NFT – jak zarobić na tokenach? Tworzenie, inwestowanie, handel czy staking?

Tokeny NFT (non-fungible tokens) to certyfikaty własności zapisane w sieci blockchain. Początkowo były traktowane z lekką rezerwą przez poważnych inwestorów. Sytuacja zmieniła się błyskawicznie, gdy wartość wybranych tokenów przekroczyła milion dolarów

Rynek NFT rośnie w błyskawicznym tempie. Topowi artyści i nikomu nieznani twórcy zarabiają na sprzedaży cyfrowej sztuki. Kupno i sprzedaż NFT pozwala osiągać wysokie zyski.

Poszukujesz długoterminowej inwestycji? Dzieło sztuki zapisane w łańcuchu bloków daje szansę na zwielokrotnienie wartości zakupu w czasie kilku tygodni lub miesięcy.

Bezpiecznym sposobem czerpania pasywnych dochodów jest stakowanie tokenów – to optymalna opcja dla hodlerów. Aby zacząć zarabiać na tokenach, nie musisz inwestować na rynku NFT dużych pieniędzy: na początek wystarczy intuicja i kilkaset dolarów.

Doradzamy, gdzie kupować i sprzedawać NFT. Podpowiadamy, w jakie tokeny warto zainwestować. Opisujemy proces tworzenia własnych dzieł sztuki cyfrowej.

Z artykułu dowiesz się, jak wykorzystać niewymienialne tokeny do pomnażania kapitału. Wybierz optymalną dla siebie formę zarabiania i ciesz się zyskami

TOP 10 projektów NFT, w które warto inwestować

Inwestycja w cyfrowe dzieła sztuki, skórki i przedmioty do gier, awatary lub nieruchomości w metawersach jest dobrą lokatą kapitału. Pod warunkiem, że wybierzesz tokeny, których wartość w krótkim czasie znacząco wzrośnie. Zanim zaczniesz kupować, poznaj kilka ważnych prawd na temat kursów NFT:

Znasz i akceptujesz ryzyko inwestycji w NFT? Czas na następny krok: wybór odpowiednich tokenów. Przygotowaliśmy ranking dziesięciu najlepiej rokujących projektów projektów NFT. Kolejność jest umowna – każda z opisanych kolekcji ma duży potencjał i rokuje szanse na zyski. Wybór jednej z nich jest czysto subiektywny – związany z osobistymi upodobaniami i zasobnością portfela.

1 miejsce: Lucky Block Platinum Rollers Club NFT

Lucky Block Platinum Rollers Club NFT oferuje zyski w stosunku 10000:1. Tak korzystnych warunków inwestycyjnych nie uzyskasz przy zakupie innych NFT.

Kup Lucky Block, aby zyskać dożywotni los na loterię. Ceny wahają się od 1,5 do 100 tys. WBNB (około 40 mln USD).

Pula NFT LuckyBlock liczy 10 tys. sztuk. Pośród tysięcy tokenów „zwykłych” znajduje się 25 rzadkich NFT.

Kup jeden z nich, aby podwoić każdą wygraną na codziennej loterii. Masz też szansę wylosować samochód marki Lamborghini.

Nie przegap okazji do zarobienia dużych pieniędzy!

 

Nowe kryptowaluty - Luckyblock

2 miejsce: Silks

Silks to rozbudowane metawersum wyścigów konnych.

Rzeczywistość wirtualna odzwierciedla realne gonitwy i zakłady bukmacherskie, umożliwia hodowlę koni i handel nieruchomościami.

Każdy cyfrowy rumak jest awatarem rzeczywistego konia wyścigowego. Do uniwersum można wprowadzić nowe wierzchowce tylko wtedy, gdy pojawią się one w świecie rzeczywistym.

Wszystkie dobra w Silks (nieruchomości, konie i akcesoria) mają formę NFT. Dzięki temu można nimi handlować na rynku wtórnym.

Wymiana pomiędzy metawersum i światem realnym jest możliwa dzięki zdecentralizowanym zestawom danych. Kluczowe są informacje na temat pochodzenia koni oraz wyników gonitw. Do ich weryfikacji służy mechanizm konsensusu proof-of-stake (PoS).

Ekonomia gry wykorzystuje tokeny STT (transakcyjne) i SLK (zarządcze). Zdobędziesz je, gry realny odpowiednik Twojego konia wygra gonitwę, a także jako nagrodę za obstawianie zakładów bukmacherskich.

Profity przynosi również handel końmi, ziemią i budynkami.

Posiadając STT, nabędziesz dowolne dobra lub wymienisz je na SLK, które dają Ci prawo kolegialnego decydowania o rozwoju uniwersum Silk

3 miejsce: Randos by Yubo

Yubo to młodzieżowa platforma społecznościowa, która wyemitowała serię własnych NFT Randos by Yubo: 10 tys. tokenów stworzonych na blockchainie Ethereum.

Masz wrażenie, że stokenizowane grafiki są niedbale wykonane? Nie daj się zwieść wyraźnie widocznym pikselom – masz do czynienia z małymi dziełami sztuki.

Minimalizm i prymitywizm jest starannie wypracowany, co potwierdza cena: 0,1 ETH, czyli około 200 USD za sztukę.

randos by yubo logo

Niewątpliwym atutem Randos by Yubo jest absurdalny humor. Przejawia się w oryginalnych imionach i opisach postaci, np. I wrote a haiku about pizza lub I get a little too excited about pelicans.

Tokeny pełnią funkcję środka płatniczego, pozwalają odblokować atrakcyjne funkcje aplikacji Yubo i jednocześnie dają dostęp do funkcji zarządczych: uprawniają do decydowania w sprawach rozwoju społeczności.

Yubo jest środowiskiem wolnym od reklamTwórcy platformy dzielą się prawem decydowania o rozwoju projektu z liczącą kilkadziesiąt milionów użytkowników społecznością.

4 miejsce: Lazy Goats Club

Lazy Goats Club to seria tokenów wybitych na Binance Smart Chain.

Jesteś początkującym inwestorem? Leniwe Kozy są dobre do nauki inwestowania w NFT.

Najtańsze grafiki kupisz już za 10-20 USD. Najdroższe kosztują kilkaset dolarów (około 0,2 ETH).

Portrety sympatycznych kóz powstają zarówno jako odręczne rysunki, jak i kompozycje generowane komputerowo z ponad 100 detali (m.in. fryzury, tła, ubrania).

Obecnie tokeny LGC są dostępne dla każdego inwestora, niezależnie od zasobności portfela. Jednak ich popularność systematycznie rośnie, a wraz z nią wartość rynkowa.

Ryzyko inwestycyjne jest niewielkie, a zdobyte doświadczenie bezcenne przy inwestycjach w droższe projekty.

5 miejsce: World of Walrus

Historia World of Walrus jest jednocześnie dramatyczna, humorystyczna i ekologiczna. Ludzkość niszczy naturalne tereny zasiedlane przez morsy.

Dlatego zwierzęta założyły podziemną organizację, która infiltruje ludzką społeczność, gromadzi ważne informacje i przygotowuje się do przejęcia władzy nad światem.

Pomimo powagi sytuacji, morsy wyglądają sympatycznie i zabawnie.

world of walrus logo

Cały nakład World of Walrus to zbiór 6565 unikalnych grafik. Powstają w wyniku losowego łączenia zestawu detali.

Cena w dniu premiery wynosiła zaledwie 0,03 ETH za sztukę. Obecnie wzrosła do 0,05 ETH. Wybranego morsa kupisz na giełdzie OpenSea.

6 miejsce: Punk Dogs

Kolekcja Punk Dogs liczy 10 tys. portretów bulterierów wybitych na blockchainie BSC (Binance Smart Chain).

Kupisz je na platformie Launchpad w cenie 1 WBNB (niewiele ponad 300 USD) za sztukę.

Choć w realu bulteriery budzą postrach, to na NFT wyglądają na pełne energii i przyjacielskie czworonogi.

Zgodnie z nazwą serii część psów ma punkowe czuby, ale nie brakuje też falujących grzywek i włosów związanych w koczek.

Wariantywnymi elementami przy tworzeniu grafik są różne formy i barwy włosów, umaszczenie (kolor sierści), ubrania oraz zróżnicowane tła.

Punkowe bulteriery mają duży potencjał: zdobywają popularność i są w stanie znacznie zwiększyć swoją wartość. Chcesz zrobić bezpiecznie pierwszy krok na rynku NFT? Zainwestuj się Punk Dogs!

7 miejsce: Archaic

Kolekcja stokenizowanych abstrakcyjnych grafik wyróżnia się na rynku NFT, na którym dominują kompozycje figuratywne.

Największą popularnością cieszą się stylizowane postacie zwierząt – małp, kóz, morsów i psów, a także fantastycznych postaci z gier.

Siłą abstrakcji jest ponadczasowa wartość – niezależna od przemijających mód i trendów w sztuce cyfrowej.

Grafiki Archaic to dzieło sztucznej inteligencji. Algorytm stworzył 2500 grafik: mocno ograniczony nakład zapobiega gwałtownym spadkom wartości tokenów.

Aktualna cena na platformie Launchpad wynosi niespełna 200 USD. Próg wejścia jest niski, a perspektywa wzrostu obiecująca: potraktuj kolekcję Archaic jako interesującą opcję inwestycyjną.

8 miejsce: Apes in Space

Nie ulega wątpliwości, że twórcy Space Apes postanowili skorzystać z popularności topowych Bored Ape Yacht Club.

Kolekcja liczy 2000 NFT. Bohaterami grafik są małpy szkolone i zmuszane do walki przez ludzi.

To przybysze z przyszłości, dokładnie z 2203r. Ziemia pogrążona jest w nieustającym konflikcie zbrojnym. Ludzie walczą o resztki ropy i innych surowców naturalnych. Dochodzi do buntu: grupa małp-żołnierzy uwalnia się i ucieka na orbitę okołoziemską.

Narracja wyjaśnia wygląd małp, które noszą maski tlenowe, gogle, hełmy i dużo rodzajów broni – od łuków do miotaczy laserowych.

Chcesz dołączyć Apes in Space do swoich aktywów? Zakup najtańszych „małpich” NFT na giełdzie OpenSea to wydatek 30-50 USD. Najdroższe kosztują powyżej miliona dolarów.

Zróżnicowanie cen jest znaczne, co świadczy o zainteresowaniu inwestorów i kolekcjonerów. Można założyć, że wartość wybranych Apes in Space będzie notowała spektakularne wzrosty.

9 miejsce: Walruses

Morsy nie są tak popularne jak małpy, lecz mają wielu zwolenników wśród inwestorów i kolekcjonerów NFT.

Seria Walruses przynosi starannie opracowane portrety morsów, stylizowanych na znane postacie historyczne oraz ikony popkultury.

Wyobrażenie sobie Angeli Merkel, Borisa Johnsona czy Fidela Castro z szerokim czołem i mięsistymi ustami nie stanowi problemu. Znacznie większym wyzwaniem jest stworzenie morsa łudząco podobnego do Joanny d’Arc czy Amy Winehouse. 

Zastanawiasz się, jak wyglądałaby Marilyn Monroe, gdyby miała szablaste kły? Kreatywność twórców kolekcji Walruses zaskoczy Cię i rozbawi.

Obecnie na platformie Launchpad za wybranego morsa zapłacisz 1 BNB, czyli nieco ponad 300 USD. Walruses należą do tych stokenizowanych grafik, które wyróżnia kreatywny projekt graficzny, humor i niska cena wejścia.

To potencjał, który rokuje szybki wzrost wartości. Morsy są dobrą propozycją na pierwszą inwestycję w NFT

10 miejsce: Great Ape Society

great ape society logo

Great Ape Society to kolejna seria małpich portretów wydanych w formie NFT.

Powstała na blockchainie Ethereum w nakładzie 10 tys. sztuk.

Grafiki nawiązują formą do topowych Bored Ape Yacht Club (BAYC)Podobieństwo jest skuteczną dźwignią promocji projektu.

Do zakupu zachęcają też atrakcyjne ceny: na giełdzie OpenSea kupisz najtańsze tokeny GAS już za 0,02 ethereum, czyli poniżej 50 USD. Za najdroższe zapłacisz powyżej tysiąca ETH.

Gdzie kupować, sprzedawać i wybijać NFT?

NFT nabędziesz i sprzedasz na giełdach kryptowalut. Wybrane platformy oferują też możliwość nieodpłatnego tworzenia własnych tokenów.

Zastanawiasz się, który rynek jest najlepszy, aby rozpocząć inwestowanie w NFT? Szukasz lokaty kapitału? Chcesz stokenizować autorskie dzieła sztuki cyfrowej?

Zacznij od wizyt na czterech platformach: nftlaunchpad.com, Crypto.com, Binance i Coinbase.

nftlaunchpad.com

Logo NFT Launchpad

Na LaunchPad kupisz, sprzedasz i wybijesz tokeny. Platforma wystartowała w styczniu 2022
r. Nie ma jeszcze dużej liczby NFT, lecz oferta powstaje ze starannie dobranych, interesujących projektów.

Jedną z najbardziej interesujących propozycji jest seria Walruses (opisana powyżej). LaunchPad oferuje usługę bezpłatnego wybijania tokenów.

Platforma utrzymuje się z pobierania prowizji od sprzedaży w wysokości 2,5%. Obsługa funkcjonalności platformy jest w pełni intuicyjna.

PLUSY

MINUSY

Crypto.com

Logo Crypto.com

Giełda Crypto.com gromadzi 10 mln użytkowników. Oferuje profesjonalną platformę NFT, na której stworzysz własne tokeny, a także sprzedasz, kupisz i oddasz w depozyt cyfrowe dzieła sztuki.

Transakcje są szybkie, a interfejs przyjazny użytkownikom. Chcesz otworzyć konto na Crypto.com? Zrób to!

Bez problemu założysz portfel DeFi i wyrobisz Crypto.com Visa Card. Platforma umożliwia też czerpanie zysków ze stakowania.

Twoje dane są chronione przed niepowołanym dostępem. Wszystkie transakcje odbywają się zgodnie ze standardami ISO i PCI DSS (Payment Card Industry Data Security Standard).

PLUSY

MINUSY

Binance

binance logo

Giełda kryptowalut Binance prowadzi własną platformę NFT, na której szybko sprzedasz i kupisz cyfrowe dzieła sztuki. Na Binance NFT Marketplace uczestniczysz w trzech formach handlu tokenami:

Interesującą podkategorią są IGO (Initial Game Offering), czyli aktywa NFT z gier blockchain. Kupisz karty wczesnego dostępu, skórki, wyposażenie i broń. IGO to największy rynek gamingowych NFT.

PLUSY

MINUSY

Coinbase

coinbase logo

Po wielu miesiącach przygotowań Coinbase NFT rozpoczęła działalność na wiosnę 2021 r. Platforma zgromadziła na starcie 4 mln użytkowników.

To pierwszy rynek NFT oparty na zasadach zdecentralizowanego internetu (Web 3.0). Jakie są zmiany? Na przykład logowanie bez nazwy i hasła, tylko przy użyciu portfela krypto.

Coinbase NFT oferuje własny portfel i obsługuje m.in. bezpłatną wtyczkę do przeglądarki internetowej MetaMask.

Dużą niedogodnością jest dostęp do Coinbase NFT tylko dla mieszkańców USA i Kanady. W przyszłości platforma udostępni swoje zasoby amatorom NFT z całego świat

PLUSY

MINUSY

Jak zarabiać na stakowaniu NFT?

Staking NFT jest sposobem na czerpanie pasywnego dochodu z tokenów. Na poziomie technicznym oznacza zablokowanie aktywów na określony czas w zamian za obietnicę zysku. 

Do stakowania nadają się aktywa cyfrowe zapisane w łańcuchu bloków, który wykorzystuje mechanizm konsensusu proof-of-stake (PoS).

ludzie kupujący nft na grafice

Stakowanie NFT jest podobne do stakingu kryptowlut. Potrzebujesz portfela kryptowalut i odpowiednich NFT. Blokujesz NFT na platformie DeFi, a w zamian otrzymujesz nagrody. Wysokość zysku jest zależna od rocznej stopy procentowej (ustala ją platforma), czasu stakowania oraz liczby tokenów w puli.

Obecnie większość stakowalnych tokenów pochodzi z gier typu Play-to-Earn. W wielu metawersach istnieje możliwość stakowania NFT. Dzięki temu zwiększasz umiejętności swojej postaci i zdobywasz nagrody. Odpowiednio wytrenowany i doposażony bohater staje się atrakcyjnym przedmiotem handlu.

Czy staking jest opłacalny? Jeżeli posiadasz NFT, to ich obstawianie jest źródłem dodatkowego, bezpiecznego dochodu. Zamiast trzymać aktywa w portfelu, zacznij na nich zarabiać!

Jak tworzyć i sprzedawać własne NFT?

Zastanawiasz się, jak stworzyć pierwsze NFT? Przygotowaliśmy przewodnik, w którym wyjaśniamy krok po kroku zasady tworzenia i sprzedawania własnych tokenów. Dzięki niemu bez problemu przejdziesz wszystkie etapy pracy – od wstępnej koncepcji do sfinalizowania sprzedaży pierwszego autorskiego dzieła sztuki cyfrowej.

Co jest potrzebne do tworzenia NFT?

Chcesz szybko opracować i wybić pierwsze NFT według własnego projektu? Aby to zrobić, potrzebujesz trzech rzeczy:

Ostatnim etapem jest wybicie tokenów w określonym łańcuchu blockchain. Dwie najczęściej wykorzystywane sieci to Ethereum i Binance Smart Chain.

Jaki portfel wybrać do obsługi NFT?

Zastanawiasz się, czy do korzystania z NFT potrzebujesz określonego portfela? Tak, musi być kompatybilny z siecią, w której utworzyłeś swoje tokeny.

Na przykład do obsługi tokenów utworzonych na blockchainie Ethereum potrzebujesz portfela, który obsługuje ten łańcuch bloków. Takie same zasady obowiązują w odniesieniu do sieci Tezos i Binance Smart Chain.

Aby uniknąć perturbacji technicznych, skorzystaj z jednego z uniwersalnych portfeli, np. z Trust Wallet.

To oficjalny zdecentralizowany portfel Binance, który obsługuje wiele różnych łańcuchów bloków. Oferuje dostęp do około 20 000 tokenów, 63 blockchainów i licznych kryptowalut, w tym m.in. BTC, RTH, BNB, BUSD i USDT.

Jak wybić NFT? Przewodnik dla początkujących

Do prezentacji wybraliśmy giełdę Binance jako brokera kryptowalut oraz platformę NFT Launchpad. Proces tworzenia, wybijania i handlu własnymi tokenami dzieli się na 4 etapy:

1. Utwórz konto na Binance

To Twój pierwszy kontakt ze środowiskiem zdecentralizowanych finansów? Zacznij od znalezienia brokera – pośrednika, u którego kupisz kryptowaluty i rozpoczniesz obrót tokenami NFT. W naszym przewodniku korzystamy z giełdy Binance. Założenie konta na platformie trwa zaledwie kilka minut. Wejdź na stronę główną Binance, znajdź w górnym menu i kliknij klawisz Zarejestruj się. Do formularza wpisz swój adres e-mail lub numer telefonu oraz bezpieczne hasło. Przyspieszysz proces, jeżeli wybierzesz rejestrację z użyciem konta Apple lub Google. Po wprowadzeniu danych otrzymasz kod weryfikacyjny na adres e-mail lub SMS-em. Wpisz go do formularza i zatwierdź. To wszystko! Twoje konto jest gotowe do wykonania pierwszej transakcji. Za poprawnie przeprowadzoną rejestrację otrzymujesz nagrodę od brokera.
rejestracja na binance

2. Kup WBNB

Karty płatnicze

Zakup WBNB (wrapped BNB) jest konieczny, bo to jedyna waluta obsługiwana przez platformę NFT Launchpad.

Na wstępie przejdziesz szybką procedurę Know Your Customer (KYC), czyli weryfikację tożsamości.

Monety WBNB kupisz na kilka sposobów. Nowicjuszom najłatwiej jest nabywać kryptowaluty przy użyciu karty kredytowej (lub debetowej).

Inne możliwości to przelew waluty fiat z konta bankowego oraz skorzystanie z usługi Binance P2P (zakup krypto bezpośrednio od innych użytkowników).

Wybierz opcję Kup kryptowaluty, wybierz płatność kartą i monetę, którą zamierzasz kupić. W naszym przykładzie będzie to WBNB. Gdy klikniesz Kontynuuj, system poprosi Cię o wprowadzenie danych karty.

Użyj karty płatniczej, która jest zarejestrowana na Twoje nazwisko. Po wprowadzeniu danych kliknij Dodaj kartę: wrócisz do ekranu Kup krypto za pomocą karty.

Sprawdź kwotę i kliknij Kontynuuj. Ostatni raz sprawdź szczegóły zlecenia, zaznacz zgodę na politykę prywatności Binance, a następnie kliknij Potwierdź.

3. Zainstaluj portfel i przelej WBNB

Zakupione krypto trafią do Twojego portfela.

Polecamy korzystanie z MetaMask. To bezpłatna wtyczka do przeglądarki internetowej, której zainstalowanie zajmie Ci dosłownie kilka minut.

Po przelaniu WBNB przejdź na platformę NFT Launchpad i podłącz do niej portfel MetaMask.

To warunek, który musisz spełnić, aby móc handlować tokenami i tworzyć własne NFT.

MetaMask - logo

4. Stwórz własne NFT

Token NFT logo

Platforma NFT Launchpad umożliwia wybijanie tokenów. Obsługuje formaty PNG, JPG, WEBP, MP4 i MP3.

Pamiętaj, że objętość jednego pliku to maksymalnie 30 MB. System pozwala wybijać pojedyncze tokeny, lecz także tworzyć kolekcje.

Po przesłaniu przygotowanych projektów na platformę, każdy plik należy opisać: podajesz dane dotyczące m.in. cen sprzedaży NFT, ich nazwy i autora.

Proces jest intuicyjny, szybki i bezpłatny. Launchpad pobierze prowizję dopiero wtedy, gdy Twoje tokeny zostaną kupione.

Jakie programy wykorzystać do tworzenia graficznych NFT?

Grafiki przeznaczone do tokenizacji stworzysz nawet w bezpłatnym programie Paint. Znacznie więcej możliwości dają GIMP i Inkscape. Wśród profesjonalistów najwyżej ceniony jest Adobe Photoshop. Dużą popularnością cieszą się narzędzia dostępne online, np. platforma do projektowania graficznego Canva.

Powstają też aplikacje mobilne do obróbki zdjęć i grafiki na smartfonach lub tabletach. Przykładem jest Go Art – aplikacja dostępna w wersji na iOS i Androida. Jej działanie opiera się na zastosowaniu automatycznych filtrów. Dzięki temu w kilka minut przekształcisz fotografię w obraz w stylu Pop Art, naśladujący dzieła Picassa czy Van Gogha.

Top NFTs

Cenionym programem graficznym na urządzenia mobilne jest NFT Creator. Intuicyjna aplikacja, w której za pośrednictwem kilku dotknięć ekranu stworzysz własną grafikę i wystawisz na sprzedaż na takich rynkach, jak Axie Infinity, Nifty Gateway lub Superrare. 

Aplikacja oferuje ponad 100 filtrów graficznych, które zapewniają błyskawiczną metamorfozę obrabianych fotografii i grafik. Do opisu dzieł sztuki cyfrowej korzystasz z 1000 czcionek. Łatwo stworzysz kolejne wersje swoich cyfrowych dzieł sztuki dzięki podmianie teł – do dyspozycji masz ponad 1000 gotowych projektów.

Warto zwrócić uwagę na Adobe Crative Cloud Express. Producent narzędzi do profesjonalnej obróbki graficznej stworzył aplikację umożliwiającą szybkie tworzenie obrazów przeznaczonych do publikacji w social mediach. Można w niej znaleźć uproszczone wersje funkcjonalności zapożyczonych z oprogramowania Photoshop, Illustrator lub Lightroom. 

To wydajne narzędzie o maksymalnie uproszczonej obsłudze. Jednym kliknięciem usuniesz tło zdjęcia, przekonwertujesz wideo na format GIF lub wyeksportujesz grafikę w różnych formatach. Cennym dodatkiem jest bogata biblioteka szablonów i fontów. Adobe Crative Cloud Express to zaawansowane środowisko graficzne przeznaczone do obsługi z poziomu urządzeń mobilnych.

Czy można zarobić na sprzedaży własnych NFT?

Wszyscy pasjonaci NFT znają historię Mike’a „Beeple’a” Winkelmanna, którego praca Everydays – The first 5,000 days została sprzedana za 69,3 mln USDLiczy się nie tylko rekord, lecz także miejsce transakcji: licytacja cyfrowego dzieła sztuki odbyła się słynnym domu aukcyjnym Christie’s.

Początkujący twórcy NFT marzą o takim dniu, w którym ich dzieło osiągnie podobną wartość. Jednak początkujący twórcy mają znikome szanse na powtórzenie sukcesu Winkelmanna.

Czerpanie zysków ze sztuki cyfrowej jest tak samo trudne, jak utrzymywanie się z każdej innej działalności artystycznej. Jednak pokusa jest wielka, bo rynek tokenów szybko rośnie.

Powiększa się grupa kolekcjonerów i poważnych inwestorów, którzy są skłonni ulokować swoje fundusze w stokenizowanej sztuce. Dzięki temu rosną szansę na korzystną sprzedaż własnych dzieł. 

Nie każdy artysta zarobi fortunę już na pierwszym projekcie NFT. Jednak wszyscy zyskują niepowtarzalną okazję do promocji własnej sztuki, budowania marki i tworzenia społeczności fanów. To fundamenty przyszłych sukcesów – początek drogi do sławy i bogactwa.

Prawa autorskie i NFT. Za co płacę, kupując tokeny?

Tokenizacja dotyczy wszystkich rodzajów zapisów cyfrowych. Odnosi się też do dóbr fizycznych. Mimo to w powszechnym odbiorze Tokeny NFT to przede wszystkim dzieła sztuki cyfrowej

Astronomiczne ceny, które uzyskują wybrane cyfrowe grafiki, filmy czy utwory muzyczne, jest przyczyną zainteresowania handlarzy dziełami sztuki i kolekcjonerów.

Obraz NFT

W przypadku NFT kluczową kwestią jest rozróżnienie pomiędzy prawem własności a prawami autorskimi. W praktyce właściciel NFT nie musi być posiadaczem praw autorskich. Z tego faktu wynikają liczne konsekwencje związane z możliwościami zarabiania na obrocie tokenami.

Zastanawiasz się, co zyskujesz, gdy dołączasz do swoich aktywów non-fungible tokens? Towarem są prawa własności do konkretnego zapisu cyfrowego, na przykład pliku graficznego czy utworu muzycznego.

Zwykła grafika tym różni się od tego samego obrazka w postaci stokenizowanej, czym książka z autografem od wszystkich pozostałych książek w nakładzie. Autograf autora czyni konkretny egzemplarz wyjątkowym, niepowtarzalnym, niewymiennym na inne książki z tą samą zawartością tekstową.

Masz prawo sprzedać z zyskiem cenny egzemplarz. Jednak powielanie treści książki i próba handlowania kopiami oznacza złamanie prawa autorskiego. Niedopuszczalne jest też fałszowanie autografu autora na innych egzemplarzach książki. Ten sam mechanizm obowiązuje w przypadku limitowanych serii tradycyjnych grafik: każda odbitka jest w zasadzie identyczna, lecz każda posiada unikalny numer i certyfikat autentyczności. 

Nabywca kupuje prawa do jednej kopii, artysta zachowuje prawa autorskie – tylko on ma prawo powielać swoje dzieło i wystawiać kolejne certyfikaty autentyczności. Zazwyczaj właścicielem praw autorskich pozostaje twórca utworu, także wydanego w formie NFT – kompozytor, pisarz, malarz, designer. Zdarza się jednak, że artysta wyzbywa się praw do dzieła – godzi się (w zamian za stosowne wynagrodzenie) odstąpić prawa do powielania, reprodukowania i modyfikowania utworu w celach komercyjnych. Na takich warunkach można nabyć także tokeny NFT.

Czy NFT to nowy sposób na kolekcjonowanie sztuki?

muzeum nft sztuka

Tokenizacja dotyczy wszystkich rodzajów zapisów cyfrowych. Odnosi się też do dóbr fizycznych. Mimo to w powszechnym odbiorze Tokeny NFT to przede wszystkim dzieła sztuki cyfrowej

Astronomiczne ceny, które uzyskują wybrane cyfrowe grafiki, filmy czy utwory muzyczne, jest przyczyną zainteresowania handlarzy dziełami sztuki i kolekcjonerów.

Praktycznie każdy ma szansę obracać z zyskiem cyfrowymi dziełami sztuki. Jednak zadanie nie należy do łatwych. 

Pierwszą trudnością jest nadmiar: powstają ogromne ilości NFT, z których większość nigdy nie uzyska realnej wartości.

Wychwytywanie tych, które mają potencjał, jest niezwykle trudne. Tym bardziej że o cenie rynkowej tylko w niewielkim stopniu decyduje jakość sztuki cyfrowej. Dlatego szacowanie wartości NFT na podstawie umiejętności warsztatowych autora, jego sławy i renomy na klasycznym rynku sztuki, zazwyczaj prowadzi na manowce.

Drugą barierą jest próg wejścia: handel cyfrowymi dziełami wymaga znacznego kapitału. Oczywiście można handlować NFT wartymi kilka dolarów za sztukę i wierzyć w to, że wśród autorów zdarzy się drugi Beeple. Jednak obrót najbardziej poszukiwanymi tokenami wymaga operowania setkami tysięcy dolarów.

Trzecia, lecz nie mniej ważna, jest bariera psychologiczna. Twoje szanse na sukces możekomercyjny są znacznie większe, gdy obracasz NFT, którymi jesteś osobiście zafascynowany. Jesteś pasjonatem sztuki cyfrowej? Już na starcie masz przewagę nad konserwatywnymi inwestorami, którzy nie potrafią zrozumieć przyczyn popularności tokenów.

Podsumowanie

Nie ulega wątpliwości, że NFT są nie tylko jednym z fenomenów rynku krypto, lecz także zjawiskiem kulturowym. Obecnie trudno określić, jaka przyszłość czeka tokeny. Nie brakuje opinii, że NFT to nowa odmiana znanego oszustwa, czyli piramidy finansowej. Jednak równie częste są twierdzenia, że non-fungible tokens to, obok kryptowalut, przyszłość światowych finansów.

Zamierzasz inwestować i zarabiać na rynku NFT? Przygotuj się na duże ryzyko finansowe. Wartość tokenów błyskawicznie rośnie i równie szybko spada. Wszystko zależy od zainteresowania odbiorców: jedna wypowiedź celebryty potrafi załamać kurs lub wywindować cenę cyfrowych dzieł sztuki. Rynek krypto ma dużą podatność na manipulacje. Ryzyko jest ceną za możliwość wejścia do gry o wysokie stawki.

Tokeny NFT są coraz częściej traktowane jako dobra inwestycja kapitału i zabezpieczenie oszczędności przed inflacją. Ma to szczególne znaczenie w czasach destabilizacji kursów walut fiducjarnych. 

Tokeny i kryptowaluty okazują się odporniejsze na zawirowania gospodarcze i polityczne. W przeciwieństwie do tradycyjnych dzieł sztuki NFT nie wymagają specjalnych warunków przechowywania, są trudne do zniszczenia i dobrze chronione przed kradzieżą. To aktywa, których wartości nie zmieniają decyzje polityczne, lecz wyłącznie prawa globalnego rynku.

FAQ - Najczęściej zadawane pytania

W postaci tokenów NFT można wydać każdy zapis cyfrowy. Najpopularniejsze są graficzne, animowane, filmowe i muzyczne dzieła sztuki. Jednak tokenem może być zapis tekstowy (mail, post w portalu społecznościowym), skórka lub przedmiot w grze, nieruchomości i ziemia w metawersum. Tokenizacja dotyczy także dowolnych dóbr fizycznych. Token pełni funkcję certyfikatu autentyczności, który przydaje się do potwierdzania autentyczności dóbr wirtualnych i realnych, np. drogich trunków – wielkich win lub kolekcjonerskich butelek whisky.

Rozpiętość cen NFT jest bardzo duża: najtańsze tokeny można kupić za kilka dolarów, ceny najdroższych liczone są w milionach. Aktualny rekord ceny pojedynczego NFT należy do pracy Everydays – The first 5,000 days, której autorem jest Mike „Beeple” Winkelmann. Kolaż powstał z 5 tys. prac, które artysta tworzył przez wiele lat, wykonując codziennie jedną grafikę. Obecnie jest najdroższym plikiem JPG w historii cyfrowej obróbki obrazu: został sprzedany za 69,3 mln USD. Nabywcą okazał się 32-letni Vignesh Sundaresan, który zarobił fortunę na obrocie aktywami kryptograficznymi.

Cena tokenów zależy wyłącznie od popytu. Zastanawiasz się, czy walory artystyczne cyfrowych dzieł sztuki wpływają na ich wartość rynkową? Niestety, nie. NFT mogą być wybitnymi dziełami sztuki, lecz nie jest to konieczne. Wystarczy popatrzeć na ceny grafik ze słynnej kolekcji CryptoPunks: banalne w treści, rozpikselowane obrazki osiągają astronomiczne ceny. Warto dodać, że większość serii NFT powstaje w wyniku automatycznego komponowania elementów graficznych przez odpowiedni algorytm. O wartości tokenów decyduje wyjątkowość, niepowtarzalność lub fakt, że zainteresowała się nim jakaś znana osoba.

Kupowanie tanich NFT jest znacznie mniej ryzykowne od inwestowania w topowe tokeny. Najwięcej można zarobić na nowych NFT. Wybieraj startujące projekty w nadziei, że staną się popularne i szybko zwiększą wartość. Oczywiście nie ma gwarancji, że zarobisz: nawet inwestując latami, nie masz gwarancji zysku.

Wartość tokenów NFT jest bardzo zmienna i trudna do prognozowania. Projekty, które dzisiaj kupujesz po kilka dolarów za sztukę, w krótkim czasie mogą zwiększyć wartość o kilkaset procent. Z kolei nabywając drogie NFT, musisz liczyć się z możliwym spadkiem wartości. Pułapką, w którą wpadają nawet doświadczeni inwestorzy, jest brak nabywcy dla posiadanych tokenów: dysponujesz aktywami o nominalnie dużej wartości, lecz bez możliwości spieniężenia. Ryzyko inwestowania w NFT jest bardzo wysokie. Nie brakuje opinii, że to handel drogim powietrzem – że tokeny nie mają żadnej wartości. Z drugiej strony znane są liczne przykłady milionowych transakcji, za którymi stoją osoby doskonale obeznane z rynkiem i w pełni świadome konsekwencji swoich decyzji biznesowych. W odniesieniu do tokenów ma zastosowanie zasada dotycząca wszystkich ryzykownych, lecz potencjalnie bardzo intratnych operacji finansowych: inwestuj tylko tyle, ile jesteś gotowy stracić.

Tokeny NFT stwarzają okazję do czerpania zysków na kilka sposobów. Pierwszym jest handel: na tokenach zarobisz duże pieniądze – pod warunkiem, że trafnie oszacujesz ich potencjał. Drugim sposobem jest stakowanie, czyli deponowanie tokenów na określony procent. NFT są też coraz częściej postrzegane jako aktywa inwestycyjne, doceniane nie tylko przez traderów, lecz także przez hodlerów, którzy liczą na zyski w dłuższej perspektywie czasowej. Ostatnim, najmniej wymagającym finansowo, lecz trudnym sposobem czerpania zysku z NFT, jest tworzenie i sprzedaż własnych tokenów.

Źródła

(1) https://academy.binance.com/en/articles/what-is-nft-staking-and-how-does-it-work

(2) https://kryptoszene.de/nfts/

(3) https://kryptoszene.de/nfts/in-nft-investieren/

(4) https://kryptoszene.de/nfts/erstellen/

Ranking: Najlepszy Portfel stellar w Polsce

Sieć Stellar jest jednym z najciekawszych projektów na rynku kryptowalut. Stworzył ją założyciel konkurencyjnej platformy Ripple, Jed McCaleb. Jako zdecentralizowany system płatniczy, dąży do usprawnienia

Read More »