Ranking: Najlepszy Portfel Bitcoin w Polsce

Dwie znane giełdy kryptowalut, NiceHash oraz YouBit, w grudniu 2017 roku straciły łącznie około 8,7 tys. bitcoinów w wyniku ataku z zewnątrz. (1)

Jak się zapewne domyślasz, były to aktywa należące do użytkowników. Mimo że dziś poziom zabezpieczeń jest lepszy, specjaliści nadal odradzają przechowywanie cyfrowego kapitału na giełdzie. Ich zdaniem wiele bezpieczniejszą opcją jest typowy portfel bitcoin.

Czy zawsze?

Przygotowując artykuł, poświęciłam wiele godzin na research oraz analizę wypowiedzi dostępnych w internecie. Na ich podstawie doszłam do wniosków, którymi podzielę się z tobą w poniższym artykule. Wskażę trzy grupy traderów oraz pomocne rozwiązanie (dla każdej z osobna). 

Przeczytaj artykuł, a dowiesz się, jaki portfel bitcoin powinieneś wybrać; Czy przechowywanie krypto na giełdzie zawsze jest obarczone ryzykiem? Wytłumaczę również dlaczego korzystanie z portfela sprzętowego nie zawsze ma sens.

Najlepsze Portfele Bitcoin:

Jaki Portfel Bitcoin Jest Najlepszy Dla Ciebie?

Dla Początkujących

Opcja 1: Dla Osób, które Chcą Kupić BTC: Zonda

Jeżeli stawiasz pierwsze kroki na rynku krypto i posiadasz niewielkie portfolio, nie opłaci ci się zakup portfela hardware. Niewykluczone, że jego cena będzie wyższa niż wartość twoich aktywów.

Zamiast tego, możesz po prostu trzymać kryptowaluty na giełdzie, takiej jak Zonda. Wówczas zamiast martwić się o przesyłanie coinów w tę i z powrotem, skoncentrujesz się na transakcjach

Dzięki temu lepiej poznasz specyfikę rynku.

Opcja 2: Dla Inwestorów, którym Zależy na Bezpieczeństwie: Guarda Wallet

Nie chcesz przechowywać kryptowalut na giełdzie? Zależy ci na portfelu software / przeglądarkowy do przechowywania bitcoinów? Skorzystaj z Guarda Wallet.

Dzięki niemu twoje coiny będą bezpieczne, nawet jeżeli giełda, z której korzystasz, upadnie. Więcej o rozwiązaniu przeczytasz tutaj.

Dla Inwestorów z Portfolio Wartym co Najmniej 1000 Euro: Ledger Nano S Plus

Zajmujesz się kryptowalutami na poważnie? Prowadzisz długoterminowe inwestycje (+3 lata)? Nie ma lepszego rozwiązania niż portfel sprzętowy.

To najbezpieczniejszy sposób na przechowywanie bitcoinów. Osobiście sama mam Ledger Nano S Plus. Wykorzystuję go głównie do hodlingu. Urządzenie jest drogie, ale już nie raz przekonałam się, że warte swojej ceny.

Portfel Bitcoin: Rodzaje

Najlepszy portfel bitcoin cechuje się niskim kosztem obsługi, przystępnym interfejsem i dużą liczbą kryptowalut, z którymi jest kompatybilny.

Tutaj dobra informacja dla ciebie: nie musisz samodzielnie szukać oprogramowania, które pasuje do powyższego opisu.

Sprawdziliśmy dostępne na rynku portfele kryptowalut, a najlepsze z nich zebraliśmy poniżej. Podzieliliśmy je również ze względu na rodzaj, dzięki czemu łatwiej znajdziesz to, czego potrzebujesz.

Portfel sprzętowy

Ledger Nano S

Wysoki poziom bezpieczeństwa jest dla ciebie priorytetem? W takim razie portfele sprzętowe najlepiej zaspokoją tę potrzebę.

Jak sama nazwa wskazuje, za ich pomocą przechowujesz kryptowaluty na osobnym urządzeniu.

Dzięki temu twój kapitał przez większość czasu pozostaje poza zasięgiem internetu, co czyni go niewrażliwym na próby ataku hakerskiego.

Wiąże się to z nieco mniejszą wygodą, ponieważ przy każdym przelewie podłączasz portfel do komputera, ale nie jest to szczególnie uciążliwie.

Portfele sprzętowe mają tylko jeden istotny minus — duży koszt początkowy, który wynika z ceny urządzenia.

ZALETY

WADY

Zabezpiecz monety z Ledger Nano S Plus

Logo Ledger

Ledger jest znaną i cenioną firmą, która produkuje portfele sprzętowe, takie jak Ledger Nano S Plus.

Jego największą zaletą jest przystępna cena (jak na portfel sprzętowy), za którą otrzymujesz wysoką jakość wykonania oraz maksymalne bezpieczeństwo.

Nano S Plus jest kompatybilny z ponad 5 tys. kryptowalut, a ponadto daje dostęp do usługi Ledger Live, w której znajdziesz mnóstwo dodatkowych funkcji. Oprogramowanie dostarcza ci przystępny interfejs, za pomocą którego wygodnie zarządzasz swoimi aktywami. (3)

Dzięki temu korzystanie z technologii blockchain staje się o wiele przyjemniejsze.

Jeżeli jesteś fanem dodatkowych udogodnień, możesz skorzystać ze zupdatowanego Ledgera Nano X. Portfel posiada łącze bluetooth i dodatkowe funkcje.

Portfel online

Portfele internetowe przechowują kryptowaluty za pośrednictwem strony trzeciej, która działa online.

Dzięki temu uzyskasz dostęp do swojego kapitału z każdego urządzenia potrafiącego połączyć się z internetem.

Tego typu oprogramowanie zwykle ma powiązania z giełdami.

Portfel kryptowalutowy eToro

Mimo że portfele online uchodzą za najmniej bezpieczne, nie ma sensu ich demonizować. Jeśli dostawca usługi stosuje nowoczesne zabezpieczenia, prawdopodobieństwo skutecznego ataku hakerskiego jest bardzo niskie.

Z drugiej strony bardzo dużą zaletą tych portfeli jest wygoda użytkowania. Transakcje przeprowadzasz ekspresowo i z dowolnego urządzenia.

ZALETY

WADY

Portfel desktopowy

Jak działa portfel kryptowalut w wersji desktopowej? 

Otóż jest to oprogramowanie, które pobierasz na dysk komputera.

Dzięki temu uzyskujesz dodatkowy poziom zabezpieczeń względem wersji mobilnych, ponieważ nie polegasz na giełdzie. 

Kryptowaluty, które masz na koncie, należą wyłącznie do ciebie.

guarda wallet

Jednak ryzyko kradzieży wciąż istnieje, jako że komputer posiada połączenie z internetem. Zawsze zwracaj uwagę na zabezpieczenia, które stosuje dostawca oprogramowania.

Portfel desktopowy jest rozwiązaniem z pogranicza portfeli ciepłych (z ang. hot wallet) oraz zimnych (z ang. cold wallet). W efekcie cechuje się bardzo dobrym stosunkiem komfortu do bezpieczeństwa.

ZALETY

WADY

Guarda Wallet — Najpopularniejszy portfel desktopowy

guarda logo

Czy darmowy portfel bitcoin może cechować się doskonałą jakością wykonania i bezpieczeństwem? Jak udowadnia oprogramowanie Guarda Wallet — tak.

Poza nowoczesnym i bardzo przystępnym interfejsem użytkownika w pakiecie otrzymasz dodatkowe funkcje, takie jak:

Guarda Wallet jest kompatybilny z ponad 400K kryptoaktywów.

Portfel mobilny

Portfel bitcoin Coinbase

W przypadku mobilnego portfela bitcoin masz do czynienia z aplikacją na telefony, tablety i inne urządzenia mobilne.

Zwykle posiada wiele funkcji (jak np. realizacja transakcji za pomocą kodu QR) i umożliwia korzystanie z blockchaina wszędzie, gdzie masz dostęp do internetu.

Jednak minus jest taki, że apki są mniej bezpieczne.

Niektórzy uważają je za najbardziej ryzykowne ze wszystkich, gdyż nie tylko posiadają stały kontakt z internetem (czyli są narażone na ataki hakerskie), ale również kradzież telefonu daje złodziejowi łatwy dostęp do twojego rachunku kryptowalutowego.

Oczywiście bezpieczeństwo zwiększysz, jeśli wybierzesz dobrej jakości aplikację. Np. taką, która posiada dodatkowe zabezpieczenie portfela kryptowalut (m.in. czytnik linii papilarnych).

Skorzystaj z portfela mobilnego Coinbase

coinbase logo

Giełda Coinbase udostępnia swoim użytkownikom gorący portfel (z ang. hot wallet) na urządzenia mobilne, który umożliwia kupno, sprzedaż i przechowywanie ponad 500 różnych kryptowalut.

Co więcej, aplikacja Coinbase jest kompatybilna z tokenami NFT. Oznacza to, że za jej pomocą bezpiecznie przechowasz również swoją cyfrową sztukę.

Nie bez znaczenia jest również fakt, że posiadanie portfela Coinbase odblokowuje ci dostęp do wszystkich możliwości DeFi (czyli zdecentralizowanych finansów).

O bezpieczeństwo też nie musisz się martwić. Masz pełną kontrolę nas swoim rachunkiem (klucze prywatne są w rękach użytkowników), a ponadto aplikację chronią liczne zabezpieczenia (uwierzytelnianie dwuskładnikowe, biometryczne logowanie, szyfrowanie danych, etc.) (5)

Portfel papierowy

Długopis i kartka

Portfele papierowe oferują maksymalna ochronę przed atakami hakerskimi.

Wynika to z faktu, że zapisujesz swój klucz prywatny na kartce papieru, która jest niewrażliwa na kradzież internetową.

Niestety ma inne wady, z których najbardziej w oczy rzuca się mała wygoda.

Jednak niemniej ważne jest ryzyko związane z potencjalnym uszkodzeniem, zniszczeniem lub zgubieniem kartki. Ponadto portfel papierowy wciąż można ukraść fizycznie.

Dlatego te portfele zimne działają najlepiej w przypadku inwestorów długoterminowych, którzy ulokowali pokaźny kapitał w bitcoinie i nie zamierzają go ruszać przed dłuższy czas.

Jak działa portfel bitcoin?

Portfel bitcoin działa zupełnie inaczej, niż klasyczny portfel. Nie otworzysz go jednym ruchem ręki i nie wyjmiesz kryptowalut.

Prawdę mówiąc, z technicznego punktu widzenia twój bitcoin nie znajduje się w portfelu.

Pozostaje w sieci blockchain, zaś portfel jedynie przechowuje kody dostępu do rachunku.

Dlatego możesz pomyśleć o portfelu, jak o koncie e-mail. Aby wysłać wiadomość, logujesz się, wpisujesz adres odbiorcy i klikasz “wyślij”.

Portfel bitcoin

Tak samo aby wysłać bitcoin, potrzebujesz zakodowanego klucza prywatnego (czyli w praktyce hasła), żebyś dostał się do swojego rachunku. Oprócz tego musisz znać adres publiczny portfela odbiorcy (czyli odpowiednik adresu e-mail lub numeru konta), aby wysłać mu kryptowaluty.

Podsumowując, klucz publiczny identyfikuje konkretny rejestr w sieci blockchain, a klucz prywatny umożliwia wprowadzenie w nim zmian. Portfel bitcoin pełni rolę sejfu dla kluczy prywatnych. (2)

Porównaj portfele bitcoin z portfelami litecoin.

Jak wybrać portfel bitcoin?

Portfel bitcoin wybieraj w oparciu o kilka najważniejszych funkcji, którymi powinien się cechować. W dalszej części artykułu opisujemy je dokładniej, dzięki czemu będziesz wiedział, na co trzeba zwracać uwagę.

Taka wiedza przyda ci się, jeśli nie wiesz, jaki portfel bitcoin wybrać, a chcesz samodzielnie przejrzeć oferty.

Opłaty

Pieniądze

Jak w większości usług finansowych, tak również w przypadku portfeli kryptowalut bardzo istotnym czynnikiem jest koszt usług.

Mimo że większość aplikacji jest darmowa i nie pobiera prowizji za wpłaty i wypłaty środków, wciąż mogą zdarzyć się takie, które to robią.

Dlatego zwracaj szczególna uwagę na warunki korzystania z danego portfela bitcoin.

Natomiast opłaty zwykle dotyczą dodatkowych usług obecnych w oprogramowaniu, takich jak np. wymiana cyfrowych aktywów na inne. Jeśli zamierzasz ich używać, będzie to dla ciebie ważna kwestia.

Finalnie, jeśli chodzi o portfele sprzętowe, w grę wchodzi również cena urządzenia. Zwykle jest to minimum 200 zł.

Dostępne kryptowaluty

Kolejną ważną cechą portfela kryptowalut jest ilość coinów, które obsługuje.

Jeżeli interesują cię wyłącznie bitcoiny, nie jest to tak istotne, bo niemal każde oprogramowanie spełni twoje oczekiwania.

Jednak gdy zależy ci również na przechowywaniu innych kryptowalut, upewnij się, że wallet jest z nimi kompatybilny.

trzy monety kryptowalut

Szczególnie, jeśli chodzi o mniej popularne coiny.

Dlaczego to takie ważne? Ponieważ transfer kryptowalut, z którymi portfel nie jest kompatybilny, prawdopodobnie zakończy się ich utratą. Aktywa utkną gdzieś w sieci blockchain i nie będziesz w stanie ich stamtąd wydostać.

Zależy ci na bezpiecznym przechowywaniu innej kryptowaluty? Poznaj najlepsze portfele dla polkadotdogecoin i cardano.

Obsługa klienta

Obsługa klienta Transferwise opinie

Kiedy wybieramy portfele kryptowalut, zwykle nie zwracamy uwagi na obsługę klienta.

Jednak szybko przekonujemy się, jak ważna jest jej obecność w sytuacji, w której natrafiamy na poważniejszy problem.

Co więcej, dobrej jakości obsługa klienta pozwala nam założyć, że dany portfel kryptowalut jest godny zaufania.

Dlatego zanim zdecydujesz się na konkretnego dostawcę usług, sprawdź, jak to u niego wygląda. Pomoc ze strony pracowników powinna być dostępna 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Kilka dostępnych dróg kontaktu będzie dodatkową zaletą.

Podsumowanie

Rosnąca popularność bitcoina sprawia, że w sieci pojawia się coraz więcej złośliwego oprogramowania, którego celem jest kradzież kryptowalut. Do tej pory oszuści wykradli już miliony dolarów w BTC.

Zwykle stosują tę samą taktykę, czyli wydobywają klucze prywatne z pamięci komputera lub telefonu za pomocą wirusów własnego autorstwa, a następnie opróżniają konto ofiary. (7)

Najlepszą ochronę przed tym zagrożeniem stanowią zimne portfele, a dokładniej: portfele sprzętowe (z ang. hardware wallet). Dobrym przykładem jest tutaj Ledger Nano S, który cechuje się bardzo dobrym stosunkiem ceny do jakości.

Jednak jeśli interesują cię portfele gorące, wybieraj zaufanych dostawców usług, takich jak Coinbase czy Exodus.

FAQ - Najczęściej zadawane pytania

Najlepszy portfel bitcoin cechuje się wysokim poziomem bezpieczeństwa, a pod tym kątem prym wiodą portfele sprzętowe. Jeżeli zależy ci na przystępnej cenie i bardzo dobrej jakości, polecamy urządzenie Ledger Nano S.

Portfel sprzętowy działa podobnie do przenośnego konta bankowego. Jest bezpieczniejszy niż inne metody przechowywania kryptowalut, ponieważ dostęp do środków jest zaszyfrowany przez urządzenie. Klucz prywatny nigdy go nie opuszcza, a proces weryfikacji transakcji również odbywa się w portfelu.

Dzięki temu zyskujesz maksymalną ochronę przed złośliwym oprogramowaniem.

Najlepszym portfelem kryptowalut dla początkujących jest dobrej jakości portfel online lub mobilny. Dlaczego? Ponieważ jest darmowy, prosty w obsłudze i zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa.

Dobrym przykładem takiego portfela jest eToro Wallet oraz Coinbase Wallet. Honorowo warto wymienić tutaj również Exodus.

Źródła

(1) https://link.springer.com/chapter/10.1007/978-3-030-03251-7_27

(2) https://www.forbes.com/uk/advisor/investing/cryptocurrency/what-is-a-bitcoin-wallet/

(3) https://www.investopedia.com/best-bitcoin-wallets-5070283#toc-best-bang-for-your-buck-ledger-nano-s

(4) https://economictimes.indiatimes.com/industry/banking/finance/best-crypto-wallet-2022-compare-5-bitcoin-wallet-accounts/articleshow/88995218.cms?from=mdr

(5) https://www.guru99.com/best-bitcoin-cryptocurrency-wallets.html

(6) https://www.businessinsider.com/personal-finance/best-bitcoin-wallet?IR=T#best-overall:-exodus-crypto-wallet

(7) https://link.springer.com/chapter/10.1007/978-3-319-11851-2_5

Ranking: Najlepszy Portfel stellar w Polsce

Sieć Stellar jest jednym z najciekawszych projektów na rynku kryptowalut. Stworzył ją założyciel konkurencyjnej platformy Ripple, Jed McCaleb. Jako zdecentralizowany system płatniczy, dąży do usprawnienia

Read More »