Ripple (XRP) od długiego czasu znajduje się na liście 10 największych kryptowalut pod względem kapitalizacji rynkowej i posiada ogromne grono oddanych fanów.
Aktualnie jego sieć obsługuje ponad 200 tys. aktywnych portfeli (walletów) użytkowników i dzienny wolumen transakcji rzędu miliona dolarów. (1) Ty również wyposaż się w portfel Ripple, jeśli chcesz przechowywać swoje tokeny bezpiecznie.
Zastanawiasz się, jaki będzie najlepszy?
Przeczytaj artykuł, a poznasz odpowiedź na to pytanie. Podzielimy się z tobą nie tylko listą najpopularniejszych portfeli kryptowalut. Podpowiemy również czym powinieneś się kierować, aby dokonać właściwego wyboru.
Najlepsze portfele XRP 2024
- Ledger Nano S Plus: Bezpieczny Portfel Sprzętowy
- Binance: Rozwiązanie dla Inwestorów, którzy Chcą Kupić XRP
- Guarda Wallet: Porftel Software dla Osób z Kapitałem Poniżej 1000 Euro
Jaki Portfel Ripple jest Najlepszy dla Ciebie?
Dla Inwestorów z Kapitałem Powyżej 1000 Euro: Ledger Nano S Plus
Inwestujesz długoterminowo w krypto (+3 lata)? Wartość twojego portfela wynosi więcej niż 1000 euro? Szukasz sposobu na bezpieczne przechowywanie ripple?
Najlepszym rozwiązaniem dla ciebie będzie portfel sprzętowy, taki jak Ledger Nano S Plus. To aktualnie najbezpieczniejsza metoda przechowywania kryptowalut. Osobiście posiadam Ledgera Nano X i przechowuję na nim kryptowaluty, które trzymam długoterminowo.
Jest stosunkowo drogi, ale na dłuższą metę warto z niego skorzystać.
Najlepsze dla Początkujących
Opcja 1: Binance
Zaczynasz przygodę na rynku kryptowalut? Masz małe portfolio? Moim zdaniem nie warto, abyś inwestował w urządzenie do przechowywania ripple, które jest droższe niż wartość netto twoich aktywów.
W tej sytuacji załóż konto na Binance lub Zondzie – rekomendowanych przez nas giełdach kryptowalutowych. Dzięki temu możesz łatwo sprzedać swoje coiny, gdy ich cena wzrośnie lub ustawić zlecenie stop loss w razie spadków.
Mało tego, jeżeli stracisz swoje hasło, skontaktujesz się z działem wsparcia, aby je zresetować. W przypadku portfeli hardware nie ma takiej możliwości.
Opcja 2: Guarda Wallet
Zależy Ci na rozwiązaniu, dzięki któremu będziesz właścicielem posiadanych aktywów? Nie chcesz przechowywać ripple na giełdzie w obawie przed jej bankructwem? Rozwiązaniem może być portfel software lub przeglądarkowy, taki jak Guarda Wallet.
Twoje kryptowaluty będą bezpieczne, nawet jeżeli giełda, z której skorzystasz straci płynność. Rozwiązanie jest darmowe, co dodatkowo wpływa na jego atrakcyjność.
Ranking Portfeli Ripple (XRP)
Ledger Nano S Plus
Zaczynamy od przykładu portfela sprzętowego. Każdy wallet tego typu z natury cechuje się większym poziomem bezpieczeństwa niż inne odpowiedniki, ponieważ działa offline. Dzięki temu cyfrowi złodzieje nie mają do niego dostępu.
Ledger Nano S Plus przy okazji wyróżnia się kilkoma dodatkowymi zaletami (warto rozważyć również zakup Nano X).
Przede wszystkim dba o bezpieczeństwo twoich środków za pomocą dwustopniowej weryfikacji oraz logowania kodem PIN. Ponadto (gdyby ktoś zapomniał haseł) portfel dysponuje opcją odzyskiwania danych. Ciekawostką jest także mały ekran OLED na obudowie, który ułatwi ci kontrolę każdej transakcji.
Niestety Ledger ma też minus. Jest nim cena, którą musisz zapłacić za urządzenie. Oprócz tego obsługa portfela sprzętowego cechuje się nieco mniejszą wygodą w porównaniu do innych propozycji, które znajdziesz na rynku.
Dodajmy jeszcze, że w Nano S Plus przechowasz nie tylko Ripple, ale również inne kryptowaluty (np. Bitcoin, Bitcoin Cash, Ethereum, Litecoin, Dash, etc.).
ZALETY
- Najbezpieczniejszy rodzaj portfela na rynku;
- Nawet po włamaniu na twój komputer złodziej nie uzyska dostępu do kryptowalut;
- Idealne rozwiązanie, gdy inwestujesz długoterminowo (3 lata i więcej);
- Tylko ty masz kontrolę nad kryptoaktywami.
WADY
- Wysoka cena;
- Utrata klucza prywatnego jest równoznaczna z utratą kryptowalut w portfelu;
- Jeśli przechowujesz frazę seed na komputerze, haker może ją wykraść;
- Proces sprzedaży kryptowalut jest mniej wygodny i dłuższy.
Binance
Całkowitym przeciwieństwem portfeli sprzętowych są portfele online. Jeśli zależy ci na jak największej wygodzie i szybkości transferu środków, wybierz jeden z nich. Najlepiej portfel brokera Binance.
Co ma do zaoferowania?
Mimo tego, że zalicza się do tzw. “gorących” portfeli, wyraźnie dba o bezpieczeństwo użytkowników. Obrazują to chociażby takie środki ostrożności, jak dwustopniowe logowanie oraz weryfikacja technologią MultiSignature.
Poza tym platforma cechuje się nowoczesnym i intuicyjnym interfejsem, który nie sprawi problemów nawet początkującym.
Istnieje również aplikacja portfela Binance na urządzenia mobilne z systemami Android i iOS.
ZALETY
- Największa wygoda i możliwość szybkiej sprzedaży kryptowalut w razie potrzeby;
- Jeśli zgubisz hasło do konta, obsługa klienta pomoże ci je odzyskać;
- Korzystasz z usług regulowanej i sprawdzonej giełdy Binance;
- W portfelu przechowasz ponad 120 różnych monet.
WADY
- Nie jesteś właścicielem klucza prywatnego;
- Potrzebujesz konta na Binance, zanim skorzystasz z portfela;
- W razie problemów finansowych giełda może okazać się niewypłacalna.
Guarda Wallet
Portfel desktopowy Guarda Wallet posłuży ci nie tylko do przechowywania XRP, ale również mnóstwa innych kryptowalut. Oprogramowanie obsługuje już ponad 400 tys. cyfrowych aktywów w więcej niż 50 różnych sieciach blockchain.
Inwestorzy kryptowalutowi korzystają z Guardy również dlatego, że aplikacja daje im dostęp do wielu dodatkowych funkcji. Bezpośrednio w portfelu kupisz, wymienisz, a nawet zestakujesz cyfrowe aktywa. Istnieje również opcja pożyczek kryptowalutowych.
Finalnie warto dodać, że oprogramowanie jest dostępne także w wersji mobilnej oraz jako rozszerzenie do przeglądarki internetowej.
ZALETY
- Jesteś jedynym właścicielem klucza prywatnego;
- Kupisz, wymienisz, zestakujesz i pożyczysz kryptowaluty bezpośrednio w portfelu;
- Bezpiecznie przechowasz ponad 400 tys. różnych monet;
- W razie problemów masz do dyspozycji profesjonalną obsługę klienta.
WADY
- Wysokie prowizje przy zakupie kryptowalut;
- Utrata klucza prywatnego jest równoznaczna z utratą aktywów w portfelu;
- Portfel jest podatny na ataki hakerskie i oprogramowanie malware na twoim komputerze.
Coinbase
Kolejna propozycja to portfel giełdy Coinbase. Też zalicza się do portfeli online, ale dostępny jest również jako aplikacja na systemy android oraz iOS. Co ciekawe, służy nie tylko do zarządzania różnymi kryptowalutami, ale także coraz popularniejszymi NFT (non-fungible tokens).
O bezpieczeństwo użytkowników dbają dodatkowe zabezpieczenia, takie jak:
- weryfikacja biometryczna przy logowaniu,
- kod PIN,
- dwustopniowa weryfikacja transakcji.
Z dodatkowych możliwości warto wspomnieć, że portfel Coinbase umożliwia odzyskiwanie danych, bo przechowuje zapasowe informacje klientów w chmurze. Ponadto z łatwością przelejesz kryptowaluty na giełdę i rozpoczniesz handel.
O jakości portfela świadczy chociażby fakt, że już ponad 100 tys. klientów aktywnie z niego korzysta.
Gatehub
Gatehub zaczynał jako dedykowany portfel Ripple, ale dziś przechowasz w nim już dużo więcej kryptowalut (m.in. Bitcoin, Bitcoin Cash, Ethereum, Dash). Jednak na tym jego zalety się nie kończą.
Na platformę wpłacisz nie tylko kryptowaluty, ale również pieniądze fiducjarne (np. USD). Co więcej, możesz w jej obrębie handlować posiadanym kapitałem. Niestety wszystko to wymaga rejestracji, więc najpierw musisz założyć konto.
W zamian otrzymujesz też wysoki poziom bezpieczeństwa — z wbudowanym szyfrowaniem i dwustopniową weryfikacją.
Połącz to wszystko z przyjaznym interfejsem i licznymi poradnikami dla początkujących, a otrzymasz bardzo atrakcyjną propozycję, która na pewno jest godna uwagi.
Portfel XRP: co to jest?
Chcesz wysyłać i otrzymywać XRP? W takim razie potrzebujesz portfela Ripple.
To oprogramowanie, które umożliwi ci dostęp do twoich funduszy i zatwierdzanie transakcji za pomocą dwóch kluczy: publicznego i prywatnego. (2)
Klucz publiczny działa podobnie do numeru konta bankowego. Jeśli ktoś chce ci wysłać XRP, podaje go jako adres portfela. Natomiast klucz prywatny pełni rolę hasła, którym uzyskujesz dostęp do balansu konta.
Dlatego nigdy nie zdradzaj go innej osobie i zadbaj o to, aby go nie zgubić. Połączenie klucza prywatnego i publicznego jest jedyne w swoim rodzaju, więc nie wygenerujesz nowego hasła.
Wiedz też, że portfele Ripple nie są darmowe. Rejestracja nowego adresu wymaga 20 XRP na koncie, więc miej to na uwadze.
Jak działa portfel Ripple (XRP)?
Zasada działania portfela Ripple nie różni się znacznie od tego, co możesz już znać z innych sieci blockchain.
Wallet wiąże się z wygenerowanym wcześniej kluczem weryfikacyjnym (publicznym) oraz kluczem podpisu (prywatnym).
Pierwszy służy jako adres do transferu środków.
Jednak żeby sieć uznała jakikolwiek przelew za wiarygodny, musi zostać zatwierdzony kluczem prywatnym.
Transakcje w sieci Ripple zawsze mają tylko jednego wysyłającego i jednego odbiorcę. (3)
Co więcej, XRP znacznie ułatwia transfer środków na całym świecie.
Korzystając z tego ekosystemu, dowolna osoba wpłaci pieniądze (waluta nie gra roli) na prywatny portfel poprzez tzw. “bramkę Ripple”.
Stamtąd bezproblemowo wyśle je do innego użytkownika sieci — niezależnie od tego, gdzie się znajduje. Dzięki temu nie musi wykonywać transakcji za pośrednictwem banku lub innych podobnych podmiotów. (4)
Na co zwrócić uwagę przy wyborze portfela Ripple?
Nadal nie wiesz, z jakiej oferty skorzystać? W takim razie czytaj dalej.
Poniżej znajdziesz listę najważniejszych kwestii, które trzeba rozważyć przed wyborem portfela Ripple.
- Cel użytku — zanim zdecydujesz się na jakikolwiek portfel, zastanów się, do czego go potrzebujesz. Np. jeśli chcesz kupić tokeny XRP i przechowywać je przez długi czas, portfele sprzętowe będą najlepszym wyborem.
- Dwustopniowa weryfikacja (2FA) — ta funkcja sprawia, że zalogujesz się na konto tylko wtedy, gdy zweryfikujesz tożsamość. Zabezpieczenie proste, ale skuteczne. Dzięki niemu ktoś obcy (nawet znając twoje hasło) nie będzie mógł dostać się do pieniędzy.
- Wsparcie dla platformy handlowej — plusem portfeli powiązanych z giełdą jest łatwe kupno i sprzedaż kryptowalut. Jednak nawet niezależne oprogramowanie nieraz oferuje dostęp do zdecentralizowanych technologii wymiany. Sprawdź, czy twój portfel również ma tę opcję.
- Ilość obsługiwanych kryptowalut — jeśli jesteś właścicielem tokenów Ripple, prawdopodobnie masz także inne kryptowaluty. Wygodnie byłoby je przechowywać w jednym miejscu. Dlatego sprawdź, które portfele wspierają wiele kryptowalut.
- Opcja odzyskiwania danych — w razie jakiejkolwiek awarii lub innej niepożądanej sytuacji użytkownik powinien móc odzyskać swoje dane. Taka opcja pojawia się coraz częściej w ofercie wielu portfeli.
- Koszty — dla niektórych osób najlepszy portfel to najtańszy portfel. Nie bez powodu, bo dodatkowe opłaty uszczuplają twój kapitał. Dlatego zawsze sprawdzaj, czy portfel na pewno jest darmowy. Może pobierać np. dodatkowe prowizje od transakcji.
Portfel ripple - zalety i wady
Portfele kryptowalutowe różnią się w zależności od rodzaju, ale niektóre plusy i minusy dzielą ze sobą. Zebraliśmy je poniżej.
ZALETY
- Portfele są bardziej bezpieczne niż centralne serwery giełdowe;
- Łatwość w tworzeniu i użytkowaniu;
- Szybkie i wygodne płatności oraz przelewy pieniędzy;
- Użytkownik portfela sam zarządza swoimi kryptowalutami;
- Portfele są dostępne w wielu wersjach;
- Dodatkowe funkcjonalności aplikacji (zależne od portfela).
WADY
- Cena (w przypadku portfeli sprzętowych);
- Koszt założenia (rejestracja nowego adresu Ripple wymaga 20 XRP);
- Portfele online nadal są wystawione na ataki hakerów;
- Czasem darmowy portfel ma ukryte koszty transakcji.
Dlaczego warto korzystać z portfela XRP?
Pierwszym i najważniejszym powodem, dla którego warto wybrać portfel Ripple do przechowywania kryptowalut, jest bezpieczeństwo.
Żadna giełda nie oferuje takiej ochrony, jaką cechuje się dobrej jakości wallet.
Jedną z przyczyn jest fakt, że scentralizowane miejsca wymiany cyfrowych monet zawsze są na celowniku hakerów.
Jednak to jeszcze nie wszystko.
Drugim powodem jest własność. Jeśli trzymasz XRP na giełdzie, tokeny tak naprawdę nie są twoje. Klucz prywatny pozostaje w rękach właścicieli serwisu, więc teoretycznie w każdej chwili mogą pozbawić cię kryptowalut. Gdy korzystasz z prywatnych portfeli, nie ma tego ryzyka.
Finalnie warto dodać, że wallet daje ci większą wygodę, jeśli chodzi o zarządzanie cyfrowym kapitałem.
“Gorące” portfele udostępniają ci wiele możliwości finansowych i otwierają dostęp do wielu zdecentralizowanych aplikacji, które powstały w blockchainie. W ten sposób możesz stać się częścią ogromnej i ciągle rozwijającej się społeczności.
Inwestujesz również w inne kryptowaluty? Zobacz:
Portfel XRP: podsumowanie
Ripple to projekt, który umożliwia użytkownikom transfer pieniędzy w dowolne miejsce na świecie bez żadnych opóźnień.
Wystarczy, że przelejesz gotówkę do portfela Ripple poprzez jedną z dostępnych bramek. (5)
Jednak będziesz w stanie to zrobić dopiero, gdy założysz odpowiedni wallet.
Wiesz już, jakie metody przechowywania kryptowalut są najlepsze i dlaczego serwery giełdowe nie są jednym z nich. Gwoli przypomnienia:
- najlepsze pod względem bezpieczeństwa są portfele offline (np. w formie urządzenia, takie jak Ledger Nano S);
- najwygodniejsze do codziennego zarządzania kapitałem kryptowalut są portfele online.
Pamiętaj, że zawsze możesz wykorzystać do pomocy kilka rodzajów walletów na raz, dzięki czemu skorzystasz z zalet każdego z nich.
FAQ - Najczęściej zadawane pytania
Odpowiedź na to pytanie w dużej mierze zależy od twoich preferencji. Jeśli najbardziej cenisz sobie bezpieczeństwo, postaw na portfel sprzętowy (np. Ledger Nano S). Jeśli jednak wolisz wygodę i interesują cię częste transakcje na rynku, dużo lepszą opcją będzie portfel online (np. Binance). Zastanów się nad swoimi potrzebami i wybierz najlepsze rozwiązanie na ich podstawie.
Portfel w aplikacji mobilnej jest wystarczająco bezpieczny do zarządzania kryptowalutami w mniejszych ilościach. Jednak jeżeli masz duży cyfrowy kapitał i chcesz go bezpiecznie przechować przez dłuższy czas, lepiej postaw na portfel offline (sprzętowy lub papierowy).
Pod względem oprogramowania portfele Ripple zazwyczaj są darmowe. Weź jednak pod uwagę, że rejestracja nowego adresu w sieci wymaga posiadania co najmniej 20 XRP. To ochrona przed spamem sieciowym.
Ponadto w przypadku sprzętowych portfeli Ripple poniesiesz jeszcze koszt urządzenia, czyli co najmniej kilkadziesiąt złotych. Sprawdź, także, czy któryś z darmowych walletów nie pobiera ukrytych prowizji od transakcji (albo jakichś innych opłat).
Źródła:
(1) Moreno-Sanchez P., Ruffing T., and Aniket K. PathShuffle: Credit Mixing and Anonymous
Payments for Ripple, [w]: Proceedings on Privacy Enhancing Technologies, 3/2017
(2) https://uphold.com/en/digital-wallet/xrp-wallet
(3) Moreno-Sanchez P., Ruffing T., and Aniket K. PathShuffle: Credit Mixing and Anonymous
Payments for Ripple, [w]: Proceedings on Privacy Enhancing Technologies, 3/2017
(4) Popper N., The Rush to Coin Virtual Money With Real Value, 2013
(5) Baruri P., Blockchain Powered Financial Inclusion, 2016