Ranking: Najlepszy portfel TRON w Polsce

Większość kradzieży kryptowalut wynika z faktu, że oszuści zdołali włamać się do portfela użytkownika. W końcu to właśnie tam każdy z nas przechowuje swoje klucze prywatne. (1)

Ryzyku zapobiegniesz tylko wtedy, gdy zadbasz, aby twój portfel TRON posiadał odpowiednie zabezpieczenia.

Jak to zrobisz?

O tym przeczytasz w artykule. Podpowiemy ci, jakie portfele są najlepsze na rynku; W jaki sposób wybierzesz odpowiedni do swoich potrzeb? Poświęć czas na lekturę, a będziesz mieć pewność, że twoje monety TRON są bezpieczne.

Najlepsze Portfele Tron 2024

Jaki Portfel TRX jest Najlepszy dla Ciebie?

Przygotowaliśmy dla ciebie zestawienie najlepszych portfeli tron. Zastanawiasz się, który z nich jest odpowiedni dla ciebie?

Aby znaleźć odpowiednie rozwiązanie powinieneś wziąć pod uwagę osobiste preferencje. Każdy inwestor ma przecież inne portfolio, cele oraz tolerancję ryzyka.

Postanowiliśmy ci pomóc, dlatego przy każdym portfelu wskazaliśmy, jaki inwestor mógłby się nim zainteresować. Sprawdź, z którą grupą się identyfikujesz, aby wybrać właściwie.

Najbezpieczniejszy Portfel Sprzętowy: Ledger Nano S Plus

Wierzysz w długoterminowe inwestycje (+3 lata)? Masz w swoim portfelu kryptoaktywa warte ponad 1000 euro? Szukasz bezpiecznego sposobu na przechowywanie tron? Nie znam lepszego rozwiązania niż portfel sprzętowy.

Osobiście posiadam Ledger Nano S Plus, z którego korzystam m.in. podczas hodlingu. Dzięki niemu nie muszę obawiać się nawet złośliwego oprogramowania i ataków hakerskich. Nawet gdyby mój laptop został zainfekowany, moje kryptowaluty pozostają bezpieczne.

Dla Inwestorów z Kapitałem Poniżej 1000 Euro: Binance

Przed tobą pierwsze transakcje na rynku kryptowalut? A może masz już pierwsze aktywa w swoim portfolio? Zakładam, że jego wartość jest mniejsza niż 1000 euro. 

Jeżeli mam rację, skorzystaj z usług sprawdzonej giełdy kryptowalut. Polecam ci Binance i Zondę. Renomowane platformy nie stracą płynności z dnia na dzień. Mało tego, zajmą się formalnościami a ty skupisz się na transakcjach. Dzięki temu lepiej poznasz spefyfikę rynku krypto.

Portfel Software dla Początkujących Inwestorów: Guarda Wallet

Stawiasz pierwsze kroki na rynku kryptowalut? Twoje portfolio jest niewielkie? Zależy ci na bezpłatnym, ale również bezpiecznym rozwiązaniu? Skorzystaj z portfela software takiego jak Guarda Wallet.

Dzięki niemu zachowasz swoje kryptowaluty, nawet jeżeli giełda z której korzystasz upadnie. Zachowaj jednak ostrożność. Portfele software również są narażone na ataki hakerskie i działanie złośliwego oprogramowania.

Jak działa portfel TRON?

Portfel TRON (ang. TRON wallet) działa jak przechowalnia dla kluczy prywatnych i publicznych, co jest wspólną cechą wszystkich portfeli kryptowalut.

Warto zaznaczyć, że nie znajdziesz w nim żadnych monet. One pozostają w sieci TRON.

Portfel jedynie umożliwia połączenie się z własnym rachunkiem i obsługę kryptowalutowego kapitału.

kryptowaluta i urządzenie do przechowywania kluczy cyfrowych

Wyróżniamy kilka rodzajów portfeli TRON:

O każdym z nich przeczytasz więcej w dalszej części artykułu.

Przeczytaj też, jak działa portfel bitcoin!

Jaki portfel TRON jest najlepszy?

Najlepszy portfel TRON to bez dwóch zdań portfel sprzętowy. Jednak ma on jeden wyraźny minus — nie jest darmowy.

Dlatego oprócz tej opcji zebraliśmy poniżej także inne, które cechują się wysokim bezpieczeństwem i brakiem opłat.

Zapoznaj się z każdą możliwością i wybierz tę najlepiej odpowiadającą twoim potrzebom.

Portfel sprzętowy

Portfele sprzętowe najlepiej sprawdzają się wtedy, gdy planujesz dużą inwestycję w TRX lub interesuje cię długoterminowe przechowywanie monet. Wynika to z faktu, że są to zimne portfele, czyli bez stałego połączenia z internetem. (2)

Dzięki temu masz pewność, że żaden haker nie dostanie się do twoich kluczy prywatnych.

Kiedy chcesz skorzystać ze swoich kryptowalut, po prostu podłączasz urządzenie do komputera. Zaś gdy skończysz, odłączasz je i przechowujesz bezpiecznie poza siecią.

Zabezpiecz monety z Ledger Nano S Plus

Logo Ledger

Jeżeli zależy ci na portfelu TRON, który przede wszystkim stawia na bezpieczeństwo, wybierz Ledger Nano S Plus. Jest to urządzenie, które łączy się z komputerem przez port USD i umożliwia przechowywanie kluczy prywatnych offline.

Cała technologia opiera się na bezpiecznym czipie, który ma wbudowany ekran i przyciski do manualnego potwierdzania każdej transakcji.

Co więcej, Ledger Nano S Plus jest portfelem sprzętowym multikryptowalutowym, czyli przechowasz w nim różne monety, nie tylko TRX. Ponadto oprogramowanie Ledger Live znacznie ułatwia obsługę urządzenia. (3) Jeżeli zależy ci na dodatkowych funkcjonalnościach, takich jak możliwość nawiązania połączenia przez Bluetooth, skorzystaj z Nano X.

Jedynym minusem jest cena. Aktualnie za tego typu urządzenie zapłacisz ponad 350 zł.

PLUSY

MINUSY

Portfel online

Z portfela TRON w wersji online skorzystasz już na samym początku przygody z inwestycjami, gdyż tego typu oprogramowanie znajduje się na każdej giełdzie.

Zwykle są to rachunki scentralizowanych pośredników, którzy przechowują dla ciebie monety, zanim podejmiesz dalsze decyzje.

Niestety portfele online uchodzą za najmniej bezpieczne, ponieważ mają stałe połączenie z siecią, a poza tym często łączą się z jakąś centralną usługą (np. giełdą).

Jednak nie zawsze tak jest.

Jeśli dane oprogramowanie stosuje nowoczesne zabezpieczenia i dodatkowe systemy ochrony, może być całkiem bezpieczne.

Tym bardziej, jeśli udostępnia je regulowany i wiarygodny pośrednik. (4)

Poza tym wielu inwestorów korzysta z tego typu portfeli TRON dla komfortu.

Są po prostu bardzo wygodne i proste w obsłudze.

Przechowuj kryptowaluty na Binance

Binance logo

Jeżeli zależy ci na funkcjonalności, przyjaznym interfejsie i bezpieczeństwie, portfel online Binance spełni twoje oczekiwania.

Jest to oprogramowanie giełdy, która podlega regulacjom kilku instytucji nadzoru finansowego, co potwierdza jej wiarygodność i wysoki poziom zabezpieczeń. Dlaczego?

Ponieważ każda z instytucji dba, aby Binance przestrzegało prawa i dbało o interes użytkowników.

Poza tym sama giełda wykorzystuje dodatkowe systemy zabezpieczeń, takie jak weryfikacja dwuetapowa czy ochrona przed DDoS.

Nie bez znaczenia jest również fakt, że portfel jest w pełni darmowy, wygodny i obsługuje wiele różnych kryptowalut.

Dowiedz się więcej o Binance!

PLUSY

MINUSY

Portfel desktopowy

W przypadku desktopowego portfela TRON stawiasz na rozwiązanie z pogranicza online i offline.

Jako że pobierasz oprogramowanie na komputer, twoje klucze prywatne są nieco bezpieczniejsze, gdyż przechowujesz je poza siecią.

Jednak bezpieczeństwo nadal jest niższe niż w przypadku portfeli sprzętowych, gdyż komputer zwykle łączy się z internetem.

Co więcej, na dysku możesz mieć wirusy i programy śledzące, o których istnieniu nawet nie wiesz.

Dlatego przy desktopowym portfelu TRON zadbaj również o odpowiednie zabezpieczenie antywirusowe.

Oczywiście sama aplikacja będzie posiadała własne zabezpieczenia. Tym lepsze, im lepszego dostawcę usług wybierzesz.

Jednak dla dodatkowej ochrony wciąż warto zadbać o bezpieczeństwo na własną rękę.

Guarda Wallet — najpopularniejszy portfel desktopowy

guarda logo

Jest kilka powodów, dla których tak wiele osób wybiera Guardę jako swój portfel TRON. Pierwszym z nich nowoczesny i bardzo intuicyjny design, którym cechuje się to oprogramowanie.

Korzystanie z Guardy jest naprawdę przyjemne i bezproblemowe, co w połączeniu z dużym bezpieczeństwem rozwiązania desktopowego daje bardzo ciekawą alternatywę dla innych opcji przechowywania kryptowalut.

Tym bardziej, że Guarda umożliwia handel monetami bezpośrednio z portfela. Nie musisz ich przelewać na giełdę!

Jeżeli zaś chodzi o ofertę, oprócz monety TRON przechowasz tutaj również ponad 400 tys. innych tokenów.

Co więcej, oprogramowanie jest dostępne dla większości systemów operacyjnych. Skorzystają z niego użytkownicy Windows, Mac, Linux, etc. (5)

PLUSY

MINUSY

Portfel mobilny

Mobilny portfel najlepiej sprawdzi się wtedy, gdy chcesz korzystać ze swoich kryptowalut wszędzie tam, gdzie przebywasz.

Wystarczy ci do tego urządzenie mobilne i połączenie z internetem.

Tego typu portfele tron pobierzesz w formie aplikacji na swój telefon, tablet, etc.

Podobnie jak w przypadku portfeli online, są one stale połączone z siecią, więc również nieco mniej bezpieczne w porównaniu do rozwiązań offline.

Ponadto jeśli zgubisz telefon i nie zabezpieczysz odpowiednio portfela, znalazca uzyska bezproblemowy dostęp do twoich kryptowalut.

Oczywiście najlepsze aplikacje (takie jak np. Coinbase) stosują wiele dodatkowych środków ochrony w celu zapewnienia bezpieczeństwa klientom.

Są to np. dwustopniowa weryfikacja, osobny PIN do portfela czy czytnik linii papilarnych.

Skorzystaj z portfela mobilnego Coinbase

coinbase logo

W przypadku Coinbase masz do czynienia z portfelem licencjonowanej amerykańskiej giełdy kryptowalut. Dzięki temu masz pewność, że aplikacja mobilna spełnia wszystkie kryteria bezpieczeństwa.

Mobilny portfel TRON pobierzesz zarówno na systemy Android, jak i iOS, a ponadto zalogujesz się do niego poprzez przeglądarkę.

Jeżeli zaś chodzi o ofertę, aplikacja jest kompatybilna z ponad 500 rynkami kryptowalut. Co więcej, daje również dostęp do tokenów NFT i różnych zdecentralizowanych giełd (czyli DEX-ów).

Wśród zabezpieczeń znajdziesz takie rozwiązania, jak dwustopniowa weryfikacja transakcji, czytnik linii papilarnych czy logowanie biometryczne.

Ważna jest również informacja, że zachowujesz pełną kontrolę nad swoim kluczem prywatnym.

Przeczytaj też: Coinbase opinie.

PLUSY

MINUSY

Portfel papierowy

Ostatni i jednocześnie najbezpieczniejszy portfel kryptowalutowy, który możesz mieć, założysz w minutę (może mniej).

Chodzi oczywiście o portfel papierowy.

W najprostszym rozumieniu są to wygenerowane w sieci TRON klucze: prywatny i publiczny, które zapisujesz na kartce papieru.

Dzięki temu masz absolutną pewność, że nikt cię nie zhakuje — w końcu kartka papieru jest w pełni analogowa.

Nie oznacza to jednak, że tego typu portfel TRON jest w 100% bezpieczny.

Kartkę zawsze możesz zgubić, przypadkowo zniszczyć albo ktoś może ją ukraść. Dlatego tak istotne jest, abyś odpowiednio ją zabezpieczył.

Ponadto nie jest to zbyt wygodne rozwiązanie, ponieważ i tak będziesz potrzebował portfela w wersji online, jeśli zechcesz coś zrobić ze swoim kapitałem.

Dlatego portfele papierowe najlepiej sprawdzą się wtedy, gdy interesuje cię duża i długoterminowa inwestycja w kryptowaluty.

Poznaj też najlepszy portfel kryptowalut w Polsce!

Jak wybrać portfel TRON?

Aby wybrać portfel TRON, który spełni twoje oczekiwania, przeprowadź swoją własną analizę dostępnych na rynku ofert.

Tylko w ten sposób upewnisz się, że dane oprogramowanie jest godne twojego zaufania.

Poniżej zebraliśmy kilka najważniejszych kryteriów, które ułatwią ci zadanie. Sami się nimi kierujemy przy wyborze najlepszych usług na rynku.

Regulacje i reputacja

Weryfikacja tożsamości

Zacznij od sprawdzenia, jaką reputację posiada dany portfel TRON i czy podlega jakimkolwiek regulacjom.

To ważne, gdyż większość usług tego typu nie podlega nadzorowi państwowych instytucji.

W efekcie nikt nie sprawdza, jak twórcy oprogramowania zarządzają twoimi funduszami.

Oczywiście są projekty open source, które nie posiadają żadnych licencji, a mimo to cieszą się bardzo dobrą renomą.

Jednak nie zapominaj, że u takich dostawców cała odpowiedzialność za kapitał na rachunku spoczywa na twoich barkach.

Zabezpieczenia

Znajomość systemów zabezpieczeń danego oprogramowania sprawi, że będziesz używać portfela TRON z większym spokojem i pewnością.

Aktualnie na rynku znajdziesz co najmniej kilka rozwiązań, które zwiększą ochronę twoich funduszy.

Cyberbezpieczeństwo

Są to:

Opłaty

Opłaty

Kolejną istotną kwestią są opłaty, które wynikają z użytkowania portfela TRON.

W przypadku portfeli sprzętowych chodzi oczywiście o koszt samego urządzenia.

Natomiast inne aplikacje, nawet jeśli są darmowe, mogą pobierać dodatkowe prowizje za obsługę transakcji.

Zazwyczaj dotyczą one handlu kryptowalutami z poziomu portfela, ale w niektórych przypadkach mogą wiązać się również z regularnymi przelewami.

Dlatego dobrze sprawdź, jaką politykę w tym względzie prowadzi twój dostawca usług.

Dostępne kryptowaluty

Mimo że piszemy o portfelu TRON, prawdopodobnie chciałbyś przechowywać w nim również inne kryptowaluty.

W końcu obsługa całego kapitału z jednego miejsca jest o wiele wygodniejsza.

Dlatego sprawdź, ile cyfrowych aktywów obsługuje dany portfel kryptowalutowy.

Lista nie musi być szczególnie długa. Ważne, żeby znalazły się na niej monety, które cię interesują.

Kryptowaluty

Intuicyjny interfejs

Analiza giełd kryptowalut

Większość osób nie zna się na technicznych aspektach kryptowalut.

Oczekują jedynie bezpieczeństwa dla swoich coinów i wygodnego dokonywania transakcji.

Jeśli zaliczasz się do tych osób, prawdopodobnie zależy ci na łatwości użytkowania portfela TRON.

Większość osób nie zna się na technicznych aspektach kryptowalut. Oczekują jedynie bezpieczeństwa dla swoich coinów i wygodnego dokonywania transakcji.

Jeśli zaliczasz się do tych osób, prawdopodobnie zależy ci na łatwości użytkowania portfela TRON. Dlatego zanim wpłacisz swój cyfrowy kapitał na rachunek któregoś z dostępnych usługodawców, sprawdź, czy interfejs jego oprogramowania ci odpowiada. (7)

Wygoda to wbrew pozorom ważna cecha portfela, a jej znaczenie rośnie jeszcze bardziej, gdy regularnie z niego korzystasz.

Obsługa klienta

Nawet najlepszy portfel TRON może sprawić kłopot — przede wszystkim wtedy, gdy dopiero zaczynasz swoją przygodę z kryptowalutami.

A jeśli pojawi się problem, którego nie potrafisz samodzielnie rozwiązać, w sukurs przychodzi obsługa klienta.

Dlatego dobry dostawca usług przechowywania kryptowalut powinien nie tylko ją posiadać, ale również oferować pomoc przez całą dobę, 7 dni w tygodniu.

Obsługa klienta

Profesjonalizm i różne drogi kontaktu z pracownikami także są mile widziane.

Ważne, abyś miał dostęp do rozmowy na żywo, np. poprzez live chat lub telefonicznie.

Własność klucza prywatnego

kłódka cyber bezpieczeństwo

W świecie portfeli kryptowaluowych panuje jedna główna zasada: kto posiada klucz prywatny, ten jest prawdziwym właścicielem rachunku.

Dlatego gdy korzystasz z usługi, która nie daje ci dostępu do klucza prywatnego, jesteś tylko użytkownikiem konta.

Innymi słowy: nie masz pełnej kontroli nad swoim kapitałem.

Jednak nie jest to coś, czego powinieneś się szczególnie wystrzegać.

Wiele osób preferuje takie rozwiązanie, gdyż jest wygodniejsze. Nie muszą samodzielnie pilnować klucza, bo dba o to dostawca usługi.

Natomiast w takiej sytuacji zawsze istnieje ryzyko, że pośrednik może zrobić coś, co ci się nie spodoba.

Dlatego wybór pod tym względem zależy wyłącznie od ciebie. Nasza rada?

Wybierz zimny portfel z własnym kluczem prywatnym dla dużych inwestycji, a do korzystania z kryptowalut na co dzień wykorzystuj wygodny portfel online.

Jak bezpiecznie przechowywać TRX? Porady

Nawet najlepszy portfel nie będzie bezpieczny, jeśli ignorujesz swoją rolę w ochronie kryptowalutowego kapitału.

Dlatego nie polegaj w 100% na danym oprogramowaniu, tylko zabezpiecz się na własną rękę.

Poniżej zebraliśmy kilka trików, dzięki którym zwiększysz bezpieczeństwo swoich funduszy.

Korzystaj ze wszystkich dostępnych zabezpieczeń

Mimo że większość portfeli oferuje co najmniej kilka metod ochrony środków, część z nich jest opcjonalna (np. czytnik linii papilarnych czy osobny kod PIN).

Dlatego jeśli chcesz utrudnić dostęp do rachunku niepowołanym osobom, upewnij się, że korzystasz ze wszystkich zabezpieczeń.

zabezpieczone hasła na laptopie

Ustaw PIN, włącz weryfikację biometryczną, stosuj dwustopniową weryfikację, etc. Dzięki temu maksymalnie obniżysz ryzyko kradzieży.

Stosuj kopie zapasowe

nośniki cyfrowe

Część portfeli umożliwia tworzenie kopii zapasowych i danych odzyskiwania, gdyby z oprogramowaniem stało się coś złego.

Dzięki tej opcji jednym kliknięciem przywrócisz swoje ustawienia i będziesz korzystał z aplikacji dalej, jakby nic się nie stało.

Sprawdź, czy taka możliwość jest obecna również u twojego dostawcy usług. Jeśli tak, skorzystaj z niej.

Pamiętaj jednak, aby regularnie aktualizować dane odzyskiwania.

Sprawdź portfel przed użyciem

Zanim wpłacisz TRX na jakikolwiek rachunek, zbadaj, z jakim oprogramowaniem masz do czynienia.

Znasz już kryteria, które należy brać pod uwagę przy analizie portfela.

Oprócz tego zawsze możesz posiłkować się opiniami niezależnych użytkowników. Dzięki nim dowiesz się, jaką dany portfel ma renomę.

Uważaj na oszustwa

Kryptowaluty wciąż są nową i słabo rozumianą technologią, co wykorzystuje wielu oszustów.

Dlatego uważaj na podejrzane lub niepoprawne linki, które mogą być źródłem ataku hakerskiego, mającego na celu kradzież twoich danych.

Ponadto zachowaj ostrożność także przy wyborze portfela TRON. W branży istnieje wiele aplikacji, które nie są godne zaufania.

uwaga zagrożenie bezpieczeństwa w sieci

Kryptowaluty wciąż są nową i słabo rozumianą technologią, co wykorzystuje wielu oszustów. Dlatego uważaj na podejrzane lub niepoprawne linki, które mogą być źródłem ataku hakerskiego, mającego na celu kradzież twoich danych.

Ponadto zachowaj ostrożność także przy wyborze portfela TRON. W branży istnieje wiele aplikacji, które nie są godne zaufania. Nawet jeśli same w sobie nie są oszustwami, mogą nie posiadać odpowiednich zabezpieczeń, co zwiększa ryzyko kradzieży.

Najlepiej zrobisz, jeśli przy wyborze portfela będziesz kierował się jego renomą i regulacjami prawnymi, którym podlega. To najprostszy sposób na zwiększenie swojego bezpieczeństwa. (8)

Podsumowanie

Wiesz już, jak działa portfel TRON i czym kierować się przy jego wyborze. Jeżeli zależy ci maksymalnym bezpieczeństwie, wybierz rozwiązanie offline, czyli portfel sprzętowy lub papierowy.

Mimo że wersja desktopowa również może uchodzić za zimny portfel, tutaj sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana. Jako że dane przechowujesz na dysku komputera, wciąż istnieje ryzyko ich kradzieży przez hakerów (jednak stosunkowo niewielkie).

Natomiast jeśli zależy ci na maksymalnej wygodzie, postaw na portfel online lub mobilny. Oba umożliwiają szybkie i komfortowe prowadzenie transakcji.

Ponadto (mimo że uchodzą za mniej bezpieczne) wybór renomowanego dostawcy usługi zapewni ci niezbędną ochronę, czyli tym samym spokój umysłu.

Kieruj się radami z artykułu, a twoje monety TRON będą bezpieczne.

FAQ - Najczęściej zadawane pytania

Portfela TRON używasz podobnie do konta bankowego. Klucz publiczny stanowi adres twojego rachunku, zaś klucz prywatny hasło do logowania. Chroń swój klucz prywatny, ponieważ jego posiadacz bez problemu uzyska dostęp do twoich aktywów.

Na smartfona wybierz mobilny portfel od jednego z dostawców, których opisujemy w artykule (eToro lub Coinbase). Każdy z nich podlega regulacjom państwowych instytucji i chroni aktywa za pomocą dodatkowych zabezpieczeń, tym samym gwarantuje wysoki poziom bezpieczeństwa.

Używanie portfela TRON w większości przypadków jest darmowe. Nie znaczy to jednak, że na rynku nie znajdziesz płatnych aplikacji tego typu. Ponadto na wydatek musisz się przygotować również wtedy, gdy chcesz przechowywać kryptowaluty w portfelu sprzętowym.

Źródła:

(1) Sung S., A new key protocol design for cryptocurrency wallet, [w]: ICT Express, 2021

(2) https://ripplecoinnews.com/best-tron-trx-wallets/

(3) https://usethebitcoin.com/best-tron-wallets/#htoc-1-ledger-nano-s

(4) https://www.economywatch.com/cryptocurrency/tron-wallet

(5) https://usethebitcoin.com/best-tron-wallets/#htoc-8-exodus-wallet

(6) https://www.finder.com/pl/best-tron-wallets

(7) https://coinswitch.co/blog/best-tron-wallets/

(8) https://www.finder.com/pl/best-tron-wallets

Ranking: Najlepszy Portfel stellar w Polsce

Sieć Stellar jest jednym z najciekawszych projektów na rynku kryptowalut. Stworzył ją założyciel konkurencyjnej platformy Ripple, Jed McCaleb. Jako zdecentralizowany system płatniczy, dąży do usprawnienia

Read More »