Ranking: Najlepszy Portfel IOTA w Polsce

Nie korzysta z łańcucha bloków, ale jest kryptowalutą. Nie potrzebuje górników, choć używa konsensusu proof of work (POW). Nie pobiera opłat transakcyjnych, za to szybko waliduje transakcje i ma nieskończoną skalowalność.

Co to jest? To projekt IOTA z tokenem MIOTA – kryptowaluta przyszłości, która powinna znaleźć się w Twoim portfelu.

Nazwa IOTA pochodzi od akronimu IoT (Internet of Things). Internet Rzeczy to jedna z najważniejszych technologii czwartej rewolucji przemysłowej.

IOTA powstała jako waluta do obsługi mikrotransakcji zawieranych przez inteligentne urządzenia. Już teraz samochód jest w stanie kupić bilet parkingowy, a lodówka zamówić brakujące produkty spożywcze.

W nieodległej przyszłości transakcje realizowane przez maszyny staną się standardem. Nic dziwnego, że potencjał IOTA dostrzegli tacy giganci, jak Bosch i STMicroelectronics (największy producent układów elektronicznych w Europie).

Zainteresowała Cię IOTA? Dołącz ją do swojego pakietu aktywów cyfrowych. Do tego celu potrzebujesz wygodnego i bezpiecznego sposobu przechowywania monet. Przygotowaliśmy ranking najlepszych portfeli IOTA na polskim rynku.

Z artykułu dowiesz się, jakie zalety i wady mają portfele papierowe, sprzętowe, online, desktopowe i mobilne. Korzystając z naszych wskazówek, wybierzesz optymalny produkt. I nie przegapisz szansy zainwestowania w jedną z najbardziej innowacyjnych kryptowalut na rynku.

Najlepsze Portfele IOTA 2024

Jak działa portfel IOTA?

Do obrotu IOTA potrzebujesz odpowiedniego portfela.

Pamiętaj, że musi on obsłużyć monetę, która nie powstała na blockchainie, lecz na DAG (Direct Acrylic Graph – Skierowanym Grafie Acyklicznym). 

Wykorzystuje specyficzny typ kluczy kryptograficznych: każdy złożony jest 81 znaków (kombinacja wielkich liter alfabetu oraz cyfr 9, które mogą wystąpić dowolną liczbę razy).

portfel kryptowalut

Portfel kryptowalutowy do zarządzania IOTA spełnia te same wymagania jak aplikacje przeznaczone do obsługi innych monet.

Jego podstawowe funkcje to: wysyłanie i przyjmowanie kryptowalut, prowadzenie handlu aktywami kryptograficznymi, a także wypłacanie monet.

Technologia Tangle, która jest wykorzystywana przez IOTA, ma pewne ograniczenia. Odbijają się one również na działaniu portfeli. Przykład: nie wypłacisz gotówki fiat za pośrednictwem banku – operacja jest wykonalna wyłącznie przy użyciu bankomatów kryptowalutowych.

Jaki portfel IOTA jest najlepszy?

zimny i gorący portfel

Wybór portfela IOTA jest kluczowy dla komfortu i bezpieczeństwa obracania kryptowalutami.

Zastanawiasz się, który jest najlepszy? Wszystko zależy od celu zakupu monet. 

Zamierzasz aktywnie handlować? Będzie Ci potrzebny hot wallet, czyli aplikacja podłączona non stop do internetu. 

Gdy nastawiasz się na długotrwałe przechowywanie aktywów, wybierz cold wallet, czyli przechowywanie monet na nośnikach offlinowych.

Innego portfela potrzebuje inwestor nastawiony na pasywny zysk w długim terminie, a innego aktywny handlarz aktywami cyfrowymi. Na przykład dla hodlerów dogodną formą przechowywania IOTA jest zapis klucza prywatnego na kartce papieru

Natomiast z punktu widzenia zawodowego tradera takie rozwiązanie to kompletny anachronizm. Do szybkiego handlu najlepsze są aplikacje działające online.

Najlepsze portfele IOTA powinny łączyć wiele funkcji, w tym przede wszystkim łatwą wymianę, handel i przechowywanie kryptowalut. Oznacza to, że najwyżej w rankingu znajdą się aplikacje online, mobilne i desktopowe.

Z kolei portfele sprzętowe i papierowe mają renomę najbardziej odpornych na próby zhakowania, bo są pozbawione bezpośredniej łączności z internetem.

Portfel sprzętowy ​

Portfele sprzętowe to fizyczne nośniki danych, na których przechowujesz klucze prywatne. Na poziomie technicznym są to pamięci przenośne (pendrive), na których znajduje się odpowiednie oprogramowanie. Ułatwia ono operowanie kluczami prywatnym i publicznym.

Każda operacja wykonywana przy użyciu portfela sprzętowego wymaga podłączenia go do sieci (do komputera) i wprowadzenia kodu PIN.

Dlatego nawet w przypadku kradzieży, masz pewność, że przestępca nie będzie mógł łatwo włamać się do urządzenia: przejęcie klucza prywatnego jest bardzo trudne. Nie ma też możliwości przypadkowego skasowania danych.

Porównanie portfela sprzętowego do sejfu nie jest naciągane: monety (czyli odpowiednie fragmenty kodu maszynowego) znajdują się bezpośrednio w pamięci urządzenia.

Jeżeli zamkniesz portfel sprzętowy w sejfie lub ukryjesz go w bezpiecznym miejscu, stworzysz dodatkową ochronę fizyczną swoich aktywów.

Twoje monety IOTA są tak samo bezpieczne w portfelu sprzętowym, jak fizyczne monety w kasie pancernej czy sejfie.

Co stanie się, gdy zgubisz lub zniszczysz portfel sprzętowy? Utracisz dane. Jeżeli nie masz kopii zapasowej i nie potrafisz odtworzyć klucza prywatnego, nie odzyskasz dostępu do swoich aktywów.

Aplikacje mobilne i desktopowe są zazwyczaj bezpłatne. Wadą portfeli sprzętowych są koszty początkowe: zakup urządzenia oznacza wydatek minimum kilkuset złotych. Jednak posiadacze dużej liczby monet nie mają wątpliwości, że sprzęt jest wart swojej ceny.

Zabezpiecz monety z Ledger Nano S

Logo Ledger

Ledger Nano S to jeden z najwyżej ocenianych, a przy tym nie najdroższy z portfeli sprzętowych. Elegancki gadżet zapewnia wygodne i bezpieczne gromadzenie około 1100 różnych monet (w tym m.in. wszystkie tokeny ERC20 zapisane na blockchainie Ethereum).

W przeciwieństwie do portfeli online, desktopowych i mobilnych, Ledger chroni Twoje klucze prywatne nawet wtedy, gdy korzystasz z komputera zainfekowanego złośliwym oprogramowaniem.

Portfel jest też dobrze zabezpieczony przed fizycznymi uszkodzeniami: elektronikę chroni obudowa ze stali nierdzewnej.

Ledger Nano S ma wiele programowych form zabezpieczania danych. Należą do nich m.in. kod PIN oraz fraza seed, która składa się z 24 losowo dobieranych słów. Na poprawę jakości ochrony pozytywnie wpływają też regularne aktualizacje wbudowanego oprogramowania.

Portfele Ledger korzystają z autorskiego systemu operacyjnego BOLOS, zintegrowanego z chipami – takimi samymi, jak układy mikroelektroniczne przeznaczone do zabezpieczania kart płatniczych i paszportów. To skuteczna forma ochrony danych przed próbami manipulacji.

Portfel online

Portfele online to najmniej bezpieczna forma przechowywania aktywów cyfrowych. Brokerzy kryptowalut oferują portfele giełdowe, do których trafiają np. monety tuż po dokonaniu zakupu.

Korzystasz z nich za pośrednictwem przeglądarki internetowej. Procedura jest bardzo wygodna, lecz naraża Cię na podwyższone ryzyko ataku hakerskiego i utraty zgromadzonych aktywów cyfrowych.

Gdy korzystasz z portfela, oddajesz platformie handlowej kontrolę nad swoimi środkami. Za każdym razem, gdy chcesz wykonać transakcję, udostępniasz klucz prywatny.

W związku z tym doświadczeni inwestorzy i eksperci rynku krypto zalecają, aby unikać przechowywania dużych sum w portfelach online. Kluczowe znaczenie ma też poziom bezpieczeństwa gwarantowany przez brokera.

Przechowuj kryptowaluty w Binance Chain Wallet

Binance logo

Portfel online na Binance cieszy się reputacją niezawodnego i bezpiecznego miejsca przechowywania kryptoaktywów.

Portfel Binance obsługuje wiele różnych kryptowalut, w tym m.in. BTC, ETH i LTC.

Platforma zapewnia wysokie standardy bezpieczeństwa i legalności handlu. Spółka jest regulowana w wielu krajach.

Przeczytaj naszą recenzję Binance!

Portfel mobilny

Portfele mobilne są aplikacjami przeznaczonymi do korzystania na tabletach i telefonach z systemem iOS lub Android. Przy użyciu telefonu zarządzasz skutecznie swoimi cyfrowymi aktywami: wymieniasz, sprzedajesz i kupujesz.

Portfele w postaci aplikacji mobilnych zapewniają użytkownikom maksymalny komfort działania na rynku krypto. Masz swoje aktywa zawsze pod ręką: nawet na wakacjach i w podróży, bez konieczności korzystania z komputera. Na bieżąco śledzisz kursy i podejmujesz błyskawicznie decyzje handlowe.

Skorzystaj z portfela mobilnego Coinbase

coinbase logo

Portfel mobilny Coinbase działa na urządzeniach mobilnych z Androidem i systemem iOS.

Jest aplikacją, która pozwala przechowywać kryptowaluty bezpośrednio na urządzeniu (tablecie lub smartfonie), dokonywać płatności i przyjmować zapłatę. Aby z niego korzystać, nie musisz otwierać konta na platformie Coinbase.

Coinbase oferuje portfel typu self-custodial, który pozwala zachować pełną kontrolę nad kryptowalutami.

Nie udostępniasz klucza prywatnego platformie. Oznacza to wzrost poczucia bezpieczeństwa, lecz także większą odpowiedzialność. Jeżeli utracisz klucz, nikt nie pomoże Ci w odzyskaniu zgromadzonych aktywów.

Poznaj opinie o Coinbase!

Portfel desktopowy

Portfele desktopowe mają podobne możliwości jak portfele mobilne. Różnica polega na tym, że do obsługi potrzebujesz laptopa lub komputera stacjonarnego.

Oznacza to utrudnienia w dostępie do bieżących informacji z giełdy i mniejszą wygodę handlu. Jednocześnie zapewnia większe bezpieczeństwo od portfela online.

Dwa popularne modele portfeli to full node i light wallet. Pierwsza wersja ściąga na dysk komputera cały blockchain (całą historię transakcji w danej sieci), a następnie na bieżąco uaktualnia zapisy.

Proces zajmuje sporo czasu, bo konieczny jest transfer kilkuset gigabajtów danych (np. blockchain BTC ma około 300 GB). 

Natomiast light wallet nie wymaga długotrwałego pobierania danych (korzysta z zewnętrznego pełnego węzła) – jest gotowy do użycia natychmiast po zainstalowaniu.

FireFly – najpopularniejszy portfel desktopowy

Logo Firefly

FireFly jest najpopularniejszym desktopowym portfelem IOTA (chwilowo nie ma wersji mobilnej). Dostępne są wersje na systemy operacyjne Windows, Mac i Linux.

Największe zalety FireFly to:

Aplikacja umożliwia tworzenie profili dowolnej liczbie użytkowników, dzięki temu wiele osób prowadzi bezpiecznie własne portfele kryptowalutowe na jednym urządzeniu. Z zastosowaniem kodu PIN sprawdzisz szybko i bezpiecznie aktualne saldo.

Portfel papierowy

Klucz prywatny jest kombinacją znaków, które wydrukujesz na kartce papieru i w ten sposób stworzysz papierowy portfel kryptowalut. Do tego celu służą specjalne aplikacje. Przygotowane wydruki umieść w sejfie lub innym bezpiecznym miejscu.

Zaletą przechowywania kryptowalut w formie papierowej jest odcięcie się od internetu. Brak połączenia portfela z siecią to najlepszy sposób ochrony przed atakami hakerskimi – przed próbami włamania lub infekcji złośliwym oprogramowaniem. 

Trwałość dobrej jakości papieru jest bardzo duża. Pamiętaj jednak, że jest on podatny na uszkodzenia mechaniczne, zalanie płynami czy działanie wysokiej temperatury.

Jak wybrać portfel IOTA?

Przy wyborze portfela IOTA zwróć uwagę na następujące cechy:

Opłaty

Obrót IOTA nie generuje opłat transakcyjnych. W sieci opartej na architekturze DAG nie jest potrzebny tradycyjny mining, czyli kopanie kryptowalut.

Użytkownicy nie muszą płacić górnikom, a wzrost liczby transakcji nie powoduje zatorów ani wzrostu kosztów obsługi, jak to ma miejsce w łańcuchach bloków.

Operacje w sieci IOTA weryfikują sami użytkownicy: wykonując transakcję, potwierdzasz automatycznie dwie inne.

Takie rozwiązanie sprawia, że wzrost liczby transakcji nie opóźnia, lecz przyspiesza przepływ aktywów. Dzięki temu sieć ma nieograniczoną skalowalność: teoretycznie jest w stanie obsłużyć dowolną liczbę aktywnych użytkowników i operacji finansowych.

FAQ - Najczęściej zadawane pytania

Najlepsze uniwersalne portfele pozwalają na przechowywanie wielu kryptowalut. Przykładem jest Ledger Nano S, który wspiera ponad 1100 różnych monet i tokenów, w tym także IOTA (MIOTA). Jednak stale powstają nowe kryptowaluty, które wymagają nowych funkcjonalności. Dlatego aktywni inwestorzy operują zazwyczaj kilkoma różnymi portfelami. Dywersyfikacja jest też skutecznym sposobem zabezpieczania się przed dużymi stratami w przypadku włamania lub zablokowania którejś z aplikacji.

Jeżeli chcesz maksymalnie zabezpieczyć IOTA i inne kryptowaluty przed atakiem cyberprzestępców, skorzystaj z portfela sprzętowego. Przez większość czasu pozostaje on w trybie offline, co chroni go przed próbami ingerencji za pośrednictwem sieci. Jako fizyczne urządzenie (pamięć przenośna z odpowiednim oprogramowaniem firmware) narażony jest jedynie na fizyczne zniszczenie lub zgubienie.

Do portfeli gorących zalicza się aplikacje, które pozostają stale podłączone do sieci. Mowa o portfelach online, desktopowych i mobilnych. Ich zaletą jest duży komfort wykonywania operacji handlowych: są szybkie i zawsze dostępne. Jednocześnie mają większą podatność na ataki hakerskie. Z kolei miano zimnych noszą portfele sprzętowe i papierowe. Ukryjesz je łatwo w bezpiecznym miejscu i ochronisz środki przed kradzieżą. Zimne portfele IOTA cieszą się popularnością wśród posiadaczy dużej liczby monet – wersje gorące służą do wykonywania operacji finansowych lub do krótkotrwałego przechowywania mniej wartościowych aktywów.

Źródła

(1) https://www.bitdegree.org/crypto/iota-wallet#:~:text=Ledger%20Nano%20S%20IOTA,-I%20have%20saved&text=This%20will%20be%20the%20most,regain%20access%20to%20your%20funds

(2) https://insidebitcoins.com/iota-wallets

(3) https://www.finder.com/best-iota-wallets

(4) https://anycoindirect.eu/en/wallets/iota

(5) https://www.cryptimi.com/wallets/iota-wa

(6) https://newsbitcoin247.com/best-iota-wallets/

(7) https://leowiki.com/how-to-download-iota-coin-wallet-1654659813

(8) https://fxcryptonews.com/best-iota-wallet/

 

Ranking: Najlepszy Portfel stellar w Polsce

Sieć Stellar jest jednym z najciekawszych projektów na rynku kryptowalut. Stworzył ją założyciel konkurencyjnej platformy Ripple, Jed McCaleb. Jako zdecentralizowany system płatniczy, dąży do usprawnienia

Read More »