Coinbase: Opinie o Giełdzie i Portfelu| Czy Warto Korzystać z Wersji Pro?

Coinbase jest jedną z najstarszych giełd kryptowalut na rynku. Powstała w 2012 roku (trzy lata po narodzinach bitcoina) i od tamtej pory służy entuzjastom cyfrowych monet jako platforma wymiany.

Jej popularność osiągnęła szczyt w 2021 roku, po wiadomości, że Coinbase stanie się pierwszą giełdą kryptowalut publicznie notowaną na giełdzie. Dołączyła do amerykańskiego indeksu NASDAQ. (1)

To nie jedyny sukces Coinbase.

Po latach bezpiecznej działalności giełda chwali się ponad 56 milionami aktywnych użytkowników, którzy w ciągu roku handlują kryptowalutami wartymi ponad 1,2 miliarda USD.

Sprawia to, że Coinbase znajduje się na trzecim miejscu pod względem wielkości wolumenu transakcji (dane pochodzą ze strony CoinMarketCap).

Jednak czy to wszystko oznacza, że Coinbase to dobra giełda kryptowalut? Czy warto z niej korzystać? Przeczytaj artykuł, a poznasz odpowiedź.

Czy warto korzystać z Coinbase?

Zacznijmy od ilości kryptowalut, która jest bardziej niż zadowalająca.

Masz do wyboru ponad 100 cyfrowych monet (nieco więcej w wersji Coinbase Pro), czyli znacznie pokaźniejszą liczbę niż u większości konkurencji.

Ponadto zarząd giełdy regularnie poszerza ofertę, dzięki czemu z biegiem czasu użytkownicy otrzymują nowe możliwości handlu.

Jak prezentuje się platforma transakcyjna?

Dobrze — zarówno dla początkujących inwestorów, jak i tych bardziej zaawansowanych. Dla pierwszych istnieje uproszczona wersja giełdy, która bardziej przypomina kantor.

Nie ma tu złożonych wykresów czy księgi zleceń, dzięki czemu z łatwością kupisz interesującą cię kryptowalutę i zrobisz to bardzo szybko.

Zaś dla zaawansowanych twórcy giełdy przygotowali platformę Coinbase Pro, która jest już giełdą z prawdziwego zdarzenia. Znajdziesz tu wykresy, narzędzia analityczne, różne rodzaje zleceń, itd. Ponadto przeprowadzisz transakcje między kryptowalutami (np. ETH/BTC).

Jeśli chodzi o opłaty i prowizje, różnią się wyraźnie w zależności od tego, czy korzystasz z podstawowej wersji platformy, czy Coinbase Pro.

W pierwszym przypadku sprawa jest dość skomplikowana, ale ogólna zasada wygląda tak, że giełda pobiera prowizję w wysokości od 0,99 EUR do 2,99 EUR (zależy od wysokości transakcji).

Z kolei opłaty na Coinbase Pro są bardziej intuicyjne. Opierają się miesięcznym wolumenie transakcji i wynoszą od 0,5%/o,5% do 0,04%/0% (Taker/Maker). (2)

Dodatkową ciekawą funkcjonalnością giełdy Coinbase jest “zarabianie na nauce”. Platforma oferuje lekcje nt. kryptowalut i inwestycji. Jeśli zdecydujesz się je odbyć, otrzymasz nagrodę w postaci darmowych kryptowalut.

Finalnie warto wspomnieć o aplikacji mobilnej Coinbase. Opinie użytkowników na jej temat są bardzo dobre. Ponadto zwiększa twoje możliwości inwestycyjne. Dzięki niej kupisz i sprzedasz cyfrowe monety w każdej chwili i w dowolnym miejscu.

Giełda Coinbase - jak działa?

Pod względem charakteru działalności Coinbase nie różni się wiele od innych firm, które oferują usługi handlu kryptowalutami.

Na giełdzie swobodnie kupisz i sprzedaż kryptowaluty, za co zapłacisz w formie prowizji.

Jednak Coinbase nie ogranicza swojej oferty wyłącznie do miejsca wymiany. 

Oferuje również usługi z zakresu przechowywania kryptowalut dla instytucji, działa jako platforma płatności za pomocą kryptowalut dla firm oraz posiada swoją własną kryptowalutę — USD Coin (USDC). To tzw. stablecoin, którego cena jest sprzężona z dolarem amerykańskim.

Wady i zalety Coinbase

Wciąż nie wiesz, czy giełda Coinbase jest dla ciebie? W takim razie czytaj dalej. Poniżej zebraliśmy w formie listy najważniejsze zalety i wady brokera.

ZALETY

WADY

Czym wyróżnia się Coinbase?

Poza wspomnianym wyżej podziałem na platformę podstawową i Coinbase Pro, giełda wyróżnia się trzema cechami:

Coinbase jest nie tylko zarejestrowaną i w pełni uregulowaną firmą z siedzibą w Stanach Zjednoczonych (w San Francisco), ale również jako jedna z niewielu giełd szuka zgody odpowiednich instytucji finansowych w każdym miejscu, w którym prowadzi działalność.

Co więcej, środki klientów znajdują się na oddzielnych kontach bankowych i nie są połączone z kapitałem firmy.

Więcej szczegółów znajdziesz dalej w artykule, w sekcji poświęconej bezpieczeństwu.

Kolejną oryginalną możliwością są szkolenia Coinbase. Giełda łączy naukę z zarabianiem, dzięki czemu czerpiesz z jej programu podwójne korzyści.

Z jednej strony dowiesz się, na czym polega handel kryptowalutami i czym wyróżnia się 12 najpopularniejszych cyfrowych monet, a z drugiej za poświęcony czas otrzymasz wynagrodzenie w formie różnych kryptowalut. (3)

Ostatnią cechą wyróżniająca Coinbase jest autorski portfel, w którym przechowasz swoje wirtualne aktywa. To osobna aplikacja, którą pobierasz na telefon.

Cechuje się nie tylko większym bezpieczeństwem, niż portfel giełdowy, ale również daje ci większe możliwości. Dzięki portfelowi skorzystasz z sieci zdecentralizowanych finansów (DeFi), z których słyną kryptowaluty.

Coinbase - opinie inwestorów

Nie oceniaj giełdy tylko w oparciu o nasze redakcyjne opinie. Coinbase jest na tyle popularnym miejscem wymiany, że w sieci znajdziesz mnóstwo recenzji niezależnych inwestorów. Poniżej zebraliśmy dla ciebie kilka z nich.

Mężczyzna w okularach i płaszczyu
Read More
Używałem coinbase (również wersji pro) do kupna bitcoina i xrp. Mam na swoim koncie wiele wpłat i wypłat, z żadną nie miałem problemu. Negatywne opinie pochodzą wyłącznie od ludzi, którzy są wkurzeni i nie podobają im się zasady panujące w serwisie.

My również nie mieliśmy żadnego problemu z giełdą podczas testów. Jeśli zaś chodzi o negatywne komentarze, nie da się ukryć, że za większością z nich stoją ludzie, którzy stracili pieniądze podczas inwestycji.

Twarz młodej dziewczyny
Read More
Używam Coinbase od 6+ lat i nie mam żadnych problemów. To giełda podlegająca regulacjom z siedzibą w Północnej Ameryce i jednocześnie jedna z najbardziej znanych i bezpiecznych giełd, z których możesz skorzystać.

Bezpieczeństwo giełdy Coinbase można obiektywnie zmierzyć na podstawie licencji i zabezpieczeń obecnych na platformie, o czym więcej przeczytasz w dalszej części artykułu. Dlatego w pełni zgadzamy się z tym inwestorem.

Młody mężczyzna
Read More
Bezużyteczna obsługa klienta. Bardzo powolna w odpowiadaniu, gdy już wpłacisz pieniądze, ale szybka ich zbieraniu. Widzę, że inne komentarze również o tym mówią, więc to taka sytuacja jest częsta w Coinbase. Dlatego przenoszę fundusze moje i rodziny na inną giełdę.

Podczas naszych testów nie mieliśmy żadnego problemu z obsługą klienta, ale rzeczywiście pojawia się wiele negatywnych komentarzy na jej temat. Musimy jednak wziąć pod uwagę, że Coinbase obsługuje ponad 50 milionów aktywnych kont, więc pewne opóźnienia mogą się zdarzać.

Jak założyć konto na Coinbase?

Załóż i zweryfikuj konto

Wejdź na oficjalną stronę Coinbase i kliknij przycisk “Rozpocznij”. Pojawi się formularz rejestracyjny, w którym zobaczysz kilka pól:

Uzupełnij je swoimi danymi, zaakceptuj regulamin i załóż konto. Coinbase wyśle ci wiadomość w celu weryfikacji adresu e-mail.

Gdy to zrobisz, giełda poprosi cię o podanie numeru telefonu, na który wyśle kod aktywacyjny.

Ponadto numer telefonu będzie służył do późniejszej dwustopniowej weryfikacji.

zarejestruj się coinbase

Została jeszcze tylko jedna rzecz.

Tak jak w banku czy na koncie inwestycyjnym, tak i tutaj konieczna jest weryfikacja tożsamości. Zrobisz to za pomocą odpowiednich dokumentów.

Wynika to z faktu, że Coinbase podlega państwowym regulacjom. Dzięki temu uzyskuje większą wiarygodność w oczach inwestorów na całym świecie.

Kup kryptowaluty na Coinbase

Inwestycję na podstawowej wersji giełdy kryptowalut rozpoczniesz od kliknięcia przycisku “Kupno/Sprzedaż” w prawym górnym rogu strony.

W nowym oknie wybierz zakładkę “Kupno”.

Poniżej znajdziesz pole wyboru kryptowaluty oraz metody płatności.

Ustaw interesujące cię opcje, wpisz wysokość inwestycji i kliknij przycisk “Podgląd kupna”. Zobaczysz podsumowanie twojej transakcji.

kup bitcoin coinbase

Jeśli coś ci nie odpowiada, w tym momencie możesz jeszcze się cofnąć. Jeśli wszystko jest w porządku, kliknij przycisk “Kup”.

Za kryptowaluty zapłacisz poprzez:

Jak widzisz, obecne są wszystkie popularne metody transferu środków.

Ponadto cały powyższy proces jest wyjątkowo prosty i nie sprawi ci żadnych problemów. Nawet jeśli nie masz żadnego wcześniejszego doświadczenia z inwestycjami kryptowalutowymi, szybko odnajdziesz się na platformie.

Kup kryptowaluty na Coinbase Pro

Proces kupna wygląda nieco inaczej, gdy zdecydujesz się na platformę profesjonalną.

W tym przypadku zaczynasz od wpłaty depozytu.

coinbase pro kup bitcoin

Wpłać depozyt

Zaloguj się na platformę i kliknij przycisk “Portfolio”, który znajduje się w prawym górnym rogu. Następnie wybierz opcję “Depozyt”.

Pieniądze wpłacisz tymi samymi metodami, o których pisaliśmy powyżej.

W zależności od twojego wyboru trafią na konto niemal natychmiast lub w ciągu kilku dni roboczych.

depozyt coinbase

Złóż zlecenie

Gdy pieniądze znajdą się na rachunku, kliknij przycisk “Handel”, który znajduje się w lewym górnym rogu. 

Następnie wybierz rynek (np. BTC/USD) i opcję “Kupno”.

Istnieje kilka rodzajów zleceń, ale tutaj ograniczymy się do opcji “Market”. Oznacza, że kupujesz bitcoina po aktualnej cenie rynkowej. 

Podobnie jak poprzednio podaj interesującą cię wysokość inwestycji i finalnie kliknij przycisk “Złóż zlecenie kupna”.

Na koniec możesz sprawdzić, czy kryptowaluta rzeczywiście trafiła na twoje konto. W tym celu ponownie wejdź w “Portfolio”.

Mimo że Coinbase Pro na pierwszy rzut oka może budzić obawy u początkujących, w rzeczywistości jego obsługa nie jest skomplikowana.

Czy handel na Coinbase jest bezpieczny?

bezpieczeństwo

Odpowiedź na to pytanie jest prosta: tak.

Jako że firma przechowuje środki klientów osobno, w bankach powierniczych, nie wykorzystuje ich do własnych celów. 

Ponadto 98% kryptowalut klientów znajduje się w zimnych portfelach, dzięki czemu potencjalny atak hakerski nie spowoduje zbyt wielu szkód.

Tym bardziej, że pozostałe 2% cyfrowych środków obejmuje polisa ubezpieczeniowa banku Lloyd’s of London.

Sama strona internetowa giełdy posiada najnowsze szyfrowanie SSL, natomiast portfele klientów zabezpiecza szyfrowanie AES-256. Finalnie dodatkową ochroną dla każdego użytkownika giełdy jest 2FA (dwuetapowa weryfikacja).

Poza tym bardzo ważną rolę grają licencje, które posiada giełda kryptowalut Coinbase.

Jakie licencje posiada giełda?

Jako że Coinbase stara się o zgodę regulacyjną w każdej jurysdykcji, w której działa, lista licencji giełdy jest długa. Zaliczamy do nich:

Ponadto giełda przestrzega ustawy o tajemnicy bankowej z której bierze się polityka KYC oraz AML.

Coinbase respektuje też przepisy o ochronie konsumentów (np. USA Patriot Act). (4)

coinbase wallet

Dlaczego warto założyć konto na Coinbase? Opinie ekspertów

Nadal zastanawiasz się, czy giełda Coinbase to dobry wybór? Poniższe informacje pomogą ci podjąć ostateczną decyzję. Przyglądamy się w nich kilku najważniejszym aspektom giełdy i dzielimy naszą opinią na ich temat.

Zysk

pieniądze

Potencjał zysku najłatwiej ocenimy w porównaniu do opłat, które ponosimy w trakcie inwestycji. Jak pod tym względem wypada Coinbase?

W przypadku platformy Coinbase Pro całkiem dobrze.

Gorzej jest natomiast, gdy korzystamy z uproszczonej wersji giełdy, która przypomina kantor kryptowalut — również pod względem opłat.

Koszt jest nie tylko duży, ale również zasady jego naliczania są na tyle zagmatwane, że trudno się w nich połapać.

Natomiast na plus zaliczamy program szkoleniowy, dzięki któremu każdy początkujący inwestor zarabia w czasie nauki!

Obsługa klienta

Coinbase stawia przede wszystkim na swój dział FAQ i samodzielnie rozwiązywanie problemów, co praktykują również inne giełdy kryptowalut.

Jeśli jednak potrzebujesz bezpośredniej pomocy, na oficjalnej stronie znajdziesz formularz kontaktowy do korespondencji mailowej.

Z pracownikami Coinbase skontaktujesz się również telefonicznie, jednak na stronie przeczytasz, żeby robić to tylko w sytuacjach nie cierpiących zwłoki.

obsługa klienta

Mimo że wielu użytkowników narzeka na obsługę klienta, my nie mieliśmy z nią wielkiego problemu. Odpowiedzi otrzymywaliśmy bardzo szybko, ale faktem jest, że przebicie się przez automatyczną pomoc zajmuje już nieco więcej czasu.

Weryfikacja

verified znaczek

Jako że Coinbase działa w pełni legalnie i pod nadzorem odpowiednich instytucji, proces weryfikacji konta jest obecny na platformie.

To dobry sygnał, ponieważ dzięki temu wiemy, że giełda zasługuje na zaufanie.

Co więcej, cały proces jest na tyle prosty, że zajmuje maksymalnie kilka minut.

Wpłaty/wypłaty

Jeżeli chodzi o wpłaty i wypłaty, nie mamy żadnych uwag.

W Coinbase znajdziesz wszystkie najważniejsze metody transferu środków, czyli przelewy bankowe (przelew SEPA), płatność za pomocą karty kredytowej czy PayPal.

W przypadku pierwszej opcji przelew może potrwać nawet do 3 dni, ale dwie pozostałe są niemal natychmiastowe.

ręka z kartą debetową w dłoni

Opłaty

słoik z wysypującymi się pieniędzmi

Jak już wspominaliśmy, opłaty w Coinbase zależą od platformy, z której korzystasz.

Podstawowa wersja (imitująca kantor kryptowalut) cechuje się wyraźnie wyższymi prowizjami, które sięgają nawet 2,99 EUR, zaś inwestycje powyżej 200 EUR są obejmowane prowizją procentową w wysokości 1,49%.

 

Natomiast w przypadku Coinbase Pro sprawa jest o wiele prostsza, a koszty mniejsze. Wynoszą maksymalnie 0,5% i obniżają się, jeśli twój miesięczny wolumen transakcji osiągnie określone w rozpisce giełdy minimum.

Mimo powyższych uwag, Coinbase wciąż zalicza się do jednych z najtańszych giełd, które znajdziesz na rynku.

Nasza opinia o Coinbase

Giełda Coinbase to idealne narzędzie dla każdego początkującego inwestora. Mimo że podstawowa platforma jest nieco bardziej kosztowna, w zamian oferuje program szkoleniowy, na którym możesz zarabiać oraz wyjątkowo intuicyjny interfejs.

W ten sposób na początku swojej drogi z inwestycjami łatwo zdobędziesz wiedzę o kryptowalutach i unikniesz problemów nie do przejścia.

Natomiast jeśli masz już doświadczenie, zdecyduj się na tańszą i rozbudowaną platformę Coinbase Pro. Znajdziesz tam bardziej zaawansowane narzędzia inwestycyjne.

Dodajmy do tego bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa, a otrzymamy jedną z lepszych giełd na rynku.

FAQ - Najczęściej zadawane pytania

Tak, giełda podlega regulacjom wielu instytucji finansowych. Ponadto stosuje liczne zabezpieczenia, które chronią fundusze i dane klientów.

Na ten moment Coinbase posiada w ofercie ponad 100 różnych kryptowalut. Wśród nich znajdziesz m.in. Bitcoin, Ethereum, Bitcoin Cash, Ripple, Tezos, Algorand, Ethereum Classic i wiele innych.

Mimo że giełda oficjalnie nie wymaga minimalnego depozytu, w sekcji FAQ przeczytasz, że zalecane jest przynajmniej 50 EUR. Jeśli zaś chodzi o kupno coinów, zrobisz to już za 2 EUR.

Źródła:

(1) https://www.nerdwallet.com/reviews/investing/brokers/coinbase

(2) https://www.forbes.com/advisor/investing/coinbase-review/

(3) https://time.com/nextadvisor/investing/cryptocurrency/coinbase-review/

(4) https://www.investopedia.com/tech/coinbase-what-it-and-how-do-you-use-it/#security

Ranking: Najlepszy Portfel stellar w Polsce

Sieć Stellar jest jednym z najciekawszych projektów na rynku kryptowalut. Stworzył ją założyciel konkurencyjnej platformy Ripple, Jed McCaleb. Jako zdecentralizowany system płatniczy, dąży do usprawnienia

Read More »