawca.

W razie włamania na serwery prawdopodobnie stracisz środki. Z tego względu, trzymanie dużej ilości tokenów w portfelu internetowym nie jest dobrym pomysłem.

Większy poziom bezpieczeństwa gwarantuje portfel sprzętowy, np. Ledger Nano S. Nie wymaga stałego podłączenia do sieci. Dzięki temu ryzyko utraty wirtualnych pieniędzy jest stosunkowo niskie.

Twoje środki są szyfrowane i chronione kodem PIN. Za pomocą kluczy zapasowych łatwo zrobisz backup danych. (5)

Największą wadą portfeli sprzętowych jest ich cena. Ledger Nano S kosztuje ok. 100 USD.

Jak wybrać portfel litecoin (LTC)?

Zanim zdecydujesz się na konkretny portfel, przeanalizuj swoje potrzeby oraz styl inwestowania.

Do codziennego handlu cyfrową walutą najwygodniejszy będzie portfel internetowy, desktopowy lub mobilny.

Planujesz długoterminowo przechowywać duże ilości litecoin? Portfel sprzętowy jest rozwiązaniem dla ciebie.

Przy wyborze portfela litecoin zwróć też uwagę na następujące aspekty:

Czy portfel litecoin jest bezpieczny?

Popularne firmy, które oferują portfele kryptowalutowe, dbają o bezpieczeństwo klientów.

Aby zminimalizować ryzyko włamania, wyposażają swoje produkty w nowoczesne zabezpieczenia.

Niestety, nie gwarantują pełnej ochrony.

Kryptowaluty są popularnym celem hakerów. W wyniku ataków, wielu inwestorów straciło swoje środki.

W odpowiedzi na zagrożenie, na rynku pojawiły się odporne na manipulacje portfele sprzętowe. (6)

bezpieczeństwo

Są najbezpieczniejszym rozwiązaniem do długoterminowego przechowywania wirtualnej waluty. Jednym z najchętniej wybieranych urządzeń tego typu jest Ledger Nano S.

Portfel litecoin - podsumowanie

litecoin portfel

Na rynku istnieje wiele rodzajów cyfrowych portfeli. Wiesz już, czym charakteryzują się poszczególne rozwiązania. Każde z nich ma wady i zalety.

Litecoin cieszy się dużym zainteresowaniem wśród inwestorów. Dostawcy coraz częściej dodają LTC do katalogu obsługiwanych kryptowalut.

Wybór produktów jest duży – z pewnością znajdziesz coś dla siebie.

Twoim priorytetem jest bezpieczeństwo i wolisz przechowywać swoje litecoiny offline? Wybierz portfel sprzętowy, np. Ledger Nano S. Zależy ci na szybkości transakcji? Skorzystaj z portfela webowego, programowego lub mobilnego.

Inwestujesz w wiele kryptowalut? Przeczytaj również:

FAQ - Najczęściej zadawane pytania

Adres litecoin jest kluczem publicznym, który służy do przesyłania LTC. Możesz udostępnić go innym użytkownikom. Dzięki temu będą mogli wysłać ci kryptowalutę.

Portfele webowe, programowe i mobilne są darmowe. Ceny portfeli sprzętowych różnią się w zależności od producenta. Ledger Nano S kupisz za ok. 100 dolarów.

Ponadto wielu brokerów (np. eToro) oferuje tzw. inwestowanie ułamkowe, czyli możliwość handlu małymi częściami akcji i innych aktywów. Pozwala to mniej zamożnym inwestorom z łatwością dołączyć do inwestycji na rynku finansowym.

Źródła

(1) https://coinsutra.com/best-litecoin-wallets/

(2) Bhosale J., Mavale S.,  Volatility of select Crypto-currencies: A comparison of Bitcoin, Ethereum and
Litecoin,[w]: Annual Research Journal of SCMS, 2018

(3) https://www.bitdegree.org/crypto/best-litecoin-wallet

(4) https://coinsutra.com/best-litecoin-wallets/

(5) https://www.bitdegree.org/crypto/best-litecoin-wallet#best-litecoin-wallet-hardware-wallets

(6) Arapinis M., Gkaniatsou A., Karakostas D., Kiayias A. (2019) A Formal Treatment of Hardware Wallets. [w]: Goldberg I., Moore T. (red.) Financial Cryptography and Data Security

Ranking: Najlepszy Portfel stellar w Polsce

Sieć Stellar jest jednym z najciekawszych projektów na rynku kryptowalut. Stworzył ją założyciel konkurencyjnej platformy Ripple, Jed McCaleb. Jako zdecentralizowany system płatniczy, dąży do usprawnienia

Read More »