Kurs Kryptowalut: Od Czego Zależy? Jak Go Przewidzieć? Aktualny Wykres Online

Jeśli stworzylibyśmy listę najbardziej niestabilnych rzeczy na tym świecie, ceny kryptowalut na pewno znalazłyby się w ścisłej czołówce (a może nawet zajęłyby miejsce na podium).

Pomimo swojej krótkiej historii szybko dorobiły się miana wyjątkowo płynnych i zmiennych instrumentów finansowych. Dlatego kurs kryptowalut jest oczkiem w głowie każdego poważnego inwestora na tym rynku.

W artykule nie tylko sprawdzisz aktualne (24h/7) notowania najpopularniejszych coinów, ale również dowiesz się, jakie czynniki kształtują ceny. Ponadto poznasz kilka miejsc, gdzie kupisz kryptowaluty wygodnie i po korzystnych kursach.

Aktualne kursy kryptowalut

Co wpływa na wahania kursów kryptowalut?

Sprawdźmy, w jaki sposób ceny kryptowalut zmieniają się na rynku.

Istnieje co najmniej kilka czynników, które mają na to wpływ, a my przyjrzymy się najważniejszym z nich.

Użyteczność kryptowaluty

kryptowaluty leżące na stole

Coin lub token musi mieć wyraźnie określone zastosowanie, aby zachęcił większą grupę inwestorów do dłuższego przechowywania go w portfolio.

Dobrym przykładem będzie tutaj ether.

Jako natywna kryptowaluta blockchaina Ethereum, jest niezbędny do realizacji zleceń i rozwoju aplikacji w obrębie sieci.

Użytkownik potrzebuje ETH jako “paliwa” do transakcji.

Sprawia to, że im więcej ludzi wykorzystuje blockchain Ethereum, tym większe jest zapotrzebowanie na ETH.

Rzadkość

W ekonomii skończona ilość każdego towaru, na który jest popyt, prowadzi do wzrostu cen.

Dlatego kryptowaluty takie jak bitcoin (BTC), czyli ze z góry określoną maksymalną ilością coinów, z biegiem czasu i wraz ze wzrostem zapotrzebowania będą zyskiwały na wartości.

Niektóre projekty zaimplementowały nawet system częściowego spalania swoich coinów, co przeciwdziała inflacji.

pieniądze

Zakładana wartość

bitcoin i inna kryptowaluta na tle

Kurs kryptowaluty może mieć tylko taką wartość, jaką rynek uzna za stosowną — a na jakiej podstawie rynek wycenia poszczególne projekty?

Czynników jest wiele, ale do najważniejszych należą:

Inflacja tradycyjnej waluty (USD, EUR, PLN, etc.)

Tak jak w przypadku innych towarów i usług, gdy wartość tradycyjnego pieniądza spada, cena bitcoina i innych kryptowalut rośnie.

Dzieje się tak dlatego, że za tę samą ilość coinów kupisz więcej waluty fiducjarnej.

różne waluty leżące na stole

Masowa adaptacja

blockchain

Razem z popytem rośnie cena.

Dlatego rozwój i coraz większa adaptacja blockchainów na kolejne gałęzie życia sprawiają, że wedle danych wartość kryptowalut od wielu lat stale się zwiększa.

Jak czytamy w Science Direct: “po gwałtownym wzroście w ciągu ostatnich kilku lat obserwujemy rozkwit rynkowy bitcoina oraz coraz szersze uznanie dla kryptowalut jako cyfrowych aktywów.

Bitcoin i inne kryptowaluty zagościły nie tylko na tradycyjnych giełdach i rynkach OTC, ale pojawiają się też coraz częściej w instrumentach pochodnych (tutaj przeczytasz, gdzie i jak kupić bitcoin). Dlatego umiejętność wyceny bitcoina i altcoinów staje się kluczowa.” (1)

Wieloryby (whales)

Wedle terminologii wielorybami nazywamy portfele bitcoin, które mają więcej niż miliard USD kapitału w kryptowalucie (ale mogą to być również duże portfele innych krypto).

M.in. przez te podmioty bardzo trudno przewidzieć przyszły kurs cyfrowych aktywów.

Dlaczego?

portfel kryptowalut

Ponieważ zdominowały rynek. Dysponują tak ogromnym kapitałem, że już 10-50 największych portfeli stanowi większościowy wolumen obrotu. W takiej sytuacji wieloryby mogą z łatwością manipulować rynkiem. (2)

Jeśli wykres wskazuje na gwałtowny ruch ceny w konkretną stronę, istnieje duże prawdopodobieństwo, że to właśnie ich sprawka.

Gdzie kupić kryptowaluty po korzystnym kursie?

Chcesz zainwestować w kryptowaluty szybko, wygodnie i tanio? W takim razie czytaj dalej. Przygotowaliśmy dla ciebie kilka wiodących propozycji.

Binance - najlepsza giełda kryptowalut

binance logo

Największa i jednocześnie najlepsza giełda kryptowalut, Binance, to połączenie ogromu możliwości i niskich kosztów handlu. Wyróżnia ją przede wszystkim:

Zonda - najpopularniejsza giełda w Polsce

zonda logo

O Zondzie prawdopodobnie słyszał każdy polski inwestor, który interesuje się rynkiem kryptowalut. W końcu to giełda z rodzimymi korzeniami. Jej zalety to:

Coinbase - śledź kursy kryptowalut na telefonie

coinbase logo

W rankingu giełd kryptowalut Coinbase plasuje się w ścisłej czołówce. Ponadto giełda stale się rozwija i oferuje łatwy handel oraz portfel mobilny. Wyróżnia ją przede wszystkim:

Kursy kryptowalut: podsumowanie

telefon z wykresem kursu waluty

Kryptowaluty takie jak bitcoin wywołują ożywione dyskusje.

Pomimo ogromnej popularności, zrozumienie ich wartości wciąż jest ograniczone, co zobaczysz najlepiej na przykładzie częstej zmiany kursu w parze z tradycyjnymi walutami.

Analizy wskazują, że krótkoterminowo cena bitcoina dostosowuje się do ekonomicznych fundamentów i kondycji rynku.

Natomiast długoterminowo ekonomiczne fundamenty jeszcze bardziej zyskują na znaczeniu, a technologiczne czynniki tracą wagę.

Co więcej, obserwacje wskazują, że większy wpływ na cenę ma technologia kopania kryptowalut, niż trudność tego przedsięwzięcia. (3)

Jeśli szukasz miejsca, w którym nie tylko szybko sprawdzisz cenę kryptowalut, ale również w nie zainwestujesz, sprawdź Binance. To najlepsza opcja dla początkujących i średniozaawansowanych użytkowników.

FAQ - Najczęściej zadawane pytania

Całkowita kapitalizacja rynku kryptowalut wynosi prawie 2,5 biliona USD. Weź jednak pod uwagę, że ta liczba ciągle się zmienia razem ze wzrostem lub spadkiem cen coinów.

Jak przy każdej innej inwestycji, tak również w przypadku kupna kryptowalut istnieje ryzyko straty (więcej o inwestowaniu w kryptowaluty przeczytasz tu). Tym większe, że jest to rynek bardzo niestabilny. Nigdy nie inwestuj więcej pieniędzy, niż możesz stracić.

Zasadniczo istnieją dwie drogi: analiza fundamentalna i techniczna. Pierwsza skupia się ekonomii, szczegółach projektu i jego potencjale. Natomiast za pomocą drugiej przeanalizujesz wykres cenowy i na tej podstawie wyciągniesz wnioski co do przyszłych ruchów cen.

Źródła:

(1) https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0736585315301118

(2) https://appinventiv.com/blog/understanding-cryptocurrency-price-shift-in-market/

(3) https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0167923616302111

Ranking: Najlepszy Portfel stellar w Polsce

Sieć Stellar jest jednym z najciekawszych projektów na rynku kryptowalut. Stworzył ją założyciel konkurencyjnej platformy Ripple, Jed McCaleb. Jako zdecentralizowany system płatniczy, dąży do usprawnienia

Read More »