W ciągu ostatnich kilku lat niejedna mobilna aplikacja do inwestowania odnotowała ogromny napływ nowych użytkowników. Jednak największy wzrost liczby aktywnych kont pojawił się dopiero w 2020 roku, ponieważ ich ilość zwiększyła się aż o 45%.
To niemal dwa razy więcej w porównaniu do tego samego okresu z roku poprzedniego (24%). Zwykle konta te należą do ludzi przed 30. rokiem życia. (1)
Za taki stan rzeczy w dużej mierze odpowiada kryzys wywołany pandemią koronawirusa. Wielu ludziom znacznie zmniejszyła się wysokość przychodów, więc wyruszyli na poszukiwania innych źródeł zarobku. Tak trafili na wygodne aplikacje do inwestowania online.
Ty też chcesz spróbować sił na giełdzie i podreperować domowy budżet? W takim razie wybierz najlepszego pośrednika do tego zadania. W artykule podpowiemy ci, jak to zrobić.
Najlepsze aplikacje do inwestowania
Wybór odpowiedniego usługodawcy to jedna z najważniejszych decyzji, jakie podejmiesz na drodze do zostania inwestorem.
Dlaczego? Ponieważ to właśnie od pośrednika zależą takie kwestie, jak:
- koszt transakcji,
- ilość dostępnych aktywów,
- łatwość obsługi,
- bezpieczeństwo.
Jednocześnie rozumiemy, że przy dziesiątkach dostępnych na rynku możliwości decyzja w sprawie tego jedynego usługodawcy może być trudna. Dlatego ułatw sobie zadanie i skorzystaj z poniższej listy.
Przygotowaliśmy dla ciebie kilka propozycji, z których każda wyróżnia się czymś szczególnym.
76% inwestorów detalicznych traci pieniądze, handlując kontraktami CFD u tego dostawcy. Powinieneś zastanowić się, czy możesz sobie pozwolić na podjęcie wysokiego ryzyka utraty pieniędzy.
Dla początkujących: eToro
eToro to broker online, który udostępnia użytkownikom autorską platformę inwestycyjną i aplikację mobilną na jej podstawie. Spośród konkurencji wyróżnia się przede wszystkim interfejsem. Ładnie wygląda i jest łatwa w użyciu.
Jednak myliłby się ten, kto uzna, że z tego powodu w eToro brakuje zaawansowanych usług. Broker niemal idealnie łączy w sobie przystępność obsługi oraz możliwości inwestycyjne.
Co więcej, opcja social i copy tradingu w eToro jest znana na całym świecie. Dzięki niej z łatwością skontaktujesz się z innymi inwestorami, a także skopiujesz ich portfolio, co pozwoli ci uczyć się na czyimś doświadczeniu.
Poniżej znajdziesz najważniejsze atuty brokera:
- Niskie spready;
- Inwestowanie w akcje i i fundusze ETF bez prowizji;
- Ponad 2300 aktywów w ofercie (szeroka selekcja papierów wartościowych, walut i surowców)
- W niektórych przypadkach dostępne zarówno prawdziwe aktywa, jak i kontrakty CFD;
- Przystępna platforma inwestycyjna;
- Najlepszy w branży social i copy trading;
- Bezpieczeństwo.
76% inwestorów detalicznych traci pieniądze, handlując kontraktami CFD u tego dostawcy. Powinieneś zastanowić się, czy możesz sobie pozwolić na podjęcie wysokiego ryzyka utraty pieniędzy.
Najpopularniejsza w Polsce: Zonda
Interesujesz się kryptowalutami? Chcesz w nie inwestować za pomocą polskich złotówek? W takim razie Zonda to miejsce dla ciebie. Giełda cieszy się mianem najpopularniejszej w Polsce — nie bez przyczyny. Aplikacja mobilna jest nie tylko wygodna, ale również zawiera wszystko, czego potrzeba zaawansowanemu inwestorowi (w tym liczne narzędzia do analizy technicznej).
Dodatkową zaletą Zondy jest fakt, że giełda nie poprzestaje na laurach i ciągle się rozwija. Jej największymi atutami są:
- Pełna obsługa polskiej złotówki;
- Ponad 50 kryptowalut w ofercie;
- Dostęp do rozbudowanej aplikacji mobilnej;
- Duża płynność na głównych parach walut;
- Opcjonalny tryb profesjonalny;
- Bezpieczeństwo;
- Liczne nagrody branżowe.
Najlepsza giełda kryptowalut: Binance
Za sprawą aplikacji giełdy Binance handel w czasie rzeczywistym na telefonie komórkowym stał się niemal tak rozbudowany, jak na stronie internetowej. Uzyskasz dostęp do wielu istotnych narzędzi inwestycyjnych, które są przeznaczone dla doświadczonych inwestorów, a intuicyjny interfejs ułatwia ich obsługę.
Co więcej, aplikacja jest dostępna w wersji standardowej i lite. Druga przydaje się w przypadku nieco starszych telefonów, które nie radzą sobie dobrze z nowoczesnym oprogramowaniem.
Jako że Binance to główny gracz w sektorze giełd kryptowalut, oferuje użytkownikom naprawdę korzystne warunki handlu. Wyróżnia się następującymi zaletami:
- Częściowa obsługa polskiej złotówki (tylko płatności kartą);
- Najniższe prowizje na rynku;
- Ponad 300 kryptowalut w ofercie;
- Dostęp do rozbudowanej aplikacji mobilnej;
- Bardzo duża płynność rynków;
- Multum dodatkowych usług dla fanów kryptowalut;
- Bezpieczeństwo.
Giełda i portfel w jednym: Coinbase
Kolejnym dużym graczem na rynku kryptowalut jest giełda Coinbase. Jej aplikacja mobilna oferuje dużą część narzędzi znanych z platformy online, a ponadto cieszy się bardzo dobrą opinią wśród milionów inwestorów. Kolejnym atutem jest intuicyjny interfejs, który nie sprawi problemu nawet początkującym użytkownikom.
Co więcej, Coinbase słynie z bezpieczeństwa. Chodzi tutaj nie tylko o zabezpieczenia przed atakami hakerskimi, ale również o fakt, że kryptowaluty inwestorów są przechowywane poza siecią, w tzw. “zimnych portfelach”. Wedle władz giełdy tylko 2% kapitału pozostaje online.
Dzięki temu portfele inwestycyjne użytkowników pełnią jednocześnie rolę portfeli kryptowalut.
Jedynym wyraźnym minusem Coinbase są prowizje od transakcji. Może nie są szczególnie wygórowane, ale w porównaniu do np. Binance różnica jest wyraźna.
Jakie są główne zalety giełdy? Oto one:
- Ponad 50 kryptowalut w ofercie;
- Dostęp do wygodnej i rozbudowanej aplikacji mobilnej;
- Bardzo duża płynność rynków;
- Rozbudowany system szkoleniowy z nagrodami (ucz się i zdobywaj kryptowaluty);
- Wersja PRO dla bardziej zaawansowanych inwestorów;
- Dodatkowe zabezpieczania funduszy użytkowników;
- Wysoki poziom bezpieczeństwa handlu.
Jak działa aplikacja do inwestowania?
Zwykle aplikacje do inwestowania uzupełniają ofertę tradycyjnych platform inwestycyjnych, ponieważ oferują coś, czego tamte nie mają — mobilność.
Mimo to istnieją również usługodawcy, którzy opierają całą swoją działalność na aplikacji.
Nic dziwnego.
Jak donoszą badania, tego typu oprogramowanie staje się coraz bardziej popularne na całym świecie — przede wszystkim u młodszej części społeczeństwa.
Spora w tym zasługa niskiego progu wejścia, automatyzacji i interfejsu w stylu “klikaj i przesuwaj”, który młodzi ludzie kojarzą np. z Tindera. (2)
Dużą rolę gra również fakt, że aplikacja do inwestowania jest łatwa w użyciu. Wystarczy, że ją pobierzesz, założysz konto i przelejesz na nie trochę pieniędzy.
Czasem platforma zarobkowa (opinie użytkowników na jej temat przeczytasz tu) oferuje również szybką ankietę odnośnie inwestycji. Wypełnij ją, a otrzymasz propozycje aktywów dopasowane do twojego gustu i tolerowanego ryzyka.
Co więcej, większość aplikacji jest kompatybilna z wszystkimi nowymi telefonami z systemem android i iOS, więc nie musisz martwić się, że nie zadziała na twoim urządzeniu.
Jak założyć konto na eToro?
Najlepsze aplikacje inwestycyjne sprawiają, że możesz inwestować szybko i przyjemnie — wystarczy kilka kliknięć na smartfonie. Jednak zanim to zrobisz, załóż konto u wybranego usługodawcy.
Nie wiesz, jak ? W takim razie czytaj dalej. Poniżej wyjaśniamy cały proces na przykładzie brokera eToro.
Rejestracja
Wejdź na stronę brokera i kliknij zielony przycisk “Dołącz teraz”. Przeniesiesz się do formularza rejestracyjnego, w którym czekają na ciebie trzy pola:
- nazwa użytkownika,
- e-mail,
- hasło.
Uzupełnij je, a następnie odhacz wymagane zgody i utwórz rachunek. Zarejestrujesz się szybciej, jeśli skorzystasz z konta na Facebooku lub w Google.
Konto demo
Od tego momentu masz dostęp do wersji demonstracyjnej platformy i aplikacji.
Przetestujesz tutaj wszystkie funkcje brokera bez ryzyka utraty pieniędzy. Wykorzystaj tę sposobność i zapoznaj się ze specyfiką handlu online.
Chcesz od razu przejść do inwestycji na żywo? Zrobisz to po spełnieniu warunków KYC, czyli weryfikacji konta.
Wystarczy, że potwierdzisz swoją tożsamość i miejsce zamieszkania za pomocą skanów odpowiednich dokumentów.
Wpłata środków
Aby dodać akcje lub inne aktywa do portfela inwestycyjnego, potrzebujesz kapitału. Dlatego najpierw zasil rachunek u brokera.
Jak?
Kliknij opcję “Wpłać środki”, a w nowym oknie podaj kwotę i wybierz walutę oraz metodę przelewu.
Pamiętaj, że niektórzy pośrednicy na starcie wymagają minimalnej wpłaty. W przypadku eToro wynosi ona 200 USD.
Inwestowanie
Jeśli chcesz kupić akcje, fundusze ETF czy jakiekolwiek inne aktywa, zrobisz to bez problemu na komputerze lub za pośrednictwem aplikacji do inwestowania eToro.
Po prostu wyszukaj w ofercie aktywa, które cię interesują (np. akcje Google) i kliknij w nie.
Przejdziesz do nowej zakładki, w której sprawdzisz wszystkie najważniejsze informacje o firmie.
Znajdziesz tu najnowsze wiadomości i opinie innych inwestorów, historię kursu akcji, wykresy i narzędzia do analizy technicznej.
Gdy się z nimi zapoznasz, kliknij przycisk “Działaj”.
Pojawi się nowe okno. Zaczynając od góry, wybierzesz tutaj:
- rodzaj pozycji (krótka lub długa),
- cenę, która cię interesuje (market lub limit),
- kwotę inwestycji,
- poziomy stop loss i take profit oraz wysokość dźwigni finansowej.
Ustawienia transakcji decydują również o tym, czy nabędziesz prawdziwe akcje, czy kontrakty CFD. Podział jest prosty.
Jeżeli zajmiesz pozycję długą (kupna) bez dźwigni finansowej, kupisz prawdziwe akcje. W pozostałych przypadkach będą to kontrakty CFD.
Weź jednak pod uwagę, że handel z dźwignią wiąże się z ryzykiem o wiele większym niż tradycyjne inwestycje.
76% inwestorów detalicznych traci pieniądze, handlując kontraktami CFD u tego dostawcy. Powinieneś zastanowić się, czy możesz sobie pozwolić na podjęcie wysokiego ryzyka utraty pieniędzy.
Wady i zalety aplikacji do inwestowania
Nadal zastanawiasz się, czy aplikacja do inwestowania to rozwiązanie dla ciebie? W takim razie czytaj dalej.
Poniżej zebraliśmy najważniejsze zalety i wady tego typu oprogramowania. Najpierw przestawiamy podsumowującą listę, a pod nią szerszy opis dla tych, których interesują szczegóły.
ZALETY
- Opłacalność,
- Natychmiastowy dostęp do rynku z każdego miejsca na świecie,
- Materiały edukacyjne,
- Niewielkie wymogi odnośnie początkowego depozytu,
- Darmowe konto demo,
- Social trading.
Rozwój technologii nie tylko ułatwił dostęp do rynków finansowych, ale również znacznie zmniejszył koszty inwestycyjne. Dzisiaj większość aplikacji giełdowych jest w pełni darmowa, a opłaty i prowizje są bardzo niskie. Niewygórowane wymogi odnośnie początkowego depozytu też nie sprawią nikomu problemu.
Kolejnym atutem aplikacji jest jej mobilność. Możesz handlować akcjami, walutami i innymi aktywami w każdym miejscu — potrzebujesz jedynie połączenia z internetem. Masz też stały wgląd w przebieg inwestycji, więc nagła zmiana na rynku cię nie zaskoczy.
Następną zaletą (tym razem dla początkujących) są liczne materiały szkoleniowe. Na stronach pośredników, a czasem nawet w aplikacji, znajdziesz wiele instrukcji i porad inwestycyjnych. Ponadto bez żadnych kosztów i ryzyka przetestujesz wszystkie możliwości oprogramowania na koncie demo.
Ostatnią, ale nie mniej ważną zaletą jest coraz bardziej popularny social trading. Niektóre aplikacje umożliwiają ci swobodny kontakt z innymi inwestorami, dzięki czemu skorzystasz z ich wiedzy i doświadczenia. Pod tym względem najlepszą aplikacją jest eToro, bo oferuje nie tylko najlepszy na rynku social, ale również copy trading.
76% inwestorów detalicznych traci pieniądze, handlując kontraktami CFD u tego dostawcy. Powinieneś zastanowić się, czy możesz sobie pozwolić na podjęcie wysokiego ryzyka utraty pieniędzy.
WADY
- Wynikający z ciągłego dostępu do rynku stres (czasem uzależnienie),
- Zazwyczaj uproszczony interfejs (brak zaawansowanych narzędzi inwestycyjnych),
- Ryzyko dużych strat finansowych,
- Dźwignia finansowa to obosieczny miecz.
Stały dostęp do giełdy jest jednocześnie największą zaletą i najgorszą wadą aplikacji do inwestowania. Dlaczego? Ponieważ tak łatwy sposób handlu kusi, aby co chwilę zaglądać do wykresów. Rodzi się z tego stres, a w jego wyniku inwestorzy podejmują błędne decyzje.
Co więcej, aplikacje mogą doprowadzić do uzależnienia od giełdy — podobnie jak ma to miejsce w przypadku hazardu.
Kolejną wadą oprogramowania mobilnego jest nadmierna prostota. Brakuje wielu narzędzi analizy rynku, co dla mnóstwa osób będzie irytujące. Ponadto obsługa inwestycji na małym ekranie telefonu potrafi być męcząca i w niektórych przypadkach trudna.
W wadach aplikacji i ogólnie platformy inwestycyjnej musimy uwzględnić też ryzyko. Mimo że prosta obsługa przypomina zabawę, pamiętaj, że obracasz prawdziwą gotówką. Dlatego nie podejmuj pochopnych decyzji i nigdy nie ryzykuj więcej, niż możesz stracić.
Finalnie warto wspomnieć o dźwigni finansowej, z której słyną kontrakty CFD. Kusi ona wielu inwestorów szansą pomnożenia zysków (w niektórych przypadkach nawet 30x), przez co zapominają o drugiej stronie medalu. Przy grze na dźwigni ten sam mnożnik odnosi się do potencjalnych strat. W efekcie w ciągu paru minut możesz przegrać cały kapitał.
76% inwestorów detalicznych traci pieniądze, handlując kontraktami CFD u tego dostawcy. Powinieneś zastanowić się, czy możesz sobie pozwolić na podjęcie wysokiego ryzyka utraty pieniędzy.
Najlepsza aplikacja do inwestowania: na co zwrócić uwagę?
Jeżeli planujesz samodzielnie poszukiwanie aplikacji, która spełni twoje oczekiwania, przyda ci się jakiś punt zaczepienia.
Coś, co pozwoli ci z łatwością ocenić, czy dane oprogramowanie jest wartościowe.
W tej roli najlepiej sprawdzi się lista cech, którymi powinny wyróżniać się najlepsze aplikacje do inwestowania. Zebraliśmy je poniżej.
Zarobki
Potencjał zysku to pierwsza rzecz, która interesuje wszystkich inwestorów.
Składa się na niego wiele czynników (niektóre opisujemy w dalszej części artykułu), ale główną rolę grają:
- wiarygodność aplikacji (czy czasem nie jest oszustwem?);
- niezawodność oprogramowania (awarie czy ścięcia mogą w diametralny sposób wpłynąć na zysk z inwestycji;
- zabezpieczenia (jeśli są słabe, wzrasta ryzyko ataku hakerskiego);
- opłaty (o nich przeczytasz poniżej).
Podsumowując: aplikacja powinna wzbudzać twoje zaufanie i gwarantować niezawodność. Dzięki temu nie martwisz się, że twórcy oprogramowania ukradną twój kapitał, ani że nagła awaria odbierze ci możliwość zamknięcia intratnej pozycji lub uratowania się przed stratą.
Oferta
Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, sprawdź, czy dana aplikacja oferuje handel interesującymi cię aktywami.
Niezależnie od tego, czy są to akcje, waluty, surowce czy kryptowaluty… jeśli chcesz któreś z nich kupić, pośrednik musi mieć je w katalogu.
Tutaj podpowiadamy, w jakie kryptowaluty warto inwestować.
Oczywiście najlepsza będzie aplikacja z szeroką ofertą. Wtedy nawet jeśli w danej chwili interesują cię tylko jedne aktywa, zawsze masz możliwość rozwinięcia portfolio w przyszłości. Dobrym przykładem takiego usługodawcy jest eToro, u którego zainwestujesz w wiele różnych instrumentów finansowych.
76% inwestorów detalicznych traci pieniądze, handlując kontraktami CFD u tego dostawcy. Powinieneś zastanowić się, czy możesz sobie pozwolić na podjęcie wysokiego ryzyka utraty pieniędzy.
Opinie klientów
Aplikacje do inwestowania nie funkcjonują w próżni. Przed tobą korzystało z nich wielu innych inwestorów, więc skorzystaj z ich doświadczenia.
Prawdopodobnie dzielili się swoimi opiniami na różnych forach i innych tematycznych stronach czy chociażby w sklepach z aplikacjami (np. Google Play).
Poświęć trochę czasu na lekturę, a szybko ocenisz, czy dane oprogramowanie cieszy się dobrą renomą.
Weź jednak pod uwagę, że nawet najlepsze aplikacje mają co najmniej kilka negatywnych opinii.
Problem pojawia się dopiero wtedy, gdy zaczynają one przeważać.
Obsługa klienta
Sprawdź także, jak w danej aplikacji wygląda sekcja pomocy. To szczególnie ważne, jeśli jesteś początkującym inwestorem i natrafisz na jakiś problem.
Wtedy profesjonalna i szybka obsługa klienta jest na wagę złota.
Zobacz, jakimi drogami możesz się z nią skontaktować i jak długo trzeba czekać na odpowiedź.
Rozbudowane instrukcje i materiały szkoleniowe na stronie usługodawcy będą dodatkowym plusem.
Metody wpłat i wypłat
Najlepsze aplikacje do inwestowania oferują co najmniej kilka metod transferu środków.
Mimo że w tym przypadku ilość nie jest aż taka istotna, usługodawca powinien obsługiwać przynajmniej te rodzaje przelewów, z których korzystasz.
Liczy się także szybkość metod transferu.
Weź to pod uwagę przede wszystkim wtedy, gdy twoja strategia inwestycyjna obejmuje częste wypłaty lub wpłaty środków.
76% inwestorów detalicznych traci pieniądze, handlując kontraktami CFD u tego dostawcy. Powinieneś zastanowić się, czy możesz sobie pozwolić na podjęcie wysokiego ryzyka utraty pieniędzy.
Łatwość obsługi
Jak szybko możesz złożyć zlecenie? Czy wszystkie niezbędne funkcje są łatwo dostępne? Na ile intuicyjny jest interfejs oprogramowania?
Zadaj sobie te wszystkie pytania, gdy testujesz aplikacje inwestycyjne. Mobilny handel na giełdzie powinien być prosty i przyjemny — szczególnie wtedy, gdy chcesz inwestować regularnie.
Jeśli przebijasz się przez kolejne okna aplikacji przy realizacji zleceń albo za każdym razem przez co najmniej kilka minut szukasz niezbędnych funkcji, chyba czas poszukać lepszego oprogramowania.
To samo tyczy się sytuacji, w której aplikacja regularnie odmawia posłuszeństwa lub ma jakieś wewnętrzne błędy.
Opłaty
Ostatnią, ale nie mniej ważną kwestią są opłaty. To właśnie od ich wysokości w dużej mierze zależy, jaki zysk osiągniesz na rynku.
Chodzi przede wszystkim o dwie kwestie: spread i prowizję.
W pierwszym przypadku masz do czynienia z różnicą między kursem kupna i sprzedaży, którą pewnie kojarzysz z kantorów walutowych.
Natomiast w drugim chodzi o koszt realizacji transakcji. Upewnij się także, że aplikacja nie pobiera żadnych ukrytych opłat (np. za wpłaty i wypłaty środków).
76% inwestorów detalicznych traci pieniądze, handlując kontraktami CFD u tego dostawcy. Powinieneś zastanowić się, czy możesz sobie pozwolić na podjęcie wysokiego ryzyka utraty pieniędzy.
Czy warto korzystać z aplikacji do inwestowania?
Odpowiedź może być tylko jedna: tak! Aplikacje do inwestowania to sposób na zarobek praktycznie dla każdego, kto korzysta ze smartfona. Jeżeli twoja sytuacja finansowa jest stabilna i nie masz żadnych nie spłaconych długów, lokata części przychodów na giełdzie to mądra długoterminowa decyzja.
Na koncie bankowym pieniądze nie zarabiają. Często wręcz przeciwnie — tracą na wartości z powodu inflacji. Natomiast dzięki inwestowaniu w kryptowaluty, różne rodzaje papierów wartościowych, czy inne aktywa możesz pasywnie pomnażać swój majątek.
Co więcej, zrobisz to w banalnie prosty sposób. Aplikacja do inwestowania ma znacznie mniej skomplikowany interfejs w porównaniu do pełnoprawnej platformy handlowej. Wystarczy kilka ruchów palcem, żeby akcje ulubionej firmy znalazły się w twoim portfolio.
Ponadto aplikacja nie przykuwa cię do biurka— masz dostęp do handlu wszędzie, gdzie połączysz się z internetem.
I finalnie — próg wejścia jest bardzo niski. Wiele aplikacji nie wymaga minimalnego depozytu, a jeśli już, to nie jest on wygórowany. Czasem wystarczy już kilkadziesiąt/kilkaset złotych, aby inwestować na GPW lub innych giełdach świata. Praktycznie każdy wygospodaruje taką kwotę, a biorąc pod uwagę potencjalne zyski — naprawdę warto to zrobić.
Nawet jeśli boisz się ryzyka, na rynku znajdziesz wiele instrumentów finansowych, które uchodzą za stosunkowo bezpieczne (np. fundusze ETF).
Aplikacja inwestycyjna: podsumowanie
Możliwość inwestowania mobilnego to prawdziwa rewolucja w giełdowym świecie.
Dostęp do rynku o każdej porze dnia i niezależnie od miejsca, w którym się znajdujesz to coś, o czym dawni inwestorzy mogli tylko pomarzyć.
Ponadto rozwój technologii sprawił, że inwestowanie stało się przystępne dla początkujących.
Jeżeli masz na koncie trochę wolnych pieniędzy i chcesz spróbować je pomnożyć, aplikacje inwestycyjne to najlepszy sposób, aby to zrobić. Nie tylko nabędziesz akcje, kryptowaluty i inne rodzaje aktywów za pomocą kilku ruchów palcem, ale także w każdej chwili skontrolujesz swoje inwestycje.
Dlatego skorzystaj z naszego rankingu, wybierz najlepszą aplikację dla siebie i generuj zyski!
FAQ - Najczęściej zadawane pytania
Najlepsza aplikacja inwestycyjna przede wszystkim spełnia twoje potrzeby. Dlatego trudno jednoznacznie określić, która plasuje się na pierwszym miejscu w ogólnym rankingu.
Jednak jeśli szukasz najlepszej opcji dla początkujących, wypróbuj eToro. Aplikacja jest przystępna, handel za jej pośrednictwem niewiele kosztuje, a wśród użytkowników cieszy się bardzo dobrą renomą. Czego chcieć więcej?
Zdarza się, że niektórzy pośrednicy i aplikacje inwestycyjne wymagają wysokiego depozytu początkowego. Jednak na naszej liście znaleźli się wyłącznie usługodawcy, u których zaczniesz inwestycje już od kilkudziesięciu lub kilkuset złotych. Dzięki temu nie potrzebujesz ogromnego kapitału na początek.
Ponadto wielu brokerów (np. eToro) oferuje tzw. inwestowanie ułamkowe, czyli możliwość handlu małymi częściami akcji i innych aktywów. Pozwala to mniej zamożnym inwestorom z łatwością dołączyć do inwestycji na rynku finansowym.
Większość aplikacji wykorzystuje co najmniej kilka warstw zabezpieczeń, które chronią twoje wrażliwe informacje. Najczęściej spotkasz się z: szyfrowaniem danych personalnych, dwustopniową weryfikacją i częstymi testami pod kątem potencjalnych ataków hakerskich.
To sprawia, że jeśli korzystasz z silnych i oryginalnych haseł (które nie służą ci do logowania się na inne konta czy strony internetowe), nikt niepowołany nie dostanie się na twoje rachunki inwestycyjne.
Natomiast jeżeli podróżujesz, unikaj korzystania z aplikacji inwestycyjnych poprzez publiczne sieci Wi-Fi w biurach, kawiarniach, hotelach, etc. Zamiast tego użyj danych sieci komórkowej. Rozważ też dodatkową ochronę w postaci VPN.
Początkujący inwestorzy powinni zacząć od zastanowienia się, ile pieniędzy są w stanie odłożyć w ciągu tygodnia lub miesiąca. Na początek nie muszą to być ogromne sumy. Jeśli zaś chodzi o inwestycje, na starcie świetnie sprawdzają się takie rodzaje aktywów, które oferują natychmiastową dywersyfikację kapitału (np. fundusze ETF).
Równie ważna jest aplikacja do inwestowania. Wybierz taką, która dobrze odpowiada twoim potrzebom i planom. Zwróć uwagę przede wszystkim na wiarygodność usługodawcy, przystępność interfejsu, opłaty i prowizje oraz różnorodność aktywów w ofercie. Szczegółów dowiesz się z artykułu.
Źródła:
(1) Malhotra, S. (2020). Study of features of Mobile Trading Apps: A silver lining of pandemic. Journal of Global Information & Business Strategy (JGIBS), 12(1), 75-80.
(2) 19 Duke L. & Tech. Rev. 43 (2021). Consumers Beware: How Are Your Favorite “Free” Investment Apps Regulated?