Ranking: Najlepsza giełda NFT w Polsce

Od kilku lat trwa boom na NFT (Non-Fungible Tokens). Rynek niewymienialnych tokenów urósł błyskawicznie: w 2020 r. jego wartość wynosiła około 100 mln USD, ale już pod koniec 2021 r. przekroczyła 40 mld USD.

Nowe NFT wchodzą masowo do sprzedaży. Zazwyczaj nie mają większej wartości. Jednak wybrane serie lub pojedyncze cyfrowe dzieła sztuki biją rekordy cenowe.

 W 2021 r. dom aukcyjny Christie sprzedał NFT Everydays: The First 5,000 Days za 69,3 mln USD.

Każdy token NFT jest potencjalnie tym, który przyniesie sławę i bogactwo autorowi lub da ogromne zwroty inwestorom. 

Nie musisz mieć wiedzy ani doświadczenia w handlu, aby zarobić fortunę na cyfrowej sztuce. Wystarczy intuicja i łut szczęścia.

Zastanawiasz się, gdzie najkorzystniej kupić niewymienialne tokeny? Prezentujemy ranking platform pretendujących do tytułu Najlepsza giełda NFT w Polsce. Wybierz optymalnego pośrednika i zrób interes życia!

Najlepsze giełdy NFT w Polsce w tym roku:

  1. OpenSea – Największa giełda NFT. Rejestracja na platformie i możliwość przeglądania zasobów są bezpłatne. OpenSea oferuje ogromny wybór wszystkich typów tokenów.
  2. Coinbase NFT – Rynek społecznościowy tworzony zgodnie z koncepcją Web 3.0. Coinbase NFT jest miejscem handlu, lecz także spotkań twórców i pasjonatów niewymienialnych tokenów.
  3. Binance NFT – Na Binance NFT kupisz cyfrową sztukę, tokeny kolekcjonerskie i przedmioty z gier. Platforma pozwala też na wybijanie własnych NFT.
  4. Solanart – Jeden z nowszych rynków, który powstał w 2021 r. w ramach ekosystemu Solana. Platforma szybko zyskała popularność, szczególnie wśród artystów tworzących NFT.
  5. CNFT – Cardano Non-Fungible Tokens (CNFT) oferuje handel graficznymi tokenami NFT, a także pliki dźwiękowe, fotografie, przedmioty z gier i stokenizowane nieruchomości z metawersów (wirtualne światy).
  6. Axie Marketplace – Platforma kultowej gry Axie Infinity. Powstała, aby sprzedawać postacie, przedmioty i wirtualne nieruchomości z gry wydane jako NFT.

Jak działają giełdy NFT?

Giełdy NFT to platformy internetowe, na których kupisz, sprzedasz i wybijesz niewymienialne tokeny.

Powstają jako niezależne projekty (np. OpenSea) lub rozszerzenia oferty giełd kryptowalut (np. Binance NFT Marketplace).

Na pierwszy rzut oka rynek NFT to e-commerce, w którym znajdziesz towary w formie tokenów: pliki graficzne, nagrania audio i wideo, przedmioty z gier i metawersów.

giełda nft

NFT powstają głównie na blockchainie Ethereum. Dlatego do zakupu tokenów zazwyczaj potrzebne są monety ETH, ale także coraz częściej solana (SOL), tezos (XTZ) czy FLOW.

Aby rozpocząć handel, kup odpowiednie monety, załóż portfel kryptograficzny i przelej do niego kryptowaluty. Ostatnim krokiem, który dzieli Cię od zakupu tokenów, jest podłączenie portfela do platformy NFT (przeczytaj: platforma NFT).

Kupowanie, wybijanie i sprzedaż NFT na giełdzie

Większość giełd NFT oferuje trzy główne usługi:

Wady i zalety korzystania z giełd NFT

Największym minusem korzystania z giełd NFT są opłaty. Nie unikniesz kosztów zarówno w przypadku zakupu, jak i sprzedaży tokenów. Wybijanie NFT, zależnie od polityki cenowej platformy, jest płatne lub darmowe.

Znacznie dłuższa jest lista korzyści, które oferują platformy. Giełda organizuje wszystkie procesy związane z obrotem NFT. Dba nie tylko o komfort, lecz także o bezpieczeństwo usług. Udostępnia narzędzia do wybijania tokenów i umożliwia wybór różnych opcji sprzedaży.

Z punktu widzenia twórców nie do przeceniania jest też wartość promocyjna platform NFT. Im większa liczba tokenów znajduje się w ofercie, tym więcej potencjalnych klientów przyciąga platforma.

PLUSY

MINUSY

Jakie są najlepsze giełdy NFT w Polsce?

Przygotowaliśmy szybki przegląd najlepszych rynków NFT w Polsce. Każda z sześciu platform oferuje wysokiej jakości tokeny, w tym wiele dzieł o wysokiej wartości kolekcjonerskiej.

Trudno jednoznacznie stwierdzić, która giełda jest najlepsza. Jedne przyciągają łatwością wybijania tokenów, inne niskimi opłatami, a największe zachęcają ogromnym wyborem cyfrowych dzieł sztuki oraz przedmiotów z gier i metawersów wydanych w formie NFT.

Korzystając z oferty opisanych giełd, możesz kupić NFT w cenie kilku dolarów i rzadkie dzieła sztuki, wyceniane na kilka milionów USD.

Zapewniamy, że w naszym rankingu znajdziesz optymalną dla siebie giełdę, oferującą tokeny NFT w atrakcyjnych cenach!

OpenSea

opensea logo

OpenSea jest pierwszym i największym zdecentralizowanym rynkiem NFT. Pozwala handlować zasobami cyfrowymi i wybijać własne tokeny.

Jej twórcy idealnie wstrzelili się w boom na NFT: od założenia w 2017 r. wartość sprzedaży przekroczyła 20 mld USD.

Platforma powstała jako rynek NFT dla CryptoKitties! Obecnie dzięki OpenSea użytkownicy mają do dyspozycji ogromny wybór różnorodnych projektów NFT (dziesiątki milionów tokenów).

OpenSea opiera się na blockchainie Ethereum. Aby korzystać z platformy, zaopatrz się w ETH i odpowiedni portfel, który obsługuje zdecentralizowane aplikacje (DApp).

Do najczęściej wybieranych portfeli należą Coinbase Wallet i MetaMask.

PLUSY

MINUSY

Coinbase NFT

coinbase logo

Platforma Coinbase NFT to nowa propozycja doskonale znanej i cenionej giełdy kryptowalut, z której korzysta blisko 90 milionów użytkowników.

Znana marka przyciągnęła rzesze fanów NFT: na listę oczekujących zapisało się blisko 4 milionów inwestorów, kolekcjonerów i twórców niewymienialnych tokenów.

Twórcy platformy mają ambicje kreowania usług zgodnie z ideami Web 3.0.

Już niebawem, aby kupić tokeny NFT, nie będzie potrzebne hasło ani login. Wystarczy odpowiedni portfel kryptograficzny, który spełni funkcję dokumentu tożsamości.

Obecnie najpopularniejszymi portfelami na platformie są Coinbase Wallet i MetaMask. Obie darmowe aplikacje umożliwiają przechowywanie monet i NFT.

Ciekawostką jest to, że jako zarejestrowany użytkownik platformy nie tylko przejrzysz zasoby, lecz także skomentujesz wybrane NFT. Korzystasz też z opcji obserwowania innych kont.

Przeczytaj: Coinbase opinie!

PLUSY

MINUSY

Binance NFT

binance logo

Binance NFT Marketplace skupia twórców i entuzjastów NFT, inwestorów i traderów.

Pozwala kupować, sprzedawać i tworzyć własne tokeny.

Platforma oferuje trzy rodzaje produktów:

Jedną z mocnych stron Binance NFT Marketplace są niskie opłaty: prowizja transakcyjna utrzymuje się na poziomie 1%.

Niewiele kosztuje też wybijanie własnych tokenów. Płacisz wyłącznie kryptowalutami, które kupisz łatwo na giełdzie Binance.

Na ofertę platformy składają się NFT utworzone na Binance Smart Chain i blockchainie Ethereum. Dzięki temu masz dostęp do wyjątkowo dużej liczby aktywów cyfrowych.

Interfejs odznacza się prostotą, a większość procedur jest intuicyjna. Komfort użytkowania poprawia fakt, że używasz tych samych danych do logowania się na giełdzie krypto i na platformie NFT.

Binance NFT jest rynkiem bardzo atrakcyjnym dla kolekcjonerów i inwestorów. Natomiast niektórych twórców rozczarowuje niskimi opłatami licencyjnymi, które nie przekraczają 1%.

Dowiedz się więcej o platformie: Binance opinie!

PLUSY

MINUSY

Solanart

Solanart Logo

Nowy rynek NFT zbudowany na Solanie. Platforma rozpoczęła działalność w 2021 roku i sukcesywnie powiększa popularność oraz liczbę nowych projektów związanych m.in. z grami i metawersami.

Zamierzasz sprzedawać NFT? Dostęp dla sprzedawców i nabywców jest całkowicie nieograniczony.

Aby handlować na Solanart, kup monety SOL i załóż portfel Solana. Platforma rekomenduje aplikacje Solflare i Phantom.

Artyści muszą przejść weryfikację. Wyślij do kuratorów platformy dzieła, które chcesz wydać w postaci tokenów. Jeżeli zostaną zaakceptowane, wybijesz NFT bez żadnych opłat.

Przy wszystkich transakcjach Solanart pobiera 3% wartości sprzedaży. Natomiast twórcy NFT samodzielnie określają wysokość tantiem.

Gdy wystawiasz NFT na sprzedaż, trafiają one na tymczasowe konto i zostają dopisane do bazy danych. Po sfinalizowaniu transakcji zapłatę otrzymasz w SOL, a platforma odblokuje i wyśle tokeny do nabywcy.

PLUSY

MINUSY

CNFT

cnft.io logo

CNFT to giełda zbudowana na blockchainie Cardano, która powstała w 2021 r. Oferuje standardowe możliwości kupna i sprzedaży tokenów. W przygotowaniu znajdują się inne funkcjonalności, które zaproponowali użytkownicy.

Środkiem płatniczym na CNFT jest kryptowaluta ADA. Przy każdej sprzedaży platforma pobiera prowizję w wysokości 2,5% (min. 1 ADA) wartości transakcji.

Wybranych projektów dotyczy też opłata licencyjna, która trafia do twórcy NFT.

Do obsługi platformy używaj wyłącznie portfela. Nie wysyłaj ADA wprost z giełdy krypto na platformę CNFT: system zwróci środki na adres, z którego pochodzą. Istnieje ryzyko, że kryptowaluty nie zostaną powiązane z Twoim kontem i stracisz środki.

CNFT obsługuje tylko kilka wybranych portfeli: Nami (wtyczka do przeglądarki Chrome), Eternl (lekki portfel społecznościowy), Flint i Gero Wallet (rozszerzenia przeglądarki z obsługą DApp), Typhon (szybki i bogaty w funkcjonalności portfel Cardano).

PLUSY

MINUSY

Axie Marketplace

Axie Infinity logo

Axie Marketplace to rynek NFT stworzony do obsługi kultowej gry Axie Infinity.

Użytkownikami platformy są niemal wyłącznie osoby zainteresowane zakupem postaci i przedmiotów do gry.

Fabułę Axie Infinity wypełnia rozmnażanie potworów, poprawa ich właściwości bojowych oraz niekończące się drużynowe walki o nagrody.

Za wygrane pojedynki lub odpowiednio wytrenowane Axie gracze zdobywają tokeny SLP. To wewnętrzna waluta gry, którą łatwo wymienisz na dowolne monety lub pieniądze fiducjarne.

Stokenizowane postacie i przedmioty z gry powstały na blockchainie Ethereum. Dzięki temu sprzedasz je na zewnętrznych rynkach NFT i giełdach krypto. Wielu graczy utrzymuje się z gry i handlu Axie.

PLUSY

MINUSY

Jak założyć konto i kupować NFT na OpenSea?

Aby kupować NFT na OpenSea, potrzebujesz monet ETH, portfela kryptograficznego i konta na platformie.

Gdzie kupić ethereum?

OpenSea działa w sieci Ethereum, co oznacza, że potrzebujesz ETH, aby nabywać i wybijać NFT, a także regulować opłaty za gaz. To popularna kryptowaluta, którą kupisz na każdej giełdzie krypto.
Polecamy giełdę, na której nabędziesz ETH w trzech szybkich krokach:

Jaki portfel wybrać?

Masz już odpowiednią liczbę monet ethereum? Użyj ETH do zakupu NFT.

Aby to zrobić, potrzebujesz portfela obsługiwanego przez OpenSea.

MetaMask - logo

Polecamy darmową aplikację MetaMask, w której przechowasz kryptowaluty i NFT. Po zainstalowaniu portfela przelej do niego ETH zakupione na giełdzie.

Przejdź na platformę OpenSea i kliknij ikonę Profil. Pojawi się prośba o podłączenie portfela. Postępuj zgodnie z instrukcjami.

Po podłączeniu portfela zmodyfikuj wygląd swojego profilu i uzupełnij dane. To wszystko. Rozpocznij przeglądanie, kupuj i sprzedawaj.

Zakupy na OpenSea są bardzo proste: przejdź do zakładki Marketplace, wybierz interesujący Cię NFT, kup go i zatwierdź transakcję. Nabyte NFT pojawią się w Twoim portfelu.

Jak sprzedać NFT na OpenSea?

Na OpenSea korzystasz z trzech głównych opcji sprzedaży:

Najpopularniejsze giełdy NFT: na co warto zwrócić uwagę przy wyborze platformy?

Wybór optymalnej platformy wynika z celu, jaki chcesz osiągnąć. Chcesz kolekcjonować NFT?

Korzystaj z największych rynków, które oferują szeroki wybór różnorodnych tokenów, w tym także rzadkie, wyjątkowo cenne egzemplarze.

Nastawiasz się na tworzenie i sprzedaż własnych NFT? 

Poszukaj platformy, która oferuje darmowe lub niskopłatne wybijanie tokenów i wysokie tantiemy. Jeżeli zamierzasz intensywnie handlować, sprawdź wysokość prowizji od sprzedaży.

Niezależnie od indywidualnych preferencji, zwróć uwagę na 7 najważniejszych cech platformy NFT.

Opinie użytkowników

Fora i media społecznościowe są kopalniami informacji o wybranej platformie NFT.

Użytkownicy najlepiej znają wady i zalety giełdy.

Nie daj się zwieść: część „prywatnych” opinii to ukryte teksty marketingowe lub czarny PR.

opinie

Historia platformy

zabezpieczone hasła na laptopie

Prześledź historię platformy pod kątem szybkości wprowadzanych zmian oraz ataków hakerskich.

Ocenisz w ten sposób kompetencje twórców giełdy i skuteczność zabezpieczeń.

Wysokość opłat

Opłaty i prowizje to kluczowy element oceny giełdy NFT.

Sprawdź, ile zapłacisz za sprzedaż, kupno i wybijanie tokenów.

Ponadto rynki zbudowane na blockchainie Ethereum pobierają opłaty za gaz.

pieniądze

Metody płatności

ręka z kartą debetową w dłoni

Ustal, w jakiej kryptowalucie należy płacić za NFT i jakie portfele obsługuje giełda.

Im większa elastyczność i różnorodność form płatności, tym większy komfort użytkowania.

Weryfikacja

Weryfikacja tożsamości użytkowników dobrze świadczy o zabezpieczeniach platformy

Chcesz zachować anonimowość?

Wybierz platformę, która nie weryfikuje danych użytkowników.

weryfikacja

Funkcje i narzędzia platformy

funkcje

Wszystkie giełdy NFT pozwalają kupować i sprzedawać, a niektóre również wybijać tokeny.

Coraz częściej pojawiają się też elementy społecznościowe (np. możliwość komentowania i oceniania NFT), a także elementy edukacyjne (bazy wiedzy o rynku kryptowalut i NFT).

Obsługa klienta

Trudno ocenić jakość obsługi klienta przed założeniem konta.

Dobrym znakiem jakości wsparcia jest wielość kanałów komunikacji i całodobowa dostępność przez 7 dni w tygodniu.

Zapoznaj się też z opiniami użytkowników.

Obsługa klienta

Dlaczego warto korzystać z usług sprawdzonych giełd NFT?

Rosnące zainteresowanie NFT i rekordowe ceny tokenów przyciągają nie tylko inwestorów i graczy, lecz także oszustów. Rośnie ryzyko związane z próbami kradzieży cyfrowych aktywów.

Jedną z najgroźniejszych metod jest tworzenie fałszywych marketplace’ów NFT. Pod pozorem sprzedaży tokenów cyberprzestępcy wyłudzają dane osobowe, aby włamać się do Twojego portfela.

Inne typy oszustw internetowych to fałszywe oferty sprzedaży i fałszywe NFT, podszywanie się pod wsparcie techniczne, a także metody rug pull (sprzedaż NFT do projektu, który nigdy nie powstanie) oraz pump and dump (sztuczne windowanie cen bezwartościowych NFT).

Jeżeli korzystasz z zaufanych pośredników w handlu NFT, minimalizujesz ryzyko, że padniesz ofiarą oszustwa i utracisz kapitał.

Duże, istniejące od wielu lat platformy NFT dbają o zabezpieczenia przed naciągaczami i atakami hakerów.

Zaletą renomowanych giełd jest też bogaty wybór NFT, w tym rzadkich egzemplarzy i dzieł wybitnych artystów. Ponadto oferują szereg udogodnień, np. różnorodne formy handlu lub bezpłatne wybijanie NFT

FAQ - Najczęściej zadawane pytania

Aktualnie największym rynkiem NFT jest OpenSea. W ofercie giełdy znajdziesz wszystkie rodzaje NFT, oferowane w bardzo różnorodnych cenach i w ogromnym wyborze (dziesiątki milionów tokenów).

Ocena zależy od rodzaju aktywności na platformie. Binance NFT to giełda ceniona przez handlarzy i kolekcjonerów: rejestracja jest darmowa, obowiązują niewielkie opłaty za wybijanie i sprzedaż tokenów. Niestety, niskie są też stawki licencyjne dla twórców NFT.

Źródła

(1) https://www.fool.com/the-ascent/cryptocurrency/nft-marketplaces/

(2) https://www.business2community.com/nft/best-marketplaces

(3) https://www.creativebloq.com/features/nft-marketplaces

(4) https://www.forbes.com/advisor/investing/cryptocurrency/best-nft-marketplaces/

(5) https://influencermarketinghub.com/nft-marketplace/

(6) https://medium.datadriveninvestor.com/top-10-nft-marketplaces-updated-version-2022-2023-357c2e1d3bde

(7) https://www.blog.cointracking.info/the-12-best-nft-marketplaces

(8) https://nftnow.com/guides/a-complete-and-simple-guide-to-the-top-10-nft-marketplaces/

(9) https://www.nansen.ai/guides/top-nft-marketplaces-in-2022-to-buy-and-sell

(10) https://www.growthmarketingpro.com/the-best-nft-marketplaces/

Ranking: Najlepszy Portfel stellar w Polsce

Sieć Stellar jest jednym z najciekawszych projektów na rynku kryptowalut. Stworzył ją założyciel konkurencyjnej platformy Ripple, Jed McCaleb. Jako zdecentralizowany system płatniczy, dąży do usprawnienia

Read More »