Wise (dawniej TransferWise): Opinie Użytkowników | Czy Warto? Recenzja

Jak wskazuje ankieta EY’s Global Consumer Banking Survey z 2016 roku, tylko 48% klientów w pełni ufa swoim bankom. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób szuka lepszych opcji, aby zarządzać swoimi finansami.

W tym celu wiele z nich sięga po ofertę tzw. “fintechów”, czyli firm zajmujących się technologiami finansowymi. Jedną z nich jest Wise (dawniej Transferwise).

Firma powstała w 2011 roku i zaproponowała użytkownikom przelewy międzynarodowe oraz wymianę walut bez wysokich prowizji czy ukrytych opłat. Oferta okazała się być strzałem w dziesiątkę, ponieważ już po sześciu latach Wise (jako firma) osiągnęło wartość miliarda dolarów.

Co ciekawe, przedsiębiorstwo nigdy nie budowało strategii marketingowej na nakłanianiu niezdecydowanych, aby zaufali jego usługom. Zamiast tego przygotowało produkt, który obroni się sam, a klienci będą polecali go znajomym. (1)

Czy tak rzeczywiście jest? O tym dowiesz się z artykułu. Przeczytaj go, a przekonasz się, jak działa Wise i czy warto skorzystać z jego oferty.

Zalety korzystania z Transferwise:

Co to jest Transferwise?

Jak już wspomnieliśmy, Transferwise to firma fintech, która powstała w 2011 roku. Weszła na rynek z misją rozwiązania problemu wciąż bardzo istotnego w dzisiejszych czasach. Właśnie ten cel Wise (dawniej Transferwise) nadal jest głównym powodem, by sięgnąć po usługi firmy.

Chodzi oczywiście o niskie i przejrzyste prowizje, które idą w parze ze świetną i przystępną platformą online.

Mimo że na przestrzeni lat pojawiło się wiele nowych przedsiębiorstw, a ogólny poziom usług finansowych poszedł w górę, Wise to wciąż (pod wieloma względami) lider branży.

Transferwise strona internetowa

Co ciekawe, nie musisz ufać firmie na słowo. Na stronie internetowej Wise znajdziesz kalkulator, który automatycznie wyliczy, ile zapłacisz za przelew — bez rejestracji konta i jakichkolwiek zobowiązań.

Ponadto porównasz prowizje z ofertą innych popularnych usługodawców.

Dodatkową zaletą Wise (dawniej Transferwise) jest transparentność opłat. Inne firmy, mimo że chwalą się brakiem prowizji, zwykle wliczają swoje opłaty w kursy wymiany walut. W Wise nie spotkasz się z podobnymi praktykami.

Firma korzysta ze średnich cen rynkowych i wprost pokazuje ci, ile zapłacisz. Ta szczerość sprawia, że człowiek od razu nabiera większego zaufania do oferty.

Jak działa Transferwise?

Transferwise działa przede wszystkim jak wygodne konto bankowe dla osób, które prowadzą światowy tryb życia. Rozwiązuje problemy z kupnem, sprzedażą walut i podróżami międzynarodowymi, udostępniając użytkownikom komfortowy rachunek wielowalutowy.

Czego możesz się spodziewać po Wise (dawniej Transferwise)?

Do najważniejszych usług firmy należą:

Jak to wszystko działa w praktyce?

Konto walutowe założysz w ponad 50 krajach i przechowasz na nim 55 różnych walut, które przelejesz do 70 krajów świata.

Ponadto otrzymasz do dyspozycji kartę debetową Wise. Za jej pomocą nie tylko (bez problemu) zrobisz zakupy w zagranicznych sklepach online lub w obcym kraju.

Główną zaletą karty debetowej jest to, że automatycznie dobiera walutę do transakcji (na podstawie żądania wysłanego przez terminal / bankomat). Jeśli nie posiadasz danej waluty na koncie Wise, wymieni środki po korzystnym kursie. (2)

Co więcej, masz do dyspozycji dwie darmowe wypłaty z bankomatów miesięcznie (do łącznej kwoty 200 GBP).

To wszystko sprawia, że konto w Wise znacznie ułatwia podróżowanie i mieszkanie za granicą (tym bardziej, że masz dostęp do lokalnych danych bankowych).

Warto wspomnieć również o aplikacji Wise. Przystępność i funkcjonalność zapewniły jej miejsce wśród najlepszych programów tego typu w branży.

Transferwise: opinie użytkowników

Jako że chcemy zapewnić ci obiektywne informacje, oprócz własnych doświadczeń przytoczymy kilka recenzji niezależnych użytkowników Wise. Dzięki temu uzyskasz lepszy obraz tego, co ma do zaoferowania firma.

Opinie pozytywne

Zaczniemy od pozytywnych opinii o wirtualnym portfelu Wise. Pierwsza z nich brzmi:

Klientka Transferwise
Read More
Najlepsza forma przelewu pieniędzy z jakiej kiedykolwiek korzystałam. Pieniądze trafiają bardzo szybko do adresata. Ich kurs jest dużo wyższy niż kurs walut oferowany przez banki [red. przy sprzedaży waluty]. Korzystam z aplikacji Wise i jestem bardzo zadowolona. (3)

Jak widzisz, Wise broni się tym, z czego jest znany. Użytkowniczka potwierdza, że kursy wymiany walut są bardzo konkurencyjne, a czas wysyłania pieniędzy krótki. Za chwilę się przekonasz, że większość pozytywnych komentarzy chwali te aspekty oferty firmy.

Klient Transferwise
Read More
Wszystko działa szybko i sprawnie. Wiele kont walutowych na jednej karcie i sensowne prowizje to mega plus. Korzystam już od kilku lat i jak do tej pory nie miałem żadnego problemu z płatnościami w wielu miejscach na Świecie. Polecam! (3)

Kolejny z dziesiątek tysięcy zadowolonych klientów. W tej opinii warto zwrócić uwagę na fakt, że użytkownik korzysta z Wise przynajmniej kilka lat, a jeszcze nie doświadczył jakichkolwiek problemów z usługą.

Tym razem nieco dłuższa opinia:

Klient Transferwise
Read More
Uwazam ze wise jest genialne. Uczciwie traktuje klientow. W porwnaniu do Revut to jest 1000 razy lepsze. Polski interfejs oznacza ze szanuja Polskich klientow. Jestem z nimi od ponad 3 lat nie ma zadnego problemu. Srodki sa ksiegowane szybko i tak samo szybko docieraja do klientow.

Brakuje jeszcze tylko platnosci ( bramki ) lub chociaz wysylania linku do oplacenie faktur czy zamowien, tak by klient zaplaci karta. Support po polsku! Szybkie odpowiedzi na zadawane pytania.

Osobiscie polecam testowalem tez inne firmy tego typu, ale nie dorastaja do pięt Wise! Pozdrawiam i rozwijacie sie dalej! (4)

Po raz kolejny wypowiada się użytkownik, który ma kilkuletnie doświadczenie z Wise. Chwali nie tylko szybkość transakcji, ale również obsługę klienta w języku polskim. Komentarz o tyle wartościowy, że pisany przez człowieka, który przetestował już kilka platform tego typu.

W następnej opinii znajdziemy nie tylko zalety, ale również wady:

Klientka Transferwise
Read More
Korzystam z serwisu już dłuższy czas. Na plus : informacja kiedy pieniądze trafia na konto odbiorcy ( i faktycznie docierają w tym terminie) Czytelna informacja nt. kosztów przewalutowania ( ile wysyłasz, ile dostanie odbiorca i ile zapłacisz za przelew)

Czy ceny konkurencyjne? To warto sprawdzać przy okazji transakcji Na minus - brak innego sposobu przelewu /szybkiego przelewu np przez serwis przelewy24 Ogólnie oceniam pozytywnie (5)

Pomimo wymienionego minusa, użytkowniczka oceniła Wise na 5 gwiazdek (z 5 możliwych). Jeśli zaś chodzi o plusy, pisze o tym, o czym już wspominaliśmy. Przede wszystkim docenia transparentność serwisu (wszystkie informacje jasno i uczciwie podane).

Na koniec jeszcze jedna opinia:

Klient Transferwise
Read More
Od kilku lat korzystam z Wise (dawniej Transferwise), bardzo dobry kurs wymiany, szybko, bezpiecznie. A co najważniejsze, Wise współpracuje z bankami, z których korzystam, i z poziomu aplikacji bankowej mogę wymieniać i przelewać pieniądze na inne konta. Dla mnie, zasłużone 5*. (6)

Kolejny zadowolony użytkownik, który swoim komentarzem potwierdza naszą recenzję. Niski kurs wymiany walut, szybkie przelewy i bezpieczeństwo to znaki rozpoznawalne Wise.

Opinie negatywne

Jak wiadomo, nie ma firmy, która miałaby tylko i wyłącznie pozytywne opinie. Wise nie jest tutaj wyjątkiem, o czym zaraz się przekonasz.

Sprawdźmy, na co narzekają użytkownicy.

Klient Transferwise
Read More
To jakiś żart. Na próbę przelane 50 zł i wszystko ok więc myślałem, że będzie super, ale juz 10k 4 dni wisiało jako w trakcie więc anulowałem. Starata nerwów i czasu (7)

Klient narzeka na długi czas transferu dużych sum pieniędzy. Rzeczywiście czasem tak bywa.

W obronie Wise możemy powiedzieć tylko tyle, że z realizacją przelewu za większą kwotę wiążą się dodatkowe kwestie prawne, co wynika z panujących w większości krajów regulacji oraz kwestii bezpieczeństwa.

Przy dużych kwotach Wise może poprosić o przekazanie dodatkowych informacji: “Podczas wysyłania dużej kwoty możemy poprosić Cię o więcej informacji na temat źródła Twoich dochodów. To jeden ze sposobów, w który upewniamy się, że Twoje pieniądze są bezpieczne.”

Czasem skutkuje to dłuższym oczekiwaniem.

Idźmy dalej. Na co jeszcze narzekają użytkownicy?

Klient Transferwise
Read More
Zdecydowanie nie polecam. Chciałem przelać ok 8000 PLN (opłata faktury). Weryfikacja miała trwać 3 dni, potem przedłużyła się do 5 dni i tak prawie miesiąc trzymali moje pieniądze, żeby na końcu stwierdzić, że nie chcą obsługiwać mojej firmy. (7)

Tutaj wypowiada się użytkownik biznesowego wirtualnego portfela. Brak realizacji przelewu może być poważnym zarzutem, ale weź pod uwagę, że nie znamy przyczyny takiej sytuacji.

W odpowiedzi na ten komentarz Wise napisało, że jako instytucja regulowana prawnie ma obowiązek weryfikować przelewy. Możliwe, że użytkownik nie spełnił jakiegoś warunku.

Mimo wszystko warto zaznaczyć, że Wise cieszy się w większości pozytywnymi komentarzami. Na ponad 140 tys. opinii aż 85% daje firmie maksymalną notę, co przekłada się na ogólną ocenę 4,6/5 na stronie Trustpilot.

Czy Transferwise jest bezpieczny?

Transferwise jest bezpieczny, czego najlepszym dowodem są miliony użytkowników, którzy powierzają mu rocznie miliardy dolarów.

Jeśli jednak dowód społeczny to dla ciebie za mało, mamy również inne dowody na bezpieczeństwo firmy.

 

Haker

Pierwszym z nich jest fakt, że Wise podlega regulacjom FinCEN (Financial Crimes Enforcement Network) w Stanach Zjednoczonych oraz innym tego typu instytucjom na całym świecie. Ponadto firma wykorzystuje najnowsze osiągnięcia techniki w celu ochrony środków oraz danych swoich klientów.

Interesuje cię pełna lista regulacji, którym podlega firma? Czytaj dalej, a poznasz je wszystkie.

Jakim regulacjom podlega Wise?

Wise podlega następującym regulacjom:

Oprócz tego warto dodać, że Wise wykorzystuje zaawansowane szyfrowanie danych do ochrony prywatnych informacji. Co więcej, w roli dodatkowego zabezpieczenia wykorzystasz opcję podwójnej autoryzacji (2FA) przy logowaniu. (8)

Notowanie na giełdzie

Nie każdy uważa notowania za istotną cechę Wise (dawniej Transferwise), co naszym zdaniem jest błędem. Przede wszystkim dlatego, że jako publiczna giełdowa spółka, firma musi publikować swoje sprawozdania finansowe. Dzięki temu nie tylko inwestorzy, ale również klienci mają wgląd w to, jak radzi sobie Wise.

W efekcie sytuacja firmy jest jeszcze bardziej przejrzysta.

Ponadto obecność na giełdzie zdradza, na ile firma jest ceniona. Wise zadebiutowało w lipcu 2021 roku akcjami o wartości 8 GBP za sztukę, a już w sierpniu cena podniosła się do 9,70 GBP. Pokazuje tym samym, że inwestorzy wciąż widzą ogromny potencjał przedsiębiorstwa. (9)

Logowanie do Transferwise: jak zacząć?

Wirtualny portfel Wise założysz w kilku prostych krokach, które nie zajmą ci więcej, niż kwadrans. Aby jeszcze bardziej ułatwić ci zadanie, poniżej przygotowaliśmy krótki przewodnik po rejestracji konta oraz realizacji przelewów.

Krok 1: Rejestracja

Transferwise rejestracja

Wejdź na oficjalną stronę Wise i kliknij przycisk “Zarejestruj się”.

Przejdziesz do nowej zakładki, w której podasz swój e-mail oraz hasło do konta (zadbaj o to, aby było silne).

Na koniec zatwierdź wprowadzone dane.

Jeśli masz konto Google lub Facebook, zarejestrujesz się także za ich pomocą, co jest nieco szybszą opcją.

Kiedy ukończysz ten krok, Wise wyśle na twoją skrzynkę odbiorczą maila z linkiem weryfikacyjnym. Wejdź w niego i postępuj zgodnie z instrukcją.

To wszystko!

Krok 2: Weryfikacja konta

Jako że Wise (dawniej Transferwise) to firma, która podlega regulacjom, musi dbać o bezpieczeństwo pieniędzy swoich klientów.

Jednym z elementów tej dbałości jest weryfikacja tożsamości.

Dlatego nie zdziw się, jeśli po rejestracji lub nieco później (np. w trakcie realizacji przelewu), Wise poprosi cię o odpowiednie dokumenty.

Weryfikacja

Wiemy, że weryfikacja potrafi być męcząca, ale wymagają jej regulacje prawne, których musi przestrzegać każda legalna firma obracająca pieniędzmi.

W zależności od wielkości transferu, Wise może poprosić cię o:

Wystarczy, że prześlesz skan lub zdjęcie dokumentów za pośrednictwem strony Wise. Mimo że oficjalnie usługodawca daje sobie 2-3 dni na weryfikację, zwykle przebiega ona znacznie szybciej — nawet w ciągu jednego dnia.

Krok 3: Transfer pieniędzy

Przelew Transferwise opinie

Za pomocą Wise w prosty sposób dokonasz przelewu.

Na stronie głównej kliknij opcję “wyślij pieniądze”, a następnie podaj kwotę, która cię interesuje.

Kalkulator automatycznie przeliczy, ile zapłacisz i jaka kwota dotrze do odbiorcy przelewu.

W następnym kroku Wise poprosi cię o jego dane bankowe (i nie tylko). Chodzi tutaj o:

Co ciekawe, jeśli nie znasz tych danych, możesz poprosić odbiorcę, żeby samodzielnie je podał.

Wtedy zamiast powyższych wpisujesz jego adres e-mail, na który Wise wyśle prośbę o uzupełnienie niezbędnych informacji. Gdy odbiorca to zrobi, przelew bankowy automatycznie przejdzie w fazę realizacji.

Gwoli ścisłości dodajmy, że Wise (dawniej Transferwise) ma pewne limity płatności, ale są one bardzo wysokie, więc dla większości użytkowników nie będą stanowiły problemu. W zależności od rodzaju transferu, przelejesz do 1 miliona USD.

Czy warto korzystać z Transferwise?

Wiesz już, co oferuje wirtualny portfel Wise. Jeśli jednak wciąż nie masz pewności, czy oferta firmy jest dla ciebie, czytaj dalej.

Poniżej przyglądamy się poszczególnym elementom oferty usługodawcy, dzięki czemu poznasz więcej szczegółów na jej temat.

Opłaty

Opłaty Wise są bardzo konkurencyjne, o czym przekonasz się na własne oczy dzięki kalkulatorowi na oficjalnej stronie firmy.

Możesz też kontynuować czytanie, a wszystko ci objaśnimy.

Założenie wirtualnego portfela jest darmowe, tak samo jak jego prowadzenie. Za przelew na konto użytkownika Wise również nie zapłacisz prowizji, podobnie jak za wpłatę pieniędzy na własny rachunek.

Jednak w drugim przypadku z pewnym zastrzeżeniem. Otóż przelew bankowy jest darmowy, ale wpłata za pomocą karty kredytowej lub debetowej może już nieść ze sobą pewne koszty (zależnie od operatora).

Jeśli zaś zechcesz przelać pieniądze z własnego wirtualnego portfela na konto w innym banku, zapłacisz prowizję w wysokości od 0,35% (kwota jest zależna od waluty). Tyle samo wynosi prowizja od przewalutowania, które – co ważne – zawsze odbywa się po rzeczywistym kursie wymiany walut.

Na koniec warto wspomnieć, że musisz zamówić kartę debetową Wise, za co zapłacisz 40 PLN. Poza tym jednorazowym kosztem karta jest darmowa. (10)

Obsługa klienta

Wise dba o swoich użytkowników, czego przykładem jest obsługa klienta dostępna przez 365 dni w roku.

Skontaktujesz się z nią wszystkimi niezbędnymi drogami, czyli poprzez:

Obsługa klienta Transferwise opinie

Ponadto strona Wise zawiera sekcję pomocy, gdzie znajdziesz odpowiedzi na wiele często zadawanych pytań.

Kilku naszych redakcyjnych kolegów od lat korzysta z usług firmy. Każdy z nich potwierdzi, że nie mieli żadnych problemów z obsługą klienta — pracownicy Wise szybko odpowiadali i chętnie pomagali w rozwiązywaniu problemu.

To samo przeczytasz w wielu recenzjach niezależnych użytkowników, które znajdziesz w sieci.

Dostępne języki

Dla polskich klientów ogromną zaletą Wise jest fakt, że usługi firmy są dostępne w ojczystym języku. Poza nim do dyspozycji masz:

Wpłaty/Wypłaty

Wise dawniej (Transferwise) udostępnia kilka podstawowych metod wpłat i wypłat. Jeśli chodzi o te pierwsze, masz do wyboru cztery:

Wise dawniej (Transferwise) udostępnia kilka podstawowych metod wpłat i wypłat. Jeśli chodzi o te pierwsze, masz do wyboru cztery:

Natomiast w kwestii wypłaty masz do wyboru dwie możliwości:

Pamiętaj jednak, że w przypadku przelewu kartą mogą wystąpić dodatkowe koszty.

Konto biznesowe

Dla przedsiębiorców również mamy dobrą informację: w ofercie znajdziecie konto biznesowe Wise. Dzięki niemu małe i duże firmy zmniejszą koszty przelewów, a także zrealizują płatności w ponad 70 krajach po rzeczywistym kursie wymiany.

Ponadto opłacą faktury w różnych walutach, stworzą masowe transfery czy nawet zintegrują Wise jako pośrednika przesyłania pieniędzy w sklepach online.

Tym samym nie ma lepszego sposobu na niskie opłaty, jeśli chodzi o realizację międzynarodowych przelewów.

Karta Wise

Karta walutowa Wise to wisienka na torcie. Pomijając jednorazową opłatę 40 PLN za jej wydanie, korzystanie z niej nie generuje dodatkowych kosztów, ale za to otwiera wiele możliwości.

Możesz wydawać pieniądze w innej walucie, w większości krajów świata i korzystać z dowolnych bankomatów (dwa razy w miesiącu za darmo do kwoty 200 GBP).

Ponadto przy użyciu karty system samodzielnie dobiera odpowiednią walutę do transakcji. Co, jeśli takowej nie posiadasz? Wtedy Wise dokona przewalutowania, które najbardziej się opłaca.

FAQ - Najczęściej zadawane pytania

Wise to wiarygodna strona, co potwierdzają liczne recenzje użytkowników. Na Trustpilot zobaczysz, że z ponad 140 tys. opinii 85% zawiera najwyższą możliwą notę.

Ponadto dodatkowym dowodem wiarygodności firmy są miliony klientów, którzy na co dzień korzystają z Wise, a także instytucje nadzorujące jej pracę.

Konto wirtualne Wise oraz jego prowadzenie jest darmowe.

Wise pobiera prowizję od przelewów na konta nienależące do firmy. Wynosi ona min. 0,35% (zależnie od waluty). Taka sama prowizja obowiązuje przy przewalutowaniu.

Źródła:

(1) Maxwell Austin Grey: “Building brand trust with online marketing: a case study of transferwise”

(2) https://transumo.com/wise-transfer/

(3) https://www.trustpilot.com/review/wise.com?languages=pl

(4) https://www.trustpilot.com/review/wise.com?languages=pl&page=3

(5) https://www.trustpilot.com/review/wise.com?languages=pl&page=3&stars=5

(6) https://www.trustpilot.com/review/wise.com?languages=pl&page=4&stars=5

(7) https://www.trustpilot.com/review/wise.com?languages=pl&stars=1

(8) https://www.exiap.com/reviews/transferwise

(9) https://moneytransfercomparison.com/transferwise/

(10) https://wise.com/pl/multi-currency-account/pricing

Ranking: Najlepszy Portfel stellar w Polsce

Sieć Stellar jest jednym z najciekawszych projektów na rynku kryptowalut. Stworzył ją założyciel konkurencyjnej platformy Ripple, Jed McCaleb. Jako zdecentralizowany system płatniczy, dąży do usprawnienia

Read More »