Program Do Kopania Kryptowalut Na Telefonie i PC: Jaki Wybrać? Darmowy

Niektóre firmy uznają bitcoina za przemijający trend. Inni wypatrują w nim przyszłość handlu internetowego. Zgodnie ze statystykami z 2020 roku, ponad 30% popularnych firm akceptowało płatności za pośrednictwem BTC (w tym Microsoft). (1)

Kryptowaluty możesz kupić za prawdziwą gotówkę lub je wydobyć.

Program do kopania kryptowalut jest narzędziem, które służy górnikom do zdobywania tokenów. Nie chcesz kupować kryptoaktywów na giełdzie? Wystarczy, żę dysponujesz dostatecznie dobrym sprzętem. Górnik użycza swojej mocy obliczeniowej na rzecz tak zwanego mining poola. 

Komputery podłączone do poola wspólnymi siłami odblokowują nowe monety w blockchainie. W tym celu rozwiązują skomplikowane problemy matematyczne.

Właściciele mining poola wynagradzają górników tokenami. Wysokość zarobku zależy od stopnia, w którym przyczynią się do wydobycia kryptowalut.

Do kopania potrzebne jest odpowiednie oprogramowanie. Niedawno wykryto prawie 200 zainfekowanych aplikacji umożliwiających kopanie kryptowalut na telefonie. 

Twórcy zaimplementowali w nich wirusy przeznaczone do wykradania danych oraz wykopanych tokenów. Ponad 90 000 użytkowników okradziono na kwotę 350 000 dolarów. (2)

Chcesz kopać kryptowaluty w bezpieczny sposób? Preferujesz zakup tokenów za pośrednictwem giełdy? Zależy ci na bezpieczeństwie? Skorzystaj z usług dostawców, których wymienimy w dalszej części artykułu.

Cechy najlepszego programu do kopania kryptowalut

Chcesz wydobywać kryptowaluty? Potrzebujesz do tego odpowiedniego sprzętu oraz oprogramowania. Jakie cechy ma najlepszy program do kopania kryptowalut? Przyjrzyjmy się im.

Najlepszy software do wydobywania kryptowalut powinien być kompatybilny z popularnymi częściami komputerowymi i systemami operacyjnymi.

Zazwyczaj działa na komputerach z systemem Windows. Programy do kopania mają pulpit nawigacyjny. Znajdziesz tam panel kontrolny, który monitoruje urządzenia podłączone do mining poola. Wyświetla informacje związane z prędkością wydobycia i ilością wykopanych monet cyfrowych.

Najlepsze programy do kopania, jak na przykład Minergate, wskazują następujące informacje:

Dobre programy do kopania są kompatybilne z wieloma pulami wydobywczymi. Dzięki temu możesz przełączać się między preferowanymi mining poolami.

Minergate

Minergate powstał w 2014 roku. Jego twórcy są entuzjastami technologii blockchain.

Dzięki oprogramowaniu kopanie kryptowalut stało się proste. Firma zapewnia wsparcie 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Logo MinerGate

Założyciele oferują pulę wydobywczą. Autorom mining pooli zaufało ponad 3,5 miliona użytkowników z całego świata. Ich oprogramowanie działa nieprzerwanie od 2014 roku.

Za pośrednictwem Minergate wydobędziesz 10 tokenów cyfrowych:

Autorzy programu zadeklarowali, że mają w planach rozwijać Minergate. W przyszłości, w ich mining poolu pojawi się więcej algorytmów konsensusu.

Program do kopania kryptowalut - co to jest?

Oprogramowanie do kopania kryptowalut umożliwia wydobycie nowych monet. Pule wydobywcze są grupami górników, którzy wspólnymi siłami wykopują wybrany token.

Przyłączając się do mining poola, łączysz moc obliczeniową swojego komputera z dziesiątkami tysięcy innych koparek. Dzięki temu oprogramowanie szybko wydobywa kryptowaluty.

Aktualnie mining jest jedynym znanym sposobem na odblokowanie nowych tokenów w blockchainie. Podczas wydobywania kryptowalut, oprogramowanie zatwierdza istnienie coina.

Górnik dostaje ułamek monety. Jest ona rekompensatą za zużycie mocy obliczeniowej jego sprzętu. Oprogramowanie korzysta z mocy karty graficznej.

Zastanawiasz się jakie krypto kopać? Sprawdź nasz ranking kryptowalut!

Wady i zalety programów do kopania kryptowalut

ZALETY

WADY

Najważniejszą zaletą programów do kopania kryptowalut jest zarabianie pieniędzy. Oprócz niej minerzy mają jeszcze jedną wspólną misję: wspierają blockchain. Sprzeciwiają się scentralizowanym bankom i dużym instytucjom finansowym.

Oszczędności, raz zdeponowane w banku, znajdują się pod stałą kontrolą państwa. Za pośrednictwem zdecentralizowanych kryptowalut, ludzie odzyskują kontrolę nad pieniędzmi.

Programy do kopania kryptowalut mają pewną wadę. Wielu ludzi wspiera zdecentralizowane kryptowaluty jednak sprzeciwia się idei kopania coinów.

Oprogramowanie do miningu podczas dodawania bloków do systemu, wykonuje skomplikowane obliczenia matematyczne. Ze względu na to, komputery zużywają mnóstwo prądu do wykopania nowych monet. Rozwiązanie to jest po prostu nieekologiczne.

Jak zdobyć kryptowaluty? Alternatywy

Blockchain jest rozbudowaną bazą danych, która przechowuje informacje o wszystkich transakcjach w systemie. Dzięki temu sieć kryptowaluty jest odporna na manipulacje. System rozwija się poprzez dodawanie nowych bloków z informacjami.

Generowanie kolejnych bloków nazywamy wydobywaniem kryptowalut. Komputer górnika rozwiązuje zagadkę matematyczną. W ten sposób dane o transakcjach zostają zabezpieczone i zapisane w blockchainie. Nazywamy to dowodem pracy (z ang. Proof of Work – PoW). (3)

Niewielu użytkowników blockchainu wykopuje kryptowaluty. Istnieją prostsze sposoby na pozyskanie tokenów. Wystarczy, że kupisz je za pośrednictwem giełdy lub brokera. 

Poniżej opisaliśmy najlepsze aplikacje do tradingu kryptowalut.

Najlepsza giełda kryptowalut: Binance

binance logo

Giełda Binance została założona przez Changpeng Zhao. Usługodawca ma w swojej ofercie kilkaset altcoinów. Jest jedną z najpopularniejszych giełd kryptowalutowych na świecie. Dzienny obrót firmy wynosi ponad kilkanaście milionów USD.

Binance opracowało własną monetę – BNB. Działa za pośrednictwem blockchainu ethereum. Moneta jest walutą natywną giełdy. Za pomocą Binance Coin opłacisz prowizję i kupisz inne kryptowaluty. Operator oferuje nie tylko największą ilość monet na rynku, ale także atrakcyjne spready.

Przeczytaj opinie o Binance!

Najpopularniejsza w Polsce: Zonda

zonda logo

Zonda jest największą giełdą kryptowalutową polskiego pochodzenia. Działa na rynku od 2014 roku. Firmę założył znany w społeczności kryptowalutowej Sylwester Suszek. 

Zonda zajęła 24 miejsce w rankingu kilkuset międzynarodowych giełd. W Maju 2018 roku założyciel przeniósł spółkę na Maltę. Niestety napotkał problemy podczas próby uzyskania licencji. W 2019 roku przerejestrował Zondę. Od tej pory giełda działa na estońskiej licencji (Financial Intelligence Unit)

Usługodawca obsługuje ponad 800 000 klientów każdego roku. Wolumen BTC giełdy wynosi ponad pół miliona. Obsługa rachunku inwestycyjnego jest prosta. 

Jednak w razie wątpliwości lub problemów, możesz skorzystać z obsługi klienta. W Zondzie pracuje ponad 200 konsultantów. Infolinia jest czynna od godziny 9 do 20 (w sobotę i niedzielę od 12 do 16).

Dowiedz się więcej o Zondzie (dawnej giełdzie BitBay)!

Programy do miningu - rodzaje

W ekosystemie kryptowalutowym spotkasz się z różnymi rodzajami programów do kopania monet.

  1. Oprogramowanie dla koparek ASIC – Jest to kod, który kupujesz wraz z koparką kryptowalut. Twórcy układów ASIC przed sprzedażą koparek programują je za pośrednictwem unikalnego dla firmy kodu. Zainstalowany na urządzeniu firmware wydobywa krypto od razu po uruchomieniu maszyny. 
  2. Narzędzie do monitorowania i zarządzania wydobyciem – Istnieją oprogramowania, których celem jest monitorowanie zużycia prądu i obliczanie przybliżonych zysków z miningu. Programy te są przydatne, jeśli korzystasz z kilku koparek kryptowalutowych jednocześnie. Dzięki nim za pomocą jednego panelu sprawdzisz działanie i konfigurację swoich urządzeń wydobywczych.
  3. Protokół górniczy – Protokół górniczy jest programem, który pośredniczy między pulą wydobywczą i blockchainem kryptowaluty. Poprawia komunikację między pulą wydobywczą i górnikiem. Korzysta z niego większość mining pooli. Zmniejsza wpływy osób trzecich na proces wydobycia. Dzięki temu chroni górników przed kradzieżą mocy obliczeniowej.

Aplikacja do kopania kryptowalut na telefon

Smartfon w dłoni

Oprogramowanie do wydobywania kryptowalut na telefonie pozwoli ci kopać coiny, gdziekolwiek jesteś.

Istnieje kilka aplikacji mobilnych, które pozwalają wydobywać bitcoiny. Znajdziesz je w Google Play.

Wykorzystanie telefonu jest nieopłacalne w porównaniu z komputerem.

Telefon łatwo się przegrzewa. Prowadzi to do uszkodzenia jego baterii.

Smartfony są kiepskim sprzętem do wydobywania monet cyfrowych. Koszt naprawy urządzenia, prawdopodobnie przewyższy zarobki. Ponadto programy górnicze zużywają całą moc procesora. Po rozpoczęciu miningu nie włączysz innych aplikacji w tle.

Program do wydobywania kryptowalut na komputer

Program komputerowy do miningu sprawdza się lepiej niż aplikacje mobilne. Obydwa oprogramowania działają podobnie.

Różnica polega na możliwościach, które oferują. Górnicy detaliczni kopią kryptowaluty za pośrednictwem karty graficznej lub układu ASIC.

Dzięki desktopowemu oprogramowaniu masz dostęp do wielu puli wydobywczych.

Laptop na blacie

Software komputerowy pozwala zarobić więcej pieniędzy od koparek mobilnych.

Dodatkowo jest wyposażony w ważną funkcję. Mierzy przybliżoną prędkość kopania i oblicza twój dobowy zarobek na podstawie kursu kryptowaluty.

Jak działa oprogramowanie do kopania kryptowalut?

Kopanie kryptowalut

Oprogramowanie do kopania kryptowalut pozwoli ci połączyć urządzenie z pulą wydobywczą wybranej kryptowaluty.

Dzięki niemu zyskasz kontrolę nad procesem wydobycia.

Programy górnicze są niezbędne do zarządzania sprzętem i konfiguracją miningu.

Za pośrednictwem Software’u ustalisz, z jaką prędkością twoja koparka ma kopać tokeny.

Firmware pozwala ci dostosować parametry do puli wydobywczej. Jednocześnie ogranicza moc, aby urządzenie nie przegrzało się podczas pracy.

Dlaczego warto korzystać z oprogramowania do kopania kryptowalut?

Oprogramowanie do kopania kryptowalut oferuje wiele korzyści. Bez niego trudno zadbać o optymalizację procesu wydobycia. Oto kilka funkcji programów wydobywczych:

Czy program do kopania kryptowalut jest bezpieczny?

Korzystanie z oprogramowania do wydobycia kryptowalut jest bezpieczne. Pod warunkiem, że odpowiednio je skonfigurujemy. Narzucenie zbyt dużego tempa pracy urządzenia, doprowadzi do jego przegrzania.

Amatorzy kopania tokenów cyfrowych często palą swoje karty graficzne, ponieważ ustawiają moc wydobycia na 100%.

Innym niebezpieczeństwem jest tak zwany cryptojacking. Hakerzy włamują się na urządzenia innych osób, aby zainstalować koparkę kryptowalut. Następnie ustawiają jak największą prędkość kopania, aby zmaksymalizować zyski.

Urządzenie poddane cryptojackingowi zazwyczaj wykorzystuje całą moc procesora i karty graficznej. W ten sposób haker uniemożliwia ofierze cryptojackingu włączenie innych procesów w tle.

Poniżej przedstawimy ci trzy sposoby na ochronę komputera przed złośliwym oprogramowaniem do kopania kryptowalut.

Program do kopania kryptowalut - Podsumowanie

Z raportów wynika, że od czerwca 2018 roku wydobywanie BTC jest nieopłacalne dla górników detalicznych. (4) Jeżeli nie dysponujesz układem ASIC, nawet najlepsza karta graficzna zarobi zaledwie kilka dolarów dziennie.

Do tego musisz doliczyć opłaty za prąd. Ze względu na wysokie koszty energii na zachodzie, wielu górników zaprzestało kopania za pośrednictwem komputera osobistego.

Obawiasz się niskiego zysku za wydobywanie tokenów? Kup kryptowaluty za pośrednictwem giełdy Binance.

FAQ - Najczęściej zadawane pytania

Tak, możesz wydobywać tokeny cyfrowe na terenie Polski. Mining został zdelegalizowany tylko w kilku krajach: Maroku, Egiptcie, Boliwii, Nepalu, Ekwadorze, Pakistanie.

Możesz, jednak jest to nieopłacalne. Koszty zużycia prądu zazwyczaj przewyższają zarobek za wydobyte BTC.

Źródła

(1) https://www.investopedia.com/best-bitcoin-mining-software-5095403

(2) https://www.foxbusiness.com/technology/bitcoin-miners-beware-android-cryptocurrency-scams

(3) Jan Rüth, Torsten Zimmermann, Konrad Wolsing, and Oliver Hohlfeld. 2018. Digging into Browser-based Crypto Mining. In Proceedings of the Internet Measurement Conference 2018 (IMC ’18). Association for Computing Machinery

(4) Oscar Delgado-Mohatar, Marta Felis-Rota, Carlos Fernández-Herraiz, The Bitcoin mining breakdown: Is mining still profitable?, Economics Letters, 2019

Ranking: Najlepszy Portfel stellar w Polsce

Sieć Stellar jest jednym z najciekawszych projektów na rynku kryptowalut. Stworzył ją założyciel konkurencyjnej platformy Ripple, Jed McCaleb. Jako zdecentralizowany system płatniczy, dąży do usprawnienia

Read More »