Platforma NFT: Jak Wybrać Najlepszy Marketplace? Ranking

Rynek NFT w 2021 roku przeżył prawdziwy rozkwit. W marcu dom aukcyjny Christie’s przeprowadził rekordową transakcję. Cyfrowy kolaż artysty znanego jako Beeple został sprzedany za 63,3 milionów USD.

Wydarzenie wzbudziło ogromne zainteresowanie mediów. Od tamtej pory o niewymienialnych tokenach mówi się coraz głośniej. Rośnie popularność platform NFT, które oferują cyfrowe dzieła sztuki.

Nic dziwnego. W maju 2021 roku całkowita suma pieniędzy z zakończonych transakcji sprzedaży NFT wyniosła 34 530 649,86 USD. Tysiąckrotny wzrost sprawił, że rynek NFT przyciąga uwagę wielu osób. (1)

Zarówno wielkie firmy, jak i indywidualni twórcy angażują się w świat niewymienialnych tokenów. Niektórzy tworzą własne rynki. Większość jednak decyduje się na współpracę z zewnętrzną platformą.

Dzięki temu, ponoszą niższe koszty początkowe oraz korzystają z wielu udogodnień. Mają dostęp do większej bazy klientów oraz wsparcia w zakresie prawa, marketingu i kwestii technicznych. (2)

W sieci znajdziesz mnóstwo rynków NFT. Wiele z nich specjalizuje się w konkretnej dziedzinie. Różnią się między sobą nie tylko zasobami, ale także m.in. dostępnymi funkcjami i wysokością opłat.

Zastanawiasz się, która platforma NFT jest najlepsza? Na co zwrócić uwagę przy podejmowaniu decyzji? Czytaj dalej. Poniżej omawiamy sześć popularnych rynków NFT.

Jak działa platforma NFT?

niebieska grafika nft

Platforma NFT działa podobnie do portali sprzedażowych. NFT, tak jak kryptowaluty, opierają się na technologii blockchain.

Każdy token ma unikalne cechy – nie da się go zastąpić innym wirtualnym zasobem.

Można powiedzieć, że działają one na podobnej zasadzie jak karty kolekcjonerskie.

Rynki NFT umożliwiają użytkownikom kupno, sprzedaż i tworzenie niewymienialnych tokenów.

Transakcje są rejestrowane na blockchainie. Dzięki temu, gdy token stanie się przedmiotem obrotu, jego twórca automatycznie otrzyma tantiemy.

Większość platform NFT wymaga od użytkowników posiadania portfela kryptowalutowego. Poszczególne serwisy obsługują różne portfele. Potrzebujesz ich do zakupu wirtualnych przedmiotów oraz przechowywania kryptowalut i nabytych zasobów.

Obecnie większość transakcji NFT dokonuje się przy użyciu etheru (ETH) – natywnej kryptowaluty sieci Ethereum.

Pierwsze NFT powstały w 2015 roku. Były częścią łańcucha bloków Ethereum. Sieć ta wciąż stanowi główny ekosystem dla tokenów NFT. Istnieją jednak rynki, które opierają się na innych blockchainach, np. Solana, Tezos.

Z uwagi na odmienną technologię blockchain stojącą za niewymienialnymi tokenami, zasoby rynków NFT różnią się od siebie. Platformy obsługują określone standardy tokenów. Ponadto, rynki często specjalizują się w konkretnych rodzajach cyfrowych aktywów.

Jedne zajmują się głównie dziełami sztuki cyfrowej. Inne oferują wirtualne przedmioty kolekcjonerskie, pliki muzyczne, elementy gier itp. Na przykład, Top Shop NBA koncentruje się wyłącznie na obiektach kolekcjonerskich związanych z koszykówką.

Platformy takie jak np. OpenSea mają bogatszą ofertę NFT. Działają podobnie do tradycyjnych portali sprzedażowych. Cieszą się dużą popularnością i szerokim zasięgiem. Mają zróżnicowaną bazę użytkowników. (3)

Jak kupić NFT na OpenSea?

Aby kupować NFT na platformie OpenSea, potrzebujesz tokenów ethereum. Ponieważ ETH jest popularną kryptowalutą, znajdziesz ją w ofercie większości giełd i brokerów internetowych.

Kup ethereum na Binance w trzech prostych krokach:

Załóż konto.

Wypełnij formularz rejestracyjny dostępny na stronie internetowej Binance.

Wpisz swoje dane osobowe (imię i nazwisko, e-mail, numer telefonu), nazwę użytkownika i hasło, a następnie wyślij formularz.

W celu weryfikacji danych, broker poprosi cię o przesłanie skanu dokumentu tożsamości. Wynik poznasz w ciągu kilku godzin.

rejestracja na binance

Wpłata środków

Wpłaty dokonasz za pomocą karty kredytowej lub debetowej, portfela elektronicznego albo szybkiego przelewu bankowego.

depozyt binance

Kup kryptowalutę.

Znajdź ethereum na liście dostępnych monet. Wybierz metodę płatności i dokonaj zakupu.

Masz już tokeny ETH? Świetnie!

Przejdź do założenia portfela kryptowalutowego, np. MetaMask. Przyda ci się do przechowywania zarówno ethereum, jak i NFT. 

binance jak działa

Kup NFT

Następnie, połącz portfel z twoim profilem na OpenSea. Kliknij przycisk “My Profile” widoczny w prawym górnym rogu strony. Postępuj zgodnie ze wskazówkami wyświetlanymi na ekranie.

Jeśli chcesz, spersonalizuj swój profil. Dodaj zdjęcie profilowe, nazwę użytkownika i parę zdań o sobie. Nie jest to krok obowiązkowy. Po podłączeniu portfela, możesz od razu przejść do zakupów.

Aby kupić NFT, przejdź do zakładki Marketplace. Zasoby są podzielone na kategorie. Przejrzyj je lub znajdź interesujący cię token za pomocą wyszukiwarki. Kup wybrane aktywa i zatwierdź transakcję. Gotowe! NFT wkrótce pojawią się w twoim portfelu.

krok 6 opensea

Jakie są najlepsze platformy NFT w Polsce?

OpenSea

opensea logo

OpenSea jest pierwszym i jednocześnie największym rynkiem NFT na świecie. Działa w oparciu o blockchain Ethereum.

Platforma powstała w 2017 roku. Oferuje prawie 4 miliony zasobów cyfrowych w standardach ERC-721 i jak i ERC-1155.

Na OpenSea kupisz m.in. dzieła sztuki, zdjęcia, muzykę, filmy, nazwy domen, kolekcje cyfrowe, elementy gier i wiele innych. (4)

ZALETY

WADY

Coinbase NFT

Coinbase NFT

Znana giełda kryptowalutowa, Coinbase zapowiedziała otwarcie własnej platformy NFT. Będzie ona zdecentralizowanym rynkiem peer-to-peer.

Umożliwi tworzenie, kupowanie i sprzedawanie niewymienialnych tokenów. Jej celem jest zwiększanie dostępności tokenów oraz budowanie zaangażowanej społeczności.

Rynek NFT będzie przyjazny dla użytkowników i łatwy w obsłudze. (5)

ZALETY

WADY

Binance NFT

Binance NFT należy do giełdy kryptowalutowej Binance. Jest platformą NFT, na której kupisz różnorodne tokeny od twórców z całego świata. Znajdziesz tu także rzadkie dzieła sztuki cyfrowej stworzone przez znanych artystów oraz wiele ekskluzywnych ofert.

ZALETY

WADY

Solanart

solanart logo

Rynki NFT powstają także na blockchainie Solana. Najpopularniejszym z nich jest platforma Solanart, która stanowi zbiór kolekcji NFT.

Wybór tokenów jest dużo mniejszy niż np. na OpenSea. Mimo to, wielomilionowe transakcje na Solanart nie należą do rzadkości.

Do zakupu NFT na platformie potrzebujesz monet Solana oraz portfela kryptowalutowego, np. Phantom lub Solfare. (6)

ZALETY

WADY

CNFT

cnft.io logo

CNFT jest pierwszym oficjalnym rynkiem NFT opartym na Cardano.  Został uruchomiony w lipcu 2021 roku. Podobnie jak inne platformy, umożliwia kupno i sprzedaż niewymienialnych tokenów.

Oprócz tego, na CNFT możesz wystawiać własne NFT i sprzedawać je na rynku. Transakcji dokonasz za pomocą kryptowaluty ADA.

ZALETY

WADY

Axie Marketplace

AXIE INFINITY LOGO

Axie Marketplace jest platformą do handlu dla internetowej gry video Axie Infinity. Gra została opracowana przez wietnamskie studio Sky Mavis. Wykorzystuje oparte na Ethereum kryptowaluty AXS i SLP. Platforma Axie Marketplace umożliwia handel tzw. “Axies”. (8)

Nazwą Axies określa się cyfrowe zwierzęta lub fantastyczne stworzenia. Można je szkolić, hodować i wykorzystywać do walki z innymi stworzeniami.

Każde z nich ma swoje unikalne cechy, takie jak klasa, zdrowie, szybkość i umiejętności. Ich ceny są różne. Na przykład, w maju 2021 roku Axie Big Yak został sprzedany za 693 USD. (9)

ZALETY

WADY

Najlepsza Platforma NFT: na co warto zwrócić uwagę?

Przy wyborze najlepszej platformy NFT warto zwrócić uwagę na kilka czynników.

Przede wszystkim zastanów się, w jakim celu chcesz używać platformy.

Planujesz tworzyć własne tokeny i sprzedawać je innym użytkownikom?

A może wolisz przeglądać istniejące aukcje, kupować ciekawe zasoby i stworzyć cyfrową kolekcję? 

monety nft i zdjęcia

Upewnij się, że wybrana platforma ci to umożliwi. Zanim wybierzesz serwis, weź pod uwagę poniższe czynniki.

Weryfikacja

weryfikacja

Przed założeniem konta sprawdź, czy dany rynek weryfikuje dane użytkowników. Dowiedz się także, ile ten proces trwa.

Nie wszystkie platformy wymagają weryfikacji tożsamości.

Na wielu z nich wystarczy się zarejestrować, aby handlować NFT.

Konto demo

Niestety, obecnie zdecydowana większość rynków NFT nie ma w swojej ofercie konta demo.

Niewykluczone jednak, że to się zmieni. Branża rozwija się bardzo dynamicznie.

Wiele serwisów co jakiś czas dodaje nowe funkcje.

demo

Opłaty

monety banknoty

Wszystkie platformy NFT pobierają opłaty transakcyjne. Ich wysokość jest różna.

Na niektórych rynkach zapłacisz wyższą prowizję a na innych niższą.

Opłatami są obciążani zarówno kupujący, jak i sprzedający. Dodatkowo, projekty blockchain oparte na ethereum pobierają tzw. opłatę za gaz.

Funkcje i narzędzia platformy

Rynki NFT różnią się od siebie pod względem dostępnych funkcji i narzędzi.

Każda platforma umożliwia kupno i sprzedaż niewymienialnych tokenów.

Wiele z nich pozwala także tworzyć nowe zasoby i przesyłać cyfrowe dzieła sztuki.

Bardziej wyspecjalizowane serwisy oferują usługi dodatkowe, m.in. konsultacje w zakresie prawa i marketingu.

funkcje

Obsługa klienta

obsługa klienta

Wysoka jakość obsługi klienta jest ważną cechą dobrej platformy NFT. Support jest dostępny całodobowo.

Pomaga rozwiązywać problemy na bieżąco.

Sprawdź, jakie kanały komunikacji z działem wsparcia udostępnia wybrana platforma.

Metody płatności

Zdecydowana większość platform wymaga używania kryptowalut. Potrzebujesz więc portfela kryptowalutowego oraz odpowiednich monet.

Poszczególne rynki NFT są kompatybilne z konkretnymi portfelami, które trzeba podłączyć do konta na platformie.

Sprawdź, jakie oprogramowanie oraz jakie kryptowaluty obsługuje wybrany serwis.

karta płatnicza

Opinie użytkowników

opinie

Przy wyborze odpowiedniej platformy NFT zwróć także uwagę na opinie użytkowników. Jest to świetne źródło informacji z pierwszej ręki.

Użytkownicy opisują na forach internetowych swoje osobiste doświadczenia z danym serwisem.

Wskazują zarówno wady, jak i zalety rynków NFT. Zapoznaj się także z recenzjami poszczególnych platform.

FAQ - Najczęściej zadawane pytania

Tak, warto inwestować w NFT. Inwestowanie w aktywa cyfrowe może przynieść duże zyski. Pamiętaj jednak, że branża NFT jest stosunkowo nowa i wysoce spekulacyjna. Wirtualne zasoby artystyczne i inne przedmioty kolekcjonerskie mają subiektywną wartość. Określa się ją przez czynniki takie jak unikalność tokena i rozpoznawalność artysty. Przed dokonaniem zakupu weź pod uwagę swoją ogólną strategię inwestycyjną, wartość netto i horyzont czasowy inwestycji.

Tak, aby kupić NFT powinieneś posiadać kryptowaluty. Większość platform obsługuje płatności jedynie w wirtualnej walucie.

Tak, możesz tworzyć swoje własne NFT. Wiele platform umożliwia kreowanie nowych niewymienialnych tokenów.

Rynki NFT czeka obiecująca przyszłość. Branża NFT cały czas się rozwija. Szczególnie głośno zrobiło się o niej w 2021 roku, kiedy niektóre NFT zostały sprzedane za wiele milionów dolarów. Zainteresowanie niewymienialnymi tokenami rośnie. Powstaje coraz więcej platform do handlu wirtualnymi zasobami. NFT mają duże znaczenie w sztuce cyfrowej. Wielu artystów korzysta z rynków NFT i tworzy własne aktywa. Jest to branża, której zdecydowanie warto się przyglądać.

Źródła

(1) [2105.07447] Non-Fungible Token (NFT): Overview, Evaluation, Opportunities and Challenges (arxiv.org)

(2) https://hbr.org/2021/11/making-sense-of-the-nft-marketplace

(3) https://hbr.org/2021/11/making-sense-of-the-nft-marketplace

(4) https://makeanapplike.com/top-most-popular-nft-marketplaces-worldwide/

(5) https://sourceforge.net/software/product/Coinbase-NFT/

(6) https://decrypt.co/80595/best-nft-marketplaces

(7) https://sourceforge.net/software/product/CNFT.IO/

(8)https://www.blockdata.tech/blog/general/what-is-the-biggest-nft-marketplace-a-top-10-comparison

(9) Non-fungible Token (NFT) Markets on the Ethereum Blockchain: Temporal Development, Cointegration and Interrelations by Lennart Ante :: SSRN

(10) https://decrypt.co/80595/best-nft-marketplaces

Ranking: Najlepszy Portfel stellar w Polsce

Sieć Stellar jest jednym z najciekawszych projektów na rynku kryptowalut. Stworzył ją założyciel konkurencyjnej platformy Ripple, Jed McCaleb. Jako zdecentralizowany system płatniczy, dąży do usprawnienia

Read More »