Token NFT: Co To Jest Non Fungible Token?

Tokeny NFT zyskały ogromną popularność. Cyfrowe dzieła sztuki, muzyka i inne wirtualne przedmioty kolekcjonerskie sprzedają się jak świeże bułeczki. Wielomilionowe transakcje na rynkach NFT powoli stają się codziennością.

Wydarzeniem, które wzbudziło duże zainteresowanie była sprzedaż pierwszego w historii tweeta za 2,9 miliona USD. W międzyczasie, popularny animowany mem Nyan Cat został sprzedany na aukcji na ok. 0,6 miliona USD.

Coraz częściej w świat NFT angażują się także muzycy. Jednym z przykładów jest zespół Kings of Leon, który sprzedał prawa do swoich utworów jako NFT za 2 miliony USD. (1)

Gdybyśmy kilka lat temu usłyszeli, że ludzie będą płacić grube miliony za tweety i memy, pokręcilibyśmy głową z niedowierzaniem. Chociaż niektórych wciąż to dziwi, rynek NFT rozkwita. Wiele osób zastanawia się, czy NFT są przyszłością inwestowania czy raczej chwilową modą.

Na czym polega fenomen NFT? Co to jest? Z czego wynika wartość niewymienialnych tokenów? Zachęcamy do dalszej lektury artykułu. Znajdziesz w nim odpowiedzi na nurtujące Cię pytania.

Zalety i wady NFT

ZALETY

WADY

Co to jest token NFT?

NFT (non-fungible token) jest niewymienialnym tokenem, który opiera się na technologii blockchain.

Ma unikalną wartość. W przeciwieństwie do kryptowalut, nie posiada drugiego, identycznego odpowiednika.

NFT jest specyficznym rodzajem tokena kryptograficznego. Służy jako identyfikator, który pozwala udowodnić własność wirtualnych zasobów.

Często stanowi także certyfikat autentyczności produktów.

Token NFT logo

Cyfrowe dzieła sztuki da się łatwo powielić, przez co odróżnienie kopii od oryginału bywa niemożliwe. Tokeny NFT rozwiązują ten problem.

Dzięki nim, każde wirtualne dzieło sztuki staje się weryfikowalne i jedyne w swoim rodzaju. Zyskuje wartość kolekcjonerską. Kupisz lub sprzedasz je na blockchainie. (2)

Jak działają tokeny NFT?

Tokeny NFT działają na podobnej zasadzie jak karty kolekcjonerskie. Są jedyne w swoim rodzaju. Dany plik cyfrowy w postaci NFT może mieć tylko jednego właściciela. Nie da się go wymienić na inny zasób o tej samej wartości.

Wszystkie niewymienialne tokeny mają unikalne dane. Ułatwia to weryfikację ich własności oraz transfer aktywów pomiędzy inwestorami. Właściciele oraz twórcy mogą przechowywać w metadanych

NFT określone informacje, np. podpis artysty pod dziełem sztuki.
Większość tokenów NFT jest obsługiwana przez blockchain Ethereum. Poszczególne z nich reprezentują określone przedmioty materialne lub cyfrowe, takie jak

Jak kupić NFT?

Aby kupić NFT, trzeba założyć konto na platformie do handlu niewymienialnymi tokenami.

Zakup tokenów NFT jest bardzo prosty. Na początku zapoznaj się z ofertą rynków NFT i giełd peer-to-peer. Zwróć uwagę na dostępne zasoby oraz wysokość opłat transakcyjnych.

Platformy do handlu NFT zazwyczaj akceptują płatności jedynie w kryptowalutach. Będzie ci potrzebny cyfrowy portfel. Przechowasz w nim zarówno wirtualną walutę, jak i niewymienialne tokeny.

Sprawdź, jaką kryptowalutę obsługuje dany serwis i kup odpowiednie monety (np. za pomocą Binance). Większość rynków korzysta z ethereum. Załóż konto na wybranej platformie i kup NFT.

Gdzie kupić NFT?

Niewymienialne tokeny kupisz na rynkach NFT oraz giełdach peer-to-peer. Poniżej przygotowaliśmy listę rekomendowanych platform. Zapoznaj się z ich ofertą.

Open Sea

opensea logo

OpenSea jest największą platformą NFT na świecie. Powstała w 2017 roku i od tamtej pory prężnie się rozwija. Działa w oparciu o blockchain Ethereum. Oferuje prawie 4 miliony tokenów. Znajdziesz tu m.in. dzieła sztuki, elementy gier i cyfrowe przedmioty kolekcjonerskie.

ZALETY

Coinbase NFT

Coinbase NFT jest zdecentralizowanym rynkiem peer-to-peer. Pozwala na kupno i sprzedaż NFT oraz tworzenie własnych zasobów.

ZALETY

Binance NFT

binance logo

Binance NFT jest platformą NFT, na której kupisz różnorodne tokeny od twórców z całego świata. Należy do giełdy kryptowalutowej Binance. Serwis słynie z ekskluzywnych ofert oraz rzadkich dzieł sztuki.

ZALETY

Do czego służą NFT?

NFT służą głównie jako certyfikaty potwierdzające autentyczność cyfrowych zasobów.

Każdy niewymienialny token jest jedyny w swoim rodzaju. Ich unikalność pozwala na identyfikację wirtualnych dzieł oraz ich własności.

Dzięki użyciu NFT w inteligentnych kontraktach sieci Ethereum, twórca z łatwością potwierdzi istnienie i własność cyfrowych aktywów. Dodatkowo, artyści otrzymują tantiemy za każdym razem, kiedy ich dzieła stają się przedmiotem obrotu na rynku. (4)

Najpopularniejsze NFT: Przykłady projektów

W świecie NFT istnieje wiele różnorodnych projektów. Poniżej przyjrzymy się najpopularniejszym z nich.

Axie Infinity

Axie Infinity jest internetową grą video, opartą na NFT i technologii blockchain.

Została stworzona w 2018 roku przez wietnamskie studio Sky Mavis.

Każda postać w grze, tzw. Axie, jest niewymienialnym tokenem NFT i posiada unikalne cechy.

Podczas gry użytkownicy zarabiają prawdziwe pieniądze. Axie Infinity cały czas zyskuje na popularności.

Dzienna liczba aktywnych graczy przekroczyła niedawno 2 miliony.

Axie Infinity Logo

Bored Ape Yacht Club

Bored Ape Yacht Club Logo

Projekt Bored Ape Yacht Club stworzyła amerykańska firma Yuga Labs. Jest kolekcją 10000 awatarów małp w formie NFT.

Małpy różnią się od siebie. Wszystkie awatary rozeszły się w ciągu kilku dni od startu projektu.

Cała kolekcja została sprzedana łącznie za 24,3 miliony USD. Oznacza to, że za jedną małpę trzeba było zapłacić ok. 200 dolarów.

Cyberkongz

Nie da się ukryć, że małpy cieszą się dużą popularnością w świecie NFT.

Projekt Cyberkongz jest kolekcją awatarów w stylu pixel-art w dwóch rodzajach: Baby i Genesis.

W skład kolekcji wchodzi 4439 obrazków przedstawiających małpy.

Cyberkongz Logo

NFTWorlds

NFTWorlds Logo

Kolekcja NFTWorlds jest skierowana do graczy. Zawiera 10000 wirtualnych światów, przechowywanych na blockchainie Ethereum.

Każdy z nich możesz dowolnie eksplorować i zmieniać. Projekt jest zdecentralizowany i kompatybilny m.in. z grą Minecraft.

Veefriends

Projekt Veefriends stworzył Gary Vaynerchuk. Jego celem było zbudowanie społeczności za pomocą technologii NFT.

Twórca kolekcji dążył do wykorzystania potencjału NFT w zakresie inteligentnych kontraktów.

Veefriends Logo

Fancybearsmetaverse

Fancybearsmetaverse Logo

W ostatnim czasie duże zainteresowanie budzi polska kolekcja tokenów NFT.

Fancybearmetaverse zawiera 8888 awatarów misiów, wzorowanych na popularnych celebrytach.

Misie opanowały media społecznościowe.

Swoimi unikalnymi awatarami pochwaliło się wielu znanych influencerów.

Mówi się, że pomysłodawcy projektu zarobili na nim około 19 milionów złotych.

FAQ - Najczęściej zadawane pytania

NFT mogą okazać się zarówno dobrą, jak i złą inwestycją. Ich wartość jest zmienna i zależy głównie od popytu. Zakup NFT wiąże się z wysokim ryzykiem. Jeśli lubisz nowinki na rynku cyfrowych aktywów i masz pieniądze, inwestowanie w niewymienialne tokeny jest dla ciebie.

NFT mają bardzo niepewną przyszłość. Niektórzy eksperci twierdzą, że to tylko chwilowa moda. Wskazują na wysoce spekulacyjny charakter tokenów. Inni przewidują dalszy wzrost popularności cyfrowych aktywów. Zdania dotyczące przyszłości NFT są podzielone.

NFT są drogie, ponieważ mają wartość kolekcjonerską. Każdy token NFT jest niepowtarzalny. Nie da się go wymienić na inny cyfrowy zasób.

Najdroższe są NFT stworzone przez znanych artystów, celebrytów i międzynarodowe marki.

Wartość NFT ustala się na podstawie kilku czynników. Bierze się pod uwagę m.in. ich użyteczność, rzadkość, popyt i popularność twórcy.

Ludzie kupują NFT z wielu powodów. Na przykład są kolekcjonerami, lubią ryzykowne inwestycje lub chcą w ten sposób wesprzeć ulubionych twórców.

Źródła:

(1) https://papers.ssrn.com/sol3/papers.cfm?abstract_id=3904683

(2) https://www.euronews.com/next/2021/12/13/digital-future-the-rise-of-nfts

(3) https://www.forbes.com/advisor/investing/nft-non-fungible-token/

(4) 2105.07447.pdf (arxiv.org)

Ranking: Najlepszy Portfel stellar w Polsce

Sieć Stellar jest jednym z najciekawszych projektów na rynku kryptowalut. Stworzył ją założyciel konkurencyjnej platformy Ripple, Jed McCaleb. Jako zdecentralizowany system płatniczy, dąży do usprawnienia

Read More »