Recenzja Giełdy Crypto.com: Opinie Użytkowników, Zalety, Wady

Giełda kryptowalut Crypto.com została założona w 2016 roku. Przez pierwsze dwa lata działalności funkcjonowała pod nazwą Monaco. (1) Oferuje aplikację mobilną do handlu kryptowalutami, kartę Visa, portfel DeFi oraz staking.

Użytkownicy mogą także kupować i sprzedawać NFT. Posiadacze Cronos (CRO), natywnej kryptowaluty Crypto.com, w zamian za staking swoich tokenów otrzymują dodatkowe benefity, np. niższe prowizje.

Na platformie kupisz ponad 250 wirtualnych walut przy stosunkowo niskich prowizjach. Brzmi korzystnie, prawda? Czy jednak inwestowanie na Crypto.com jest bezpieczne? W 2022 roku giełda padła ofiarą ataku hakerskiego.

Jak zareagowali jej twórcy? Co stało się ze środkami inwestorów? Przeczytaj poniższy artykuł, aby poznać odpowiedzi na te pytania.

Zastanawiasz się, czy Crypto.com jest odpowiednia dla ciebie? Spieszymy z odpowiedzią.

ZALETY

WADY

Komu polecamy giełdę Crypto.com?

Giełda Crypto.com jest dobra dla inwestorów, którzy lubią handlować za pomocą aplikacji mobilnych.

Przypadnie do gustu każdemu, kto chce zarabiać na stakingu, crypto credit i korzystać z bonusów cashback.

Logo Crypto.com

Co sprawia, że Crypto.com to dobry wybór?

Do głównych zalet Crypto.com zaliczamy bogaty katalog kryptowalut, niskie prowizje i bezpieczeństwo.

Platforma oferuje ponad 250 wirtualnych walut. Znajdziesz tu zarówno popularne tokeny, jak i niszowe altcoiny. To zaleta dla inwestorów, którym zależy na różnorodności.

Ponadto, Crypto.com pobiera niskie prowizje. Jeśli zdecydujesz się na staking CRO, zyskasz dodatkową zniżkę.

Giełda kryptowalut jest regulowana przez uznane instytucje nadzoru finansowego, m.in. FCA i CySEC. Weryfikuje tożsamość inwestorów zgodnie z procedurą KYC. Oznacza to, że działa zgodnie z prawem i dba o bezpieczeństwo swoich klientów.

Wady Crypto.com

Jak działa giełda?

Giełda umożliwia handel kryptowalutami za pomocą aplikacji mobilnej. Oferuje też portfel DeFi, zdecentralizowane narzędzie do wymiany krypto bezpośrednio między użytkownikami. Masz w nim pełną kontrolę nad kluczami prywatnymi.

W Crypto.com otrzymujesz nagrody za staking tokenów CRO. Jeśli zablokujesz swoje monety na określony czas, zarobisz odsetki i zyskasz dodatkowe korzyści, np. niższe prowizje.

Crypto.com strona główna

Ponadto za stakowanie CRO, możesz otrzymać kartę płatniczą VISA. Za zablokowanie CRO wartych 400 USD dostaniesz kartę Ruby Steel, która zapewnia 1% cashbacku i zniżkę na Spotify. Wyższe poziomy oferują bardziej atrakcyjne bonusy.

Aby odblokować kolejne karty, zamroź duże ilości CRO na dłuższy czas. Z uwagi na fakt, że niedawno platforma obniżyła nagrody za staking, długoterminowe stawianie CRO może okazać się ryzykowne. (4)

Najważniejsze cechy

Poniżej szczegółowo omawiamy najważniejsze cechy Crypto.com.

Minimalny handel

Wartość minimalnej inwestycji różni się w zależności od kryptowaluty. Na przykład dla bitcoina limit wynosi 1 USD. (6)

Opłaty i prowizje

Opłaty i prowizje w Crypto.com są stosunkowo niskie. Podobnie jak wiele innych giełd, platforma korzysta ze struktury maker/taker. W zależności od miesięcznego wolumenu obrotu, prowizja maker wynosi od 0,036% do 0,40%, a taker od 0,090% do 0,40%. (8)

Możesz obniżyć koszty transakcyjne poprzez staking tokenów CRO. Im więcej monet zablokujesz, tym większą otrzymasz zniżkę. Na przykład, za postawienie 5 000 CRO przysługuje ci 10% rabatu.

Giełda nie pobiera opłat za transakcje kartą debetową. W przypadku karty kredytowej, prowizja wynosi 2,99%, a dla PayPal 2,1%. Jeśli stracisz swoją kartę debetową Crypto.com, zapłacisz 7 USD za wydanie nowej. Dla kart wyższego szczebla, opłata wynosi 50 USD. (1)

Bezpieczeństwo

Crypto.com dba o bezpieczeństwo inwestorów. Mimo to, 17 stycznia 2022 roku platforma stała się celem ataku hakerów. Złodzieje ominęli zabezpieczenia i wypłacili z kont użytkowników tokeny bitcoin i ethereum warte 35 milionów dolarów. (9)

Po tym wydarzeniu firma wzmocniła zabezpieczenia. Uwierzytelnianie dwuskładnikowe zostało zamienione na wieloskładnikowe (MFA). Dodano też nową funkcję, która pozwala anulować każdą transakcję nieautoryzowaną przez użytkownika.

Certyfikaty Crypto.com

Crypto.com stosuje sprzętowe moduły bezpieczeństwa. Przechowuje aktywa inwestorów w tzw. zimnych portfelach niepodłączonych do sieci. Zapewnia również ubezpieczenie FDIC w wysokości 250 000 USD na saldach w dolarach amerykańskich. (2)

Wiele wskazuje na to, że twoje aktywa na giełdzie Crypto.com są bezpieczne. Platforma posiada licencję FCA i CySEC, co sprawia, że jest godna zaufania.

Wolumen obrotu i płynność

Wolumen obrotu na giełdzie Crypto.com wynosi ok. 341 milionów dolarów. Na swojej stronie internetowej firma deklaruje płynność w każdych warunkach rynkowych. W praktyce jednak płynność zmienia się w zależności od kryptowaluty.

Dostępne kryptowaluty

Crypto.com ma w swojej ofercie ponad 250 kryptowalut. Kupisz tu najpopularniejsze monety (np. BTC, ETH, USDT) oraz mniej znane altcoiny (np. MULTI, TONIC, RADAR).

Kryptowaluty na Crypto.com

Crypto.com znajdziesz także trudno dostępne tokeny zarządzania związane ze sportem, np. Juventus Fan Token (JUV). (1)

Wpłaty i wypłaty

Wpłaty i wypłaty dokonasz za pomocą karty kredytowej/debetowej lub przelewu bankowego. Przeniesiesz także swoje kryptowaluty do zewnętrznego portfela. Za wypłatę środków na konto bankowe zapłacisz 25 USD.

Jakie narzędzia handlowe i usługi oferuje?

W Crypto.com możesz nie tylko kupować i sprzedawać kryptowaluty. Platforma oferuje także staking w ramach Crypto Earn, kartę debetową VISA oraz program Crypto Credit.

Dzięki Crypto Earn zyskasz do 14,5% odsetek rocznie od kryptowalut i do 10% odsetek rocznie od stablecoinów.

Staking jest dostępny dla ponad 37 tokenów, w tym BTC, ETH i USDT. Zablokujesz swoje aktywa na miesiąc, trzy miesiące lub na dłużej. (5)

Crypto.com Crypto EARN

Staking natywnych tokenów zapewnia zniżki na prowizje handlowe. Im więcej CRO znajduje się na twoim koncie do stakowania, tym bardziej oszczędzasz na opłatach.

Za pomocą karty VISA wykorzystasz kryptowaluty do płatności w świecie rzeczywistym. Crypto com oferuje pięć poziomów kart. Im wyższy poziom, tym większy cashback i atrakcyjniejsze bonusy.

Platforma

Platforma Crypto.com oferuje wiele funkcji w ramach jednej aplikacji. Początkującym użytkownikom na pierwszy rzut oka może wydawać się skomplikowana. Będą potrzebowali czasu, aby nauczyć się jej obsługi.

Portfel

Crypto.com DeFi wallet

Crypto.com oferuje portfel kryptowalutowy DeFi.

Jest dostępny jako oddzielna aplikacja.

Monety kupione na giełdzie są przechowywane offline w zimnym portfelu. Klucze prywatne stanowią własność Crypto.com.

Z jednej strony, twoje cyfrowe aktywa są dzięki temu bezpieczne.

Z drugiej natomiast, nie masz pełnej kontroli nad swoimi zasobami.

Aplikacje

Chociaż Crypto.com posiada wersję mobilną oraz desktopową, są to dwa oddzielne produkty.

Desktopowa

Aplikacja desktopowa Crypto.com Exchange jest skierowana do klientów instytucjonalnych, takich jak np. domy maklerskie. Służy do transakcji wyłącznie w kryptowalutach. (1)

Mobilna

Aplikacja mobilna powstała z myślą o inwestorach indywidualnych.

Jest dostępna na urządzenia z systemami iOS i Android. Obsługuje zarówno kryptowaluty, jak i waluty fiat. W sklepie Google Play ma ocenę 4,6.

Crypto.com aplikacja

Materiały edukacyjne i szkolenia

Crypto.com nie ma w ofercie materiałów edukacyjnych i szkoleń. Zapewnia jedynie podstawowe informacje na temat kryptowalut. Z tego powodu nie jest najlepszym wyborem dla początkujących.

Obsługa klienta

Aplikacja Crypto com umożliwia kontakt z supportem poprzez czat na żywo oraz e-mail. Teoretycznie, obsługa klienta działa 24/7. W praktyce, inwestorzy skarżą się na długi czas oczekiwania na odpowiedź.

Zarządzanie kontem

Za pomocą aplikacji sprawdzisz stan swojego konta, kupisz i sprzedasz aktywa oraz złożysz żądania wypłaty środków.

Ponadto, przejrzysz przelewy, zmienisz ustawienia i prześledzisz saldo karty Crypto.com.

Właściciele i zespół giełdy

Współzałożycielami Crypto.com są Kris Marszalek, Rafael Melo i Bobby Bao, przedsiębiorcy z wieloletnim doświadczeniem w obrocie instrumentami finansowymi.

Crypto.com zespół

Na stronie internetowej Crypto.com znajdziesz biogramy poszczególnych członków zespołu.

Jak otworzyć konto?

Aby otworzyć konto na Crypto.com, wykonaj poniższe kroki.

Krok 1: Rejestracja

Wejdź do sklepu Google Play lub App Store i pobierz aplikację Crypto.com na swój telefon. Kliknij “Instaluj”.

Następnie otwórz aplikację i kliknij “Create New Account”. Wprowadź adres e-mail, a następnie kliknij w link aktywacyjny.

Aplikacja Crypto.com na Google Play

Krok 2: Weryfikacja (KYC)

Zaloguj się na swoje konto i rozpocznij proces weryfikacji. Wpisz swoje imię i nazwisko. Zrób zdjęcie przodu i tyłu aktualnego dokumentu tożsamości oraz selfie.

Postępuj wg wytycznych w aplikacji. Informację o wyniku weryfikacji otrzymasz na maila w ciągu maksymalnie dwóch godzin.

Crypto.com rejestracja

Krok 3: Depozyt

Crypto.com akceptuje wpłaty kartą kredytową i debetową, przelewem bankowym oraz przelewy kryptowalutowe.

Aplikacja obsługuje wybrane waluty fiat, w tym USD, EUR, GBP i PLN. Wpłać depozyt jedną z wybranych metod.

Karta Crypto.com

Krok 4: Handel

Otwórz aplikację i wyszukaj jedną z kryptowalut, które chcesz kupić. Wpisz kwotę transakcji, uzupełnij niezbędne dane i zatwierdź zlecenie.

Crypto-com handel

Krok 5: Jak wypłacić pieniądze?

W Crypto.com wypłacisz pieniądze na kilka sposobów.

Przelew kryptowalut do portfela

Zanim prześlesz swoje kryptowaluty do zewnętrznego portfela, zweryfikuj jego adres za pomocą aplikacji. Gdy to zrobisz, poczekaj 24 godziny i dokonaj wypłaty.

Przelew pieniędzy na konto bankowe

Wypłata środków przelewem bankowym wiąże się z opłatą w wysokości 25 USD. Jeśli chcesz jej uniknąć, skorzystaj z natychmiastowych płatności ACH.

Niestety, nie każdy bank umożliwia połączenie konta z giełdą kryptowalut Crypto.com. (6)

Przeniesienie kryptowalut na inną giełdę

Aby przenieść kryptowaluty na inną giełdę, najpierw przelej je do zewnętrznego portfela. Następnie, wpłać je na wybraną platformę.

Crypto.com portfel

Krok 6: Jak sprzedać kryptowaluty?

Kryptowaluty sprzedasz za pomocą aplikacji. Wybierz monetę, którą chcesz sprzedać. Uzupełnij szczegóły transakcji i zatwierdź zlecenie.

Crypto-com aplikacja mobilna

Doświadczenie handlu

Dla doświadczonego użytkownika aplikacja mobilna Crypto.com jest intuicyjna i łatwa w obsłudze. Początkujący inwestor może natomiast poczuć się nieco zagubiony, szczególnie jeśli nigdy nie kupował aktywów na urządzeniu mobilnym lub w ogóle nie miał styczności ze światem kryptowalut.

Dzięki aplikacji szybko sprawdzisz stan portfela i listę aktywów. Umożliwia zarówno kupno, jak i sprzedaż cyfrowych monet, zarabianie na stakingu oraz płatności za pomocą kryptowalut. Ponadto Crypto.com obsługuje kilka popularnych walut fiat.

Doświadczeni traderzy mogą być nieco rozczarowani brakiem zaawansowanych wykresów i narzędzi analitycznych. Przy każdej kryptowalucie znajdziesz jedynie podstawowe informacje na jej temat oraz linki do źródeł. (2)

Co powinno zmienić Crypto.com, aby poprawić jakość usług?

Zespół Crypto.com powinien popracować nad jakością obsługi klienta. Zarówno w recenzjach ekspertów, jak i użytkowników jest to najniżej oceniany aspekt działalności giełdy.

Wadą dla początkujących inwestorów jest także brak materiałów edukacyjnych i aktualnych informacji o monetach. Z drugiej strony, brakuje zaawansowanych narzędzi handlowych dla doświadczonych traderów.

Wprowadzenie sekcji szkoleniowej oraz dodanie nowych funkcji ułatwiłoby korzystanie z platformy obu grupom użytkowników.

Porównaj giełdy kryptowalutowe

Opinie użytkowników

Na forach internetowych znajdziemy zarówno pozytywne jak i negatywne opinie o Crypto.com, głównie w języku angielskim.

Użytkownicy najczęściej chwalą szeroki wybór monet oraz kartę VISA i związane z nią bonusy.

Crypto.com opinie

Większość skarg dotyczy obsługi klienta, zbyt długiego procesu weryfikacji oraz mało intuicyjnego interfejsu. (7)

Crypto.com opinie

Czy Crypto.com jest dla ciebie? Podsumowanie

Crypto.com jest świetnym wyborem dla inwestorów, którzy lubią handlować za pomocą urządzeń mobilnych. Aplikacja oferuje szereg przydatnych funkcji i ułatwia zarządzanie transakcjami.

Crypto.com zapewnia duży wybór kryptowalut i niskie prowizje. Umożliwia zarabianie na stakingu. Oferuje także kartę debetową VISA z dodatkowymi bonusami.

Lubisz handlować kryptowalutami w aplikacji? Crypto.com jest w sam raz dla ciebie. Wolisz kupować aktywa za pomocą komputera? Zarejestruj się na innej giełdzie.

Przeczytaj też nasze recenzje innych popularnych giełd kryptowalutowych: Capital.com i KuCoin.

Metodologia

Podczas tworzenia recenzji giełd bierzemy pod uwagę m.in. następujące czynniki: dostępne kryptowaluty, bezpieczeństwo, funkcjonalność, prowizje, opinie inwestorów. Sprawdzamy, jak działa dana giełda i czy posiada odpowiednie licencje. Oceniamy również, dla jakiej grupy inwestorów będzie dobrym wyborem.

FAQ - Najczęściej zadawane pytania

Tak, giełda Crypto.com jest godna zaufania. Jest regulowana m.in. przez FCA i CySEC oraz stosuje zaawansowane zabezpieczenia.

Crypto com obsługuje ok. 80 milionów użytkowników z 90 krajów.

Tak, giełda Crypto.com została zhakowana 17 stycznia 2022 roku.

Tak, aplikacja Crypto.com jest dostępna dla inwestorów z Polski.

Źródła:

(1) https://www.security.org/crypto/crypto-com/#:~:text=Bottom%20Line,other%20perks%20for%20crypto%20savers.

(2) https://www.investopedia.com/crypto-com-review-5209370

(3) https://www.forbes.com/uk/advisor/investing/cryptocurrency/crypto-com-review/

(4) https://www.fool.com/the-ascent/cryptocurrency/cryptocom-review/

(5) https://www.businessinsider.com/personal-finance/cryptocom-review?IR=T

(6) https://www.nerdwallet.com/reviews/investing/brokers/crypto-com

(7) https://www.g2.com/products/crypto-com/reviews

(8) https://thecollegeinvestor.com/35655/crypto-com-review/

(9)https://www.forbes.com/sites/thomasbrewster/2022/01/20/cryptocom-admits-35-million-hack/?sh=6e04f11c7513

Ranking: Najlepszy Portfel stellar w Polsce

Sieć Stellar jest jednym z najciekawszych projektów na rynku kryptowalut. Stworzył ją założyciel konkurencyjnej platformy Ripple, Jed McCaleb. Jako zdecentralizowany system płatniczy, dąży do usprawnienia

Read More »