Non-Fungible Tokens (NFT) to nowa forma zasobów cyfrowych, które są wykorzystywane przede wszystkim w grach i w projektach artystycznych.
Inwestorzy dostrzegli w nich dobrą lokatę kapitału, a artyści sposób na promocję i sprzedaż dzieł sztuki. Rynek niewymienialnych tokenów rozwija się w błyskawicznym tempie.
Stworzenie NFT jest dostępne dla każdego. Z artykułu dowiesz się, jak wybić własne NFT. Omawiamy procedurę krok po kroku na przykładzie platformy NFT LaunchPad.
Doradzamy, gdzie najłatwiej handlować NFT. Prezentujemy porównanie czterech popularnych platform, które skupiają społeczność inwestorów, artystów i kolekcjonerów NFT.
Jak stworzyć własne NFT? Zrób to w 5 krokach
Proces wybijania nowego NFT jest prosty i szybki. Przedstawiamy kolejne etapy postępowania na platformie NFT LaunchPad.
Krok 1: Otwórz portfel
Portfel powinien być zgodny z NFT.
Najpopularniejsze standardy tokenów to ERC-721 i ERC-1155 (Ethereum) oraz BEP-721, BEP-1155 (Binance Smart Chain).
Potrzebujesz uniwersalnego i bezpłatnego portfela?
Polecamy MetaMask. Rozszerzenie przeglądarki zainstalujesz kilkoma kliknięciami.
Krok 2: Kup kryptowalutę
Przed zakupem lub utworzeniem NFT zaopatrz się w WBNB (Wrapped Binance Coin).
To obecnie jedyna waluta, którą akceptuje platforma NFT LaunchPad.
Monety kupisz np. na giełdzie Binance.
Nie masz konta? Zarejestruj się – operacja zajmie Ci kilka minut.
Liczba monet zależy od Twoich planów inwestycyjnych.
Za kryptowaluty na Binance zapłacisz bez problemu pieniędzmi fiducjarnymi, w tym m.in. dolarami (USD), euro i juanami.
Krok 3: Wybierz platformę do handlu i wybijania NFT
Przejdź do strony tworzenia NFT. Aby to zrobić, połącz swój portfel z platformą NFT LaunchPad.
Polecamy ją szczególnie osobom, które po raz pierwszy zamierzają kupić lub sprzedać przedmiot kolekcjonerski NFT.
Krok 4: Stwórz cyfrowe dzieło lub kolekcję NFT
Najprostszym przykładem NFT jest cyfrowy zapis graficzny. Stwórz dzieło w dowolnym programie do obróbki obrazu – sprawdzi się nawet darmowy Paint.
Przestrzegaj dwóch zasad:
- najcenniejsza jest wyjątkowość – im bardziej wyjątkowy jest zapis cyfrowy, tym atrakcyjniejszy: wartość NFT wynika z jego niepowtarzalności;
- niskie koszty produkcji – minimalizuj koszty stworzenia NFT: zamiast oryginalnych odręcznych grafik przygotuj zestaw detali, na których skomponujesz setki lub tysiące grafik.
Krok 5: Sprzedaj NFT
Chcesz sprzedawać NFT? Zrobisz to bez problemu na wielu platformach handlowych.
Upewnij się, że standard tokena NFT jest obsługiwany przez Twój portfel i witrynę, na którą go przenosisz.
Na przykład OpenSea, największa giełda niewymiennych tokenów, nie obsługuje natywnie NFT z Binance Smart Chain.
Sprzedając NFT, pamiętaj o prawach własności: w przypadku najpopularniejszych typów NFT formalnie jest tylko jeden właściciel.
Istnieją jednak projekty, które zakładają podział wpływów z pierwszej sprzedaży na wiele różnych portfeli.
Gdzie kupować i tworzyć NFT?
Tokeny kupisz i sprzedasz na wielu giełdach krypto. Nie każda oferuje tworzenie NFT – do tego celu wykorzystaj wyspecjalizowane platformy.
Chcesz zainwestować w NFT? Skorzystaj z czterech platform, które powinien odwiedzić każdy, kto tworzy i sprzedaje tokeny lub poszukuje dobrej lokaty kapitału.
nftlaunchpad.com
NFT LaunchPad umożliwia zakup tokenów i stworzenie własnego NFT. Platforma istnieje od niedawna (od stycznia 2022 r.).
Jednak niewykluczone, że stanie się ważną częścią rynku NFT, integrującą społeczność entuzjastów niewymienialnych tokenów.
Chcesz tworzyć własne NFT i sprzedawać je na NFT LaunchPad? Masz do wyboru system aukcyjny i zamieszczanie ofert z ustaloną ceną.
Na NFT LaunchPad nie płacisz za minting tokenów. Procedura jest bardzo prosta i przystępna nawet dla początkujących twórców.
Platforma obsługuje NFT graficzne i zapisane w formacie MP4. Wybijanie tokenów wymaga połączenia portfela z platformą. Przystępując do sprzedaży NFT, licz się ze zmniejszeniem zysku o 2,5% prowizji.
NFT LaunchPad ma oficjalne wsparcie Finixio – jednej z najwyżej notowanych organizacji zajmujących się mediami cyfrowymi, w tym rynkami krypto.
Platforma jest obecnie zintegrowana z Binance Smart Chain i Polygon. Zapowiadane są kolejne integracje w przyszłości. Stale rozszerza się też katalog NFT – obecnie niektóre działy są mało reprezentatywne lub pozbawione ofert.
PLUSY
- tworzenie i sprzedaż NFT na jednej platformie,
- łatwość obsługi,
- duży wybór tokenów.
MINUSY
- młody projekt, który może nie utrzymać się na rynku.
Crypto.com
Crypto.com ma wyspecjalizowaną platformę NFT. Stworzysz na niej cyfrowe dzieła sztuki. Sprzedasz posiadane tokeny lub dokupisz NFT do kolekcji. Giełda oferuje też usługę depozytu.
Crypto.com skupia około 10 milionów użytkowników z 90 krajów. Będąc jednym z nich, założysz portfel DeFi, weźmiesz udział w stakowaniu, wyrobisz Crypto.com Visa Card.
Crypto.com to szybkość działania, bezpieczeństwo transakcji i danych. Najwyższą jakość usług potwierdzają certyfikaty ISO i PCI DSS (Payment Card Industry Data Security Standard).
PLUSY
- szybkość działania,
- wyspecjalizowana platforma NFT,
- rozbudowany system zniżek dla stałych użytkowników.
MINUSY
- na atrakcyjne rabaty mogą liczyć tylko najwięksi inwestorzy.
Binance
Platforma Binance NFT Marketplace stwarza warunki do sprzedaży i zakupu cyfrowych dzieł sztuki oraz przedmiotów kolekcjonerskich. Do wyboru masz trzy formy uczestnictwa w handlu:
- Marketplace – zapewnia wolny dostęp nabywcom oraz twórcom profesjonalnym i amatorom;
- Wydarzenia – specjalne okazje dla kolekcjonerów do zakupu unikatowych NFT: dzieł stworzonych przez znanych artystów (grafików, muzyków, filmowców), firmowanych przez celebrytów i sławnych sportowców;
- Mystery Box'y – tajemnicza paczka zawiera jeden losowo wybrany NFT, który należy do kategorii Normal (tanie), Rare (drogie), Super Rare (bardzo drogie) lub Super Super Rare (najcenniejsze) – nierozpakowane Mystery Box'y są wystawiane na sprzedaż.
Do handlu NFT na Binance potrzebujesz BNB, BUSD lub ETH. Po zakupieniu tokenów nie musisz ich przechowywać w portfelu: giełda oferuje wygodny depozyt. Tworzenie NFT nie jest usługą dostępną wszystkim chętnym, lecz tylko artystom zaproszonym przez Binance.
PLUSY
- duży wybór NFT,
- przyjazny i czytelny interfejs,
- prosta procedura zakładania konta.
MINUSY
- prawo tworzenia NFT mają tylko artyści zaproszeni przez Binance.
Coinbase
Wiosną 2021 roku Coinbase ogłosiła plany otwarcia platformy Coinbase NFT. Firma, która zbudowała swoją renomę na handlu kryptowalutami, postanowiła wejść mocno w rynek NFT.
Gdy w październiku 2021 r. w sieci pojawiła się lista oczekujących, w ciągu jednego dnia zapisało się na nią milion osób.
Debiut Coinbase NFT został zapowiedziany na grudzień 2021 r. Jednak lista oczekujących ciągle jest otwarta dla chętnych (obecnie jest ich blisko 4 miliony), a platforma nie została uruchomiona.
Dużym minusem nowej platformy jest to, że w pierwszym okresie po uruchomieniu skorzystają z niej tylko osoby pełnoletnie, które stale zamieszkują na terytorium Stanów Zjednoczonych.
Dopiero w nieokreślonej przyszłości Coinbase NFT ma być dostępna również w innych częściach świata.
PLUSY
- platforma Coinbase NFT ma potencjał i dobre zaplecze w postaci giełdy kryptowalut,
- kilka milionów potencjalnych użytkowników.
MINUSY
- planowany dostęp do platformy tylko dla mieszkańców USA.
FAQ - Najczęściej zadawane pytania
Każdy, kto jest zainteresowany tworzeniem własnych NFT, powinien dysponować odpowiednim portfelem. Jednym z bardziej uniwersalnych, a do tego darmowych portfeli NFT jest MetaMask – wtyczka do przeglądarki internetowej.
Im bardziej nietypowa i wyjątkowa jest grafika, animowany GIF czy zapis wideo, tym ma większą szansę, aby stać się wartościowym NFT. Pamiętaj jednak, że ocena wartości sztuki jest bardzo subiektywna: wielu genialnych artystów doczekało się uznania dopiero po śmierci.