Portfel Cardano: Jaki Wybrać? Online Czy Offline? Jak Odzyskać Utracone ADA?

Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego giełdy kryptowalut są popularnym celem ataków hakerskich? Skradzione tokeny łatwo spieniężyć, a namierzenie przestępcy po udanym włamaniu jest bardzo trudne. (1)

Ze względu na to do przechowywania i przesyłania Cardano (ADA) potrzebujesz portfela elektronicznego.

Możesz ulokować swoje tokeny w portfelu giełdowym przypisanym do twojego konta lub zewnętrznym. Ze względów bezpieczeństwa zalecamy jednak, abyś nie przechowywał dużych depozytów w pierwszym z nich.

Nie oznacza to jednak, że portfele giełdowe zawsze są złym rozwiązaniemPrzeprowadziłam dogłębny research na temat portfeli cardano. Na jego podstawie przygotowałam dla ciebie zestawienie walletów oraz dopasowałam je do poszczególnych typów inwestorów. 

Przeczytaj artykuł i oceń, z którą grupą się identyfikujesz. Sprawdź, jakie rozwiązanie będzie dla ciebie najlepsze.

Najlepszy Portfel Cardano 2024

Jaki Portfel Cardano Jest Dla Ciebie Najlepszy?

1. Ledger Nano S Plus: Portfel Sprzętowy z Najlepszymi Zabezpieczeniami

Inwestujesz długoterminowo w kryptowaluty (+3 lata)? Masz duży kapitał w kryptowalutach, który chcesz zabezpieczyć?

Portfele sprzętowe to najbezpieczniejszy, choć także najdroższy rodzaj walleta. Jeżeli chcesz być pewien, że nikt inny nie ma dostępu do twoich coinów, warto z niego skorzystać.

Kryptowaluty pozostaną bezpieczne nawet, jeżeli ktoś zhakuje twój komputer. Osobiście korzystam z Ledger Nano S Plus. Cenię komfort korzystania z niego i prostotę.

2. Binance: Rozwiązanie dla Początkujących Inwestorów

Stawiasz pierwsze kroki w świecie kryptowalut? Szukasz rozwiązania, które zapewni bezpieczeństwo twoim środkom? Zakładam, że równocześnie chcesz zlecać transakcje w dowolnym momencie.

Skorzystaj z renomowanej giełdy, takiej jak Binance. Krypto przechowasz w portfelu Binance Chain Wallet.

Dopóki handlujesz niewielkim kapitałem (mniejszym niż 1000 euro) nie musisz kupować portfela sprzętowego (jest wart niewiele mniej niż całe twoje portfolio). Przy pomocy walleta połączonego z giełdą szybciej zareagujesz na wahania rynkowe. Skorzystasz również ze zlecenia stop loss, a tym samym ograniczysz ryzyko transakcyjne.

2. Guarda Wallet: Niezależny Portfel Software

Nie chcesz trzymać środków na giełdzie? Szukasz rozwiązania, które da ci większe poczucie bezpieczeństwa? Odpowiedni dla ciebie będzie Guarda Wallet.

W tym przypadku kryptowaluty znajdują się bezpośrednio, w twoim portfelu. Ze względu na to nie stracisz ich nawet, gdy giełda zbankrutuje, lub zostanie zhakowana. 

Zachowaj jednak szczególną ostrożność. Celem ataku może być twój komputer / telefon. Jeżeli hakerzy ukradną twoją frazę seed, prawdopodobnie wyczyszczą twoje konto.

Co to jest i jak działa portfel Cardano?

Portfel Cardano jest oprogramowaniem, które umożliwia wysyłanie i odbieranie kryptowaluty ADA oraz jej przechowywanie.

Ułatwia zarządzanie cyfrowymi aktywami.

Niektóre portfele mają wbudowane giełdy, na których kupisz lub wymienisz tokeny ADA.

Pamiętaj jednak, że długoterminowe trzymanie kryptowalut na giełdzie nie gwarantuje bezpieczeństwa.

cardano wallet

Oprócz zagrożenia ze strony hakerów, tracisz również możliwość otrzymania nagród ADA za staking.

W momencie utworzenia nowego portfela Cardano, otrzymasz klucz publiczny i prywatny. Jego adres jest generowany przy pomocy klucza publicznego. Służy do odbioru ADA.

Klucza prywatnego użyjesz do podpisywania transakcji przy wysyłaniu ADA. Trzymaj go w bezpiecznym miejscu i nikomu nie udostępniaj. (2)

Portfel ADA: rodzaje

portfel

Portfele elektroniczne dzielimy na gorące (hot wallets) i zimne (cold wallets).

Do grupy hot wallets zaliczamy portfele internetowe, programowe i mobilne. Korzystanie z nich wymaga połączenia z internetem.

Ich zaletą jest łatwość konfiguracji i szybki dostęp do zdeponowanych środków.

Są najczęściej wybierane przez użytkowników, którzy aktywnie handlują kryptowalutami.

Cold wallet jest przenośnym urządzeniem, które przechowuje klucze prywatne w trybie offline. (3) W świecie kryptowalut nazywane jest też czasem zimnym magazynem (cold storage). Popularnym portfelem sprzętowym jest Ledger Nano S Plus.

Dzięki temu, że nie jest stale połączony z internetem, cold wallet zapewnia wyższy poziom bezpieczeństwa niż hot wallet. Jest dobrym rozwiązaniem dla inwestorów długoterminowych.

Wybór odpowiedniego portfela Cardano (ADA) - na co zwrócić uwagę?

Z powodu rosnącego zagrożenia cybeprzestępczością, ważną cechą dobrego portfela jest bezpieczeństwo.

Najczęściej stosowanymi zabezpieczeniami są:

cardano moneta złota i srebrna

Ważnym czynnikiem jest także katalog obsługiwanych krypto. Upewnij się, że wybrany portfel jest kompatybilny z tokenami ADA. Jeśli w przyszłości chciałbyś przechowywać także inne monety, wybierz dostawcę, który obsługuje wiele wirtualnych walut.

Dobry cyfrowy portfel powinien być łatwo dostępny i prosty w użyciu. W przypadku portfeli sprzętowych istotna jest ich wytrzymałość i odporność na uszkodzenia fizyczne.

Najlepsze portfele Cardano (ADA)

Sprawdź naszą listę rekomendowanych portfeli Cardano!

Ledger Nano S Plus

ledger nano s

Ledger Nano S Plus jest portfelem sprzętowym, który obsługuje wiele kryptowalut, m.in. ADA.

Posiada wyświetlacz LED i intuicyjny interfejs. Twój klucz prywatny jest zabezpieczony kodem PIN. Ledger Nano S Plus kupisz już za 356 złotych.

ZALETY

WADY

Guarda Wallet

guarda logo

Guarda Wallet działa od 2017 roku. Oferuje użytkownikom bardzo bezpieczne i intuicyjne oprogramowanie do przechowywania cyfrowych aktywów. Jednocześnie stanowi dobrą alternatywę dla inwestorów, którzy obawiają się portfeli giełdowych.

Dlaczego? Ponieważ posiada wiele dodatkowych funkcji, takich jak handel kryptowalutami bezpośrednio z aplikacji, a także pożyczki kryptowalutowe czy staking.

Dzięki temu skorzystasz z możliwości giełdy bez konieczności transferu środków na jej platformę.

ZALETY

WADY

Coinbase

coinbase logo

Coinbase jest jedną z największych giełd krypto na świecie. Kupisz tutaj kilkadziesiąt cyfrowych monet, w tym także mniej popularne tokeny.

Giełda Coinbase posiada aplikację mobilną, portfel elektroniczny oraz konto PRO dla zaawansowanych inwestorów.

Zalety:

Na czym polega stakowanie kryptowaluty ADA?

cardano staking

Proces stakowania polega na zakupie Cardano (ADA) i zamrożeniu ich na jakiś czas w cyfrowym portfelu.

W zamian użytkownik otrzymuje nagrodę w postaci kolejnych tokenów ADA.

Model stakowania Cardano jest zdecentralizowany.

Możesz stakować swoje monety w dowolnym momencie poprzez dołączenie do już istniejącej puli lub uruchomienie własnej.

Pule stakingowe dzielimy na publiczne i prywatne.

Pula publiczna jest węzłem sieci Cardano z adresem publicznym. Umożliwia użytkownikom delegowanie tokenów i otrzymywanie nagród.

Jest prowadzona przez osobę fizyczną lub przedsiębiorstwo z odpowiednią wiedzą techniczną. Pule prywatne wypłacają nagrody tylko swoim właścicielom.

Tokeny są wykorzystywane do obsługi węzłów i utrzymania łańcuchu bloków oraz zatwierdzania transakcji. Algorytm Ouroboros przyznaje nagrody w oparciu o liczbę monet, które delegujesz do puli stakingowej.

Portfele, które umożliwiają staking Cardano:

Posiadasz portfel sprzętowy Ledger Nano S? Możesz połączyć go z portfelami Daedalus lub Yoroi i bezpiecznie stakować ADA. (5)

Podsumowanie

W ostatnich latach popularność kryptowalut stale rośnie.

Wraz z powstaniem Bitcoina w 2008 roku, jego twórcy wydali oprogramowanie do implementacji BTC.

Zawierało pojedynczą aplikację skierowaną do użytkownika – cyfrowy portfel, który pozwalał na wysyłanie i odbieranie tokenów.

cardano notowania kurs

Obecnie istnieje wiele rodzajów portfeli elektronicznych: desktopowe, mobilne, sprzętowe. Są intuicyjne i proste w obsłudze. W związku z tym, że wciąż pojawiają się nowe wirtualne waluty, powstaje coraz więcej rozwiązań do ich obsługi. (6)

Kryptowaluta ADA jest częścią projektu Cardano, nowoczesnej i energooszczędnej platformy blockchain. Znajdziesz ją w ofercie większości popularnych giełd internetowych.

Na rynku jest duży wybór portfeli do przechowywania Cardano (ADA). Zanim zdecydujesz się na konkretnego dostawcę, zwróć uwagę na bezpieczeństwo, łatwość użytkowania oraz liczbę obsługiwanych tokenów.

Jeśli inwestujesz w kryptowaluty długoterminowo, wybierz portfel sprzętowy, np. Ledger Nano S. Aktywnie handlujesz tokenami i zależy ci na szybkości transakcji? Sprawdź dostępne gorące portfele, np. Coinbase.

Chcesz wygenerować pasywny dochód z krypto? Kup tokeny ADA i wprowadź je do puli stakingowej i odbierz nagrodę w postaci kolejnych monet.

Inwestujesz również w inne kryptowaluty? Zobacz:

Źródła:

(1) Hong Sunghyuck, Survey on Analysis and Countermeasure for Hacking Attacks to Cryptocurrency Exchange, [w]: Journal of the Korea Convergence Society, 2019

(2) https://www.cada.news/best-cardano-ada-wallets/

(3) https://www.cada.news/best-cardano-ada-wallets/

(4) https://www.guru99.com/best-cardano-wallets.html

(5) https://www.cada.news/best-cardano-ada-wallets/

(6) Kostis Karantias, SoK: A Taxonomy of Cryptocurrency Wallets

Ranking: Najlepszy Portfel stellar w Polsce

Sieć Stellar jest jednym z najciekawszych projektów na rynku kryptowalut. Stworzył ją założyciel konkurencyjnej platformy Ripple, Jed McCaleb. Jako zdecentralizowany system płatniczy, dąży do usprawnienia

Read More »