NFT: gdzie i jak kupić?

NFT (non-fungible token) rozwijają się w błyskawicznym tempie. Nie brakuje inwestorów, którzy są skłonni zapłacić milion dolarów i więcej za stokenizowaną grafikę, nagranie audio lub wideo.

Punktem zwrotnym stała się sprzedaż NFT Everydays: The First 5,000 Days za blisko 70 mln USD. Dzięki tej transakcji wszyscy zdali sobie sprawę z potencjału niewymiennych tokenów.

Mniej nagłośnione, lecz równie ważne są rekordowe ceny nieruchomości w metawersach.

Globalne koncerny i małe firmy szybko dostrzegły możliwości reklamy i sprzedaży w wirtualnym świecie. Nikogo już nie dziwi inwestowanie milionów dolarów w budynki i działki wydane jako tokeny.

Wartość rynku NFT pod koniec 2021 r. przekroczyła 40 mld USD. Mimo to obserwatorzy eksperci są zdania, że non-fungible token nie osiągnęły jeszcze apogeum popularności.

Zastanawiasz się, czy warto zainwestować w NFT? Nie wiesz, gdzie i jak kupić cyfrowe dzieła sztuki, wirtualne nieruchomości, postaci i przedmioty z gier?

Przygotowaliśmy przystępny tutorial, który otworzy przed Tobą fascynujący świat NFT.

Tokeny NFT: gdzie kupić w 2022 roku?

  1. LooksRare – pierwsza platforma NFT, która nagradza wszystkich użytkowników: handlarzy i artystów tworzących niewymienne tokeny.
  2. OpenSea – największa, najstarsza i najpopularniejsza giełda NFT na świecie.
  3. Binance NFT – platforma dla twórców i kolekcjonerów NFT, utworzona przy największej giełdzie kryptowalut.
  4. Coinbase NFT – projekt NFT popularnej giełdy krypto (uruchomiony w wersji beta wiosną 2022 r.), który już na starcie zebrał kilka milionów użytkowników.
  5. Solanart – platforma na blockchainie Solana założona w 2021 r. na fali gwałtownych wzrostów notowań NFT.
  6. CNFT – platforma uruchomiona w połowie 2021 r. jest pierwszym rynkiem NFT zbudowanym na blockchainie Cardano.
  7. Axie Marketplace – giełda przeznaczona wyłącznie do handlu wydanymi w formie NFT postaciami, nieruchomościami i przedmiotami z gry Axie Infinity.

Jak kupić NFT? Poradnik krok po kroku

Aby kupić dowolny token NFT, potrzebujesz kryptowalut i portfela do przechowywania cyfrowych aktywów.

Najczęściej używaną monetą jest ETH, ponieważ większość non-fungible tokens powstaje na blockchainie Ethereum.

Inne łańcuchy bloków, które służą do wybijania NFT, to m.in. Solana i Cardano.

nft graffiti

Dla początkujących pasjonatów NFT stworzyliśmy rzeczowy i klarowny tutorial.

Przeprowadzimy Cię, krok po kroku, przez wszystkie etapy – od rejestracji na giełdzie kryptowalut do sfinalizowania zakupu tokenów na platformie LooksRare.

Krok 1: Kup kryptowalutę na Binance

Do zakupu kryptowalut wybraliśmy platformę Binance, ponieważ jest przyjazna początkującym użytkownikom.

Załóż konto

Wejdź na stronę Binance  i kliknij button Dołącz teraz lub Inwestuj teraz.

Wypełnij formularz rejestracyjny ręcznie albo skorzystaj z wygodnego logowania przy użyciu profilu Facebook lub konta Google.

Przeczytaj Regulamin i zapoznaj się z zasadami ochrony prywatności.

Zaznacz zgodę, sprawdź jeszcze raz zapisy w formularzu i prześlij dane (kliknij przycisk Rejestracja).

Giełda weryfikuje dane użytkowników.

Zostaniesz poproszony o potwierdzenie miejsca zamieszkania (wystarczy skan aktualnego rachunku za media) i tożsamości (skan paszportu, prawa jazdy, dowodu osobistego).

Platforma zbiera też informacje na temat wykonywanego zawodu, wiedzy na temat kryptowalut, stanu finansów i celów działalności inwestycyjnej.

rejestracja na binance

Wpłać środki

Utwórz depozyt na rachunku inwestycyjnym. Wpłać środki przy użyciu karty debetowej lub kredytowej, z konta PayPal, za pośrednictwem portfeli internetowych Skrill lub Neteller.

depozyt binance

Platforma LooksRare obsługuje transakcje w ETH i WETH (Wrapped ETH). Dlatego wybierz ethereum z listy kryptowalut dostępnych na Binance i kup odpowiednią liczbę monet.

Kup kryptowaluty

Platforma LooksRare obsługuje transakcje w ETH i WETH (Wrapped ETH). 

binance strona główna

Dlatego wybierz ethereum z listy kryptowalut dostępnych na Binance i kup odpowiednią liczbę monet.

Krok 2: Przelej kryptowalutę do portfela

Aby kupować NFT, potrzebujesz portfela kryptograficznego

LooksRare rekomenduje MetaMask – darmowy plug-in do przeglądarki internetowej.

Przechowasz w nim zarówno kryptowaluty, jak i tokeny NFT.

Przekształć ETH na WETH

Zainstaluj Meta Mask i przelej do niego ETH z rachunku inwestycyjnego na Binance. 

Gdy monety znajdą się w portfelu, przekształć ethereum na WETH

W tym celu zaloguj się do MetaMask, sprawdź poprawny wybór sieci (Ethereum Mainnet) i kliknij Swap.

MetaMask - logo

W okienku Swap to wybierz WETH. Wpisz ilość ETH, którą chcesz opakować. Kliknij Review Swap, aby zobaczyć współczynnik konwersji: powinien wynosić 1:1.

Poznasz też wysokość opłaty za gaz. Jeżeli wszystko jest zgodne z Twoimi intencjami, potwierdź wykonanie operacji – kliknij Swap.

Przy użyciu WETH zrealizujesz wszystkie typy transakcji na LooksRare. Mając w portfelu opakowane ethereum, kupisz tokeny, złożysz ofertę na pojedyncze NFT lub całą kolekcję.

Zastosowanie ETH ogranicza się do zakupu NFT po ustalonej cenie.

Krok 3: Kup NFT na LooksRare

Wejdź na stronę LooksRare i kliknij Connect, aby połączyć portfel z platformą.
załóż konto i spersonalizuj profil.

Przejdź do strony swojego konta i kliknij button Edit Profile. Wybierz zdjęcie profilowe (jeden z posiadanych graficznych NFT), podaj nazwę użytkownika oraz adres swojej strony internetowej. Napisz kilka zdań o sobie w okienku Bio.

looksrare nft

Aby kupić tokeny NFT, znajdź interesującą Cię ofertę i kliknij Buy Now. Wybierz walutę (ETH, WETH lub ich kombinację), a następnie potwierdź transakcję w portfelu.

Inną opcją zakupu jest Make Offer: określ wartość oferty w WETH (nie ma możliwości użycia ETH), potwierdź operację z portfela i poczekaj na reakcję sprzedawcy.

Najlepsze giełdy NFT 2022

Zapraszamy na przegląd najlepszych giełd NFT w 2022 r. Wśród siedmiu propozycji bez wątpienia znajdziesz optymalną platformę.

Przeczytaj też: giełda NFT!

LooksRare

LooksRare Logo

Uruchomiony na początku 2022 r. rynek NFT promuje się hasłem By NFT people, for NFT people. To wskazanie na społecznościowy charakter giełdy.

LooksRare stawia na decentralizację – w odróżnieniu od swego głównego konkurenta, którym jest OpenSea.

Platforma płaci użytkownikom za handel NFT. Nagrodą są tokeny LOOKS, które wymienisz na WETH, a następnie na waluty fiducjarne. Zarobisz też na stakowaniu LOOKS.

Młoda giełda ma już za sobą pierwszy duży skandal. Wywołali go twórcy LooksRare: wypłacili sobie 30 mln USD, które pochodziły ze stakowania tokenów LOOKS. Wiadomość o dwuznacznej etycznie operacji wywołała falę oburzenia wśród użytkowników giełdy.

Ciekawostką jest obecność w ofercie LooksRare tokenów Wrapped Crypto Punks V1. To pierwsza, wadliwa seria słynnych NFT od LarwaLabs. Do smart kontaktu wkradł się błąd, który dawał kupującemu (a nie sprzedawcy) prawo wypłaty środków po zakończeniu transakcji.

Twórcy nie naprawili Crypto Punks V1 – zamiast tego wydali serię V2. OpenSea wycofała wadliwe NFT z obiegu i problem zniknął.

Twórcy LooksRare wykorzystali okazję: opakowali tokeny w nowy smart kontrakt i seria V1 pojawiła się w ofercie giełdy. Powstało spore zamieszanie na rynku NFT, które okazało się udaną promocją LooksRare.

ZALETY

WADY

OpenSea

opensea logo

OpenSea oferuje dziesiątki milionów NFT. Są wśród nich cyfrowe przedmioty kolekcjonerskie, pliki audio, grafiki, animacje i nagrania wideo. 

Nie brakuje też strokenizowanych nieruchomości z metawersów, postaci i przedmiotów z gier.

Giełda obsługuje tokeny stworzone na blockchainie Ethereum, a także w sieciach Polygon i Klaytn. Aby nimi obracać, skorzystaj z portfela ethereum.

Największą popularnością cieszy się darmowy MetaMask. Użytkownicy chętnie wybierają też Coinbase Wallet i Fortmatic.

OpenSea stosuje interesujący mechanizm odraczania opłat za gaz (koszt zapisania transakcji w sieci Ethereum): opłata jest naliczana dopiero po sprzedaniu NFT.

OpenSea stosuje też prowizję od sprzedaży NFT w wysokości 2,5%. Jeżeli token został wystawiony po stałej cenie, to koszty ponosi kupujący, a w przypadku aukcji sprzedawca.

ZALETY

WADY

Binance NFT

binance logo

Platforma NFT to część ekosystemu Binance. Jego centralnym elementem jest największa na świecie giełda kryptowalut.

Kupisz na niej niezbędne do handlu tokenami cyfrowe aktywa i założysz portfel Binance Chain.

Na Binance kupisz, sprzedasz i wybijesz własne tokeny NFT. To platforma scentralizowana: użytkownicy przechodzą procedurę KYC (Know Your Customers), czyli weryfikację tożsamości.

Dzięki kontroli dostępu Binance skutecznie chroni swoje zasoby i użytkowników przed oszustami. Brak anonimowości twórców, nabywców i traderów NFT jest ceną za podwyższone bezpieczeństwo transakcji.

Binance NFT wyróżnia dobra relacja wysokości opłat do płynności. Giełda stosuje mechanizmy ułatwiające i przyspieszające obrót tokenami – daje Ci znacznie większe szanse na osiągnięcie zysku niż konkurencja.

Platforma stosuje mechanizmy, które pozwalają unikać wygórowanych opłat za gaz, charakterystycznych dla wszystkich rynków zbudowanych na blockchainie Ethereum.

Dzięki temu jest szczególnie atrakcyjna dla inwestorów, kolekcjonerów i traderów.

Binance NFT umożliwia wybijanie tokenów tylko wybranym twórcom. Zaproszeni lub zaakceptowani przez platformę artyści otrzymają 99% zysku z pierwszej sprzedaży NFT.

Jednak każda następna transakcja przyniesie im już tylko 1% z tytułu opłat licencyjnych.

Dodatkowym bonusem jest promocja prac wybranych twórców na oficjalnych mediach społecznościowych Binance.

Możesz kupić NFT przy użyciu jednego z trzech kanałów dystrybucji:

Integracja w ramach ekosystemu Binance sprawia, że na rynek NFT i na konto giełdy kryptowalutowej zalogujesz się przy użyciu tych samych danych

Obie platformy stawiają na komfort użytkowania i wysokie standardy bezpieczeństwa.

Dowiedz się więcej o Binance!

ZALETY

WADY

Coinbase NFT

coinbase logo

Coinbase NFT to rozszerzenie oferty renomowanej giełdy kryptowalut. Już na starcie społeczność liczyła blisko 4 mln użytkowników – tyle osób zapisało się na listę oczekujących na przełomie 2021 i 2022 r.

Każdy zarejestrowany użytkownik ma do dyspozycji chat, aby komentować wystawione na sprzedaż tokeny NFT i wymienić opinie z innymi kolekcjonerami i autorami.

W ten sposób platforma podkreśla swój społecznościowy charakter.

Projekt Coinbase NFT realizuje założenia koncepcji Web 3.0. Już niebawem do logowania na platformie wystarczy portfel kryptowalutowy – bez podawania loginu i hasła.

Aby kupić tokeny NFT i przechowywać kryptowaluty skorzystaj z autorskiego portfela Coinbase Wallet.

Równie popularny jest MetaMask.

Przeczytaj: Coinbase opinie!

ZALETY

WADY

Solanart

Solanart Logo

Platforma powstała 2021 roku. To jeden z najpopularniejszych rynków NFT zbudowanych na blockchainie Solana. 

Przyciąga szybkością działania i niższymi kosztami w porównaniu z giełdami NFT opartymi na sieci Ethereum.

Na Solanart tworzysz, sprzedajesz i kupujesz tokeny NFT bez żadnych ograniczeń. Platforma pobiera prowizję w wysokości 3% od każdej zakończonej transakcji.

Natomiast twórcy samodzielnie określają wysokość tantiem.

Chcesz wystawić swoje cyfrowe dzieła sztuki na Solanart? 

Przygotuj się na weryfikację: wypełnij formularz zgłoszeniowy, wyślij i zaczekaj na decyzję platformy. W przypadku zaaprobowania Twoich prac stokenizujesz je nieodpłatnie.

Aby rozpocząć handel na Solanart, kup monety SOL na Coinbase, Binance lub innej giełdzie krypto. Platforma obsługuje portfele Solflare, Clover, Phantom, Sollet, Ledger, MathWallet, Slope i Sollet.

ZALETY

WADY

CNFT

cnft.io logo

CNFT to jeden z pierwszych rynków NFT zbudowanych na blockchainie Cardano. Platforma stawia na dobrą komunikację z użytkownikami. Udziela też wszechstronnego wsparcia młodym twórcom, którzy pragną zadebiutować na rynku tokenów.

Aby kupić NFT, zaopatrz się w kryptowalutę ADA na jednej z giełd, np. na Binance lub Coinbase. Potrzebujesz też odpowiedniego portfela.

Platforma obsługuje tylko kilka aplikacji: Flint i Gero Wallet (wtyczki przeglądarkowe obsługujące DApp), Nami (do zainstalowania w przeglądarce Chrome), Typhon (najbardziej rozbudowany portfel Cardano).

CNFT ma umiarkowaną prowizję: pobiera 2,5% (min. 1 ADA) wartości każdej transakcji. Pamiętaj też, że przy niektórych kolekcjach dodatkowo zapłacisz tantiemy, które trafią na konto twórcy NFT.

Giełda wypłaca użytkownikom nagrody w wysokości 5% wartości każdego zakupu i sprzedaży NFT. Po sfinalizowaniu transakcji otrzymasz tokeny aktywności.

Na przykład przy transakcji o wartości 200 ADA sprzedawca i nabywca otrzymują po 10 tokenów. Nagrodę łatwo wymienisz na $CNFT, a następnie na waluty fiducjarne na jednej z giełd DEX zbudowanych na blockchainie Cardano.

ZALETY

WADY

Axie Marketplace

AXIE INFINITY LOGO

Axie Marketplace to oficjalna giełda Axie Infinity – jednej z najpopularniejszych gier kryptograficznych. Oferta platformy obejmuje cztery rodzaje stokenizowanych cyfrowych produktów:

Axie Infinity pozwala zarabiać na wygranych bitwach i handlu. Dlatego celem każdego gracza jest pozyskiwanie nowych Axie, ich rozmnażanie, doskonalenie umiejętności bojowych potworów i wygrywanie jak największej liczby pojedynków.

Gra działa na blockchainie Ethereum. Dzięki temu Axie, przedmioty i działki sprzedasz też na zewnętrznych rynkach NFT i giełdach kryptowalutowych.

ZALETY

WADY

Dlaczego warto kupić NFT?

Zdecydowanie warto zainteresować się rynkiem NFT. Dlaczego?

Oto lista najważniejszych korzyści z inwestowania w niewymienne tokeny:

Trudno wyrokować, jak rynki NFT będą wyglądały za kilka czy kilkanaście lat. Zdaniem wielu ekspertów tokenizacja jest zjawiskiem o wielkim potencjale, które znajduje się w początkowej fazie rozwoju.

Jednocześnie nie brakuje głosów, że to zręcznie wykreowana piramida finansowa, która niebawem legnie w gruzach.

Podobne emocje towarzyszyły pierwszym latom funkcjonowania bitcoina. Dzisiaj wiele osób zastanawia się, dlaczego dekadę temu nie kupiły BTC po 15-20 USD za sztukę?

Jeżeli nie chcesz sobie zadawać tego pytania za kilka lat, zacznij niezwłocznie inwestować w NFT.

FAQ - Najczęściej zadawane pytania

Zakup NFT, podobnie jak wszystkich innych kryptoaktywów, nigdy nie był, nie jest i raczej nie będzie bezpieczną inwestycją. Na kupnie i sprzedaży NFT zarobisz nie tylko dużo, lecz także szybko. Pod warunkiem, że kupisz właściwe tokeny (rzadkie, poszukiwane, będące obiektem zainteresowania wielu inwestorów) i w odpowiednim momencie (wtedy, gdy są tanie). Jeżeli nie dopisze Ci szczęście, intuicja i umiejętność przewidywania sytuacji na rynku, stracisz zainwestowany kapitał. Zamiast sprzedać NFT z zyskiem, zachowasz w portfelu pozbawione wartości aktywa cyfrowe.

Aby zarobić, zacznij tworzyć własne cyfrowe dzieła sztuki lub sprzedawać NFT innych autorów. Pierwszy sposób jest czasochłonny, wymaga rozeznania w trendach panujących na rynkach NFT oraz talentu artystycznego. Interesuje Cię szybki zysk? Wybierz handel tokenami NFT. Aby osiągnąć sukces, nauczysz się flipować: kupuj NFT z potencjałem wzrostowym i sprzedawaj z zyskiem, gdy ceny osiągną pożądany pułap.
Rynek NFT oferuje też możliwość stakowania wybranych tokenów, czyli przetrzymywania ich w portfelu w zamian za odpowiednią prowizję. Przykładami kolekcji, które generują pasywny dochód są CyberKongz (zarobek wypłacany w $BANANA) oraz Mutant Cats (prowizja w tokenach FISH). Temat omawiamy szczegółowo w artykule o stakowaniu NFT.

Źródła

(1) https://beincrypto.com/learn/where-to-buy-nft/

(2) https://www.binance.com/en/blog/nft/how-to-buy-nfts-in-4-easy-steps-421499824684903165

(3) https://www.fool.com/the-ascent/cryptocurrency/nft-marketplaces/

(4) https://www.coinbase.com/pl/learn/crypto-basics/how-to-buy-nft

(5) https://www.cnbctv18.com/cryptocurrency/how-to-buy-nfts-a-step-by-step-guide-11784532.htm

(6) https://www.benzinga.com/how-to-buy-nfts

Ranking: Najlepszy Portfel stellar w Polsce

Sieć Stellar jest jednym z najciekawszych projektów na rynku kryptowalut. Stworzył ją założyciel konkurencyjnej platformy Ripple, Jed McCaleb. Jako zdecentralizowany system płatniczy, dąży do usprawnienia

Read More »