Lista ataków hakerskich, które zakończyły się kradzieżą kryptowalut, jest długa. Obejmuje przede wszystkim scentralizowane giełdy, ale nie tylko.
Znajdziesz na niej również wiele włamań do sieci blockchain konkretnej kryptowaluty oraz do prywatnych portfeli użytkowników. (1) Właśnie dlatego tak ważne jest, aby wybrać bezpieczny portfel polkadot (DOT).
Jak to zrobisz?
Tego dowiesz się z artykułu. Podzielimy się z tobą zestawieniem najlepszych portfeli do przechowywania kryptowaluty. Podpowiemy również, czym powinieneś kierować się przy wyborze.
Najlepsze Portfele Polkadot 2024
- Ledger Nano S Plus: Portfel Sprzętowy dla Inwestorów z Portfolio Wartym Więcej niż 1000 euro
- Binance: Rozwiązanie dla Traderów, którzy Chcą Kupić DOT
- Guarda Wallet: Portfel Software do Przechowywania Polkadot Wartych Mniej niż 1000 Euro
Jaki Portfel DOT jest Najlepszy dla Ciebie?
Wyboru portfela do kryptowalut nie powinieneś pozostawiać przypadkowi. Nie ma sensu, aby trader z portfolio wartym 400 zł kupował portfel sprzętowy, który jest warty prawie tyle samo.
Aby ci pomóc, przygotowaliśmy zestawienie najlepszych walletów do przechowywania polkadot. Przy wyborze rozwiązań kierowaliśmy się potrzebami potencjalnego inwestora oraz wysokością posiadanego przez niego kapitału/ wartością aktywów.
Portfel Sprzętowy z Dobrymi Zabezpieczeniami: Ledger Nano S Plus
Zastanawiasz się, jak zabezpieczyć swoje polkadot? Inwestujesz długoterminowo (+3 lata)? Wartość twojego portfela wynosi ponad 1000 euro? Postaw na rozwiązanie, które uniezależni bezpieczeństwo twoich coinów od ataków hakerskich, złośliwego oprogramowania i upadających giełd.
Rozwiązanie jest stosunkowo drogie (Ledger Nano S Plus kosztuje 356 zł), jednak to najbezpieczniejsza metoda przechowywania kryptowalut.
Rozwiązanie dla Osób, które Kupują DOT: Binance Chain Wallet
W internecie znajdziesz informacje o tym, że przechowywanie kryptowalut na giełdzie to zawsze zły pomysł. Nie do końca tak jest.
Jeżeli korzystasz z usług renomowanych dostawców, takich jak Binance, masz pewność, że nie zbankrutują. Ponadto, kiedy ceny polkadot wzrosną lub spadną, szybko zareagujesz – sprzedasz lub kupisz krypto. Aby zabezpieczyć się przed stratami, ustawisz zlecenie stop loss.
Tak, jak wspomnieliśmy kluczowy jest jednak wybór odpowiedniego pośrednika. Zakładam, że słyszałeś o skandalu z FTX. Giełdy, które tracą płynność, nie spłacą wszystkich inwestorów – wówczas możesz stracić środki. Dopóki inwestujesz niewielkie kwoty, nie powinieneś się jednak tym martwić.
Portfel Software dla Osób z Niskim Kapitałem: Guarda Wallet
Nie chcesz ryzykować utratą kapitału podczas ataku hakerskiego na giełdzie? Inwestujesz w DOT mniej niż 1000 euro? Chcesz być właścicielem zakupionych kryptowalut?
Odpowiednim rozwiązaniem dla ciebie może być portfel software taki jak Guarda Wallet. Oprogramowanie uniezależnia bezpieczeństwo twoich kryptowalut od płynności giełdy. Ogranicza jednak szybkość reakcji na zmiany cen – aby, sprzedać coiny musisz je najpierw przelać na giełdę lub DEX (rozwiązanie dla zaawansowanych).
Ponadto utrata frazy seed (podobnie jak w przypadku portfeli hardware) jest równoznaczna ze stratą kryptowalut. Nie skontaktujesz się z obsługą klienta, aby je zrestartować. Fraza może zostać również skradziona przez osobę trzecią lub podczas ataku na twój komputer.
Ranking Portfeli Polkadot (DOT)
Ledger Nano S Plus - najlepszy portfel sprzętowy
Portfel sprzętowy to najlepsze rozwiązanie, jeśli zależy ci przede wszystkim na bezpieczeństwie kryptowalut. Zaś Ledger Nano S Plus to wiodący reprezentant tego gatunku. Tym bardziej, że w przypadku Polkadot (DOT) umożliwia stakowanie bezpośrednio z portfela. (2)
Jako że jest tzw. “zimnym” portfelem, nie ma stałego połączenia z internetem, więc żaden haker nie dobierze się do twoich kryptowalut.
Co więcej, Nano S Plus (inną godną rozważenia opcją jest Nano X) zaimplementował dodatkowe zabezpieczenia przed niepożądanym dostępem, m.in. dwustopniową weryfikację i logowanie kodem PIN. Ponadto znajdziesz w nim również opcję odzyskiwania danych i przydatny ekran OLED na obudowie, dzięki któremu z łatwością monitorujesz wszystkie transakcje.
W wallecie przechowasz nie tylko token DOT, ale również wiele innych kryptowalut. Sprawdzi się m.in. jako portfel BTC (tutaj przeczytasz w jaki sposób go uzupełnić), bitcoin cash, ethereum, cardano czy ripple).
Głównym minusem Ledgera jest cena, która sięga nawet kilkuset złotych. Oprócz tego obsługa portfela sprzętowego wymaga nieco więcej zachodu w porównaniu do innych opcji na rynku.
ZALETY
- Najbezpieczniejsze miejsce na twoje kryptowaluty;
- Idealny do długoterminowych i dużych inwestycji;
- Daje ci wyłączną kontrolę nad aktywami;
- Nawet po włamaniu na twój komputer haker nie uzyska dostępu do portfela.
WADY
- Cena (nieopłacalny przy mniejszych inwestycjach);
- Gdy zgubisz klucz prywatny, utracisz dostęp do aktywów;
- Jeśli zapiszesz frazę seed na komputerze, może zostać skradziona;
- Mniej wygodny, gdy chcesz szybko sprzedać kryptowaluty.
Binance Chain Wallet - najlepszy portfel online dla początkujących
Dopiero rozpoczynasz przygodę z kryptowalutami? A może cenisz sobie wygodę? W obydwu przypadkach najlepszym rozwiązaniem będzie portfel online Binance.
Mimo stałego połączenia z siecią, zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa. Firma dba o ochronę twoich środków m.in. za pomocą dwustopniowej weryfikacji oraz potwierdzenia MultiSignature.
Oprócz tego wyróżnia się przystępnym interfejsem. Jest schludny, nowoczesny i nie sprawi nikomu problemu. Mało tego, za jednym zamachem uzyskujesz dostęp do wygodnych i szybkich transakcji.
Z dodatkowych informacji warto wspomnieć, że przechowasz tutaj ponad wiele różnych kryptowalut (bitcoin, Bitcoin Cash, Ethereum, itd.).
Jak założyć konto na Binance?
Dostęp do portfela Binance uzyskasz , gdy założysz konto na giełdzie. Zrobisz to w kilku prostych krokach:
- Wejdź na oficjalną stronę Binance i kliknij zielony przycisk “zarejestruj się”.
- Uzupełnij formularz rejestracji (nazwa użytkownika, hasło, adres e-mail).
- Aktywuj konto linkiem otrzymanym na skrzynkę odbiorczą.
- Zweryfikuj dane osobowe za pomocą odpowiednich dokumentów (zgodnie z wymogami KYC).
- Zaloguj się!
ZALETY
- Gdy zajdzie taka potrzeba, szybko sprzedasz/kupisz kryptoaktywa;
- Jeżeli zgubisz hasło, obsługa klienta pomoże ci je odzyskać;
- Korzystasz z usług renomowanej giełdy;
- W portfelu przechowasz ponad 120 różnych monet.
WADY
- Nie jesteś właścicielem klucza prywatnego;
- Ewentualne bankructwo może sprawić, że giełda będzie niewypłacalna;
Guarda Wallet - najlepszy portfel desktopowy
Portfel kryptowalut Guarda Wallet umożliwia bezpieczne przechowywanie DOT, jak i innych cyfrowych aktywów w jednym miejscu. Oprogramowanie jest kompatybilne z ponad 400 tys. monet, które działają w więcej niż 50 różnych łańcuchach bloków.
Poza podstawową usługą portfela, Guarda Wallet umożliwia również kupno, wymianę, a nawet staking kryptowalut bezpośrednio w aplikacji. Jeśli zechcesz, zaciągniesz także pożyczkę kryptowalutową.
Co więcej, oprogramowanie oprócz wersji desktopowej jest również dostępne na urządzeniach mobilnych i w przeglądarce internetowej.
ZALETY
- Klucz prywatny należy do ciebie;
- Kupisz, wymienisz, zestakujesz i pożyczysz kryptowaluty bezpośrednio w aplikacji;
- W portfelu przechowasz ponad 400 tys. różnych monet;
- W razie problemów skorzystasz z pomocy obsługi klienta.
WADY
- Wysoki koszt handlu w aplikacji;
- Gdy zgubisz klucz prywatny, utracisz dostęp do aktywów;
- Malware i ataki hakerskie mogą wykraść dane logowania z pamięci twojego komputera;
- Aby skorzystać z usług jakiejkolwiek giełdy, musisz najpierw przelać na nią kryptowaluty.
Coinbase - najlepszy portfel mobilny
Coinbase to kolejna giełda kryptowalut, która udostępnia użytkownikom swój autorski portfel. Trzeba przyznać, że z dużym powodzeniem, bo ma już ponad 100 tys. aktywnych kont.
Jako że działa w formie aplikacji mobilnej (systemy Android i iOS), gwarantuje bardzo dużą wygodę przechowywania kryptowaluty DOT i wielu innych coinów. Bezpieczeństwo również jest na wysokim poziomie, ponieważ logowanie do portfela zabezpieczysz weryfikacją biometryczną oraz kodem PIN. Co więcej, każda transakcja wymaga dwustopniowej weryfikacji.
Ciekawostką jest to, że Coinbase przechowuje kopię danych użytkowników w chmurze, dzięki czemu w razie potrzeby łatwo je odzyskasz.
Jako że masz do czynienia z portfelem giełdy kryptowalut, możesz liczyć na łatwy dostęp do szybkich transakcji i handlu cyfrowymi aktywami. Ponadto do konta zalogujesz się także online, za pomocą przeglądarki.
Polkadot Extension - oficjalne rozszerzenie Polkadot
Na koniec wspomnimy o rozszerzeniu do przeglądarki autorstwa społeczności Polkadot. Dzięki niemu z łatwością przechowasz w jednym miejscu wszystkie konta, które posiadasz, a ponadto szybko potwierdzisz transakcje z nimi związane.
Rozszerzenie nie pobiera od ciebie żadnych danych, a ponadto oferuje możliwość zapamiętania haseł na 15 minut, dzięki czemu nie musisz ich co chwila wpisywać.
Mimo że aktualnie brakuje wielu funkcji, które znajdziesz w innych portfelach, projekt wciąż się rozwija. Ponadto jest kompatybilny z Ledgerem, co pozwoli ci lepiej zarządzać kryptowalutą DOT.
Który portfel Polkadot jest najbezpieczniejszy
Jeśli posortujemy dostępne portfele od najbardziej do najmniej bezpiecznego, lista będzie wyglądała następująco:
- papierowe,
- sprzętowe,
- desktopowe,
- mobilne,
- online.
Portfele papierowe to najprostsze rozwiązanie z możliwych. Są zwykłymi kartkami, na których właściciele zapisują klucze publiczne i prywatne.
Jako że dane pozostają całkowicie odłączone od sieci Polkadot i internetu w ogóle, bezpieczeństwo jest ich cechą nadrzędną. Minusem natomiast jest fakt, że portfele papierowe są mało praktyczne.
Dlatego najlepszym połączeniem bezpieczeństwa i wygody są portfele sprzętowe. W nich również przechowasz kryptowaluty poza siecią, ale zarządzanie kapitałem jest o wiele łatwiejsze.
Rozwiązaniem z pogranicza online/offline są portfele desktopowe. Teoretycznie odłączysz je od sieci, ale razem z komputerem (a powiedzmy sobie szczerze: nie robimy tego często). Ponadto tutaj istnieje też ryzyko, że jakiś wirus lub oprogramowanie malware wykradnie twoje hasła.
I finalnie — portfele mobilne oraz online. Cechują się najniższym poziomem bezpieczeństwa, ponieważ stale łączą się z siecią, przez co ryzyko ataków hakerskich jest znacznie większe.
Jednak z drugiej strony oferują największą wygodę zarządzania kryptowalutami. Dlatego najbardziej nadają się do drobnych przelewów lub regularnego handlu.
Jak działa portfel Polkadot?
Podstawowym zadaniem każdego portfela kryptowalutowego jest zabezpieczenie kluczy prywatnych i publicznych.
Dlatego odpowiedź na pytanie, jak działa oprogramowanie tego typu, należy zacząć od nich.
Klucz publiczny to w gruncie rzeczy adres twojego portfela.
Podajesz go każdemu, kto wysyła ci krypto waluty — zupełnie tak samo jak w przypadku numeru konta bankowego. Natomiast klucz prywatny działa jak hasło. Dzięki niemu jesteś właścicielem portfela i masz nad nim kontrolę.
Natomiast aplikacje lub urządzenia, które nazywamy portfelami, służą do przechowywania tych kluczy.
Oprócz tego wielu producentów oprogramowania oferuje ci dodatkowe funkcjonalności. Zapewniają one większą i wygodniejszą kontrolę cyfrowych aktywów.
Wady i zalety portfeli sprzętowych vs online
Wciąż zastanawiasz się, jaki portfel wybrać? W takim razie czytaj dalej.
Zebraliśmy w jednym miejscu najważniejsze zalety i wady dwóch najpopularniejszych opcji, czyli portfeli sprzętowych oraz online.
Za przykład posłużyły nam propozycje, którymi dzieliliśmy się wcześniej, czyli Ledger Nano S Plus oraz Binance.
Ledger Nano S Plus
ZALETY
- Bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa;
- Kompatybilny z ponad 1000 cyfrowych monet;
- Na rynku dostępna jest aplikacja mobilna i desktopowa, która ułatwia korzystanie z portfela;
- Duża odporność urządzenia;
- Zarówno aplikacja, jak i portfel cechują się łatwością obsługi;
- Wbudowana opcja stakingu i pożyczania krypto walut.
WADY
- Cena urządzenia (ponad 200 zł);
- Mniejszy komfort użytkowania w porównaniu do portfelu "gorących".
Binance
ZALETY
- Darmowy;
- Kompatybilny z wieloma kryptowalutami;
- Wyjątkowo prosty w obsłudze i komfortowy;
- Połączony z giełdą, co ułatwia handel i transakcje (nie tylko za pomocą monet, ale również tradycyjnych walut, np. USD).
WADY
- Stałe połączenie z internetem, przez co mniejsze bezpieczeństwo;
Jak skonfigurować konto Polkadot na Ledger Nano S Plus
Zamierzasz przechowywać DOT w Ledgerze? Musisz więc wiedzieć, jak podłączyć urządzenie do sieci Polkadot.
Najpierw zainstaluj na urządzeniu odpowiednią aplikację:
- Otwórz zakładkę “Manager” w Ledger Live.
- Podłącz i odblokuj urządzenie.
- Jeśli pojawi się to pytanie, zgódź się na dopuszczenie Managera do urządzenia.
- Znajdź aplikację Polkadot w katalogu.
- Kliknij “Install”.
Następnie dodaj twoje konto w sieci polkadot:
- W lewym panelu Ledger Live wybierz “Accounts”.
- Kliknij “Add account”.
- Wybierz z listy Polkadot i kliknij “Continue”.
- Podłącz i odblokuj urządzenie, a następnie otwórz aplikację Polkadot. Ledger Live automatycznie wyszuka istniejące w sieci blockchain konta.
- Wybierz opcję “Add existing accounts” (jeśli już masz konto) lub “Add new account” (jeśli jeszcze go nie masz). (3)
Dlaczego warto korzystać z portfela Polkadot?
Najważniejszym powodem jest oczywiście bezpieczeństwo.
Jeśli przechowujesz coiny i tokeny na giełdach, o wiele więcej ryzykujesz.
Scentralizowane serwery miejsc wymiany zawsze są na celowniku cyberprzestępców.
Poza tym pamiętaj o zasadzie: nie posiadasz klucza prywatnego, nie jesteś właścicielem kryptowaluty. Dlatego wszystkie coiny, które trzymasz na giełdzie, są w rzeczywistości jej własnością. Właściciele firmy w każdej chwili mogą wyłączyć sieć i zablokować ci dostęp do kapitału.
Portfel Polkadot: podsumowanie
Pod względem kapitalizacji rynkowej Polkadot (DOT) znajduje się w pierwszej 15 rankingu kryptowalut i stopniowo pokonuje innych konkurentów.
Wiele wskazuje na to, że może być dobrą inwestycją na przyszłość.
Jednak jeśli chcesz przechowywać DOT bezpiecznie, nie zrobisz tego nigdzie indziej, tylko w portfelu kryptowalutowym.
Wybierz maksymalne bezpieczeństwo wersji sprzętowej (np. Ledger Nano S Plus) lub ogromną wygodę wersji online (np. Binance). W obydwu umieścisz nie tylko cyfrowe monety, ale również wiele tokenów.
Jaka jest różnica?
Tokeny są zaimplementowane w sieć blockchain poprzez smart kontrakty, ale (podobnie jak cyfrowe monety) możesz je przesyłać między portfelami. Kryptowaluty od tokenów odróżnia przede wszystkim to, że są kluczową częścią blockchaina i elementem jego systemu ochrony. (4)
Tak jak DOT jest nieodłącznym elementem sieci Polkadot.
FAQ - Najczęściej zadawane pytania
To zależy od twoich preferencji. Jeśli zależy ci na maksymalnym bezpieczeństwie, wybierz Ledger Nano S Plus do przechowywania Polkadot. Jeśli jednak wolisz wygodę i łatwo dostęp do giełdy, wybierz Binance.
Kryptowalutę DOT najszybciej kupisz na giełdzie kryptowalut, takiej jak eToro albo Zonda.
Nie. Jako że Polkadot to osobna sieć, która nie jest kompatybilna z EVM, nie przechowasz kryptowaluty DOT w portfelu MetaMask.
Źródła:
(1) Corbet, Shaen and Cumming, Douglas J. and Lucey, Brian M. and Peat, Maurice and Vigne, Samuel, Investigating the Dynamics Between Price Volatility, Price Discovery, and Criminality in Cryptocurrency Markets (May 3, 2019).
(2) https://www.cada.news/best-polkadot-dot-wallets/
(3) https://support.ledger.com/hc/en-us/articles/360016289919-Polkadot-DOT-?docs=true
(4) Scott, Ian and de Castro Neto, Miguel and Pinheiro, Flavio L., Bringing Trust and Transparency to the Opaque World of Waste Management with Blockchain: A Polkadot Parathread Application (March 22, 2021).